*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Γενικής Παιδείας  (Αναγνώστηκε 55605 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 26, 2010, 09:11:39 μμ »
Εγώ θα ψήφιζα την τρίτη εκδοχή πάντως. Η Αντιγόνη ήταν αυτή που εναντιώθηκε στον πρόγονο (Κρέοντα).
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:26:24 »

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 26, 2010, 09:14:44 μμ »
Εγώ θα ψήφιζα την τρίτη εκδοχή πάντως. Η Αντιγόνη ήταν αυτή που εναντιώθηκε στον πρόγονο (Κρέοντα).

και εγω την τριτη ψηφιζω

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 26, 2010, 10:03:22 μμ »
Eυχαριστώ πολύ. βρήκα και την εξής :αντι + γίγνομαι =η ασάξια με τον πατέρα της.

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 08, 2010, 07:36:04 μμ »
καλησπέρα! θα διδαξω  φέτος πρωτη χρονια αντιγονη στη β λυκειου.. θα ηθελα να μου δωσετε καποιες πληροφορίες για το πως να κανω το μαθημα.. 1)ποιο βοηθητικο είναι πληρεστερο;
2)θα πρεπει να κανω αναλυτική συνταξη το κειμενο? 3)θα αφιερωνω μισή ώρα για συνταξη και μιση ώρα σχόλια; 4)στην εισαγωγη ποσες ώρες να αφιερώσω?
ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων.. !ι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:26:24 »

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 08, 2010, 08:12:44 μμ »
1. υπάρχουν πολλα πχ Μεταιχμιο Επίσης καλο θα ηταν να εχεις αυτο του Εκδοτικου Ομίλου Συγγραφέων Καθηγητων
2. Συνηθως δε κανουν στο σχολειο συνταξη . Ελαχιστα πραγματα, τα βασικα ζητουν, καθοτι υπαρχει μια ερωτηση στις εξετασεις
3. αφιερωσε περισσοτερο χρονο στα ερμηνευτικα και μετα  γραμματικη και συνταξη (στις εξετασεις η γραμματικη εχει τα ιδια μορια με τα συντακτικα, ενω τα ερμηνευτικα εχουν περισσοτερα μορια)
4. ισως 3 ωρες να ειναι καλο.

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 08, 2010, 09:46:52 μμ »
δηλαδη από συντακτικο  πάνω στο βιβλίο να μην κάνω καθόλου ή να κάνω λίγα; και αυτά τα λίγα εγώ να τα λέω ή τα παιδια; για την εισαγωγή για το φροντιστήριο δεν είναι πολλές 3 ώρες; ειδα ότι έχει μεγαλη εισαγωγη αλλά αγχώνομαι αν θα μου φτάσουν οι ωρες!! ευχαριστώ παρα πολυ για τη βοήθεια! ειλικρινά! :)

Αποσυνδεδεμένος marsak72

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 11, 2010, 10:34:18 πμ »
Συμβουλεψου βιβλιο καθηγητη που αφορα ολα τα φιλολογικα μαθηματα σχετικα με τις ωρες που πρεπει να αφιερωσεις, επισης ψαξε κριτηρια αξιολογησης.Σχετικα με το συντακτικο,  θα κανεις επιλεκτικα .

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 05:14:43 μμ »
Καλησπέρα... πρόκειται να διδάξω σε ένα φροντιστήριο για πρώτη φορά Αντιγονη και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ιδέα πώς να κάνω το μάθημα.. Θα ήθελα αν γίνεται να μου πείτε μια ενδεικτική πορεία διδασκαλίας.. Τα παιδιά που θα κάνω είναι θεωρητικής κατευθυνσης και το επίπεδο σχετικά καλούτσικο.. οποιαδηποτε βοήθεια θα μου είναι πραγματικά πολύτιμη!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2011, 03:45:52 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος karas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 05:38:28 μμ »
Γειά σου, δε χρειάζεται άγχος και πανικός, το μάθημα είναι εύκολο! Ξεκινώ με ανάλυση των βασικών σημείων της εισαγωγής (τραγωδία, θέατρο κτλ). Κατόπιν αναλύω 15-25 στίχους κάθε φορά, ανάλογα με το που φτάνει στο σχολείο ο μαθητής, δίνω μετάφραση και εξηγώ τα πραγματολογικά, χαρακτηρισμούς κτλ. Συνήθως κάνω αναλυτική σύνταξη, κατι που βοηθάει στο να κατανοήσει το παιδί τη μετάφραση και να μην την μαθαίνει παπαγαλία. Ταυτόχρονα εξετάζω και γραμματική (ουσιαστικά, επίθετα) ενώ σε σημειώσεις δίνω και κάποια παράγωγα, ομόρριζα κτλ. Θα δεις ότι το μάθημα είναι βατό και θα βοηθηθείς πολύ από ένα καλό σχολικο βοήθημα. Προσωπικά χρησ. των Ελληνικών Γραμμάτων. Καλή δύναμη και καλή συνέχεια. ;)

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 05:53:31 μμ »
Κατ'αρχας ευχαριστώ πολύ για την άμεση βοήθεια! Κατα δεύτερον προλαβαίνεις μεσα σε μια ώρα να κάνεις αναλυτική συνταξη και σχολιασμό 15-25 στίχων?? πώς??

Αποσυνδεδεμένος karas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 06:07:51 μμ »
Προλαβαίνεις κυρίως επειδή έχεις να κάνεις με παιδιά θεωρητικής κατεύθυνσης....Μπορείς να προσπερνάς τα πολυ εύκολα συντακτικά όπως και τα εξαιρετικά δύσκολα.Θα δεις το επίπεδο των μαθητών σου και θα πράξεις ανάλογα. Στο σχολείο εξάλλου δεν κάνουν όλους τους στίχους αναλυτικά.

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 06:13:09 μμ »
ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια karas!ελπίζω να τα καταφέρα αν και είμαι αρκετά αγχωμένη! ???

Αποσυνδεδεμένος alexis2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 06:18:02 μμ »
πρώτ'απ'όλα μην αγχώνεσαι.εγώ το δίδαξα στο λύκειο.λοιπόν ξεκινάς από την εισαγωγή χωρίζοντας την σε όσα μέρη κρίνεις εσύ ανάλογα με το επίπεδο των μαθητών για να την μάθουν.οι περισσότεροι έχουν μια ιδέα από το γυμνάσιο.εγώ τους έδινε και ερωτήσεις πάνω στην εισαγωγή και στη συνέχεια κάποιες ασκήσεις συμπλήρωσης κενών,αντιστοίχισης και φυσικά ανάλυσης.όταν αρχίσεις το κείμενο ξεκινάς με 15-20 στίχους και αν δεις οτι το επίπεδο είναι καλό βάζεις λίγο παραπάνω.στο σχολείο δίνουν μεγαλύτερη βάση στα πραγματολογικά και την κατανόηση του κειμένου.συμβουλή του συμβούλου φιλολογων ήταν οι μαθητές να γνωρίσουν τις ιδέες του έργου.οπότε περιορίζεις τη σύνταξη σε κάποια βασικά.άλλωστε είναι ποιητικός λόγος και η σύνταξη δεν είναι και τόσο εύκολη.καλό είναι να τους κάνεις συνώνυμα,αντώνυμα και ομμόριζα γιατι θα τα χρησιμοποιήσουν και στην κατεύθυνση.εγώ φρόντιζα να σταματώ το κομμάτι εκει που κορυφωνόταν το ενδιαφέρον και τους είχα σε εγρήγορση.τα μεταφρασμένα μέρη τα διαβαζεις και κάνετε με τους μαθητές πραγματολογική ανάλυση καθώς και εκει κρύβονται πολλές ιδέες.εγώ είχα ως βοήθημα του Πατάκη που ήταν πολύ καλό( μετάφραση,σχόλια,ερωτήσεις,απαντήσεις,επιπλέον ερωτήσεις που μπορείς να δώσεις για το σπίτι).θα δεις ότι είνια έναπόλύ καλό μάθημα και η΄ωρα θα περνάει δίχως να το καταλάβεις.α!αν καλό είναι να τους κάνεις και γραμματική μέσα από το κείμενο,γιατί στο τέλος και στα διαγωνίσματα θα τους ζητηθούν τέτοια θέματα.πάντως τα βασικάγιατί είναι μάθημα γενικής παιδείας.ελπίζω να σε βοήθησα και να μη σε άγχωσα περισότερο.

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Β' Λυκείου Γενικής Παιδείας
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 06:54:14 μμ »
΄΄οχι.. όλοι με βοηθήσατε πάρα πολύ απλά νομίζω πως ότι κι αν λέτε αν δεν το κάνω μια χρονιά δε θα ξέρω πως ακριβώς πρέπει να το διδάξω.. Ωστόσο μου δώσατε ενα πλάνο και έχω διευκολυνθεί ήδη πάρα πολύ... ευχαριστώ πολύ όλους!! και τη gringa με τα pm ;) !!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 536
Σύνολο: 551

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.