*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2715887 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1148 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 02:24:18 μμ »
Στις ειδικότητες ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ και στην αντίστοιχη ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΕΑ λογικά ποιοι μπορούν να κάνουν αίτηση και κυρίως ποιοι να γίνουν αποδεκτοί; Π.χ. οι φιλόλογοι μπορούν; Έχουν ελπίδες;
Αναλόγως το τμήμα και τις λοιπές εξειδικεύσεις σου μπορείς να κάνεις και άλλα μαθήματα. Αν τελείωσες ΦΠΨ με κατεύθυνση Π ή Ψ μπορείς να καλύψεις και το Παιδαγωγική-Νηπιαγωγική, Παιδική Λογοτεχνία, Στοιχεία Ειδικής Αγωγής, Προβλήματα παιδιών με Ειδικές Ανάγκες. Υπάρχει ευρύ πεδίο. Απλώς πρέπει να έχεις ανάλογες εξειδικεύσεις και παίζει ρόλο η ζήτηση και το επίπεδο των συνυποψηφίων σου. Άλλη ζήτηση έχει το ΙΕΚ σε κέντρο ενός νομού και άλλη σε ημιαστική περιοχή.
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:11:07 »

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1149 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 02:37:42 μμ »
Στις ειδικότητες ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ και στην αντίστοιχη ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΕΑ λογικά ποιοι μπορούν να κάνουν αίτηση και κυρίως ποιοι να γίνουν αποδεκτοί; Π.χ. οι φιλόλογοι μπορούν; Έχουν ελπίδες;
Αναλόγως το τμήμα και τις λοιπές εξειδικεύσεις σου μπορείς να κάνεις και άλλα μαθήματα. Αν τελείωσες ΦΠΨ με κατεύθυνση Π ή Ψ μπορείς να καλύψεις και το Παιδαγωγική-Νηπιαγωγική, Παιδική Λογοτεχνία, Στοιχεία Ειδικής Αγωγής, Προβλήματα παιδιών με Ειδικές Ανάγκες. Υπάρχει ευρύ πεδίο. Απλώς πρέπει να έχεις ανάλογες εξειδικεύσεις και παίζει ρόλο η ζήτηση και το επίπεδο των συνυποψηφίων σου. Άλλη ζήτηση έχει το ΙΕΚ σε κέντρο ενός νομού και άλλη σε ημιαστική περιοχή.

Ναι, αυτό είναι κατανοητό. Άρα μια φιλόλογος με εξειδίκευση στην ειδική αγωγή μπορεί να καλύψει και άλλα γνωστικά πεδία.
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος sia30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1150 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 02:41:47 μμ »
καλησπερα σας, μπορει να μου πει καποιος αν σε αυτα τα ιεκ προσλαμβανουν κοινωνιολογους; και αν ναι σε ποια ειδικοτητα; ευχαριστω!(δεν εχω κανει ποτε τα χαρτια μου και δε γνωριζω)

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1151 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 03:01:54 μμ »
καλησπερα σας, μπορει να μου πει καποιος αν σε αυτα τα ιεκ προσλαμβανουν κοινωνιολογους; και αν ναι σε ποια ειδικοτητα; ευχαριστω!(δεν εχω κανει ποτε τα χαρτια μου και δε γνωριζω)
Μπες στη σελίδα του ΟΕΕΚ. Πάτα τον οδηγό ειδικοτήτων. Πάνε στην επιλογή κοινωνικών υπηρεσιών.
Εκεί υπάρχουν ειδικότητες που μπορείς να διδάξεις και άπτονται του αντικειμένου σου. Για περισσότερες πληροφορίες μελέτησε τον οδηγό κατάρτισης της κάθε ειδικότητας. Στις τελευταίες 2 σελίδες του οδηγού αναφέρει ποια πτυχία έχουν συνάφεια με το κάθε αντικείμενο. Σε όσα δεν αναφέρει το αντικείμενό σου αλλά εσύ πιστεύσεις ότι έχεις εξειδίκευση πάνω σε αυτό μπορείς πάλι να κάνεις τα χαρτιά σου. Παράδειγμα: Στο μάθημα επικοινωνία και ανθρώπινες σχέσεις αν έχεις μία εξειδίκευση και έχεις εργαστεί με ομάδες και ενίσχυση των ανθρωπίνων σχέσεων κλπ κλπ, τότε, ενδεχομένως, μπορείς να διεκδικήσεις να διδάξεις και αυτό το μάθημα. Αυτή είναι βεβαίως η άποψή μου ως υποψήφιος. Από "μέσα" δεν ξέρω πως λειτουργεί το πράγμα.
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:11:07 »

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1152 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 03:51:09 μμ »
Παιδιά από την εμπειρία μου στα Δ. ΙΕΚ σας λέω το εξής: Μην πολυσκοτίζεστε για το ποια μαθήματα μπορείτε να κάνετε με βάση το πτυχίο σας, μέχρι τώρα οι Διευθυντές των ΙΕΚ βάζουν ΟΠΟΙΟΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ και δεν δίνουν λογαριασμό σε κανένα. Αν από φέτος θα αλλάξει κάτι δεν το ξέρω (μακάρι).

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1153 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 04:43:47 μμ »
Παιδιά από την εμπειρία μου στα Δ. ΙΕΚ σας λέω το εξής: Μην πολυσκοτίζεστε για το ποια μαθήματα μπορείτε να κάνετε με βάση το πτυχίο σας, μέχρι τώρα οι Διευθυντές των ΙΕΚ βάζουν ΟΠΟΙΟΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ και δεν δίνουν λογαριασμό σε κανένα. Αν από φέτος θα αλλάξει κάτι δεν το ξέρω (μακάρι).
ετσι ακριβως, αφου δεν εβγαλαν κριτηρια ............οι διευθυντες θα κανουν οτι θελουν

Αποσυνδεδεμένος Juana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1154 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 06:20:15 μμ »
Καλησπερα και απο μενα!! Εγω που εχω τελειωσει ΙΕΚ ειδικοτητα προσχολικης αγωγης ΑΜΕΑ μπορω να διδαξω σε ΙΕΚ;;Πρεπει ομως να εχω την πιστοποιηση;;

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1155 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 06:22:38 μμ »
Καλησπερα και απο μενα!! Εγω που εχω τελειωσει ΙΕΚ ειδικοτητα προσχολικης αγωγης ΑΜΕΑ μπορω να διδαξω σε ΙΕΚ;;Πρεπει ομως να εχω την πιστοποιηση;;
ναι πρεπει να εχεις πιστοποιηση , οταν την παρεις βρες και μεσο και τοτε σιγουρα θα παρεις 2 με 3 ωρες

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1156 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 06:30:41 μμ »
Καλησπερα και απο μενα!! Εγω που εχω τελειωσει ΙΕΚ ειδικοτητα προσχολικης αγωγης ΑΜΕΑ μπορω να διδαξω σε ΙΕΚ;;Πρεπει ομως να εχω την πιστοποιηση;;
ναι πρεπει να εχεις πιστοποιηση , οταν την παρεις βρες και μεσο και τοτε σιγουρα θα παρεις 2 με 3 ωρες
καποτε ειδικα στην πληροφορικη  γινοταν  χαμος , επειδη οι πληροφορικαριοι δεν ειχαν χρονο να διδαξουν . Εσυ φιλε μου επιμενεις οτι οι διευθυντες παιρνουν οποιον να ναι Α πρεπει να εχει συναφεια πτυχιου Β προηγουνται των ΑΕΙ μετα των ΑΕΙ με μεταπτυχιακο γ. των ΤΕΙ δ. των συναφων πτυχιων με εμΠειρια δ οι εμπειροτεχνες ε. στα εργαστηρια μπορει να μπουν και πιστοποιημενοι των ΙΕΚ και στ. το κυριοτερο την τελευταια  τριετια προ ΙΔΕΚΕ ΠΟΛΛΟΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ ΠΛΗΡΩΣΑΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΕΙ ΑΤΟΜΑ ΜΗ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ Η ΠΟΛΛΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΝ  ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΗΤΑΝ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΙ ΠΧ ΔΙΔΑΣΚΑΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ . ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ Ο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΗΣ ΠΡΟΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ  ΣΤΟ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΠΟΛΛΑ  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ Σημείωση   οι περισσοτερες ειδικοτητες δεν έχουν προσοντολογιο εκπαιδευτών αλλα εξυπακουεται οτι θα προσληφθει ο αναλογος εκπαιδευτης για αναλογο μαθημα πχ φυσικος για φυσικη μαθηματικος για στατιστικη - εδω σηκωνει και οικονομολογο , γυμναστης για γυμναστικη κοκ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2011, 06:42:47 μμ από palioseira »

Αποσυνδεδεμένος Juana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1157 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 06:42:26 μμ »
Ευχαριστω mpesg :) Απο οτι ξερω οι περισσοτεροι πανε να διδαξουν στα Ιεκ για να παρουν μορια!Αληθευει;;Και ποσα μορια δινουν;

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1158 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 09:48:21 μμ »
Ευχαριστω mpesg :) Απο οτι ξερω οι περισσοτεροι πανε να διδαξουν στα Ιεκ για να παρουν μορια!Αληθευει;;Και ποσα μορια δινουν;

μόρια για ποιο πράγμα? για διορισμό στην εκπαίδευση όχι δεν παίρνεις. μόνο ως προυπηρεσία μπορείς να χρησιμοποιήσεις την απασχόληση στα ιεκ.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1159 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 10:20:50 μμ »
Ευχαριστω mpesg :) Απο οτι ξερω οι περισσοτεροι πανε να διδαξουν στα Ιεκ για να παρουν μορια!Αληθευει;;Και ποσα μορια δινουν;

Όχι δεν παίρνεις μόρια. Ούτε για πίνακες αναπληρωτών/διορισμών/ωρομισθίων, ούτε για ΑΣΕΠ. Μόνο στην εξαιρετική περίπτωση που κάποτε διοριστείς στο δημόσιο - και μόνο τότε - υπάρχει το ενδεχόμενο να χρησιμοποιήσεις τις ώρες των ΙΕΚ για να ανέβεις μισθολογικό κλιμάκιο αν την περίοδο που δίδασκες στο ΙΕΚ δεν είχες κάπου αλλού πλήρες ωράριο. Τα οποία μισθολογικά κλιμάκια επίσης είναι υπό εξέταση πλέον... Αλλά ακόμα και έτσι σκέψου ότι ένα 2ωρο στο ΙΕΚ, δηλαδή περίπου 30 ώρες το εξάμηνο αντιστοιχεί σε 1,5 εβδομάδα προϋπηρεσίας... Δηλαδή πρόχειρα 0,3 μόρια.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1160 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 11:04:50 μμ »
Καλησπερα και απο μενα!! Εγω που εχω τελειωσει ΙΕΚ ειδικοτητα προσχολικης αγωγης ΑΜΕΑ μπορω να διδαξω σε ΙΕΚ;;Πρεπει ομως να εχω την πιστοποιηση;;
ναι πρεπει να εχεις πιστοποιηση , οταν την παρεις βρες και μεσο και τοτε σιγουρα θα παρεις 2 με 3 ωρες
καποτε ειδικα στην πληροφορικη  γινοταν  χαμος , επειδη οι πληροφορικαριοι δεν ειχαν χρονο να διδαξουν . Εσυ φιλε μου επιμενεις οτι οι διευθυντες παιρνουν οποιον να ναι Α πρεπει να εχει συναφεια πτυχιου Β προηγουνται των ΑΕΙ μετα των ΑΕΙ με μεταπτυχιακο γ. των ΤΕΙ δ. των συναφων πτυχιων με εμΠειρια δ οι εμπειροτεχνες ε. στα εργαστηρια μπορει να μπουν και πιστοποιημενοι των ΙΕΚ και στ. το κυριοτερο την τελευταια  τριετια προ ΙΔΕΚΕ ΠΟΛΛΟΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ ΠΛΗΡΩΣΑΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΕΙ ΑΤΟΜΑ ΜΗ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ Η ΠΟΛΛΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΝ  ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΗΤΑΝ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΙ ΠΧ ΔΙΔΑΣΚΑΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ . ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ Ο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΗΣ ΠΡΟΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ  ΣΤΟ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΠΟΛΛΑ  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ Σημείωση   οι περισσοτερες ειδικοτητες δεν έχουν προσοντολογιο εκπαιδευτών αλλα εξυπακουεται οτι θα προσληφθει ο αναλογος εκπαιδευτης για αναλογο μαθημα πχ φυσικος για φυσικη μαθηματικος για στατιστικη - εδω σηκωνει και οικονομολογο , γυμναστης για γυμναστικη κοκ
με δυο μεταπτυχιακα , 2ος στη λιστα και με πηραν αφου πηρα εισαγγελικη παραγελια για να μου δοσουν τον πινακα με τα μορια...................και εαν θελεις μπορω να σου πω που με προσωπικο μυνημα στο email μου

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1161 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 11:19:48 μμ »
λογικα ειδες τον πινακα Η2 που δεν εχει μορια αλλα μια καταταξη σε σχεση με το βασικο πτυχιο .μορια δεν υπαρχουν στα ΙΕΚ  έως τώρα που μιλαμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 518
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.