*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2656193 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2240 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 01:14:16 μμ »
Απαιτούνται όντως 60 ημέρες?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:41:50 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2241 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 01:16:41 μμ »
tosodula για τα ευτράπελα μπορείς να μας ενημερώσεις στο θέμα:
Καταγγελίες για παρανομίες - παρατυπίες στα ΙΕΚ: http://www.pde.gr/index.php?topic=12163.0

Αποσυνδεδεμένος tosodula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την αγωνία!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2242 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 02:53:08 μμ »
Lasid- ευχαριστώ για την υπόδειξη.
Δεν θα το κάνω όμως, επειδή απλά δε βρίσκω νόημα στο να διηγηθώ μια ιστορία ανώνυμα.
Εκεί που μπορεί κανείς, καλύτερο και αποτελεσματικότερο, να ακολουθεί τις τυπικές διαδικασίες, μπας και κάτι αλλάξει- χωρίς βέβαια να κατηγορώ κάποιον που πράττει διαφορετικά από εμένα :)

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2243 στις: Μάρτιος 13, 2013, 10:36:29 πμ »
Έχουμε δικαίωμα οι εκπαιδευτές να απουσιάσουμε (για προσωπικό/σοβαρό λόγο) μια-δυο φορές απο το ΙΕΚ;
Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις;
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:41:50 »

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2244 στις: Μάρτιος 13, 2013, 12:07:13 μμ »
Έχουμε δικαίωμα οι εκπαιδευτές να απουσιάσουμε (για προσωπικό/σοβαρό λόγο) μια-δυο φορές απο το ΙΕΚ;
Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις;
To μάθημα πάει για αναπλήρωση.

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2245 στις: Μάρτιος 13, 2013, 12:17:41 μμ »
Έχουμε δικαίωμα οι εκπαιδευτές να απουσιάσουμε (για προσωπικό/σοβαρό λόγο) μια-δυο φορές απο το ΙΕΚ;
Ναι.

Δεν υπάρχει σαφής περιορισμός για το πόσες φορές μπορεί κανείς να απουσιάσει. Ανάγεται μάλλον στα χρηστά ήθη. Δηλαδή να μην υπάρχει υπερβολή, και να υπάρχει μια εύλογη δικαιολογία. Δικαιολογία του είδους  "δεν έχω κέφι για μάθημα σήμερα" σίγουρα δεν θα γίνει δεκτή, αντίθετα με την δικαιολογία "πρέπει να βοηθησω τον αδελφό μου που είναι άρρωστος" η "πρέπει να ταξιδέψω για σπουδαίο λόγο" που θα γίνει οπωσδήποτε δεκτή.

Η αναγγελία μπορεί να γίνει λίγες μέρες εκ των προτέρων, και είναι καλύτερα για να αλλάξει πιθανώς την ώρα του κάποιος άλλος καθηγητής ώστε να μην έχουν κενό οι σπουδαστές. Αλλά και αν γίνει τηλεφωνικά και ξαφνικά (έπαθε λάστιχο το αυτοκίνητό μου) πάλι θα γίνει δεκτή η δικαιολογία, ανάλογα με την αξιοπιστία του καθηγητή.

Σε κάθε περίπτωση (δυστυχώς περιλαμβάνεται η σοβαρότατη αποδεδειγμένη ασθένεια) το μάθημα πρέπει να γίνει οπωσδήποτε αργότερα, με συνεννόηση με το ΔΙΕΚ. Συνήθως κατά την περίοδο των αναπληρώσεων στο τέλος του εξαμήνου. Η βέβαια, και με αμοιβαία αλλαγή ώρας με άλλο καθηγητή, πάντα με ενημέρωση του ΙΕΚ, που υποχρεούται να δεχθεί αυτή την αμοιβαία ανταλλαγή λόγω ανωτέρας βίας. Περιορισμός υπάρχει μόνο στο ότι δεν μπορεί ο καθηγητής να κάνει την αναπλήρωση συνεχόμενα την ίδια μέρα (το ίδιο μάθημα για 4-5 ώρες μαζί).



Μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα από τι στιγμή που υποβάλλεις ένσταση, οφείλουν να σε ενημερώσουν εγγράφως για αυτήν? 
Το νόημα είναι πρώτον η διακήρυξη ότι δεν είσαι άνθρωπος που θα το αφήσει στο μέλλον να ξαναγίνει. Και δεύτερον μπορείς να διεκδικήσεις την αμοιβή ασχέτως αν έχει τελειώσει το εξάμηνο και δεν δίδαξες. Αυτό φυσικά με την δικαστική οδό.

Η προθεσμία είναι η γενική προσθεσμία που ισχύει για τις δημόσιες υπηρεσίες
"οφείλουν να διεκπεραιώνουν τις υποθέσεις των ενδιαφερομένων και να αποφαίνονται..μέσα σε προθεσμία 50 ημερών"
http://www.fede.gr/prothesmies.htm
Και καλό είναι να αναφέρεις στο τέλος:
"περιμένω απάντησή σας εντός της νόμιμης προθεσμίας"

Αλλά στην απάντηση που θα σου δώσουν και εσύ θα εξακολουθείς να έχεις ενστάσεις, τρέχει ξανά πάλι η προσθεσμία απο την αρχή.

Επίσης Αν η υπηρεσια που λαβει την αιτηση σου ειναι ΑΝΑΡΜΟΔΙΑ ο Ν. 2690/1999 ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΥ ΕΛΑΒΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΗ) να εντοπισει την αρμοδια υπηρεσια και να αποστειλει εκει την αιτηση ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ.
http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php/topic/45907-aeciioeaao-odhcnaaoeaao-odhinaauoaaeo-eae-aeeeaeuiaoa-oui-dhieeoui/page-2
(μόνο τότε οι 50 μέρες γίνονται 60)


Πότε οι υπηρεσίες απαλλάσσονται από την υποχρέωση:
Πρέπει να γνωρίζετε ότι οι υπηρεσίες απαλλάσσονται από την υποχρέωση να σας απαντήσουν, όταν το αίτημά σας είναι φανερά παράνομο ή δεν είναι κατανοητό ή επαναλαμβάνεται με καταχρηστικό τρόπο.
 Για να χαρακτηρισθεί το αίτημά σας παράνομο, πρέπει ο δημόσιος υπάλληλος με οδηγό τους νόμους, να αποδεικνύει με τρόπο, που να μην επιδέχεται αμφισβήτηση, ότι το αίτημά σας είναι παράνομο.
 Το αίτημά σας μπορεί να χαρακτηρισθεί αόριστο όταν είναι διατυπωμένο με τρόπο ώστε να μην προκύπτει τι ζητάτε.
 Δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί μη κατανοητό το αίτημά σας όταν απλά δεν χρησιμοποιείτε την κατάλληλη ορολογία.
 Αρκεί το αίτημά σας να είναι διατυπωμένο με τρόπο που ο δημόσιος υπάλληλος να μπορεί να το καταλάβει σε γενικές γραμμές.
 Καταχρηστικό μπορεί να θεωρηθεί ένα αίτημά σας, όταν παρά το ότι υπήρξε πλήρης και θεμελιωμένη απάντηση από την δημόσια υπηρεσία με την οποία συναλλάσσεσθε, εσείς υποβάλλετε ξανά το αίτημα, χωρίς κανένα νεώτερο στοιχείο ή επιχείρημα που θα επιβάλλει αναθεώρηση της υπόθεσης και της απάντησης.
Δικαίωμα για καταβολή χρηματικού ποσού στις περιπτώσεις που δεν τηρούνται οι προθεσμίες:
http://www.disabled.gr/lib/?p=7545

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2013, 12:20:17 μμ από a_pauper »
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2246 στις: Μάρτιος 13, 2013, 12:30:37 μμ »
@victoroula και @a_pauper, σας ευχαριστώ πολύ!
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2247 στις: Απρίλιος 01, 2013, 06:56:29 μμ »
Αρχισαν να δημοσιευονται τα αποτελεσματα των ενστασεων, περισσοτερα στην ιστοσελιδα Του ΙΝΕΔΙΒΙΜ

Αποσυνδεδεμένος Angelcrow

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2248 στις: Απρίλιος 15, 2013, 03:03:16 μμ »
Εγώ είμαι καινούργια σε όλα αυτά και δεν έχω ιδέα για Δημόσια και Ιδιωτικά ΙΕΚ...
Έχασα λίγο τη μπάλα προσπαθώντας να διαβάσω 160 σελίδες...

Εγώ είμαι ΠΕ02 Ιστορικό-Αρχαιολογικό ..  Η ειδικότητα μου υπάρχει σε Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ;
Και αν ναι, όλα γίνονται μέσω προκηρύξεων; (ΙΝΕΔΙΒΙΜ κτλ ?)  ή είμαι εκτός τοπου και χρόνου;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2013, 03:44:26 μμ από Angelcrow »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2249 στις: Απρίλιος 15, 2013, 04:23:57 μμ »
Μα δε χρειάζεται να διαβάζεις όσα γράφτηκαν για τα ΙΕΚ από το 2006. Οι προκηρύξεις αλλάζουν, οπότε μπορείς να ενημερωθείς διαβάζοντας όσα γράφτηκαν τα τελευταία 2-3 χρόνια.

Όλα γίνονται μέσω προκηρύξεων. Δεν μπορεί να μπει κάποιος να διδάξει χωρίς να έχει κάνει αίτηση στην προκήρυξη που βγαίνει κάθε χρόνο. Απλά πρέπει να παρακολουθείς τις εξελίξεις μέσω του Pde για να μη χάνεις τις προθεσμίες και για να ενημερώνεσαι. Στην προκήρυξη θα δεις επίσης αν ζητείται ο κλάδος σου ΠΕ02, αν και θεωρώ ότι δύσκολα θα δίδασκε φιλόλογος σε ΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2250 στις: Απρίλιος 15, 2013, 04:28:36 μμ »
Τα ιδιωτικά ΙΕΚ φυσικά και ΔΕΝ προσλαμβάνουν μέσω ΙΝΕΔΙΒΙΜ, αλλά το καθένα κάνει μόνο του τις προσλήψεις. Για τα δημόσια βγαίνει την ίδια περίοδο προκήρυξη με τον έλεγχο του ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Βασικά η προκήρυξη είναι ενιαία, αλλά κάθε ΙΕΚ δημοσιεύει τον πίνακα των μαθημάτων, για τα οποία ζητάει εκπαιδευτικούς. Τώρα σε ποιες ειδικότητες ζητούν φιλολόγους; Μία που μου έρχεται στο μυαλό είναι η "Προσχολικής Αγωγής δημιουργίας και Έκφρασης" που έχει το μάθημα παιδική λογοτεχνία στα δύο πρώτα εξάμηνα. Όταν βγει η προκήρυξη για το επόμενο εξάμηνο (λογικά το Σεπτέμβριο) θα δεις στην ιστοσελίδα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ τον πίνακα των μαθημάτων με τα ΙΕΚ που είναι κοντά στην περιοχή κατοικίας σου και όποιο μάθημα πιστεύεις οτι εμπίπτει στην ειδικότητα σου, κάνεις αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2251 στις: Απρίλιος 15, 2013, 04:43:27 μμ »
Εγώ είμαι καινούργια σε όλα αυτά και δεν έχω ιδέα για Δημόσια και Ιδιωτικά ΙΕΚ...
Έχασα λίγο τη μπάλα προσπαθώντας να διαβάσω 160 σελίδες...

Εγώ είμαι ΠΕ02 Ιστορικό-Αρχαιολογικό ..  Η ειδικότητα μου υπάρχει σε Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ;
Και αν ναι, όλα γίνοναται μέσω προκηρύξεων; (ΙΝΕΔΙΒΙΜ κτλ ?)  ή είμαι εκτός τοπου και χρόνου;
Ειδικότητες προκηρύσσονται ανά Δημόσιο ΙΕΚ κάθε εξάμηνο.
Οι ειδικότητες δεν μένουν σταθερές αλλά προκηρύσσονται σε διαφορετικά ΔΙΕΚ αφου κλείσουν έναν κύκλο σε κάποια από αυτά.
θα πρέπει να παρακολουθείς τις προκυρήξεις για τα ΔΙΕΚ που ενδιαφέρεσαι και να βλέπεις τα μαθήματα/εξάμηνο και ειδικότητα:
Υπήρχε μια τάση την τελευταία δεκαετία με ειδικότητες τεχνολογίας αιχμής(Πληροφορική) αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν προκυρήξεις για άλλες ειδικότητες. :)
Δες το:
http://www.inedivim.gr/
και ειδικότερα το:
http://cert.gsae.edu.gr/
στο τελευταίο έχει λινκ για ειδικότητες ανα ΔΙΕΚ
http://cert.gsae.edu.gr/index.php/emfanis-iek-3
Λιστα των ΔΙΕΚ
http://cert.gsae.edu.gr/index.php/emfanis-iek-2
Για τα ιδιωτικά θα πρέπει να ψάξεις το καθένα ξεχωριστά, μπορείς να τους αφήσεις βιογραφικό οποτεδηποτε θελεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2013, 05:06:52 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Angelcrow

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2252 στις: Απρίλιος 16, 2013, 04:10:56 μμ »
@Lasid έχεις δίκιο δεν χρειάζεται να τα διαβάζω όλα , απλά σκέφτηκα ότι παίρνοντας από την αρχή θα είχα μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα μήπως καταλάβω περισσότερα .

@perastikos_kav Σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου ,για τα Ιδιωτικά ΙΕΚ το ήξερα απλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάπου συγκεντρωτικά το τι και ποιούς ζητάνε τα Ιδιωτικά ΙΕΚ,κυρίως αν πρέπει να αναζητήσω εγώ τις προσωπικές τους σελίδες στο καθένα ξεχωριστά ή αν υπάρχει κάπου συγκεντρωτικά όπως προανέφερα.

dpa2006 Προσπαθώ να τις παρακολουθώ τις εξελίξεις του ΙΝΕΔΙΒΙΜ αλλά ακόμα δεν έχω εξοικειωθεί με τον τρόπο αναζήτησης και εκτός αυτού τα 3 τελευταία λινκ ούτε καν ήξερα πως υπάρχουν , απ'ότι βλέπω ανήκουν στο σάιτ του ΙΝΕΔΙΒΙΜ αλλά απευθείας από το σάιτ δεν θα το έβρισκα αν και με παρέπεμπε εκεί κάποιες φορές. Από αυτά που είδα η ειδικότητα μου δεν υπάρχει προς το παρόν . ΜΕ βοήθησες πάρα πολύ αν και επειδή είναι καινούργια για μένα ψιλό χάθηκα λίγο .Ευχαριστώ πάρα πολύ πολύ !!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2013, 04:49:27 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2253 στις: Απρίλιος 16, 2013, 08:15:08 μμ »
Ο πιο εύκολος τρόπος για συγκεντρωτική αναζήτηση είναι  ιστοσελίδες αναζήτησης εργασίας (είναι δωρεάν) ή εφημερίδες (δυστυχώς είναι με πληρωμή). Δηλαδή όταν είναι η περίοδος των προσλήψεων στα ΙΕΚ οι σχετικές εφημερίδες (Εργασία τώρα κλπ) έχουν σίγουρα αναλυτικά τις θέσεις. Βέβαια όλο και κανένα ΙΕΚ θα τους ξεφεύγει, οπότε πάλι δεν την γλιτώνεις την αναζήτηση στις ιστοσελίδες των ΙΕΚ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158574
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 570

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.