*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2674459 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7966 στις: Μάρτιος 08, 2016, 09:20:10 μμ »
Sofaki82 κάνουμε αίτηση με βάση “όποιο πτυχίο τους βολεύει…!!!” να είσαι σίγουρη γι’αυτό… κάποτε είχα συναντήσει σε ιεκ ένα γεωπόνο που επειδή είχε κάνει μεταπτυχιακό στα οικονομικά στο ιεκ τον είχαν προσλάβει σαν οικονομολόγο γιατί δεν υπήρχαν μαθήματα για γεωπόνους… βέβαια ο συγκεκριμένος ήταν όλως τυχαίως και γιος περιφερειάρχη… Σε κάλυψα πιστεύω… Τελικά όλοι τα ίδια προβλήματα έχουμε και όσο για το δίκιο μας δεν το βρίσκουμε πουθενά…!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:55:35 »

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7967 στις: Μάρτιος 09, 2016, 12:06:59 πμ »
Τον Οκτώβριο μου ανέθεσαν 5ώρες σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ που μεταξύ του τόπου όπου μένω και της τοποθεσίας όπου βρίσκεται η σχολή μεσολαβεί θάλασσα (νησιά γαρ...). Τα έβαλα τα λογάριασα και κατέληξα ότι δεν βγαίνω μιας και τα έξοδα μετάβαση ήταν ίσα σχεδόν με την αμοιβή μου (ο Θεός να την πει αμοιβή...). Σε μια μέρα δεν γινόταν να μπουν και οι 5 ώρες, επομένως μου ζήτησε να  υπογράψω μια υπεύθυνη δήλωση στην οποία έγραψα και το λόγο απόρριψης της ανάθεσης που ήταν η δυσκολία μετάβασης...Την έστειλα σκαναρισμένη και μέσω courier για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο... Αν δεν υπογράψεις υπεύθυνη δήλωση απόρριψης της ανάθεσης δεν έχουν δικαίωμα να πάρουν άλλο. Η ίδια διαδικασία φαντάζομαι ισχύει και για τα ΔΙΕΚ.             

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7968 στις: Μάρτιος 09, 2016, 12:24:08 πμ »
ισχυει συνήθως για επασ οαεδ και ιεακ οαεδ , γιατι υπαρχει συγκεκιμενη διαδικασία, δεν ειναι το ιδιο στα ΔΙΕΚ

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7969 στις: Μάρτιος 09, 2016, 08:21:00 πμ »
Το ίδιο ακριβώς ισχύει και στα ΙΕΚ. Μου έτυχε το ίδιο ακριβώς, απλά εγώ έστειλα την υπεύθυνη δήλωση με φαξ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:55:35 »

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7970 στις: Μάρτιος 09, 2016, 05:34:58 μμ »
δεν ειναι απολυτο για ΔΙΕΚ. απο άλλα ζητουν απο άλλα οχι.

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7971 στις: Μάρτιος 09, 2016, 06:18:15 μμ »
Μπορεί κάποιος να μου στείλει μια φόρμα για ένσταση;

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7972 στις: Μάρτιος 09, 2016, 08:03:11 μμ »
μήπως γνωρίζει κανείς, το γνωστικό αντικείμενο Βιοχημεία σε ποια ειδικότητα ανατίθεται, σε χημικό ή σε βιολόγο;

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7973 στις: Μάρτιος 09, 2016, 08:31:43 μμ »
Γιατι δεν κοιτάς τον κανονισμό της ειδικότητας που υπάρχει στον εοππεπ;

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7974 στις: Μάρτιος 09, 2016, 08:46:13 μμ »
Γιατι δεν κοιτάς τον κανονισμό της ειδικότητας που υπάρχει στον εοππεπ;

σ ευχαριστώ πάρα  πολύ !  Θα το ψάξω εκεί. ( Δεν το σκέφτηκα :) )

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7975 στις: Μάρτιος 10, 2016, 09:45:35 πμ »
Καλημέρα,

διάβαζα σε παλαιότερες αναρτήσεις την εύλογη απορία γιατί τα ΙΕΚ (δημόσια)  μετα από 20 χρονια από  την  ιδρυσης τους βρίσκονται  σε χειρότερες συνθήκες απο αυτές που ξεκίνησαν, δηλαδή ωρομίσθιο προσωπικό, πολλές φορές ακατάλληλο, παντελή ελλειψη επαγγελματικών δικαιωμάτων ,απουσία βιβλίων,  παντελής έλλειψη προγραμμάτων σπουδών, ελλειψη συνδικαλιστικής προστασίας .

Η απάντηση είναι απλή,οι συντεχνίες (κάποιοι λένε των ΤΕΙ) τα κατάντησαν έτσι. διαβάστε το παρακάτω και θα γίνω πιό σαφής
...

Οι προτάσεις της "Επιστημονικής Ένωσης Τεχνολογικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης"  δε θα μπορούσαν παρά να χαρακτηρίζονται από την υπερφίαλη αίσθηση μεγαλείου που χαρακτηρίζει πληθώρα λειτουργών τεχνικής εκπαίδευσης.

Το βασικό θέμα που απασχολεί την ΕΕΤΕΚ είναι η απόκτηση παιδαγωγικής επάρκειας από τους ΤΕ, η οποία απαιτούν να έχει τη δυνατότητα εξέλιξης σε μεταπτυχιακό(!). Το ερώτημα είναι σε τι θα χρειαστεί η παιδαγωγική επάρκεια στους ΤΕ, τη στιγμή που οι περισσότεροι από αυτούς καταλήγουν για τους γνωστούς λόγους ως αποσπασμένοι σε διάφορες θέσεις γραφείου, όπου και προσπαθούν να βρουν από ποιά μεριά γράφει το μολύβι. Για του λόγου το αληθές, ας μας πουν οι ίδιοι οι συνδικαλιστές τους που βρίσκονται οι ΤΕ που διορίστηκαν τα τελευταία πέντε χρόνια.

Αλλά και τα άλλα θέματα που απασχολούν την ΕΕΤΕΚ δεν υπολείπονται φαιδρότητας, καθώς τονίζεται η ανωτερότητα των ΤΕ σε σχέση με τους υπόλοιπους "εκπαιδευτικούς":

    "...οι καθηγητές της Τεχνικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης διαθέτουν τα περισσότερα επιπλέον ακαδημαϊκά προσόντα σε σχέση με τους λοιπούς εκπαιδευτικούς Π.Ε. και Δ.Ε."



Το ερώτημα εδώ είναι ποιά είναι τα επιπλέον ακαδημαϊκά προσόντα που μπορεί να διαθέτει ένας ΤΕ σε σχέση με έναν ΠΕ, εκτός εάν αναφέρονται στα πτυχία που εξασφάλισαν πολλοί ΤΕ με πλάγιους τρόπους, όπως η εκ των υστέρων αναβάθμιση διαφόρων αστείων σχολών ή η εξασφάλιση εκπαιδευτικών αδειών σε συνδυασμό με γνωριμίες σε συγκεκριμένα ΑΕΙ και ΤΕΙ.

Αξιοσημείωτο είναι και το ενδιαφέρον της ΕΕΤΕΚ για τους αποφοίτους γενικού λυκείου που θέλουν να εγγραφούν σε ΕΠΑΛ. Κι αυτό γιατί ο απόφοιτος γενικού λυκείου μπορεί να εγγραφεί στο ΙΕΚ και να περάσει τις εξετάσεις της πιστοποίησης, αλλά δε θα μπορεί να διοριστεί ως ΤΕ στην εκπαίδευση, όπως συνέβη με τα παιδιά πολλών "εκπαιδευτικών" που ανακάλυψαν τις τεχνικές κλίσεις τους αφού τελείωσαν το γενικό λύκειο προκειμένου να διοριστούν στη συνέχεια σε κάποιο σχολείο.

Σε επόμενες δημοσιεύσεις θα αποκαλυφθεί η συνομωσία ..αρκει να μου επιτραπεί (παντα με γεγονότα και ποτέ με ιδιοτέλεια , χωρίς υπερβολές , βέβαια όσο μου το επιτρέπουν τα γεγονότα)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2016, 09:51:28 πμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος kinel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7976 στις: Μάρτιος 10, 2016, 05:50:29 μμ »
Παυλίνα το μάθημα της βιοχημείας ανήκει σε χημικούς ή βιοχημικούς (υπάρχει αντίστοιχο τμήμα)… όχι σε βιολόγους… για το λόγο αυτό άλλωστε οι βιολόγοι διδάσκονταν μεταξύ άλλων και αυτό το μάθημα από επισκέπτες καθηγητές του τμήματος χημείας… Κάποιοι διευθυντές όμως πιάνονται ακόμα και από τη συλλαβή στον τίτλο προκειμένου να δώσουν το μάθημα σε αυτούς που θέλουν… δεν ξέρω αν ο οδηγός σπουδών θα σε βοηθήσει (μακάρι αλλά κάποιοι δε γράφουν τις αναθέσεις…)… Εμένα στο προηγούμενο εξάμηνο υπήρχε υγιεινή τροφίμων και πάω να διεκδικήσω το μάθημα… ο διευθυντής μου ανακοίνωσε ότι το έχει δώσει σε “υγιεινολόγο”… λέω τι ειδικότητα είναι αυτή? Και μου εξηγεί ότι η εν λόγω κυρία έχει βγάλει τει “διοίκηση μονάδων υγείας και πρόνοιας”… του εξηγώ ότι τότε μπορεί να εργαστεί ως διοικητικός σε νοσοκομεία κτλ… και ότι είναι άσχετη με το πώς φυλάσσουμε και διατηρούμε τα τρόφιμα…!!! Η απάντησή του: “Ντάξει μωρέ άσε να πάρει κι αυτή 1 ώρα…” εννοείται ότι δεν πήρα το μάθημα… Τώρα το τι δίδαξε η κυρία τάδε…λεπτομέρειες…!!!

Αποσυνδεδεμένος mtoura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7977 στις: Μάρτιος 10, 2016, 06:45:02 μμ »
Καλησπέρα.
Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει αν γνωρίζει σίγουρα πόσες ώρες μπορεί να αναλάβει το μέγιστο ένας εκπαιδευτής ενηλίκων? Συγκεκριμένα αθροιζόμενες ώρες σε ΙΕΚ και ΣΔΕ?

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7978 στις: Μάρτιος 11, 2016, 01:24:37 πμ »
Παυλίνα το μάθημα της βιοχημείας ανήκει σε χημικούς ή βιοχημικούς (υπάρχει αντίστοιχο τμήμα)… όχι σε βιολόγους… για το λόγο αυτό άλλωστε οι βιολόγοι διδάσκονταν μεταξύ άλλων και αυτό το μάθημα από επισκέπτες καθηγητές του τμήματος χημείας… Κάποιοι διευθυντές όμως πιάνονται ακόμα και από τη συλλαβή στον τίτλο προκειμένου να δώσουν το μάθημα σε αυτούς που θέλουν… δεν ξέρω αν ο οδηγός σπουδών θα σε βοηθήσει (μακάρι αλλά κάποιοι δε γράφουν τις αναθέσεις…)… Εμένα στο προηγούμενο εξάμηνο υπήρχε υγιεινή τροφίμων και πάω να διεκδικήσω το μάθημα… ο διευθυντής μου ανακοίνωσε ότι το έχει δώσει σε “υγιεινολόγο”… λέω τι ειδικότητα είναι αυτή? Και μου εξηγεί ότι η εν λόγω κυρία έχει βγάλει τει “διοίκηση μονάδων υγείας και πρόνοιας”… του εξηγώ ότι τότε μπορεί να εργαστεί ως διοικητικός σε νοσοκομεία κτλ… και ότι είναι άσχετη με το πώς φυλάσσουμε και διατηρούμε τα τρόφιμα…!!! Η απάντησή του: “Ντάξει μωρέ άσε να πάρει κι αυτή 1 ώρα…” εννοείται ότι δεν πήρα το μάθημα… Τώρα το τι δίδαξε η κυρία τάδε…λεπτομέρειες…!!!



Ακριβώς το ίδιο άκουσα και εγώ. Και το έχω δει να συμβαίνει και άλλες φορές.  "Βιο"  μου είπε ο υπεύθυνος "αυτό ανήκει σε βιολόγο" και έδωσε τις 3 ώρες βιοχημείας στον βιολόγο.
Επιπλέον, ενώ είμαι μοναδική με πιστοποίηση,  με τις περισσότερες ώρες εμπειρία στο συγκεκριμένο τμήμα, αλλά και στην εκπαίδευση γενικά, τελικά πήρα τις λιγότερες ώρες.   

Και είναι και άλλα πολλά... αλλά θα "φορτώσω" και πάλι αν πιάσω και τα γράψω....
Είναι φοβερό αυτό που συμβαίνει ...παντού. Δεν έχω λόγια...

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση :). Έψαξα στον ΕΟΠΠΕΠ αλλά δεν βρήκα άκρη. Δεν βρήκα πουθενά προσοντολόγιο για το τμήμα βοηθός φαρμακείου. Μπορεί και να μην υπάρχει καν....

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7979 στις: Μάρτιος 11, 2016, 01:29:14 πμ »
Καλησπέρα.
Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει αν γνωρίζει σίγουρα πόσες ώρες μπορεί να αναλάβει το μέγιστο ένας εκπαιδευτής ενηλίκων? Συγκεκριμένα αθροιζόμενες ώρες σε ΙΕΚ και ΣΔΕ?


Ο διευθυντής μου στα ΣΔΕ, ρώτησε στα κεντρικά.  20 ώρες του είπαν ότι είναι το μέγιστο. Άλλωστε αναφέρεται και σε κάποια φετινή εγκύκλιο , δεν θυμάμαι σε ποια δυστυχώς. Τώρα αν είναι σίγουρο ...τι να πω. Την μια μέρα είναι κάπως και την άλλη,  αλλιώς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159837
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 589
Σύνολο: 596

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.