*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2671211 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10164 στις: Σεπτέμβριος 06, 2018, 11:19:40 μμ »
μπορεί κάποιος να δει εύκολα τα ονόματα. Ξεκινάει αίτηση ένστασης, πατάει τον αριθμό πρωτοκόλλου χωρίς όνομα, δυο φορές enter και σου βγάζει το όνομα που αντιστοιχεί. Πατάς ακύρωση και όλα οκ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:07:17 »

Αποσυνδεδεμένος giorgina_bham

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2.50
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10165 στις: Σεπτέμβριος 06, 2018, 11:52:38 μμ »
Καλησπέρα και από μένα.
Πρώτη φορά έκανα τα χαρτιά μου, η διοικητική επαλήθευση δε βρήκε διαφορά, κατέβασα τον πίνακα της ειδικότητάς μου, βρήκα τον αρ. πρωτ. και το ΙΕΚ που κατέθεσα την αίτηση, και τώρα; Πώς ξέρω αν είναι καλή η σειρά μου, τι σειρά έχω στο κάθε ΙΕΚ που δήλωσα, ποιον παίρνουν...; ΤΟ ΧΑΟΣ...
Ευχαριστώ αν κάποιος μπορεί να μου απαντήσει με λίγα λόγια τι γίνεται από εδώ και πέρα...

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10166 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 12:19:00 πμ »
μπορεί κάποιος να δει εύκολα τα ονόματα. Ξεκινάει αίτηση ένστασης, πατάει τον αριθμό πρωτοκόλλου χωρίς όνομα, δυο φορές enter και σου βγάζει το όνομα που αντιστοιχεί. Πατάς ακύρωση και όλα οκ

Ναι, αυτό είναι ένα πολύ καλό κόλπο, ήδη δημιουργώ ένα Excel αρχείο με τα ονόματα της ειδικότητάς μου, τουλάχιστον όσοι είναι πάνω από μένα,μέχρι και 10 θέσεις παρακάτω... για να ξέρουμε τι μας γίνεται...

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10167 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 03:39:23 πμ »
Οι αναθέσεις θα γίνουν με βάση το προσοντολόγιο που αναφέρεται σε κάθε οδηγό σπουδών (τελευταίες σελίδες). Εκεί αναφέρονται ανά μάθημα ποια πτυχία είναι αποδεκτά.

Στα περισσότερα μαθήματα γράφει απόφοιτος ΑΕΙ ή ΤΕΙ οικονομικών. Δεν είναι κάπως γενικόλογο αυτό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:07:17 »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10168 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 10:47:25 πμ »
Χμμ νομίζω ότι μόλις αφαίρεσαι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ τη δυνατότητα  όταν πας να κάνεις ένσταση, να εμφανίζονται τα ονοματεπώνυμα, και μάλιστα πρέπει να το έκανε ακριβώς όταν προσπαθούσα να κάνω copy/paste ονόματα, μια και ξαφνικά σταμάτησαν να εμφανίζονται... Οπότε τώρα οι διευθυντές μπορούν να κοιμούνται ήσυχοι....
Πάλι καλά που πρόλαβα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2018, 10:56:09 πμ από grtt »

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10169 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 10:48:49 πμ »
Να ρωτήσω κάτι? εάν γίνουν οι αναθέσεις, και κάποιος κάτω από εμάς στη λίστα έχει πάρει περισσότερα μαθήματα, τί μπορούμε να κάνουμε?

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10170 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 10:57:13 πμ »
Να ρωτήσω κάτι? εάν γίνουν οι αναθέσεις, και κάποιος κάτω από εμάς στη λίστα έχει πάρει περισσότερα μαθήματα, τί μπορούμε να κάνουμε?

Με την προϋπόθεση ότι γνωρίζεις ποιος είναι αυτός, μια και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ κάνει ό,τι είναι δυνατόν να μη το μάθουμε, κάνεις ένσταση στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ. (Βέβαια άλλο να έχει πάρει κάποιος άλλος περισσότερες ώρες κι εσύ λιγότερες και άλλο να μην έχεις πάρει καθόλου. Δεν ξέρω τι οδηγίες έχει δώσει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ αλλά θεωρώ ότι νομικά δεν έχουν υποχρέωση -καλώς ή κακώς- οι διευθυντές να δώσουν περισσότερες ώρες σε αυτούς που προηγούνται)...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2018, 10:58:55 πμ από grtt »

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10171 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 11:17:34 πμ »
Το ξέρω γιατί είμαι πρώτη στη λίστα. άρα θα πρέπει να πάρω 10 ώρες ως αναπληρώτρια δεδομένου ότι έχω πολλές αναθέσεις.

Το θέμα είναι πώς θα κάνω ένσταση εφ όσων θα έχουν λήξει οι προθεσμίες? Και με ποιον τρόπο?

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10172 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 12:00:38 μμ »
Το ξέρω γιατί είμαι πρώτη στη λίστα. άρα θα πρέπει να πάρω 10 ώρες ως αναπληρώτρια δεδομένου ότι έχω πολλές αναθέσεις.

Το θέμα είναι πώς θα κάνω ένσταση εφ όσων θα έχουν λήξει οι προθεσμίες? Και με ποιον τρόπο?

Αν υπάρξει λόγος να κάνετε νομίζω πρέπει να επικοινωνήσετε με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Σίγουρα γίνονται γιατί πέρσι έγινε χαμός από ενστάσεις σε κάποια ΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10173 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 12:03:20 μμ »
Ευχαριστώ ελπίζω να μη χρειαστεί..

Αποσυνδεδεμένος yiannk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10174 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 01:17:20 μμ »
Γενικά στις αναθέσεις ωρών είναι λίγο ομιχλώδες το τοπίο. Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν έχει ξεκαθαρίσει ακριβώς πως πρέπει να γίνονται και σε τελική ανάλυση αυτό που κάνουν οι διευθυντές είναι να παίρνουν με τη σειρά κατάταξης τον πίνακα και να μοιράζουν τις ώρες από πάνω προς τα κάτω σταδιακά μειούμενες. Ανάλογα με την ειδικότητα και τις υπάρχουσες ώρες δίνουν περισσότερες σε όσους προηγούνται στον πίνακα και λιγότερες σε όσους έπονται και είναι στην ευχέρεια τους να δώσουν και λίγες ώρες -αν περισσεύουν- ακόμα και σε όσους βρίσκονται προς τα κάτω στους πίνακες. Επειδή όμως και οι διευθυντές είναι άνθρωποι και δέχονται πιέσεις-καλώς ή κακώς νοούμενες- έχει συμβεί να μοιράσουν το καρπούζι στα ίσα δίνοντας π.χ. τον ίδιο αριθμό ωρών σε όλους ,εφόσον βέβαια υπάρχει η δυνατότητα .Επίσης από προσωπική πείρα ,είχα δει κάποτε μια συνάδερφο κυριολεκτικά να εκλιπαρεί τον διευθυντή για λίγες ώρες -λόγω ανεργίας και κακής οικονομικής κατάστασης-και επειδή η σειρά της ήταν προς το τέλος του πίνακα (μιλάμε για 7η ή 8η στον πίνακα ,όχι φυσικά 50η ή κάτι τέτοιο όπως υπάρχει σε κάποιες ειδικότητες ,ειδικά σε Αθήνα, Θεσ/νίκη, κ.λ.π.), ο διευθυντής μας κάλεσε όλους της ίδιας ειδικότητας στο γραφείο και μας πρότεινε ξεκάθαρα να μειωθούν οι ώρες όλων μας κατά 1-2 ,ώστε να περισσέψουν ώρες και για τη συνάδερφο που βρίσκονταν όπως είπα στις τελευταίες θέσεις του πίνακα .Φυσικά, όλοι δεχτήκαμε- δε θα φτωχύνει κανείς με 1-2 λιγότερες ώρες αλλά ούτε βέβαια η συνάδερφος έγινε πλούσια με τα ψίχουλα των ΙΕΚ. Στην εποχή της κρίσης βέβαια τέτοια φαινόμενα δυστυχώς  θα πολλαπλασιάζονται. Άλλο αυτό όμως κι άλλο να καταστρατηγούνται τελείως οι πίνακες όπως είμαι σίγουρος ότι έχει συμβεί επειδή κάποιοι διευθυντές θέλουν να βολέψουν ανίψια, ξαδέρφια και γνωστούς ή απλά κάνουν χάρες σε άλλους, λες και τα ΙΕΚ είναι δικό τους μαγαζί...

Αποσυνδεδεμένος sotiris83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10175 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 06:24:07 μμ »
Παιδιά θέλω μια βοήθεια που είναι πολύ σημαντική. Σε συγκεκριμένο ΔΙΕΚ μεγάλης πόλης ανακαλύφτηκε ότι οι φάκελοι δεν ανοίχτηκαν ποτέ. Στην αρχή θεώρησα ότι δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο. Αλλά μετά από έλεγχο είδα ότι όλοι οι φάκελοι στο συγκεκριμένο ιεκ είχαν ακριβώς τα ίδια μόρια διοικητικής επαλήθευσης με αυτά που είχες δηλώσει. Έχω μάθει τέρατα όπως κάποιοι να έχουν δηλώσει ώρες από ιδιωτικά ιεκ και στις ώρες και στην επαγγελματική εμπειρία. Παιδιά είναι απίστευτο διότι είναι όλοι οι φάκελοι. Οι υπεύθυνοι παραδέχτηκαν ότι ο προηγούμενος διευθυντής που όλα τα χρόνια έχει απίστευτες καταγγελίες αλλά τρομερό πολιτικό μέσον έφυγε και δεν έκανε κανέναν έλεγχο. Οι άνθρωποι εκεί έχουν κάνει ερώτημα στο υπουργείο να ξαναβγαλουν προσωρινους πίνακες και δεν τους έχουν ενημερώσει. Πως να αντιδρασω; να κάνω ένσταση να ανοιχτούν όλοι οι φάκελοι; ενημερώνω ότι ήδη το έχουν κάνει πολλοί συνάδελφοι.

Αποσυνδεδεμένος billpet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10176 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 06:35:22 μμ »

Ι. Από φέτος … (και νομίζω ότι ήταν σαφές , στις επεξηγήσεις της Προκήρυξης … όπως και στις "συχνές ερωτήσεις - απαντήσεις"..)   , μα επιτέλους αποκαταστάθηκε του … ανοιχτομάτη το δίκιο..... , δηλαδή οι πληροφορικάριοι και συναφών Επιστημών να λαμβάνουν αφτομάτως τα μόρια Η/Υ , όπως και οι των Ξένων Φιλολογιών τα Μόρια Ξένης Γλώσσας....


Πότε άλλαξε αυτό και σε ποιο επίσημο έγγραφο φαίνεται η αλλαγή; Αν είναι έτσι αλλάζουν τα πάντα και στις μοριοδοτήσεις των Πληροφορικών και Ξενόγλωσσων για τις Θέσεις Ευθύνης.

Εγώ πιστεύω ότι έχουν ξεχάσει να αναφέρουν τη μη μοριοδότηση γιατί
α) και στην ηλεκτρονική εγγραφή το έγραφε στο Info στο πεδίο των ΤΠΕ ότι δεν μοριοδοτούνται οι Πληροφορικοί και β) στην προκύρηξη των ΙΕΚ ΟΑΕΔ 2018 λέει χαρακτηριστικά: "Οι εκπαιδευτικοί κλάδων ξένων γλωσσών δεν μοριοδοτούνται για τη γλώσσα που διδάσκουν (άρθρο 13, παρ. 1, του ν.3848/2010). 5β) Γνώση χειρισμού Η/Υ (Νέες Τεχνολογίες) σύμφωνα με την από Α.Σ.Ε.Π. προβλεπόμενη πιστοποίηση (τρία (3) μόρια). Οι εκπαιδευτικοί κλάδων ΠΕ 19-20 και ΤΕ πληροφορικής, δεν μοριοδοτούνται στην κατηγορία αυτή (άρθρο 19, παρ. στ, του ν. 4327/2015)."

Αν πάντως ισχύει αυτό που λες πολύς κόσμος της Πληροφορικής και των Ξένων Γλώσσων έχασε δύο μόρια και θα πρέπει να κάνει ένσταση.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10177 στις: Σεπτέμβριος 07, 2018, 07:06:28 μμ »
Πότε άλλαξε αυτό και σε ποιο επίσημο έγγραφο φαίνεται η αλλαγή; Αν είναι έτσι αλλάζουν τα πάντα και στις μοριοδοτήσεις των Πληροφορικών και Ξενόγλωσσων για τις Θέσεις Ευθύνης.

Εγώ πιστεύω ότι έχουν ξεχάσει να αναφέρουν τη μη μοριοδότηση γιατί
α) και στην ηλεκτρονική εγγραφή το έγραφε στο Info στο πεδίο των ΤΠΕ ότι δεν μοριοδοτούνται οι Πληροφορικοί και β) στην προκύρηξη των ΙΕΚ ΟΑΕΔ 2018 λέει χαρακτηριστικά: "Οι εκπαιδευτικοί κλάδων ξένων γλωσσών δεν μοριοδοτούνται για τη γλώσσα που διδάσκουν (άρθρο 13, παρ. 1, του ν.3848/2010). 5β) Γνώση χειρισμού Η/Υ (Νέες Τεχνολογίες) σύμφωνα με την από Α.Σ.Ε.Π. προβλεπόμενη πιστοποίηση (τρία (3) μόρια). Οι εκπαιδευτικοί κλάδων ΠΕ 19-20 και ΤΕ πληροφορικής, δεν μοριοδοτούνται στην κατηγορία αυτή (άρθρο 19, παρ. στ, του ν. 4327/2015)."

Αν πάντως ισχύει αυτό που λες πολύς κόσμος της Πληροφορικής και των Ξένων Γλώσσων έχασε δύο μόρια και θα πρέπει να κάνει ένσταση.



Κι όμως , άλλαξε (και ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ..) για τους Συναδέλφους Πτυχιούχους Ξενόγλωσσων Τμημάτων Α.Ε.Ι.  και των Α.Ε.Ι. & Α./Τ.Ε.Ι.  Πληροφορικής & Νέων Τεχνολογιών Ευρύτερα , όπως και για σχετικών Μεταπτυχιακών!...

Ενδεικτικά , για Πληροφορική , δες από σελ. 31 (και πιο πάνω)  , Ιδίως όμως από 31 και κάτω της Προκήρυξης '18.
  Αναγράφονται , όλα τα Τμήματα , αλλά και Μεταπτυχιακά , που παρέχουν αυτομάτως τη Μοριοδότηση.

ΥΓΟΥ' Ι.

Πράγματι , στην προκήρυξη Ι.Ε.Κ. - Ο.Α.Ε.Δ.  ΄τα παραπάνω ΔΕΝ Ισχύουν (ΚΑΚΩΣ!...).

ΥΓΟΥ' ΙΙ.

Τώρα: Παρότι μπορεί να σου πει κανένας αρμόδιος - "μα ΔΕΝ διάβασες την προκήρυξη..;;;.." (Μα τί να πρωτοδιαβάσεις επιτέλους!!….) , εκτιμώ ότι κανονικά , για όσους έχουν καταθέσει πτυχία Ξενόγλωσσων και Πληροφορικών , χωρίς να έχουν τικάρει το ανάλογο πεδίο , ΏΦΕΙΛΕ να το κάνει και Μοριοδοτήσει - αποκαταστήσει , η Διοικητική Επαλήθευση.

αφτά- Ελπίζω να βοήθησα.

Θ._

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159780
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 654
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 642
Σύνολο: 659

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.