*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2667778 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7042 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 11:15:24 πμ »
Εγώ βλέπω αμφισβήτηση.
Δε γνωρίζεις όλους τους υποψηφιους , όσο καλά και να ψάχνεις.
Να διεκδικήσετε ό, τι νομίζετε πώς σας αναλογεί, με όλα τα νομιμα μέσα που διαθέτετε, Το ίδιο κάνουμε κι εμείς.


υγ: το τμήμα λέγεται "λαικής και παραδοσιακής μουσικής" όπου στη μουσικοκινητική αγωγή που καλούμαστε να διδάξουμε, οι κορυφαίοι μουσικοπαιδαγωγοι χρησιμοποίησαν ακριβώς αυτό σαν πρώτη ύλη. Επίσης όπου καλούμαστε προς διδασκαλία μουσικής αγωγής, είναι επίσης παιχνιδάκι, δεδομένου ότι το τμήμα μας έχει άπειρα εργαστηριακά μαθηματα που αποσκοπουν στην εμπέδωση της μουσικής θεωρίας και πράξης. Κακώς όμως κάθομαι και απολογούμαι σε αγνώστους....

υγ2: Όταν θίγετε επαγγελματίες και γενικεύετε υποτιμώντας ολόκληρους κλάδους, μην περιμένετε ούτε συζητηση, ούτε ευγένεια, ούτε συνεργασία.

υγ3: ό, τι και να λέμε εδώ μέσα, ο επαγγελματιας κρίνεται επί το έργον, και οι μαθητές και οι συνεργάτες του ξέρουν καλύτερα απ όλους εάν ήταν ή όχι ικανός και κατα πόσο παρήγαγε ολοκληρτωμένο παιδαγωγικό έργο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:07:39 »

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7043 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 11:30:26 πμ »
Παράθεση
Ξέρετε αν υπάρχει κάποια οδηγία (προς τους διευθυντές) για την ανάθεση των ωρών σε πιστοποιημένους εκπαιδευτές;
Θα πρέπει να ανατεθούν 20 ώρες σε πιστοποιημένους και μετά να προχωρήσουν σε μη πιστοποιημένους ή θα κάνουν πάλι ότι θέλουν;

Οι διευθυντές θα κάνουν ότι θέλουν. Δεν έχουν κάποια υποχρέωση να δώσουν 10 και 20 ώρες σε κανέναν. Μπορεί να δώσουν από 2 - 3 σε πολλούς ή να δώσουν από 6 - 10 σε λιγότερους ενώ σε πιο σπάνεις περιπτώσεις δίνουν πάνω από δέκα σε έναν εκπαιδευτή. Δες το και πρακτικά. Δίνεις 20 ώρες (δεν νομίζω να γίνεται σε ένα ΙΕΚ) σε έναν εκπαιδευτή και σε ένα μήνα τον πατάει μία νταλίκα... τι κάνεις; ψάχνεις να βρεις 4 - 5 εκπαιδευτές να τον αντικαταστήσουν;

Αποσυνδεδεμένος yellaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7044 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 12:00:18 μμ »
Εγώ βλέπω αμφισβήτηση.
Δε γνωρίζεις όλους τους υποψηφιους , όσο καλά και να ψάχνεις.
Να διεκδικήσετε ό, τι νομίζετε πώς σας αναλογεί, με όλα τα νομιμα μέσα που διαθέτετε, Το ίδιο κάνουμε κι εμείς.


υγ: το τμήμα λέγεται "λαικής και παραδοσιακής μουσικής" όπου στη μουσικοκινητική αγωγή που καλούμαστε να διδάξουμε, οι κορυφαίοι μουσικοπαιδαγωγοι χρησιμοποίησαν ακριβώς αυτό σαν πρώτη ύλη. Επίσης όπου καλούμαστε προς διδασκαλία μουσικής αγωγής, είναι επίσης παιχνιδάκι, δεδομένου ότι το τμήμα μας έχει άπειρα εργαστηριακά μαθηματα που αποσκοπουν στην εμπέδωση της μουσικής θεωρίας και πράξης. Κακώς όμως κάθομαι και απολογούμαι σε αγνώστους....
Mάλλον δεν καταλαβαίνεις ότι τα μόρια δεν βγαίνουν από το αν είσαι τει η αει αλλα από προυπηρεσίες μεταπτυχιακά, διδακτορικά κ.α που μπορεί κάποιος να έχει.Αν δεις στα αποτελέσματα υπάρχουν και άτομα που δεν ανηκουν ούτε στα αει ούτε στα τει μουσικής και σίγουρα θα πάρουν ώρες γιατί μπορεί να μην έχουν βασικό πτυχίο μουσικής αλλά διδακτορικό στη μουσική, αυτό δεν το θεωρείς αδικία?Υπάρχουν και τα τμήματα τεχνολογίας ήχου που και αυτοί παιρνουν μερίδιο.
Δεν διδασκουμε μόνο μουσικοκινητική εγω τουλάχιστον έχω διδάξει άπειρα μαθήματα και ηχοληψίας και θεωρητικά κλπ..
Δεν είχα καμία διάθεση να προσβάλλω κανέναν!
Υγ.Απλά πιστευω πως φέτος θα προηγηθούν οι πιστοποιημένοι παντού.Έτσι ξέρω


υγ2: Όταν θίγετε επαγγελματίες και γενικεύετε υποτιμώντας ολόκληρους κλάδους, μην περιμένετε ούτε συζητηση, ούτε ευγένεια, ούτε συνεργασία.

υγ3: ό, τι και να λέμε εδώ μέσα, ο επαγγελματιας κρίνεται επί το έργον, και οι μαθητές και οι συνεργάτες του ξέρουν καλύτερα απ όλους εάν ήταν ή όχι ικανός και κατα πόσο παρήγαγε ολοκληρτωμένο παιδαγωγικό έργο.

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7045 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 12:03:16 μμ »
Οι διευθυντές θα κάνουν ότι θέλουν. Δεν έχουν κάποια υποχρέωση να δώσουν 10 και 20 ώρες σε κανέναν. Μπορεί να δώσουν από 2 - 3 σε πολλούς ή να δώσουν από 6 - 10 σε λιγότερους ενώ σε πιο σπάνειες περιπτώσεις δίνουν πάνω από δέκα σε έναν εκπαιδευτή. Δες το και πρακτικά. Δίνεις 20 ώρες (δεν νομίζω να γίνεται σε ένα ΙΕΚ) σε έναν εκπαιδευτή και σε ένα μήνα τον πατάει μία νταλίκα... τι κάνεις; ψάχνεις να βρεις 4 - 5 εκπαιδευτές να τον αντικαταστήσουν;
Ωραία λογική!
Σύμφωνα με αυτή θα πρέπει να καταργηθεί η πλήρης απασχόληση και όλοι οι εργαζόμενοι να απασχολούνται με μειωμένο ωράριο, γιατί σε περίπτωση ατυχήματος με νταλίκα, πτώσης γλάστρας στο κεφάλι και λοιπών άτυχων περιστατικών θα υπάρχει η ευελιξία της σύντομης αντικατάστασης τους!
Το κακό είναι ότι πέρα από την πλάκα, κάποιοι χρησιμοποιούν τέτοιου τύπου επιχειρήματα στα σοβαρά.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2015, 12:20:44 μμ από glianna »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:07:39 »

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7046 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 12:21:39 μμ »
Καλέ εγώ σου είπα τι γίνεται... τι φωνάζεις διευθυντής ΙΕΚ είμαι;

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7047 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 12:23:53 μμ »
Δεν είπα ότι είναι δική σου λογική.
Είπα ότι την έχουν ¨κάποιοι¨. Καλό είναι πάντως που δεν την έχεις! Μείον ένας παράλογος!

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7048 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 12:38:22 μμ »
Παντως το ότι προτιμούν να δίνουν από λίγες ώρες ισχύει εκτός και εάν ξέρουν κάποιον πολύ καλά και του αναθέτουν πολλές ώρες. Ήξερα τύπο σε ΙΕΚ, δημόσιο υπάλληλο που είχε πάρει 10 ώρες συν (δεν ξέρω πως το εκανε αλλά μέτρησα 12 για να πω την αλήθεια αλλά δεν είμαι και σίγουρος) και όταν έφυγε στην μέση της χρονιά ο διευθυντής έπαθε εγκεφαλικό (μεταφορικά μην αρχίσετε πάλι) γιατί δεν έβρισκε μήνα Απρίλιο εκπαιδευτές να κάνουν τα μαθήματα. Βέβαια καλά να πάθει γιατί έδωσε σε δημόσιο τόσες ώρες και τον πούλησε τελικά...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7049 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 12:48:10 μμ »
στο κλαδο μου παντως, σε δυο διαφορετικους νομους και διαφορετικα ιεκ, ποτε δεν εχω δει να δινουν πανω απο 6 ωρες σε εναν εκπαιδευτη. και το 6 ειναι σπανιες φορες. ολοι μοιραζομασταν τα 3ωρα και τα 2ωρα.
δεν ξερω αν ειναι λογω αντικειμενου.
τωρα αν θα ευνοησουν τους πιστοποιημενους και τους δωσουν παραπανω ωρες δεν το γνωριζω...θα το δουμε!

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7050 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 01:02:17 μμ »
Αναρωτιέμαι τι σημασία έχει η σειρά κατάταξης, εάν μοιράζονται όλοι από λίγες ώρες;
Τι ζητάνε τότε τόσα δικαιολογητικά και συντάσσουν πίνακες μοριοδότησης, αφού είτε κάποιος είναι πρώτος είτε πέμπτος παίρνει τον ίδιο αριθμό ωρών;
Καθόμαστε με αγωνία να δούμε την σειρά μας στους πίνακες και πράσινα άλογα! Στο τέλος το αποτέλεσμα είναι ένα και το αυτό!
Τέλος πάντων, θα δούμε και φέτος τι μας περιμένει...

Αποσυνδεδεμένος sonata

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7051 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 01:31:00 μμ »
Στην περίπτωση που υπάρχει  ένας και μοναδικός πιστοποιημένος  σε μια ειδικότητα σε όλη την περιφέρεια και δηλώνει αρκετά  ιεκ της περιφέρειας ,για ένα 2 ωρο μάθημα θα έχει προτεραιότητα σε όλα τα ιεκ? 

Αποσυνδεδεμένος nmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7052 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 01:42:28 μμ »
Το έχουν κατεβάσει το livestreaming;;; Που είναι τα αποτελέσματα που συνεχώς ενημερώνονται;;;

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7053 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 01:44:25 μμ »
Στην περίπτωση που υπάρχει  ένας και μοναδικός πιστοποιημένος  σε μια ειδικότητα σε όλη την περιφέρεια και δηλώνει αρκετά  ιεκ της περιφέρειας ,για ένα 2 ωρο μάθημα θα έχει προτεραιότητα σε όλα τα ιεκ?

Δεν υπάρχει κανόνας. Αφου δεν το προβλέπει η προκήρυξη. Συνήθως τις μοιράζουν τις ώρες.


Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7054 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 01:57:12 μμ »

Αποσυνδεδεμένος priva77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 169
Σύνολο: 170

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.