*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2674640 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nkour

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #938 στις: Ιούνιος 30, 2011, 06:35:23 μμ »
συνάδελφοι, πήγα πήρα κατάσταση ενσήμων και δεν βλέπω ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΣΗΜΟ από το ΙΔΕΚΕ. Είμαι από τα μέσα Φλεβάρη στα ΙΕΚ επειδή επιτέλους σκέφτηκα θα αρχίσουν να πληρώνουν (πέρα ότι με ανάγκασαν να αφήσω τμήμα που μόλις είχα ξεκινήσει και είχα κάνει 9 ώρες στο ΚΕΕ [από το οποίο ένσημα πήρα]).

Παλιά δεν πλήρωναν αλλά ένσημα κόλλαγαν. Τι έγινε; Μόνο σε μένα είναι έτσι;

κάτι μικροποσά με αιτιολογία ΙΔΕΚΕ και κάτι αριθμούς [και γ@μώ τις αιτιολογίες αλλά πάλι καλά..] στις 20 και στις 27/6 τι είναι;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2011, 06:41:40 μμ από nkour »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:25:31 »

Αποσυνδεδεμένος spithas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #939 στις: Ιούλιος 01, 2011, 07:52:56 μμ »
κανονικά τα ένσημα του Φεβρουαρίου και του Μαρτίου  έπρεπε να φαίνονται...επικοινώνησε με το λογιστήριο του ΙΔΕΚΕ ;)

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #940 στις: Ιούλιος 04, 2011, 06:18:26 μμ »
μήπως δώσαν σε κανένα ιεκ τις απολύσεις; πήρα σήμερα τηλέφωνο στο ιεκ που δούλευα και τη ζήτησα την απόλυση και μου είπαν ότι ακόμα δεν ήρθαν οι συμβάσεις από το ιδεκε. τους είπα ότι τη χρειάζομαι για να γραφτώ στον οαεδ και μου είπαν να ξανατηλεφωνήσω πέμπτη- παρασκευή.
εσείς πήρατε τίποτα;
μήπως μπορώ να γραφτώ στον οαεδ χωρίς την απόλυση; από την άλλη μπορεί να βγαίνω και σε ταμείο. διαβασα πααπάνω ότι τα ένσημα δεν έχουν κολληθεί ακόμα. μήπως είναι το πρόβλημα των συμβάσεων στη μέση;

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #941 στις: Ιούλιος 05, 2011, 12:13:30 πμ »
μήπως δώσαν σε κανένα ιεκ τις απολύσεις; πήρα σήμερα τηλέφωνο στο ιεκ που δούλευα και τη ζήτησα την απόλυση και μου είπαν ότι ακόμα δεν ήρθαν οι συμβάσεις από το ιδεκε. τους είπα ότι τη χρειάζομαι για να γραφτώ στον οαεδ και μου είπαν να ξανατηλεφωνήσω πέμπτη- παρασκευή.
εσείς πήρατε τίποτα;
μήπως μπορώ να γραφτώ στον οαεδ χωρίς την απόλυση; από την άλλη μπορεί να βγαίνω και σε ταμείο. διαβασα πααπάνω ότι τα ένσημα δεν έχουν κολληθεί ακόμα. μήπως είναι το πρόβλημα των συμβάσεων στη μέση;

Και εγώ την ίδια απορία έχω. Πως να γραφτώ στον ΟΑΕΔ;
Εμας δεν έχουν στείλει ακόμα τις συμβάσεις στο ΙΔΕΚΕ γιατι κάποιος συνάδελφος δεν έχει πάει να υπογράψει ακόμα! :o :o :o
Αυριο θα περάσω απο το ΙΕΚ να δω τι έγινε και με εκείνες τις επιτηρήσεις για την πιστοποίηση που είχαμε δηλώσει.

συνάδελφοι, πήγα πήρα κατάσταση ενσήμων και δεν βλέπω ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΣΗΜΟ από το ΙΔΕΚΕ. Είμαι από τα μέσα Φλεβάρη στα ΙΕΚ επειδή επιτέλους σκέφτηκα θα αρχίσουν να πληρώνουν (πέρα ότι με ανάγκασαν να αφήσω τμήμα που μόλις είχα ξεκινήσει και είχα κάνει 9 ώρες στο ΚΕΕ [από το οποίο ένσημα πήρα]).

Παλιά δεν πλήρωναν αλλά ένσημα κόλλαγαν. Τι έγινε; Μόνο σε μένα είναι έτσι;

κάτι μικροποσά με αιτιολογία ΙΔΕΚΕ και κάτι αριθμούς [και γ@μώ τις αιτιολογίες αλλά πάλι καλά..] στις 20 και στις 27/6 τι είναι;

Επίσης τον Μάιο που πήγα για ένσημα στο ΙΚΑ, δεν είχε περαστεί τίποτα για το 2011. Ούτε του προηγούμενου εξαμήνου, ούτε του νέου. Θέλω να ξαναπάω τώρα να δω τι παίζει....
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:25:31 »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #942 στις: Ιούλιος 05, 2011, 10:54:17 πμ »
Παιδιά ακούστε τι γίνεται και δεν βλέπετε ένσημα. Αν είστε ΑΚΩ είχαν οδηγία να μην σας βάλουν ένσημα απο το ΙΕΚ αλλά να πληρωθείτε με έναν άλλον τρόπο όπου σου κρατάνε ένα ποσό που σου επιστρέφει εκ των υστέρων η εφορία. Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω καλά αλλά δεν είναι με απόδειξη παροχής υπηρεσιών. Είναι απλά ένας τρίτος τρόπος όπου ουσιαστικά αν είναι να πάρεις πχ καθαρά 14, παίρνεις 12 στο χέρι και η εφορία σου επιστρέφει τα 2 (ή τα αφαιρεί απο το ποσό που πρέπει να πληρώσεις).

Θα έπρεπε όμως να σας είχαν πάρει τηλέφωνο και να σας ενημερώσουν αν έγινε κάτι τέτοιο!!  Και φυσικά πάτε και βγάζετε κανονικά ταμείο χωρίς να ανακατέψετε το ΙΕΚ γιατί έτσι όπως έγινε δεν φαίνεται πουθενά.

ΥΓ: Μπορεί αυτό να μην έγινε στη δική σας περίπτωση. Αλλά μιας και έγινε σε μένα και σε άλλους συναδέρφους ψάξτε το και σεις.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2011, 10:57:27 πμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #943 στις: Ιούλιος 05, 2011, 11:04:45 πμ »
εγώ είμαι με απόδειξη παροχής υπηρεσιών και στο ιεκ μου είπαν και το έκανα να κόψω αποδείξεις για κάθε εβδομάδα χωρίς παρακράτηση φόρου αφου το ποσό κάθε εβδομάδας δεν ξεπερνούσε τα 300 ευρώ. Μόνο εαν ξεπεράσεις τα 300 ευρώ έχεις παρακράτηση φόρου . Σε άλλους στον ιδιο φορέα του ΙΔΕΚΕ του έβαλαν να κόψουν αποδείξεις για ολο το ποσό του μήνα με παρακράτηση φόρου . Δεν βγάζω ακρη, ο καθένας κάνει οτι θέλει :o :o :o :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #944 στις: Ιούλιος 05, 2011, 11:11:03 μμ »
μμμ, να σας πω κι εγώ την άποψή μου, αφού ασχολούμαι με τα οικονομικά στο ΙΕΚ που δουλεύω (πολύ ερασιτεχνικά όμως ακόμα). Υπάρχουν τρεις τρόποι πληρωμής. Με ικα (για τους ωρομίσθιους/άνεργους/μερικώς απασχολούμενους κλπ), με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης (ΑΕΔ) για όσους έχουν μόνιμη απασχόληση με πλήρες ωράριο και πλήρη ασφάλιση (είτε στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα) και με απόδειξη παροχής υπηρεσιών (ΑΠΥ) για τους ελεύθερους επαγγελματίες. Στην πρώτη περίπτωση υπάρχει το 16% της παρακράτησης για το ΙΚΑ (επί του μικτού ωρομισθίου) συν το 20% (σε αυτό που μένει) για την εφορία. Στη δεύτερη περίπτωση δεν υπάρχει παρακράτηση για το ΙΚΑ, αλλά μόνο το 20% της εφορίας, οπότε λογικά δεν υπάρχουν και ένσημα. Στην τρίτη περίπτωση υπάρχει μόνο παρακράτηση ΦΜΥ (φόρος μισθωτών υπηρεσιών) και μόνο στην περίπτωση που το ποσό της απόδειξης ξεπερνάει τα 300 ευρώ. Εμείς δεν βάζουμε κανέναν να κόβει απόδειξη εβδομάδα-εβδομάδα. Αλλά προσέχουμε όσο μπορούμε να μην κόβονται αποδείξεις που ξεπερνούν τα 300 ευρώ, προς ώφελος του εκπαιδευτή φυσικά, όπου αυτό είναι εφικτό. Πρόσφατα έκοψε ένας εκπαιδευτής με πολλές ώρες την εβδομάδα, και τον έβαλα να κόψει μήνα μήνα. Ε, τους 2 μήνες έφαγε στο κεφάλι το ΦΜΥ δυστυχώς, γιατί δεν γινόταν αλλιώς, αφού η οδηγία από το ΙΔΕΚΕ είναι να κόβονται μήνα-μήνα ή συνολικά για το εξάμηνο.Αυτά. Ελπίζω ότι τα λέω καλά (εάν δεν τα λέω καλά, θα έχουμε σοβαρό πρόβλημα στο ΙΕΚ), αλλά νομίζω ότι έτσι είναι γιατί το έχω ψάξει αρκετά! 

Αποσυνδεδεμένος choco-io

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ-02
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #945 στις: Ιούλιος 06, 2011, 01:09:29 πμ »
 καλησπερα σε ολουσ σασ και καλο κουραγιο σε οτι και αν κανετε!!! ειμαι καινουργια στο site και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση: πριν απο ενα χρονο πηρα το πτυχιο μου στη φιλολογια. Γνωριζετε μηπωσ  παίρνουν ατομα με την ειδικότητά μου σε δημόσια ή ιδιωτικά ΙΕΚ;
Η απάντηση σασ θα είναι πολύτιμη!!!! ψαχνω απεγνωσμενα για δουλεια.
όλα τριγύρω αλλάζουν και όλα τα ίδια μένουν...

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #946 στις: Ιούλιος 06, 2011, 07:02:55 πμ »
καλησπερα σε ολουσ σασ και καλο κουραγιο σε οτι και αν κανετε!!! ειμαι καινουργια στο site και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση: πριν απο ενα χρονο πηρα το πτυχιο μου στη φιλολογια. Γνωριζετε μηπωσ  παίρνουν ατομα με την ειδικότητά μου σε δημόσια ή ιδιωτικά ΙΕΚ;
Η απάντηση σασ θα είναι πολύτιμη!!!! ψαχνω απεγνωσμενα για δουλεια.
εαν ψαχνεις δουλεια που να πληρωνεσαι.... ξεχνα το ιεκ ....μας χρωσταν από το 2008.....
για φιλολογους ...λιγο δυσκολο να υπάρχει αυτή η ειδικότητα

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #947 στις: Ιούλιος 06, 2011, 12:56:09 μμ »
μμμ, να σας πω κι εγώ την άποψή μου, αφού ασχολούμαι με τα οικονομικά στο ΙΕΚ που δουλεύω (πολύ ερασιτεχνικά όμως ακόμα). Υπάρχουν τρεις τρόποι πληρωμής. Με ικα (για τους ωρομίσθιους/άνεργους/μερικώς απασχολούμενους κλπ), με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης (ΑΕΔ) για όσους έχουν μόνιμη απασχόληση με πλήρες ωράριο και πλήρη ασφάλιση (είτε στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα) και με απόδειξη παροχής υπηρεσιών (ΑΠΥ) για τους ελεύθερους επαγγελματίες. Στην πρώτη περίπτωση υπάρχει το 16% της παρακράτησης για το ΙΚΑ (επί του μικτού ωρομισθίου) συν το 20% (σε αυτό που μένει) για την εφορία. Στη δεύτερη περίπτωση δεν υπάρχει παρακράτηση για το ΙΚΑ, αλλά μόνο το 20% της εφορίας, οπότε λογικά δεν υπάρχουν και ένσημα. Στην τρίτη περίπτωση υπάρχει μόνο παρακράτηση ΦΜΥ (φόρος μισθωτών υπηρεσιών) και μόνο στην περίπτωση που το ποσό της απόδειξης ξεπερνάει τα 300 ευρώ. Εμείς δεν βάζουμε κανέναν να κόβει απόδειξη εβδομάδα-εβδομάδα. Αλλά προσέχουμε όσο μπορούμε να μην κόβονται αποδείξεις που ξεπερνούν τα 300 ευρώ, προς ώφελος του εκπαιδευτή φυσικά, όπου αυτό είναι εφικτό. Πρόσφατα έκοψε ένας εκπαιδευτής με πολλές ώρες την εβδομάδα, και τον έβαλα να κόψει μήνα μήνα. Ε, τους 2 μήνες έφαγε στο κεφάλι το ΦΜΥ δυστυχώς, γιατί δεν γινόταν αλλιώς, αφού η οδηγία από το ΙΔΕΚΕ είναι να κόβονται μήνα-μήνα ή συνολικά για το εξάμηνο.Αυτά. Ελπίζω ότι τα λέω καλά (εάν δεν τα λέω καλά, θα έχουμε σοβαρό πρόβλημα στο ΙΕΚ), αλλά νομίζω ότι έτσι είναι γιατί το έχω ψάξει αρκετά! 

Alice είπες πάρα πολύ ωραία αυτό που προσπαθούσα να πω αλλά δεν είχα τις απαραίτητες γνώσεις. Εννοούσα και εγώ την δεύτερη περίπτωση, δηλαδή την απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης. Γι αυτό δεν φαίνονται ένσημα στο ΙΚΑ σε κανέναν που είναι ΑΚΩ. Επειδή είχαμε πλήρη απασχόληση και όλα τα απαιτούμενα ένσημα. Άρα συνάδερφοι μάλλον αυτό έχει συμβεί και σε εσάς παρόλο που δεν ενημερωθήκατε.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #948 στις: Ιούλιος 06, 2011, 02:41:56 μμ »
Alice όντως ήσουν κατατοπιστικότατη! Σε ευχαριστούμε!

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #949 στις: Ιούλιος 06, 2011, 10:04:46 μμ »
Συνάδελφοι σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Σε ό,τι άλλο μπορώ να βοηθήσω, πολύ ευχαρίστως. Είχα την ατυχία να μείνω μόνη μου στα οικονομικά φέτος στο ΙΕΚ (πρώτη χρονιά σε ΙΕΚ) και κάτι έμαθα ... αναγκαστικά.

Choco - io, ίσως σε καμιά ειδικότητα τύπου "Υποκριτική" που κάνουν αρχαίο δράμα? Μπορείς να μπεις στο site του πρώην ΟΕΕΚ και να δεις εκεί όλες τις ειδικότητες και το πρόγραμμα σπουδών (δλδ τα μαθήματα που διδάσκονται σε κάθε εξάμηνο). 

Αποσυνδεδεμένος choco-io

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ-02
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #950 στις: Ιούλιος 07, 2011, 01:09:16 πμ »
σε ευχαριστω για την απαντηση σου why αν και ηταν πολυ απαισιοδοξη. Ο καθενας οτι μπορει κανει. Ας ειναι καλα οι βολεμενοι  που μας κυβερνανε!!!
όλα τριγύρω αλλάζουν και όλα τα ίδια μένουν...

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #951 στις: Ιούλιος 07, 2011, 01:36:46 μμ »
είμαι στην πρώτη περίπτωση... με ΙΚΑ, ωρομίσθια σε ΙΕΚ άνεργη κατα τα άλλα.
Γι'αυτό και δεν καταννοώ γιατί δεν είχαν μπει τα ένσημα.
Επιπλέον, πήρε κανείς τις συμβάσεις; Ακόμα περιμένω για να πάω στον ΟΑΕΔ και όπως πάμε θα χάσω και το επίδομα των 300 euro απο τις καθυστερήσεις τους....
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 547
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.