*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2655955 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5978 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 02:00:25 μμ »
Το πτυχίο και η προυπηρεσία στο αντικείμενο σου  σε πιστοποιεί σε αυτό, τα ΙΕΚ δεν ειναι εκπαιδευση αλλά κατάρτιση.
 Απο την πιστοποίηση τους οι φοιτητές δεν κερδίζουν τίποτα αν ο εκπαιδευτής έχει λιγότερες γνώσεις απο αυτούς που παει να διδάξει (πολλοί είναι ηδη εργαζόμενοι στο αντικέiμενο που σπουδάζουν).
 Μπλέχετε τα πάντα σύμφωνά με τους όρους που σας βάζουν ασχετοι και ανίκανοι ανθρώποι, οι περισσότεροι απόφοιτοι εξατάξιου γυμνασίου..
Οι οδηγίες λένε ότι εκπαιδευτές χωρίς τα  ουσιαστικά προσόντα μπορούν να διδάσκουν σε ενήλικες, απλά και μόνο επειδή έχουν αυτήν την πιστοποίηση?
Στην ελλάδα αυτό ισχύει.
Οι οδηγίες λένε ότι πρέπει να γίνεται μάθημα με φωτοτυπίες? Η ότι οι εκπαιδευτές πρεπει να πληρώνονται κάθε δύο χρόνια που πληρωνόμουν εγω το 2006?
Διάβαστε τις οδηγίες αλλά οχι απο την μετάφραση του ΥΠΕΠΘ, θα τα καταλάβετε  τελείως αλλιώς.

βεβαια στο καθεστώς που ισχύει σήμερα το οποίο με τον τρόπο που γίνεται το θεωρώ μια γελοιότητα και γίνεται  για καθαρά εισπρακτικούς λόγους εννοείται οτι μόνο οι πιστοποιημένοι πρέπει να προηγούνται...και σταματώ εδω
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2015, 02:13:49 μμ από MUSTANG »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:38:35 »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5979 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 02:18:10 μμ »
Το πτυχίο και η προυπηρεσία στο αντικείμενο σου  σε πιστοποιεί σε αυτό, τα ΙΕΚ δεν ειναι εκπαιδευση αλλά κατάρτιση.

Αν και το έχω ξαναπεί στα ΙΕΚ δεν διδάσκονται μόνο μαθήματα που απαιτούν προυπηρεσία άρα όντως ο έμπειρος μπορεί να βοηθήσει καλύτερα τους μαθητές (πχ κομμώτρια) αλλά και άλλες ειδικότητες (πχ Αγγλικά). Γνωστό αυτό ότι τα ΙΕΚ είναι κατάρτιση. Επομένως μήπως να αφαιρεθούν τα 10 μόρια προυπηρεσία που δίνονται στην πρωτοβάθμια-δευτεροβάθμια εκπαίδευση και τα παίρνουν στο φουλ οι μόνιμοι;  Oι πιστοποιημένοι να προηγούνται όχι γιατί πλήρωσαν εξέταστρα αλλά γιατί επέδειξαν επαγγελματική συνείδηση εφαρμόζοντας τα όσα ο νόμος ζητάει (με οδηγίες ευρωπαικης ένωσης) και γιατί απέδειξαν ότι μπορούν να κάνουν αυτό που ισχυρίζονται (να διδάξουν σε ενήλικες) χωρίς να εκλιπαρούν δεξιά κι αριστερά να μην ισχύσει η επάρκεια κι αναγκαστούν να διαβάσουν. Γιατί το φοβούνται τόσο πολύ οι άλλοι αφού είναι καλοί, με γνώσεις και προυπηρεσία;

Το ότι στα ΙΕΚ οι εκπαιδευόμενοι έχουν περισσότερες γνώσεις από εκπαιδευτές δε νομίζω να ισχύει στην πλειοψηφία αλλά στις εξαιρέσεις-αυτές πάντα υπάρχουν.Ας μιλάμε για το μέσο όρο όχι για εξαιρέσεις.

Τί ακριβώς θεωρείς γελοίο; Nα διαβάσεις ύλη, να απαντήσεις σε 3 ερωτήσεις και να κάνεις μια μικροδιδασκαλία και να τα περάσεις; E κάντο τότε αφού μπορείς κι είναι γελοίο-τι παρακαλάς να μην ισχύει; Aν είσαι μάγκας και το περάσειςτί σε νοιάζει για ποιό λόγο γίνεται ; Τουλάχιστον γλυτώνεις το γλείψιμο και την αξιοπρέπειά σου να σε προσλάβουν. Αυτό το καλό έχουν οι εξετάσεις γι αυτό στην Ελλάδα είναι τόσο αντιπαθητικές.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2015, 02:26:44 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5980 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 02:26:27 μμ »
H δημοσιευση μου αναφέρεται σε μία άλλη παράμετρο , στο οτι το όλο project ειναι στρεβλό και πρεπει να αλλάξει, το οποίο  συνεπάγεται την πλήρη καταργηση του θεσμιού των ΙΕΚ στην παρούσα μορφή. Οι προσλήψεις που γίνονται εκτός ΑΣΕΠ, και ο κάθε τουρίστας που  το παιζει εκπαιδευτής αυτό ειναι το θέμα μου,και αυτό εχει ως φυσικό επακόλουθο  τον εργασιακό μεσαίωνα που επικρατεί εκεί, τα ωρομίσθια της πέινας, την αναξιοκρατία κτλ. Οχι την επάρκεια ενηλίκων. Αυτό ειναι η σταγόνα στον ωκεανό.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5981 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 02:28:55 μμ »
H δημοσιευση μου αναφέρεται σε μία άλλη παράμετρο , στο οτι το όλο project ειναι στρεβλό και πρεπει να αλλάξει που αυτό συνεπάγεται καταργηση του θεσμιού των ΙΕΚ στην παρούσα μορφή. Οι προσλήψεις που γίνονται εκτός ΑΣΕΠ, και ο κάθε τουρίστας που  το παιζει εκπαιδευτής αυτό ειναι το θέμα μου,και αυτό εχει ως φυσικό επακόλουθο  τον εργασιακό μεσαίωνα που επικρατεί εκεί, τα ωρομίσθια της πέινας, την αναξιοξιοκρατία κτλ. Οχι την επάρκεια ενηλίκων. Αυτό ειναι η σταγόνα στον ωκεανό.
Αλλο αυτό το θέμα. Πριν αποκαλείς κάποιον τουρίστα πρέπει να τον γνωρίζεις όμως. Συμφωνώ ότι πρέπει να υπάρχει ΑΣΕΠ και μάλιστα να γίνει άμεσα.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:38:35 »

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5982 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 02:34:30 μμ »
γνώρισα πολλούς εκει που δούλευα, δυστυχώς, και εγω και αυτοί περναμε τα ίδια χρήματα.  Μονο οι εξετάσεια ΑΣΕΠ ειναι η λύση.  Για αυτό και δεν γίνονται! Δεν θέλουν αξιόλογο προσωπικό γιατι θα έχει απαιτήσεις. Ενω με τουρίστες την περνάνε στο τζάμπα μία χαρά.
Και ΑΣΕΠ να γίνει τα ΙΕΚ δεν προσλαμβάνουν με αυτό τον τρόπο///(ασχετο)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2015, 02:39:56 μμ από MUSTANG »

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5983 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 02:37:02 μμ »
Εγώ λυπάμαι που είμαι πατέρας και θα διδάσκουν στα παιδιά μου κάτι άτομα σαν εσάς που γίνεται εκπαιδευτική σε μια νύχτα παρακολουθώ καιρό τώρα τσακωνοσαστε εδώ πέρα αν θα διδάξουν εσείς οι πιστοποιημενοι η άλλοι η απιστοποιητοι πήρατε μια πιστοποιήσει και κάτι τρέχει στα γύφτικα το τρεχάτε στο οαεδ το λεω γιατί άλλοι βγάζουν την προκήρυξη και προσπαθούν να βάλουν την ανεργία σαν βασικό κριτήριο και τώρα τι θα κάνετε θα τρέξετε στον οαεδ να γραφτείτε άνεργοι το λεω γιατί το έχω δει και αυτό στις επας του οαεδ να περνούν απόλυση για μια μέρα να γράφονται άνεργοι να περνούν 20 ώρες στα επας και μετά να έχουν 2 και 3 δουλειές οι κακομοιροι οι άνεργοι, τεσπα συνεχίστε να τσακώνεστε μόνοι σας για την πιστοποίηση τις πλάκας που την κάναν κεκ βισματικά με άκρες χωρίς ιδέα την είναι η εκπαίδευση
Επειδή ανέφερες εκπαιδευτές σε μια νύχτα (τα υπόλοιπα που αναφέρεις για ΟΑΕΔ και παιδιά δεν με απασχολούν) είμαι εκπαιδευτής σε ΙΕΚ από το 2008 και σε δομές δια βίου μάθησης κατά καιρούς. Οπότε μάλλον κάτι θα γνωρίζω περισσότερο της μιας νύχτας ως προς την εκπαίδευση. Επίσης, ναι θέλω να εφαρμοστεί η πιστοποίηση και τα επιχειρήματα μου στηρίζονται στο ΦΕΚ που είχε δημοσιευτεί. Δεν ξυπνήσαμε ενα πρωι και μας τη βάρεσε να ζητάμε εφαρμογή της. Αν είναι της πλάκας ή όχι με αυτή τη λογική θα σου πω ότι και τα πτυχία που πέρνουμε από τα ΤΕΙ ΑΕΙ της χώρας της πλάκας είναι καθώς με βάση την παγκόσμια κατάταξη 3 πανεπιστήμια μας είναι στα top τα υπόλοιπα εγώ λέω να τα κλείσουμε και να ακυρωθούν όλα τα πτυχία που έχουν δώσει, καθώς με αυτή τη λογική είναι σκουπίδια. Επίσης, το ότι έχω την πιστοποίηση δεν υποστήριξα ποτέ ότι με κάνει καλύτερο εκπαιδευτή αλλά έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο μερικοί που δεν πήγαν να την δώσουν να υποστηρίζουν ότι κρίνουν από μόνοι τους ότι είναι καλοί εκπαιδευτές και δεν χρειάζεται να πιστοποιηθούν.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5984 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 02:38:58 μμ »
Συμφωνούμε σε αυτό MUSTANG. Πάντως μου κάνει εντύπωση που είσαι υπέρ του ΑΣΕΠ αλλά κατά των συγκεκριμένων εξετάσεων. Εννοείται ο ΑΣΕΠ δε συγκρίνεται αλλά πάλι πιο αξιοκρατικό σαν σύστημα είναι από το να μην υπάρχει η επάρκεια. Μακάρι να γίνει ΑΣΕΠ άμεσα! Τουλάχιστον να δούμε πού μπορούμε να φτάσουμε όσοι δεν έχουμε προλάβει να δώσουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2015, 02:42:41 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5985 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 02:40:18 μμ »
Επειδή ανέφερες εκπαιδευτές σε μια νύχτα (τα υπόλοιπα που αναφέρεις για ΟΑΕΔ και παιδιά δεν με απασχολούν) είμαι εκπαιδευτής σε ΙΕΚ από το 2008 και σε δομές δια βίου μάθησης κατά καιρούς. Οπότε μάλλον κάτι θα γνωρίζω περισσότερο της μιας νύχτας ως προς την εκπαίδευση. Επίσης, ναι θέλω να εφαρμοστεί η πιστοποίηση και τα επιχειρήματα μου στηρίζονται στο ΦΕΚ που είχε δημοσιευτεί. Δεν ξυπνήσαμε ενα πρωι και μας τη βάρεσε να ζητάμε εφαρμογή της. Αν είναι της πλάκας ή όχι με αυτή τη λογική θα σου πω ότι και τα πτυχία που πέρνουμε από τα ΤΕΙ ΑΕΙ της χώρας της πλάκας είναι καθώς με βάση την παγκόσμια κατάταξη 3 πανεπιστήμια μας είναι στα top τα υπόλοιπα εγώ λέω να τα κλείσουμε και να ακυρωθούν όλα τα πτυχία που έχουν δώσει, καθώς με αυτή τη λογική είναι σκουπίδια. Επίσης, το ότι έχω την πιστοποίηση δεν υποστήριξα ποτέ ότι με κάνει καλύτερο εκπαιδευτή αλλά έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο μερικοί που δεν πήγαν να την δώσουν να υποστηρίζουν ότι κρίνουν από μόνοι τους ότι είναι καλοί εκπαιδευτές και δεν χρειάζεται να πιστοποιηθούν.

++++++++++ Σωστότατος!
stuDYING...!

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5986 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 02:42:01 μμ »
Συμφωνούμε σε αυτό. Πάντως μου κάνει εντύπωση που είσαι υπέρ του ΑΣΕΠ αλλά κατά των συγκεκριμένων εξετάσεων. Εννοείται ο ΑΣΕΠ δε συγκρίνεται αλλά πάλι πιο αξιοκρατικό σαν σύστημα είναι από το να μην υπάρχει η επάρκεια. Μακάρι να γίνει ΑΣΕΠ άμεσα! Τουλάχιστον να δούμε πού μπορούμε να φτάσουμε όσοι δεν έχουμε προλάβει να δώσουμε.
Δεν τα διαβάζεις σωστά αυτά που γράφω..και ΑΣΕΠ να γίνει που κολλάνε τα ΙΕΚ, προσλαμβάνουν ανθρώπους που εχουν επιτύχει ?

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5987 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 02:43:43 μμ »
Δεν τα διαβάζεις σωστά αυτά που γράφω..και ΑΣΕΠ να γίνει που κολλάνε τα ΙΕΚ, προσλαμβάνουν ανθρώπους που εχουν επιτύχει ?

Δεν κολλάνε με τα ΙΕΚ απλά θέλω πάρα πολύ να γίνει ΑΣΕΠ...Θεωρώ γενικώς  οτι οι εξετάσεις εξασφαλίζουν αξιοκρατία.
stuDYING...!

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5988 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 02:52:10 μμ »
"Την καλύτερη βαθμολογία παίρνει το Πανεπιστήμιο Κρήτης ανάμεσα στα ελληνικά πανεπιστήμια, σύμφωνα με τη νέα διεθνή κατάταξη των βρετανικών Times (Times Higher Education World University Rankings 2015-16), κατατασσόμενο στις θέσεις 351-400, αν και εμφάνισε υποχώρηση σε σχέση με τα προηγούμενα έτη 2013-2014, όταν είχε βρεθεί στις θέσεις 301-350."

Αυτό εννοεί ο ποιητής?

Ανάμεσα στα πρώτα 400?

Μάλιστα, σαν πολλά δισ με τόση φτώχεια δεν μας κοστίζουν όλα αυτά για μία θέση ανάμεσα στα πρώτα 400, που σημειωτεον ,είναι σχεδόν όλα ιδιωτικά εκτος των ελληνικών βέβαια (και του αρθρου 16 νόμος που πέρασε η χούντα και ισχύει στην πραξη ακόμα και σήμερα {οι συντεχνίτες του υπεπθ απογονοι του κομμονιστογενες νεοδημοκρατικου τόξου} )
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2015, 02:54:03 μμ από MUSTANG »

Αποσυνδεδεμένος stavros_plh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5989 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 02:59:12 μμ »
Διαβάζω 4 σελίδες του forum χωρίς να έχω βγάλει συμπέρασμα .........
Θα πρέπει σε αυτή τη χώρα να υπάρχουν κανόνες ή πρέπει να μετονομαστεί σε Ελλαδισταν
Με προϋπηρεσία στα ΙΕΚ και ΔΙΕΚ απο το 1996 (πάνω από 2100 ώρες ) με μεταπτυχιακό στο Τομέα μου και επαγγελματική προϋπηρεσία επίσης στο τομέα μου  από το 1994 (Πληροφορική) στρώθηκα, διάβασα, πλήρωσα (120€) και πέρασα τη πιστοποίηση.

Όλα τα άλλα είναι μα......ς  πρέπει κάποια στιγμή να γίνουμε σοβαροί πολίτες και να εφαρμόζουμε τη Νομοθεσία ... (με πρήξατε!!)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2015, 03:02:45 μμ από stavros_thes »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5990 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 03:22:50 μμ »
Διαβάζω 4 σελίδες του forum χωρίς να έχω βγάλει συμπέρασμα .........
Θα πρέπει σε αυτή τη χώρα να υπάρχουν κανόνες ή πρέπει να μετονομαστεί σε Ελλαδισταν
Με προϋπηρεσία στα ΙΕΚ και ΔΙΕΚ απο το 1996 (πάνω από 2100 ώρες ) με μεταπτυχιακό στο Τομέα μου και επαγγελματική προϋπηρεσία επίσης στο τομέα μου  από το 1994 (Πληροφορική) στρώθηκα, διάβασα, πλήρωσα (120€) και πέρασα τη πιστοποίηση.

Όλα τα άλλα είναι μα......ς  πρέπει κάποια στιγμή να γίνουμε σοβαροί πολίτες και να εφαρμόζουμε τη Νομοθεσία ... (με πρήξατε!!)

Πόσο δίκιο έχεις, άνθρωπέ μου! Και στο λεώ εγώ που δεν έχω πιστοποίηση...

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5991 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 04:00:22 μμ »
Ναι..την νομοθεσία της αρπαχτής των 120 ευρώ.
       Την νομοθεσία φτιαγμένη στα μέτρα των συντεχνιών
       Την νομοθεσία της απάτης που ονομάζεται ΙΕΚ
Πόσο δίκιο εχω ανθρωπε μου, μα πόσό δίκιο........................

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 577

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.