*

Αποστολέας Θέμα: Λατινικά Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 646074 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος εκπαιδευτικος_30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1344 στις: Μάρτιος 15, 2016, 12:41:16 μμ »
Γνωρίζετε αν υπάρχει πιθανότητα στις πανελλήνιες να μπει άσκηση που να ζητά από τους υποψηφίους να μεταφέρουν κείμενο ή λέξεις από τα νεοελληνικά στα λατινικά? :o Εγώ τουλάχιστον απ'όσο έχω παρακολουθήσει θέματα από προηγούμενες χρονιές, δεν εντόπισα τέτοια ερώτηση.Μήπως μου διαφεύγει κάτι?Η μαθήτριά μου ήρθε έντρομη να μου πει ότι η φίλη της με τον δικό της καθηγητή στο ιδιαιτερο κάνουν και τέτοιες ασκήσεις και μάλιστα πολύ συχνά.Και να ήταν αυτό το πρόβλημά μας,θα το συζητούσα, αλλά η κοπέλα με το ζόρι έμαθε τη μετάφραση των κειμένων...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:05:01 »

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1345 στις: Μάρτιος 15, 2016, 01:03:29 μμ »
Δεν έχουν άγνωστο. Κάποιες ασκήσεις στο βιβλίο παραπέμπουν σε παρόμοια άσκηση που αναφέρεις αλλά δεν είναι εντός ύλης. Δεν έχει τεθεί ποτέ κάτι παρόμοιο.

Αποσυνδεδεμένος elli2702

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1346 στις: Μάρτιος 16, 2016, 07:36:22 μμ »
Στο affero το δευτερο f  ειναι προαιρετικο?

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1347 στις: Μάρτιος 16, 2016, 07:56:22 μμ »
affero (και adfero), attuli, allatum,afferre & adferre
γιατι να είναι προ-αιρετικό? < ad+fero

ομοίως: confero,defero,refero,transfero, offero  ή  obfero
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:05:01 »

Αποσυνδεδεμένος ΗΙΕΡΟΜΝΕΜΟΝ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιμὴν πέφυκε πᾶσι παιδεία βροτοῖς
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1348 στις: Μάρτιος 16, 2016, 08:01:31 μμ »
To δεύτερο f είναι το σύμφωνο με το οποίο αρχίζει το απλό ρήμα fero.
Το πρώτο f προκύπτει λόγω αφομοίωσης του d της πρόθεσης ad (ad + fero = adfero) με το αρκτικό f του fero (adfero = affero, όπως ελληνικά, εν + μένω = εμ-μένω)

Αποσυνδεδεμένος elli2702

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1349 στις: Μάρτιος 17, 2016, 12:43:11 πμ »
affero (και adfero), attuli, allatum,afferre & adferre
γιατι να είναι προ-αιρετικό? < ad+fero

ομοίως: confero,defero,refero,transfero, offero  ή  obfero
ευχαριστω!!!απλα ερχονται τα παιδια και μου λενε οτι η καθηγητρια τους στο σχολειο τους ειπε οτι ειναι προαιρετικο.

Αποσυνδεδεμένος ELENI_1987

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1350 στις: Μάρτιος 17, 2016, 08:26:52 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!

Έχω μια ερώτηση σχετικά με την μετατροπή μετοχών σε δευτερεύουσες προτάσεις.
Η θεωρία λέει οτι βρίσκουμε τον χρόνο που θα μπει το ρήμα μας με βάση την ακολουθία των χρόνων.
Έτσι η μετοχή Ενεστώτα θα γίνει ρήμα Ενεστώτα αν εξαρτάται από ρήμα αρκτικού χρόνου ή ρήμα Παρατατικού αν εξαρτάται από ρήμα ιστορικού χρόνου κτλ.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ποιο είναι το ρήμα εξάρτησης με βάση το οποίο θα κρίνουμε τον χρόνο. Λογικά θα έπρεπε να είναι το ρήμα της πρότασης στην οποία βρίσκεται η μετοχή, αλλά με βάση τα παραδείγματα που διαβάζω δεν βγαίνει.
Δηλαδή:
ΚΕΙΜΕΝΟ 24
eique ab ostio Ennium quaerenti, ancilla dixisset: αναφορική μετοχή που δηλώνει το σύγχρονο
Μετατροπή: eique, qui ab ostio Ennium quaerebat, ancilla dixisset--> μετατροπή σε Παρατατικό γιατί το dixisset είναι ιστορικός χρόνος
ΑΛΛΑ
ΚΕΙΜΕΝΟ 29
homo quidam ei occurit corvum tenens : επιθετική (ή τροπική) μετοχή που δηλώνει το σύγχρονο
Μετατροπή: homo quidam, qui corvum tenebat, ei occurit--> μετατροπή σε Παρατατικό πάλι. Δεν θα έπρεπε όμως να μετατραπεί σε Ενεστώτα καθώς το ρήμα της πρότασης occurit είναι Παρακείμενος (άρα αρκτικός);

Θα εκτιμούσα πολύ την βοήθεια σας, έχω μπερδευτεί πολύ!  :-[

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 998
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1351 στις: Μάρτιος 17, 2016, 10:59:51 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!

Έχω μια ερώτηση σχετικά με την μετατροπή μετοχών σε δευτερεύουσες προτάσεις.
Η θεωρία λέει οτι βρίσκουμε τον χρόνο που θα μπει το ρήμα μας με βάση την ακολουθία των χρόνων.
Έτσι η μετοχή Ενεστώτα θα γίνει ρήμα Ενεστώτα αν εξαρτάται από ρήμα αρκτικού χρόνου ή ρήμα Παρατατικού αν εξαρτάται από ρήμα ιστορικού χρόνου κτλ.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ποιο είναι το ρήμα εξάρτησης με βάση το οποίο θα κρίνουμε τον χρόνο. Λογικά θα έπρεπε να είναι το ρήμα της πρότασης στην οποία βρίσκεται η μετοχή, αλλά με βάση τα παραδείγματα που διαβάζω δεν βγαίνει.
Δηλαδή:
ΚΕΙΜΕΝΟ 24
eique ab ostio Ennium quaerenti, ancilla dixisset: αναφορική μετοχή που δηλώνει το σύγχρονο
Μετατροπή: eique, qui ab ostio Ennium quaerebat, ancilla dixisset--> μετατροπή σε Παρατατικό γιατί το dixisset είναι ιστορικός χρόνος
ΑΛΛΑ
ΚΕΙΜΕΝΟ 29
homo quidam ei occurit corvum tenens : επιθετική (ή τροπική) μετοχή που δηλώνει το σύγχρονο
Μετατροπή: homo quidam, qui corvum tenebat, ei occurit--> μετατροπή σε Παρατατικό πάλι. Δεν θα έπρεπε όμως να μετατραπεί σε Ενεστώτα καθώς το ρήμα της πρότασης occurit είναι Παρακείμενος (άρα αρκτικός);

Θα εκτιμούσα πολύ την βοήθεια σας, έχω μπερδευτεί πολύ!  :-[
καλησπέρα. ελλείψει αορίστου ο παρακείμενος θεωρείται στα λατινικά και ιστορικός χρόνος.

Αποσυνδεδεμένος DioniG83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1352 στις: Μάρτιος 17, 2016, 11:11:21 μμ »
Το επίθετο iners στο κείμενο 15 σχηματίζει θετικό βαθμό επιρρήματος inerter ή inertiter;

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1353 στις: Μάρτιος 18, 2016, 08:15:12 πμ »
Inerter. Kαλημέρα. :)

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1354 στις: Μάρτιος 18, 2016, 08:23:44 πμ »
Καλησπέρα σε όλους!

Έχω μια ερώτηση σχετικά με την μετατροπή μετοχών σε δευτερεύουσες προτάσεις.
Η θεωρία λέει οτι βρίσκουμε τον χρόνο που θα μπει το ρήμα μας με βάση την ακολουθία των χρόνων.
Έτσι η μετοχή Ενεστώτα θα γίνει ρήμα Ενεστώτα αν εξαρτάται από ρήμα αρκτικού χρόνου ή ρήμα Παρατατικού αν εξαρτάται από ρήμα ιστορικού χρόνου κτλ.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ποιο είναι το ρήμα εξάρτησης με βάση το οποίο θα κρίνουμε τον χρόνο. Λογικά θα έπρεπε να είναι το ρήμα της πρότασης στην οποία βρίσκεται η μετοχή, αλλά με βάση τα παραδείγματα που διαβάζω δεν βγαίνει.
Δηλαδή:
ΚΕΙΜΕΝΟ 24
eique ab ostio Ennium quaerenti, ancilla dixisset: αναφορική μετοχή που δηλώνει το σύγχρονο
Μετατροπή: eique, qui ab ostio Ennium quaerebat, ancilla dixisset--> μετατροπή σε Παρατατικό γιατί το dixisset είναι ιστορικός χρόνος
ΑΛΛΑ
ΚΕΙΜΕΝΟ 29
homo quidam ei occurit corvum tenens : επιθετική (ή τροπική) μετοχή που δηλώνει το σύγχρονο
Μετατροπή: homo quidam, qui corvum tenebat, ei occurit--> μετατροπή σε Παρατατικό πάλι. Δεν θα έπρεπε όμως να μετατραπεί σε Ενεστώτα καθώς το ρήμα της πρότασης occurit είναι Παρακείμενος (άρα αρκτικός);

Θα εκτιμούσα πολύ την βοήθεια σας, έχω μπερδευτεί πολύ!  :-[
Συμφωνώ με Dimeos,νομίζω πως και νοηματικά είναι πιο ορθό να έχουμε παρατατικό.

Αποσυνδεδεμένος ELENI_1987

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1355 στις: Μάρτιος 18, 2016, 07:49:02 μμ »
καλησπέρα. ελλείψει αορίστου ο παρακείμενος θεωρείται στα λατινικά και ιστορικός χρόνος.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!  :D

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1356 στις: Μάρτιος 20, 2016, 11:33:55 πμ »
Inerter. Kαλημέρα. :)
Καλησπέρα! Γιατί; Σε δύο βοηθήματα που κοίταξα το έχουν ως inertiter. Είναι εξαίρεση;

Αποσυνδεδεμένος Sali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1839
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1357 στις: Μάρτιος 20, 2016, 12:59:29 μμ »
Καλησπέρα! Γιατί; Σε δύο βοηθήματα που κοίταξα το έχουν ως inertiter. Είναι εξαίρεση;

Το λεξικό Lewis-Short αναφέρει επίρρημα inert-er και υπερθετικό inertissime, τα οποία αποδίδει στον γραμματικό Φλάβιο Σωσίπατρο Χαρίσιο (4ος μ.Χ. αιώνας). Το άλλο μεγάλο λεξικό Oxford Latin Dictionary δεν αναφέρει καθόλου επίρρημα, μάλλον γιατί δεν καταφεύγει σε τόσο μεταγενέστερες πηγές. Με άλλα λόγια, στην προκλασική, την κλασική και τη μετακλασική λογοτεχνία επίρρημα παραγόμενο από το επίθετο iners δεν υπάρχει. Καλό θα ήταν λοιπόν οι συγγραφείς των ποικίλων "βοηθημάτων" να το ψάξουν λιγάκι το πράγμα, πριν αποφανθούν...
Ο Έξυπνος χαίρεται με τις αμφισβητήσεις του, ο Βλάκας με τις βεβαιότητές του

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 369
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.274 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.