*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2676202 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #504 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 03:22:05 μμ »
Σκέψου ότι αρκετοί από εμάς ζούσαμε 4 χρόνια ωρομίσθιοι με 400 ευρώ το μήνα + τα 240 ευρώ από τα ΙΕΚ που μας τα χρωστάνε ακόμα... Και τα καλοκαίρια 5 μήνες άνεργοι μέχρι να μας προσλάβουν. Πρόσθεσε και σε όλα αυτά τις "εξορμήσεις στην επαρχία" για 2-3 μόρια που ουσιαστικά πληρώναμε από τις τσέπες μας ή τις χρονιές χωρίς εργασία λόγω μεταπτυχιακών/ΑΣΠΑΙΤΕ... Αν ήμουν διορισμένος στο δημόσιο και είχα την ασφάλεια οτι θα έχω ακόμα δουλειά σε 9-10 μήνες θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου. Τώρα δυστυχώς ακόμα και τα 240 ευρώ είναι κάτι παραπάνω από ανακούφιση για εμας...
Ναι αλλά μήπως για αυτό φταίμε και οι ίδιοι;
Είναι μια κατάσταση που είναι γνωστή από πριν.
Προφανώς όσο υπάρχουν κορόιδα να συντηρούν μία κατάσταση, αυτή θα διαιωνίζεται.
Δηλαδή όποιος θέλει να πετύχει το όνειρό του και ο δρόμος για να το πετύχει αυτό δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα είναι κορόιδο; Τί θα έκανε κάποιος που δεν είναι κορόιδο; Θα έπιανε δουλειά σε μια εταιρία πληροφορικής με αξιοπρεπή μισθό και μετά από 6-7 χρόνια ως εκ θαύματος θα έκανε τη δουλειά των ονείρων του; Καταλαβαίνω οτι ο καθένας έχει τις απόψεις του όσο ακραίες κι αν είναι, αλλά θα ήταν καλό να σεβόμαστε τον αγώνα και την προσπάθεια των άλλων πριν τους χαρακτηρίσουμε μειωτικά. Προσωπικά είμαι υπερήφανος για τη δουλειά που έχω κάνει τόσα χρόνια με ελάχιστη υλική επιβράβευση, αλλά με ανεκτίμητη αμοιβή την ανταπόκριση από τους μαθητές μου και την ικανοποίηση οτι ακολούθησα το όνειρό μου και δεν συμβιβάστηκα ποτέ.
Το γεγονός ότι κάποιος θέλει να πραγματοποιήσει το όνειρό του δε σημαίνει ότι μπορεί να δέχεται απαξίωση και εξευτελισμό. Η' σε περίπτωση που τα δέχεται γιατί κρίνει ότι αξίζει τον κόπο, ας μην γκρινιάζει. Δεν το λέω για εσενά, γενικά μιλάω. Και ναι, το δημοσιο δεν είναι μονόδρομος, μια χαρά καριέρες έχουν γίνει και στον ιδιωτικό τομέα και στο ελεύθερο επάγγελμα. Αν τώρα η γενιά μας έπαθε μια εμμονή με το δημόσιο, προφανώς θα υποστεί και τις συνέπειες.

Προφανώς αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά την εκπαίδευση. Δεν με ενδιαφέρει γενικά το δημόσιο, αλλά η εκπαίδευση σε δημόσια σχολεία μιας και είμαι υπέρ της ποιοτικής δωρεάν παιδείας στην Ελλάδα και θέλω να συνεισφέρω σε αυτή με τη δουλειά μου. Όποιος επιλέγει καριέρα σε ιδιωτικό τομέα κάνει και κάποιους συμβιβασμούς. Πχ μπορεί να είσαι από κάποιο μικρό νησί της επαρχίας και να είσαι υποχρεωμένος να μένεις στην Αθήνα όπου βρίσκονται όλες οι εταιρίες... Ή να είσαι πρόθυμος να εγκαταλείψεις τη χώρα σου επειδή αλλού βρίσκεις καλύτερες συνθήκες. Από εκεί και πέρα διαφωνώ κάθετα στη λογική "από τη στιγμή που δεχόμαστε να δουλεύουμε ωρομίσθιοι δεν δικαιούμαστε να γκρινιάζουμε"... Με αυτή τη λογική οποιοσδήποτε δέχεται να εργαστεί οπουδήποτε δεν έχει δικαίωμα να διεκδικεί (γκρινιάζει για) τίποτα. Ούτε στα πιο απολυταρχικά καθεστώτα δεν γίνεται αυτό...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:04:30 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #505 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 03:44:23 μμ »
Να δεις τι συμβιβασμούς κάνεις για να δουλέψεις στο δημόσιο σχολείο. Τρέχεις κάποια χρόνια ωρομίσθιος ψωμολυσσώντας και ζώντας με δανεικά, ενώ παράλληλα άλλοι με μέσο μαζεύουν προυπηρεσία στο σπίτι τους, δίνεις και ξαναδίνεις ΑΣΕΠ, ενώ άλλοι που ούτε καν πάτησαν να δώσουν διορίζονται, μαζεύεις πτυχία και προσόντα και άλλοι με λιγότερα πάλι διορίζονται νωρύτερα και καταληγείς πια εξουθενωμένος να διοριστείς κάποια στιγμή (αν διοριστείς) παίρνωντας 800 ευρώ το μήνα και όντας πλήρως επαγγελματικά και κοινωνικά απαξιωμένος, σε μία δουλειά που όλοι, καλοί, κακοί και μέτριοι είναι ανακατεμένοι σε μία ομοιογενή μάζα και χωρίς κανείς να σου πει ποτέ μπράβο ή ευχαριστώ για τίποτα. Αν αυτό εξακολουθεί να αποτελεί "όνειρο", ok.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2010, 04:21:18 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #506 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 04:02:19 μμ »
Είναι όνειρο πολλών. Όχι μόνο δικό μου. Γι' αυτό και στην ειδικότητά μου βλέπεις πάνω από 3.000 άτομα στις λίστες διορισμών/αναπληρωτών/ωρομισθίων. Ακόμα και αν οι μισοί από αυτούς είναι "βολεψάκηδες" του δημοσίου υπάρχουν άλλοι τόσοι που αγαπάνε αυτή του δουλειά και θέλουν να προσφέρουν. Όσο για αυτούς που δουλεύουν με μέσο το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τους κυνηγάς, να τους στιγματίζεις, να τους καταγγέλεις και σίγουρα να μη γίνεσαι και εσύ ή τα παιδιά σου σαν αυτούς... Μερικές φορές το καθαρό κούτελο και ευσυνειδησία είναι πολυτιμότερη από την κοινωνική ανέλιξη. Σπάνια θα σου πει ευχαριστώ ο γονιός, αλλά επειδή τυχαίνει να έχω γονείς εκπαιδευτικούς έχω δει πολλές φορές να ανταμοίβονται από τη δουλειά τους με την εκτίμηση παλιών μαθητών τους.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕΤΡΟΣ Κ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #507 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 09:37:43 πμ »
Eιμαστε απλήρωτοι απο το 2008
:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
Από μαθήματα σε δημόσιο ΙΕΚ????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:04:30 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #508 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 09:44:39 πμ »
Eιμαστε απλήρωτοι απο το 2008
:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
Από μαθήματα σε δημόσιο ΙΕΚ????
Όπως βλέπεις το κράτος απαιτεί μία συνέπεια μόνο όσον αφορά τις δικές μας οφειλές προς αυτό, ποτέ τις δικές του.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2010, 09:56:17 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος London06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #509 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 05:01:11 μμ »
      Ενημέρωση Εκπαιδευτών Δ.Ι.Ε.Κ.      30-9-2010, 
σας ενημερωσαν;

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #510 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 05:15:37 μμ »
Επιλογή Εκπαιδευτών Δ.Ι.Ε.Κ.      1-10-2010 έως 3-10-2010    
Ενημέρωση Εκπαιδευτών Δ.Ι.Ε.Κ.    4-10-2010

υπάρχει νέο χρονοδιάγραμμα στο site  ;)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #511 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 05:22:30 μμ »
      Ενημέρωση Εκπαιδευτών Δ.Ι.Ε.Κ.      30-9-2010, 
σας ενημερωσαν;
Εμένα με ενημέρωσαν και αρνήθηκα.

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #512 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 07:18:06 μμ »
      Ενημέρωση Εκπαιδευτών Δ.Ι.Ε.Κ.      30-9-2010, 
σας ενημερωσαν;
Εμένα με ενημέρωσαν και αρνήθηκα.


Επιλογή Εκπαιδευτών Δ.Ι.Ε.Κ.      1-10-2010 έως 3-10-2010    
Ενημέρωση Εκπαιδευτών Δ.Ι.Ε.Κ.    4-10-2010

υπάρχει νέο χρονοδιάγραμμα στο site  ;)

Τι είναι η ενημέρωση; Θα μαζέψουν τους επιλεγμένους και τους λένε τι; Πως θα κάνουν το μάθημα; Την ύλη; Δίνουν κανενα βιβλίο-μπούσουλα/σημειώσεις; Τι παίζει με τις άδειες/απουσίες και τις αναπληρώσεις μαθημάτων;
Πρώτη φορά έκανα φέτος χαρτιά, δεν περιμένω τίποτα αλλα... η ελπίδα είπαμε τα κακαρώνει πάντα τελευταία.
Απο ότι είδα όμως Δευτέρα βγαίνουν τα αποτελέσματα και στα καπάκια αρχίζουν τα μαθήματα. Πως προλαβαίνει κάποιος να προετοιμαστει σε τόσο λίγο χρόνο;
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #513 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 07:29:35 μμ »
Εννοώ ότι με ενημέρωσαν ότι μου ανέθεσαν ένα δίωρο μάθημα την εβδομάδα. Πολύ λίγα όμως τα χρήματα, 14 ευρώ την ώρα καθαρά για απόφοιτο πανεπιστημίου με master, πολύ μεγάλη καθυστέρηση στην πληρωμή (1,5-2 χρόνια) και η όποια προυπηρεσία δεν μετρά για τους πίνακες αναπληρωτών και διορισμών του Υπουργείου Παιδείας. Ποιός ο λόγος επομένως, όταν δεν σου δίνουν καν βιβλία και ψάχνεις εσύ να βρεις και να προετοιμάσεις ύλη;

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #514 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 07:47:22 μμ »
Εννοώ ότι με ενημέρωσαν ότι μου ανέθεσαν ένα δίωρο μάθημα την εβδομάδα. Πολύ λίγα όμως τα χρήματα, 14 ευρώ την ώρα καθαρά για απόφοιτο πανεπιστημίου με master, πολύ μεγάλη καθυστέρηση στην πληρωμή (1,5-2 χρόνια) και η όποια προυπηρεσία δεν μετρά για τους πίνακες αναπληρωτών και διορισμών του Υπουργείου Παιδείας. Ποιός ο λόγος επομένως, όταν δεν σου δίνουν καν βιβλία και ψάχνεις εσύ να βρεις και να προετοιμάσεις ύλη;

η χαρά του αφού δεν κάνω τίποτα άλλο να έχω κάτι να δουλεύω... :( :(
Ειλικρινά το προτιμώ απο το να κάθομαι σπίτι.
Ας αφιερώνω 3-4 ώρες απο τη βδομάδα μου να κάνω εθελοντική εργασία....
Επιπλέον η ασφάλεια. Δεν είναι σίγουρα πολλά τα ένσημα, αλλα απο το τίποτα που έλεγε και ο παππουλης μου......
14 euro με μάστερ έφτασε;;;; Ο θεός βοηθός μας!!!
Σε ποιο ΙΕΚ αν επιτρέπεται εβγαλαν τους εκπαιδευτικούς;
Καλούσα σήμερα την Πάτρα και δεν απαντούσε κανείς, καλούσα τον Πύργο μου εβγαινε το φαξ, τελικά κάλεσα το Αίγιο και μου είπαν απο Δευτέρα.....
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #515 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 07:49:05 μμ »
Εννοώ ότι με ενημέρωσαν ότι μου ανέθεσαν ένα δίωρο μάθημα την εβδομάδα. Πολύ λίγα όμως τα χρήματα, 14 ευρώ την ώρα καθαρά για απόφοιτο πανεπιστημίου με master, πολύ μεγάλη καθυστέρηση στην πληρωμή (1,5-2 χρόνια) και η όποια προυπηρεσία δεν μετρά για τους πίνακες αναπληρωτών και διορισμών του Υπουργείου Παιδείας. Ποιός ο λόγος επομένως, όταν δεν σου δίνουν καν βιβλία και ψάχνεις εσύ να βρεις και να προετοιμάσεις ύλη;

η χαρά του αφού δεν κάνω τίποτα άλλο να έχω κάτι να δουλεύω... :( :(
Ειλικρινά το προτιμώ απο το να κάθομαι σπίτι.
Ας αφιερώνω 3-4 ώρες απο τη βδομάδα μου να κάνω εθελοντική εργασία....
Επιπλέον η ασφάλεια. Δεν είναι σίγουρα πολλά τα ένσημα, αλλα απο το τίποτα που έλεγε και ο παππουλης μου......
14 euro με μάστερ έφτασε;;;; Ο θεός βοηθός μας!!!
Σε ποιο ΙΕΚ αν επιτρέπεται εβγαλαν τους εκπαιδευτικούς;
Καλούσα σήμερα την Πάτρα και δεν απαντούσε κανείς, καλούσα τον Πύργο μου εβγαινε το φαξ, τελικά κάλεσα το Αίγιο και μου είπαν απο Δευτέρα.....
Του Αγίου Στεφάνου.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #516 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 08:58:57 μμ »
Εγώ από όσο ξέρω έχουν βγάλει σε όλα τα ΙΕΚ τους εκπαιδευτές και τους έχουν ειδοποιήσει τηλεφωνικά, αλλά έχει πέσει γραμμή να λένε στους εκπαιδευτές οτι θα βγουν τη Δευτέρα. Έτσι μου είπαν άτομα που δουλεύουν σε γραμματείες ΙΕΚ. Σιγά μη περίμεναν τελευταία μέρα να επικοινωνήσουν με τους εκπαιδευτές όταν Τρίτη αρχίζουν τα μαθήματα. Όσοι ειδοποιηθούν Δευτέρα θα είναι επειδή κάποιοι άλλοι έχουν αρνηθεί τη θέση. Πρώτη φορά φέτος βλέπω τόση μυστικοπάθεια. Πέρασα από 4 ΙΕΚ να ρωτήσω χθες και σήμερα και ενώ ξέρω οτι έχουν ειδοποιήσει κάποιους δεν δέχονται να σου πουν τα ονόματα. Άλλες χρονιές υπήρχε αναρτημένο το πρόγραμμα με τους εκπαιδευτές μέρες πριν...

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #517 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 09:19:11 μμ »
Εγώ από όσο ξέρω έχουν βγάλει σε όλα τα ΙΕΚ τους εκπαιδευτές και τους έχουν ειδοποιήσει τηλεφωνικά, αλλά έχει πέσει γραμμή να λένε στους εκπαιδευτές οτι θα βγουν τη Δευτέρα. Έτσι μου είπαν άτομα που δουλεύουν σε γραμματείες ΙΕΚ. Σιγά μη περίμεναν τελευταία μέρα να επικοινωνήσουν με τους εκπαιδευτές όταν Τρίτη αρχίζουν τα μαθήματα. Όσοι ειδοποιηθούν Δευτέρα θα είναι επειδή κάποιοι άλλοι έχουν αρνηθεί τη θέση. Πρώτη φορά φέτος βλέπω τόση μυστικοπάθεια. Πέρασα από 4 ΙΕΚ να ρωτήσω χθες και σήμερα και ενώ ξέρω οτι έχουν ειδοποιήσει κάποιους δεν δέχονται να σου πουν τα ονόματα. Άλλες χρονιές υπήρχε αναρτημένο το πρόγραμμα με τους εκπαιδευτές μέρες πριν...

αρα να υποθέσω ότι δεν είμαι μέσα..... :( :( :( :(
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 420

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.