*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2674219 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6314 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 10:02:32 πμ »
Καλημέρα
έβλεπα την μοριοδότηση και μου έκανε κάτι εντύπωση. Το μεταπτυχιακό πιάνει 6 μόρια (αν θυμάμαι καλά) και το ιεκ 5? Όταν πας να διδάξεις στα ιεκ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:10:57 »

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6315 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 10:04:42 πμ »
Παραστατικά, αν και χοντροκομμένα, μου το είχε πει ένας από τους πρώτους εργοδότες μου σε φροντιστήριο. Ο αυνανισμός (οι σπουδές) κάποια στιγμή πρέπει να σταματάει και να αρχίζει η αληθινή σεξουαλική επαφή (η εργασία). Όσο παρατείνεται ο αυνανισμός (σπουδές), τόσο πιο δύσκολο είναι να περάσεις στην αληθινή σεξουαλική επαφή(εργασία)!
Φοβερή φράση. Να την κάνουμε απόφθεγμα και να τη βάλουμε στα σδε στα ιεκ στα πανεπιστήμια και τει. Δηλαδή από τη μια δουλεύουμε σε δομές δια βιου μάθησης και απο την αλλη αναπαράγουμε τέτοιες απόψεις. Ζούμε στο 2015 και ο καθένας μπορεί να κάνει όσες σπουδές θέλει. Αύριο συνάδελφε όταν μπεις σε τάξη και δεις κάποιον μεγαλύτερης ηλικιας να τους πεις αυτή τη φράση και να μας πεις τι θα σου απαντήσει. Επίσης αλλη στρεβλή άποψη και στερεότυπο οτι όσοι κανουν δεύτερο πτυχίο μεταπτυχιακό δεν έχουν δουλεία ή επαγγελματική εμπειρία. Πολλοί άνθρωποι συνδυάζουν σπουδές και δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος pr0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ΕλΑλέξανδρος
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6316 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 10:44:55 πμ »
Καλημέρα
έβλεπα την μοριοδότηση και μου έκανε κάτι εντύπωση. Το μεταπτυχιακό πιάνει 6 μόρια (αν θυμάμαι καλά) και το ιεκ 5? Όταν πας να διδάξεις στα ιεκ?

Δεν έχει σημασία πόσο πιάνει γιατί όπως φαίνεται φέτος τα ιεκ θα παίξουν μ'άλλο κόσμο. Αλλά μη το πάμε καν εκεί, σκέψου γιατί να μπαίνει στην ίδια ζυγαριά ένα διδακτορικό με ένα σεμινάριο. Ακόμα και με μικρά ζύγια είναι υποτιμητικό. Ή με μια ανεργία. Θέλουμε την επιστημονική ελίτ να πάει να διδάξει στα παιδιά ή κάτι άλλο γίνεται;.......

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6317 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 11:40:32 πμ »
Συνάδελφοι εγώ θέλω να βγάλω το μεροκάματό μου για να ταίσω το παιδάκι μου. έχω αφήσει ένα ιεκ στη μέση και αφού ξηγιούνται έτσι, έτσι θα παίξω κι εγώ. Θα πάω να το τελειώσω (από του χρόνου βέβαια) γιατί τα ιεκ είναι η μόνη μου επαγγελματική διέξοδος προτού πάρω την απόφαση να αναχωρήσω για εξωτερικό.

Λϊγο κουφά πράγματα όντως πάντως... τι εννοεις "θα παίξουν με άλλο κόσμο"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:10:57 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6318 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 12:05:22 μμ »
Εννοεί ότι λόγω της αλλαγής των κριτηρίων πρόσληψης και της μοριοδότησης θα προσληφθούν διαφορετικοί από πέρυσι.

Αποσυνδεδεμένος σισσυ4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6319 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 12:10:05 μμ »
PIPIS75 αυτος ο καθηγητης που το ειπε μηπως ηταν καποιος αξεστος αμορφωτος και πραγματικα πολεμιος της δια βιου μαθησης? Οντως αυτα που σου ειπε να πας να τα πεις στους μεγαλυτερους σπουδαστες που θα συναντησεις στα ιεκ...να τους τα πεις ετσι ωραια (??????) που σου τα ειπε ο ....συναδελφος (??????!!!!)

ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ να κατακρινουμε τη δια βιου εκπαιδευση επειδη εμεις βαριομαστε να στρωθουμε να διαβασουμε....(α, οχι διαβασαμε τις 265 σελιδες , πιστοποιηθηκαμε οποτε δε χρειαζομαστε κατι αλλο..)

Προσωπικα στο εαπ (που εκανα το 1000ο μεταπτυχιακο μου) συναναστραφηκα με αξιους εργαζομενους και οικογενειαρχες που ηταν επιλογη τους να ξοδεψουν τα λιγα λεφτα τους για την "προσωπικη τους ανελιξη και οχι για να κανουν εκδρομες και να πινουν ουζα...

Λυπαμαι που βγαζετε τετοια κομπλεξ  γι αυτους που ειναι πιο δυναμικοι και αξιοι απο εσας

Βεβαια αν λες οτι εκανες ιδιαιτερα σε τετοιους, προφανως εσυ εκανες στους τελευταιους των τελευταιων

Αποσυνδεδεμένος σισσυ4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6320 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 12:11:35 μμ »
Α,ΟΚ αυτος ο αξεστος ηταν εργοδοτης, οχι καθηγητης ;D

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6321 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 01:44:00 μμ »
Καλημέρα
έβλεπα την μοριοδότηση και μου έκανε κάτι εντύπωση. Το μεταπτυχιακό πιάνει 6 μόρια (αν θυμάμαι καλά) και το ιεκ 5? Όταν πας να διδάξεις στα ιεκ?


Ούτε καν 6!...  (νομίζω είχε πέρσι..)

Πενταράκι Μορίων ... Μόλις τη βάση , πιάνει ο κυρ Μεταπτυχιακός ... ωρέ ΔΕΝ πα' να  χεις πάρει  ΑΡΙΣΤΑ!..

Α!.. Και από 18 μοριάκια , πέρσι το Πτυχίο Α.Ε.Ι.  στην Ειδικότητα , κατρακύλησε φέτος στα 12!...


Μόνον το Διδακτορικό Διασώθηκε , τσίμπισε ένα Ολόκληρο Μόριον...  Από 7 , νομίζω , πήγε στο 8.

............

Χμμμ...

"Μάθε παιδί μου γράμματα" ΔΕΝ ήταν ο τίτλος μιας , συμπαθητικής, Ταινίας των '80ς ;;;....

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6322 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 02:08:48 μμ »
joinJ γράφεις
"αν ο εργοδότης πρέπει να επιλέξει με μικροδιδασκαλία, γιατί να μην μετράει στην περίπτωσή μας η γνώμη του Διευθυντή για το διδακτικό μας έργο; Ή κάτι τέτοιο στη μία περίπτωση θα ήταν βυσματικό κριτήριο ενώ στην άλλη όχι; Ο εργοδότης μας δεν είναι ο ΕΟΠΠΕΠ!

Απάντηση: Δεν κατάλαβα σε τι απάντησες στην ερώτηση μου. Γνωρίζεις ότι στον ιδιωτικό τομέα που ο διευθυντής δεν πολυτολμάει (έχει από πάνω του τον επιχειρηματία) να βάλει τους φίλους του να κάνουν μάθημα (όπως κάνουν συνήθως στο δημόσιο, εκτός αν το αρνείσαι), αξιολογεί και επιλέγει εκπαιδευτές και με βάση τη μικροδιδασκαλία; Φαίνεται πόσο δεν έχεις καταλάβει την εκπαίδευση ενηλίκων από το εξής: προτείνεις να μετράει η γνώμη του διευθυντή που συνήθως δεν έχει καμία σχέση με εκπαίδευση ενηλίκων και μόνο με δευτεροβάθμια. Ακόμα και αν τον αξιολογήσει στην πορεία του διδακτικού του έργου, πως θα τον επιλέξει για να διδάξει; Στην αρχή δηλαδή πως θα κρίνει; Και πέρα του ότι δεν έχει απαραίτητα (δεν είναι απαραίτητο προσόν για να γίνει διευθυντής, το απαραίτητο είναι 8 χρόνια στη δευτεροβάθμια) γνώσεις για να κρίνει τη μικροδιδασκαλία σου, έχει το χρόνο να κρίνει τόσους πολλούς υποψηφίους;
Μήπως οι διοικήσεις των φορέων του ΙΝΕΔΙΒΙΜ λογικά σκέφτηκαν ότι τις μικροδιδασκαλίες των εκπαιδευτών θα τις κρίνουν κάποιοι που δεν θα είναι γνωστοί των εκπαιδευτών: Όλα τα παραπάνω τα σκέφτηκες; Καταρχάς επιλέγει και με τη μικροδιδασκαλία (η οποία θα γίνει βρέξει-χιονίσει, αυτή είναι η διαφορά μας) ο εργοδότης μέσω του διευθυντή (τον οποίο δεν γνωρίζεις καλά καλά συνήθως, οπότε δεν υπαρχει βυσματικό σε τέτοιες φάσεις).

joinJ γράφεις
"Επεκτείνω τη σκέψη μου: αν χρειάζεται προκειμένου να κριθούμε "άξιοι" εκπαιδευτές ενηλίκων να πιστοποιηθούμε από ΕΟΠΠΕΠ κάνοντας μία μικροδιδασκαλία, ενώ ήδη έχουμε αξιολογηθεί σε μικροδιδασκαλίες από πιστοποιημένους φορείς από τον ΕΟΠΠΕΠ (20 λεπτών) και σε μικροδιδασκαλίες στην ΑΣΠΑΙΤΕ (20 λεπτών και 45 λεπτών), από αξιολογητές που πάνω-κάτω συμμετείχαν και στις εξετάσεις πιστοποίησης του ΕΟΠΠΕΠ, γιατί να μην χρειάζεται να "ξαναπιστοποιήσουμε" το πτυχίο, τα μεταπτυχιακά, το ECDL, τις ξένες γλώσσες; "

Απάντηση: Ευτυχώς που έκανες επέκταση γιατί ομολογώ περίμενα περισσότερα αντεπιχειρήματα. Οι μικροδιδασκαλίες αυτές που λες, πριν τις κάνεις σου έλεγαν ότι τώρα πιστοποιήθηκες ως εκπαιδευτής ενηλίκων από ΕΟΠΠΕΠ; Α, τέτοιες έχω κάνει και γω στη φάση της πρόσληψης (όπως περιγράφω παραπάνω, από ιδιωτικούς φορείς πιστοποιημένους από ΕΟΠΠΕΠ με διευθυντή πιστοποιημένο) αλλά ήμουν σίγουρος ότι δεν μπορούν να θεωρούνται αρκετές για πιστοποίηση εκπαιδευτή ενηλίκων καθώς ήταν για όσους υπέβαλαν βιογραφικό για τη συγκεκριμένη δουλειά. Ξαναφαίνεται  πόσο δεν καταλαβαίνεις την εκπαίδευση ενηλίκων όταν για μικροδιδασκαλίες βάζεις την ΑΣΠΑΙΤΕ (αγνοώντας αφελώς ή σκοπίμως, δεν ξέρω, ότι με τη στάση σου αυτή χαίρονται αυτοί που θα περίμεναν αντιδράσεις από το γεγονός ότι βάζουν μόνο με το προσόν της ΑΣΠΑΙΤΕ τους μονίμους που πρέπει να συμπληρώσουν ωράριο να προηγούνται όλων των εκπαιδευτών ενηλίκων). Πέρα του ότι έχει αυτή τη κοντόφθαλμη λογική η στάση σου στο θέμα του ΕΠΠΑΙΚ, πέρασες και δεν κατάλαβες ότι ήταν ένα προσόν για τη δευτεροβάθμια. Α, εκεί είναι 600 ευτώ αλλά εκεί δεν σχολιάζεις τα εισπρακτικού χαρακτήρα. Α, εκεί είναι και με κλήρωση ή και παλιότερα με 3 γλώσσες αλλά έπαθες αμνησία και δεν τα σχολιάζεις και αυτά.

Σου ξαναλέω ακόμα και αν με οποιοδήποτε τρόπο επιβεβαιώσεις ότι προηγείται ένας πτυχιούχος με πιστοποίηση από ένα διδακτορικό χωρίς πιστοποίηση, δεν μπορείς να με πείσεις ότι η πιστοποίηση απλώς πρέπει να είναι στην μοριοδότηση.
Για ποιο λόγο; Διάβασε τα παραπάνω βγάζοντας τα γυαλιά του συμφέροντος. Δεν κάνουν καλό στην κοινωνία, όχι σε σένα. Σε σένα κάνουν καλό ίσως.

Οπότε δεν οψόμεθα που λες. Οψόμεθα μόνος σου με τα δικά σου γυαλιά.

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1577
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6323 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 03:27:45 μμ »
Προτεινω τα ΙΕΚ να μετονομαστουν σε ΙΚΕΑ=Ινστιτουτα Καταρτισης Επαγγελματων Ανεργων (εκπαιδευτων και εκπαιδευομενων)......................

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6324 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 03:30:38 μμ »
Κάτι ακόμα,

Σε προηγούμενη ανάρτηση joinJ έγραψες αυτά:

"Εύχομαι λοιπόν να χαρούν κάποιοι άνεργοι ή υποαπασχολούμενοι εκπαιδευτές, χωρίς ιδιαίτερα ακαδημαϊκά προσόντα ή/και επιμορφώσεις, αλλά με πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ, που θα πάνε στα ΣΔΕ/ΙΕΚ φέτος, όπου θα συναντήσουν ίσως διορισμένους από την πολυτεκνία εκπαιδευτικούς χωρίς ιδιαίτερα ακαδημαϊκά προσόντα ή/και επιμορφώσεις στην εκπαίδευση ενηλίκων, χωρίς πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ. Άλλωστε, είναι δίκαιο και ηθικό, να μείνουν εκτός σχολικής κοινότητας κάποιοι που είχαν πολυετή εμπειρία σε ΣΔΕ/ΙΕΚ + "βαρβάτα" ακαδημαϊκά προσόντα + επιμορφώσεις άνω των 1000 ωρών στην εκπαίδευση ενηλίκων + είναι πράγματι καλοί δάσκαλοι, αλλά δεν έχουν πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ. "

Γιατί αν τυχόν δεν μέτραγε η πιστοποίηση στη λογική ότι προηγείται ο πιστοποιημένος να μην έλεγα εγώ:

"Εύχομαι λοιπόν να χαρούν κάποιοι άνεργοι ή υποαπασχολούμενοι εκπαιδευτές, χωρίς ιδιαίτερα ακαδημαϊκά προσόντα ή/και επιμορφώσεις, αλλά χωρίς πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ, που θα πάνε στα ΣΔΕ/ΙΕΚ φέτος, όπου θα συναντήσουν μπλα μπλα μπλα...Άλλωστε, είναι δίκαιο και ηθικό, να μείνουν εκτός σχολικής κοινότητας κάποιοι που είχαν πολυετή εμπειρία σε ΣΔΕ/ΙΕΚ + "βαρβάτα" ακαδημαϊκά προσόντα + επιμορφώσεις άνω των 1000 ωρών στην εκπαίδευση ενηλίκων + είναι πράγματι καλοί δάσκαλοι, αλλά έχουν πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ."

Θα έκανα και εγώ το ίδιο λάθος αν υπέθετα ότι όσοι πήγαν για πιστοποίηση έχουν "βαρβάτα" ακαδημαϊκά προσόντα.



Αποσυνδεδεμένος yellaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6325 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 04:12:07 μμ »
Παιδιά πιστεύω πως φυσικά οι πιστοποιημενοι πρέπει να προηγηθούν στις ώρες αλλά πχ στην ειδικότητα μου που οι πιστοποιημενοι είμαστε μετρημενοι στα δάχτυλα,υπάρχουν 2 πιστοποιημενοι με διδακτορικό (μέσα σε αυτούς κι εγω) και ένας ο οποίος αν και πιστοποιημενος δεν είναι πε...οπότε ποιος πρέπει να πάρει περισσότερες ώρες?εγώ λέω και οι 3 απλά αυτοί που έχουν και διδακτορικό τις περισσότερες..Ή διαδικασία της πιστοποίησης δεν ν δείχνει κάτι θα ήμουν τρελή αν το έλεγα αυτό απλά στην εκπαίδευση ενηλίκων (επειδή τυχαίνει να παρακολουθώ και το μεταπτυχιακό) δείχνει ότι έχεις πάρει μια γεύση από το Τι πρέπει να πρεσβεύει η εκπαίδευση ενηλίκων...

Αποσυνδεδεμένος irisiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6326 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 01:09:35 πμ »
Τις περισσότερες ώρες θα τις πάρει αυτός που θέλει ο διευθυντής όπως γίνεται Χρόνια τώρα γι'αυτό Σταματήστε να τσακωνεστε κ απολαύστε για ακόμα μια χρονιά τον 'αξιοκρατικό' τρόπο πρόσληψης καθηγητων στα ιεκ όλα τα άλλα είναι υποθέσεις κ ασκοπα λόγια να περνάει η ωρα,κάνεις δε μπορεί να κάνει τίποτα στην πράξη.

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6327 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 08:06:28 πμ »
Καλημέρα, τα ΙΕΚ απο πληροφόρηση που έχω μεσω ανθρώπου στο υπουργείο και σε συνάρτηση με δική μου εκτίμηση ζήτημα να μετράνε δύο χρόνια ζωής.  Ειναι η αναμπουμπούλα των πολιτικών εξελίξεων συν το ομιχώδες τοπίο του εθνικού πλαισίου προσόντων που ακόμα δεν έχει εφαρμοστεί/.
Μόλις καταλαγιάσουν όλα αυτα και γίνει γνωστή η απάτη των ΙΕΚ σε όλο της το μεγαλείο, οχι καθηγητή να διδάξει δεν θα βρίσκουν, αλλά θα πληρώνουν κανα κορόιδο ενήλικα να το "καταρτίσουν" με το ζόρι.
Εκκολαπτόμενοι ΙΕΚτζηδες βρείτε άλλο τομέα να εργαστείτε..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2015, 08:13:11 πμ από MUSTANG »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.