*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2655617 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Zio21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 05, 2007, 04:07:04 μμ »
Καταρτιζόμενοι είναι οι σπουδαστές.

lol
ρωτάω επειδή καποιος μου έλεγε θα κάνει αιτηση ως ωρομήσθιος τωρα αυτην την εβδομάδα .... και μου φάνηκε περιεργο


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:26:35 »

Αποσυνδεδεμένος BlackAdder

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 05, 2007, 06:06:02 μμ »
Παράθεση
ρωτάω επειδή καποιος μου έλεγε θα κάνει αιτηση ως ωρομήσθιος τωρα αυτην την εβδομάδα .... και μου φάνηκε περιεργο
Μπορεί να εννοούσε τα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ...

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος drikou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • εκπαίδευση...... ΧΑΧΑΧΑ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 06, 2007, 03:39:15 μμ »
Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει, στα δημόσια ΙΕΚ η αίτηση που κάνεις είναι για ένα εξάμηνο ή για όλη την σχολική περίοδο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:26:35 »

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 06, 2007, 03:48:21 μμ »
Για τα δημόσια ΙΕΚ του ΟΕΕΚ είναι ανά εξάμηνο.

Αποσυνδεδεμένος drikou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • εκπαίδευση...... ΧΑΧΑΧΑ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 06, 2007, 08:45:27 μμ »
Για τα δημόσια ΙΕΚ του ΟΕΕΚ είναι ανά εξάμηνο.

Ευχαριστώ flair :)

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 02:46:44 μμ »
Ξέρει κανείς ποιός είναι ο μισθός σε δημόσιο ΙΕΚ;
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 02:54:38 μμ »
Ωρομίσθιος είσαι, (περιπου 15€ η ώρα) δεν εχεις μισθό
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 01:56:22 πμ »
 :oΚαι αν δεν είσαι ωρομίσθιος και είσαι αναπληρωτής;
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 01:58:02 πμ »
Δεν υπάρχουν μόνιμοι και αναπληρωτές στα ΙΕΚ. Όλοι είναι ωρομίσθιοι.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 03:17:48 πμ »
Ξέρω ότι οι ερωτήσεις μου μπορεί να φένονται βλακώδης, μα πρώτη φορά έκανα -κάνω αίτηση και είμαι λίγο χαμένη.
Σε ευχαριστώ
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος christos_max

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 12:49:39 πμ »
μπορει καποιος να μου πει ποια μαθηματα μπορουν να δαδαξουν οι φυσικοι στα ΙΕΚ??εχω τελειωσει κατευθυνση ηλεκτρονικη αλλα δεν εχω κανει μεταπτυχιακο

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 01:21:35 πμ »
μπορει καποιος να μου πει ποια μαθηματα μπορουν να δαδαξουν οι φυσικοι στα ΙΕΚ??εχω τελειωσει κατευθυνση ηλεκτρονικη αλλα δεν εχω κανει μεταπτυχιακο

Δες τις ειδικότητες και τα μαθήματα εδώ:
http://www.oeek.gr/html/CG-sectors.asp

Αποσυνδεδεμένος BlackAdder

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 01:47:16 μμ »
Είμαι σε δημόσια ΙΕΚ από το 1998 και ποτέ δεν έχω δει να αναρτούν σε ΚΑΝΕΝΑ ΙΕΚ πίνακες.
Έχω συνεργαστεί σε επτά (7) ΙΕΚ του ΟΕΕΚ και κανένα δεν έχει αναρτήσει αυτά τα 10 χρόνια πίνακες εκπαιδευτών. Το ίδιο και η Σιβιτανίδειος.

Δύο παράγραφοι έχει αρκετό ενδιαφέρον και αφορά εκπαιδευτικούς και προκηρύξεις γενικότερα.
Π.χ. η ΑΣΠΑΙΤΕ, ο ΟΕΕΚ, ο ΟΑΕΔ, η Σιβιτανίδειος σχολή, κλπ είναι υποχρεωμένες από τον νόμο και από την αρχή προσωπικών δεδομένων να κάνουν μνεία της δυνατότητας πρόσβασης των υποψηφίων σε στοιχεία που αφορούν τους λοιπούς συνυποψήφιους, προκειμένου να ασκήσουν το δικαίωμα προσβολής των σχετικών αποφάσεων ή πινάκων, σύμφωνα με τη νόμιμη διαδικασία.

Ο ΟΕΕΚ σωστά κάνει μνεία στην παράγραφο που λέει:

Παράθεση
δ)  Το  Ν.2472/97 , όπως  ισχύει , περί προστασίας  δεδομένων  προσωπικού  χαρακτήρα  και  τις  υπ’ αριθμ  17/2002  και 56/2003  αποφάσεις  της  Αρχής  Προστασίας  Δεδομένων Προσωπικού  Χαρακτήρα.
και
Παράθεση
Επισημαίνεται  ότι  υπάρχει  δυνατότητα  πρόσβασης  των υποψηφίων  στα στοιχεία  που  αφορούν  άλλους  συνυποψηφίους   χωρίς  την υποχρέωση  πρόσθετης  ενημέρωσης  των  ενδιαφερομένων  πλην  της  παρούσης (εφαρμογή  άρθρου  11 παρ 3 του Ν 2472/1997  και της  υπ’ αριθμ. 792/18-4-04  εγκυκλίου  της  Αρχής  Προστασίας  δεδομένων  προσωπικού  χαρακτήρα).

Μία κυρία από την Αρχή Προστασίας προσωπικών δεδομένων μου έστειλε με fax, (ύστερα από ερώτημά). τόσο τον νόμο όσο και τις σχετικές εγκυκλίους και αποφάσεις της Αρχής.
Με εξυπηρέτησε τάχιστα και ήταν ευγενικότατη.
Έχω τις καλύτερες των εντυπώσεων από την αρχή.

Κάθε Δημόσιο ΙΕΚ κάνει κάθε εξάμηνο την ακόλουθη προκήρυξη.
Παραθέτω το template που έχουν όλες οι προκηρύξεις του ΟΕΕΚ.


Παράθεση
ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ

ΠΡΑΞΗ 84η      

Στο xxx, σήμερα   xx/xx/xx, ημέρα xxxx και ώρα xxxx, στα γραφεία της Διεύθυνσης του Ι.Ε.Κ. xxxxxxxx  και αφού λάβαμε υπόψη:
α) το Ν. 2009/92, (ΦΕΚ 18 τ.Α), «Εθνικό Σύστημα Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης και άλλες διατάξεις»,όπως  τροποποιήθηκε , συμπληρώθηκε και ισχύει.
β) το άρθρο 22 της, υπ’ αριθμ. 121/25-5-92 (ΦΕΚ 371 τ.Β΄), Απόφασης του Υπουργού ΥΠ.Ε.Π.Θ., «Κανονισμός    Λειτουργίας Οργανισμού Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ο.Ε.Ε.Κ.), όπως τροποποιήθηκε, αναριθμήθηκε, συμπληρώθηκε και ισχύει.
γ) Την υπ’ αριθμ. xxxxxx Απόφαση του Δ.Σ. του Ο.Ε.Ε.Κ. "Έγκριση ειδικοτήτων Δημοσίων  Ι.Ε.Κ. Εαρινού εξαμήνου 20xxx" , όπως  τροποποιήθηκε  και ισχύει .
δ)  Το  Ν.2472/97 , όπως  ισχύει , περί προστασίας  δεδομένων  προσωπικού  χαρακτήρα  και  τις  υπ’ αριθμ  17/2002  και 56/2003  αποφάσεις  της  Αρχής  Προστασίας  Δεδομένων Προσωπικού  Χαρακτήρα.
ε)   Την  υπ’ αριθμ. ΔΙΑΔΠ/Α/22768/13-10-2006 εγκύκλιο  της  Διεύθυνσης  απλούστευσης διαδικασιών  και  παραγωγικότητας  του  ΥΠΕΣΔΔΑ.
στ) Τις ανάγκες του Ι.Ε.Κ. xxxxx σε εκπαιδευτικό προσωπικό κατά το Εαρινό εξάμηνο 2007
 
ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ
Προκηρύσσουμε την πρόσληψη εκπαιδευτών, με ωριαία αντιμισθία, για τις εκπαιδευτικές ανάγκες του xxxxx εξαμήνου 20xxx, που αρχίζει την xx/xx/xx και τελειώνει την xx/xx/xx.
Οι υποψήφιοι, που θα προσληφθούν ως ωρομίσθιοι, θα καλύψουν διδακτικές ανάγκες των παρακάτω μαθημάτων (θεωρητικών, εργαστηριακών και μικτών), για τις ειδικότητες που θα λειτουργήσουν στο Ι.Ε.Κ. xxxxxxxx.

....

Δικαίωμα υποβολής σχετικής αίτησης έχουν όλοι οι ιδιώτες, καθώς και οι με οποιοδήποτε σχέση εργασίας ασχολούμενοι στο Δημόσιο Τομέα και έχουν τα νόμιμα τυπικά προσόντα, όπως αυτά περιγράφονται στα εγκεκριμένα αναλυτικά προγράμματα του Ο.Ε.Ε.Κ.
Δικαιολογητικά
1. Πλήρες  βιογραφικό  σημείωμα.
2. Επικυρωμένο  αντίγραφο  αστυνομικής  ταυτότητας
3. Επικυρωμένα  αντίγραφα  τίτλων  σπουδών  της  ημεδαπής η ισότιμα  της  αλλοδαπής (βασικό πτυχίο αντίστοιχο  με  την  ειδικότητα  που  προκηρύσσεται   , μεταπτυχιακός  και  διδακτορικός  τίτλος  θέματος  συναφούς προς το αντικείμενο, παιδαγωγικός  τίτλος  σπουδών  ΑΣΕΤΕΜ/ΣΕΛΕΤΕ η ΑΣΠΑΙΤΕ, δίπλωμα  ΙΕΚ, πτυχίο ΕΠΛ, ΤΕΛ, ΤΕΕ, ΤΕΣ), για  τους  γιατρούς  που  υποβάλλουν  αίτηση  και διαθέτουν   πτυχίο  που  έχει  εκδοθεί  μετά  τις 27-2-04  από  ίδρυμα χώρας  μέλους  της  Ε.Ε , ισχύει  η  επαγγελματική  αναγνώριση  ιατρών , βάσει  των διατάξεων  της  Οδηγίας 93/16/ΕΟΚ, όπως  τροποποιήθηκε   και  ισχύει  σύμφωνα  με  τον  Ν.3236/2004 (ΦΕΚ60, τ.Α/27-2-2004). Εξυπακούεται ότι  γιατροί  κατέχοντες προ  ισχύος  του  ανωτέρω  νόμου τίτλο  σπουδών  αναγνωρισμένο  από  το  πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ  η το νυν ΔΟΑΤΑΠ  θα  προσκομίσουν  τον  τίτλο  αυτό.
4. Τα  πιστοποιητικά  η  οι  βεβαιώσεις  προϋπηρεσίας  στον ιδιωτικό  τομέα  πρέπει  να  είναι  θεωρημένα  από  τον  αρμόδιο  Ασφαλιστικό  Φορέα.
5. Οι  ελεύθεροι  επαγγελματίες  πρέπει  να  προσκομίσουν  βεβαίωση  της  αρμοδίας  ΔΥΟ, στην  οποία  θα  αναγράφεται  ο  χρόνος  άσκησης  συγκεκριμένου  επαγγέλματος.
6. Υπεύθυνη  Δήλωση  του  Ν 1599/86  ότι  δεν  καταδικαστεί  και  δεν  διώκονται  για  πλημμέλημα  η  κακούργημα.
Επισημαίνεται  ότι  υπάρχει  δυνατότητα  πρόσβασης  των υποψηφίων  στα στοιχεία  που  αφορούν  άλλους  συνυποψηφίους   χωρίς  την υποχρέωση  πρόσθετης  ενημέρωσης  των  ενδιαφερομένων  πλην  της  παρούσης (εφαρμογή  άρθρου  11 παρ 3 του Ν 2472/1997  και της  υπ’ αριθμ. 792/18-4-04  εγκυκλίου  της  Αρχής  Προστασίας  δεδομένων  προσωπικού  χαρακτήρα)
Κατά  την  επιλογή  συνεκτιμώνται
1. Η εργασιακή  εμπειρία
2. Η διδακτική  εμπειρία
3. Η  εξειδίκευση  στο  γνωστικό  αντικείμενο  που  επιθυμούν  να διδάξουν
4.Μεταπτυχιακοί  τίτλοι  σπουδών
5. Η  απόδοση, η συνέπεια και  η διάθεση  συνεργασίας  στην  περίπτωση  προηγούμενης  απασχόλησης  στο ΙΕΚ
6. Κοινωνικά  κριτήρια
Κατόπιν  της  ανάθεσης  μαθημάτων  οι ωρομίσθιοι  εκπαιδευτές  οφείλουν
1. Να  υπογράψουν  σχετική  σύμβαση  στην  οποία  θα  καθορίζονται  οι  ώρες  απασχόλησης, οι  λοιπές  υποχρεώσεις  και  η ωριαία  αντιμισθία.
2. Να  προσκομίσουν  άδεια  άσκησης  ιδιωτικού  έργου  με  αμοιβή  οι  δημόσιοι  υπάλληλοι  και  κατ’  επέκταση  οι  εκπαιδευτικοί  σύμφωνα  με  το  άρθρο 31  του  Ν 2683/99  την υπ’ αριθμ. ΔΙΔΑΔ/Φ57/142/2778/13-2-06  εγκύκλιο  του  ΥΠΕΣΔΑ  και  την  υπ’  αρθμ. 14543/Δ2/13-2-03 εγκύκλιο  της  Διευθυνσης  Προσωπικού  του ΥΠΕΠΘ
3. Να   προσκομίσουν  τα  εξής  στοιχεία   Αριθμό  Φορολογικού  Μητρώου , αρμόδια  ΔΟΥ και αριθμό  Μητρώου ασφαλισμένου  ΙΚΑ
4. Να  υποβάλλουν  υπεύθυνη  δήλωση  του  Ν 1599/86  για  τις  συνολικές    τακτικές  καθαρές και πρόσθετες  αμοιβές  από  τον  ευρύτερο  δημόσιο  τομέα  και  ότι  οι  συνολικές  αποδοχές  τους  δεν  υπερβαίνουν  τα  εκ  του  Ν 1326/83 (αρθρα 4,5) , Ν2303/95 , Ν2470/97  ανώτατα  επιτρεπόμενα  όρια  κατά μήνα.   
Η υποβολή των αιτήσεων θα γίνεται από τους ενδιαφερόμενους αυτοπροσώπως ή από νόμιμα  εξουσιοδοτημένο άτομο, στην έδρα του Ι.Ε.Κ xxxxx από  xx/xx/20xx μέχρι και xx/xx/20xx  κατά τις ώρες  xx:xx π.μ.  έως και  xx:xx μ.μ.. Η αίτηση θα συνοδεύεται από πλήρες βιογραφικό σημείωμα και τα αντίστοιχα παραστατικά (Τίτλοι σπουδών, Βεβαιώσεις κ.λ.π.).

Η προκήρυξη υπόκειται στις διατάξεις του Ν.2472/97.


Οι αιτήσεις που θα αποσταλούν ταχυδρομικώς δε θα γίνουν δεκτές.




Ο  Διευθυντής του ΙΕΚ                                                                                  Ο Αν. Διευθυντής του ΙΕΚ

Σε λίγο θα δημοσιεύσω τις αποφάσεις της αρχής και τον νόμο.

Μην κάθεστε με σταυρωμένα τα χέρια.
Όταν πηγαίνετε για να κάνετε τις αιτήσεις ζητήστε να μάθετε πότε αναρτούν του πίνακες και να τους δείτε, ανεξαρτήτως αποτελέσματος, στα μαθήματα της ειδικότητας σας.
Στον ΟΑΕΔ τουλάχιστον αναρτούν τους πίνακες. Καιρός είναι να το κάνουν και στο ΙΕΚ του ΟΕΕΚ.
Αν δεν υπάρχει πίεση δεν γίνεται τίποτα.
Οι αποφάσεις και οι συγκεκριμένοι νόμοι είναι γερό “όπλο” στα χέρια κάθε ενδιαφερομένου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 476
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.