*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2667184 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evalouna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9786 στις: Οκτώβριος 08, 2017, 04:31:51 μμ »
Δηλαδή πρεπει όλη μέρα να ειμαστε αγκαλια με το κινητό και ενα λαπτοπ καλου κακου μπας και δεχτουμε τηλεφωνημα, email ή ο,τι άλλο ? Και μια ακομη απορια, τα πιο εξειδικευμενα μαθηματα οι μονιμοι της β βαθμιας με τι προσοντα τα διδασκουν?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:37:06 »

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9787 στις: Οκτώβριος 08, 2017, 05:03:55 μμ »
Αν και παρακολουθώ το pde εδώ και πολύ καιρό, είναι η πρώτη φορά που θα γράψω σε αυτό. Μου έχει έρθει ένα email επιβεβαίωσης ανάθεσης ωρών από ΔΙΕΚ. Στο συγκεκριμένο email, αναφέρεται πως η ανάθεση γίνεται σύμφωνα με την εγκύκλιο Κ1/167790/6-10-2017 της ΓΓΔΒΜ. Σε αναζήτηση μου στο Διαδίκτυο δεν βρήκα τη συγκεκριμένη εγκύκλιο. Όποιος συνάδελφος έχει πρόσβαση στη συγκεκριμένη εγκύκλιο παρακαλώ να μας την επισυνάψει. Ίσως είναι μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να μάθουμε πως γίνεται η ανάθεση ωρών.


Ανακοίνωση απο το 2ου Δ.Ι.Ε.Κ. Λάρισας  http://2iek-laris.lar.sch.gr



Υποψήφιοι Εκπαιδευτές του 2ου Δ.Ι.Ε.Κ. Λάρισας σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με την Κ1/167790 απόφαση της ΓΓΔΒΜ :
"Η διερεύνηση της διαθεσιμότητας των υποψήφιων εκπαιδευτών από τη Διεύθυνση του Δ.ΙΕΚ θα γίνεται με κάθε πρόσφορο τρόπο (τηλεφωνικά, μέσω μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, κοκ). Η συνολική ή εν μέρει αποδοχή ή απόρριψη της πρότασης ανάθεσης διδακτικών ωρών πρέπει να αποδεικνύεται απαραιτήτως με αποστολή γραπτής δήλωσης του υποψήφιου εκπαιδευτή, η οποία θα αποστέλλεται μέσω μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ή τηλεομοιοτυπίας εντός 3 ωρών από την επικοινωνία που έχει προηγηθεί με σκοπό την ανάθεση. Στην περίπτωση που η παραπάνω προθεσμία παρέλθει άπρακτη, θεωρείται ότι ο υποψήφιος εκπαιδευτής αρνήθηκε την ανάθεση. Προς διασφάλιση της περιγραφόμενης διαδικασίας, η τελική πρόταση ανάθεσης διδακτικών ωρών από την πλευρά της αρμόδιας επιτροπής του Δ.ΙΕΚ θα γίνεται μέσω μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ή τηλεομοιοτυπίας".

Για την διευκόλυνση της διαδικασίας σας ενημερώνουμε ότι :
Από την Δευτέρα το πρωί στις 9.00 θα αποστέλεται απο το email του 2ου ΔΙΕΚ Λάρισας πρόταση ανάθεσης διδακτικών ωρών σε κάθε υποψήφιο εκπαιδευτή που θα πρέπει εντός 3 ωρών να αποδεχτεί (συνολικά ή εν μέρει) ή να απορρίψει απαντώντας στο email που θα λάβει. Σας παρακαλούμε να παρακολουθείτε τα email σας μέχρι την ολοκλήρωση της διαδικασίας την επόμενη εβδομάδα.
Η ενημέρωση των εκπαιδευτών θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11/10/2017 στις 19.00 στους χώρους του 2ου ΔΙΕΚ Λάρισας. Η παρουσία όλων κρίνεται απαραίτητη, ιδιαίτερα των νέων εκπαιδευτών.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2017, 05:06:41 μμ από @@ »

Αποσυνδεδεμένος mplr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9788 στις: Οκτώβριος 08, 2017, 05:56:59 μμ »
Άσε μας ρε άνθρωπε. . Ότι το φανεί του καθενός. . Κοίτα τις προκηρύξεις και δες.
Ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου!Είσαι πολύ ευγενικός που μπηκες να σχολίασεις και να βοηθησεις με το σχόλιο σου!

Αποσυνδεδεμένος Superman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9789 στις: Οκτώβριος 08, 2017, 06:19:44 μμ »

Ανακοίνωση απο το 2ου Δ.Ι.Ε.Κ. Λάρισας  http://2iek-laris.lar.sch.gr



Υποψήφιοι Εκπαιδευτές του 2ου Δ.Ι.Ε.Κ. Λάρισας σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με την Κ1/167790 απόφαση της ΓΓΔΒΜ :
"Η διερεύνηση της διαθεσιμότητας των υποψήφιων εκπαιδευτών από τη Διεύθυνση του Δ.ΙΕΚ θα γίνεται με κάθε πρόσφορο τρόπο (τηλεφωνικά, μέσω μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, κοκ). Η συνολική ή εν μέρει αποδοχή ή απόρριψη της πρότασης ανάθεσης διδακτικών ωρών πρέπει να αποδεικνύεται απαραιτήτως με αποστολή γραπτής δήλωσης του υποψήφιου εκπαιδευτή, η οποία θα αποστέλλεται μέσω μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ή τηλεομοιοτυπίας εντός 3 ωρών από την επικοινωνία που έχει προηγηθεί με σκοπό την ανάθεση. Στην περίπτωση που η παραπάνω προθεσμία παρέλθει άπρακτη, θεωρείται ότι ο υποψήφιος εκπαιδευτής αρνήθηκε την ανάθεση. Προς διασφάλιση της περιγραφόμενης διαδικασίας, η τελική πρόταση ανάθεσης διδακτικών ωρών από την πλευρά της αρμόδιας επιτροπής του Δ.ΙΕΚ θα γίνεται μέσω μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ή τηλεομοιοτυπίας".

Για την διευκόλυνση της διαδικασίας σας ενημερώνουμε ότι :
Από την Δευτέρα το πρωί στις 9.00 θα αποστέλεται απο το email του 2ου ΔΙΕΚ Λάρισας πρόταση ανάθεσης διδακτικών ωρών σε κάθε υποψήφιο εκπαιδευτή που θα πρέπει εντός 3 ωρών να αποδεχτεί (συνολικά ή εν μέρει) ή να απορρίψει απαντώντας στο email που θα λάβει. Σας παρακαλούμε να παρακολουθείτε τα email σας μέχρι την ολοκλήρωση της διαδικασίας την επόμενη εβδομάδα.
Η ενημέρωση των εκπαιδευτών θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11/10/2017 στις 19.00 στους χώρους του 2ου ΔΙΕΚ Λάρισας. Η παρουσία όλων κρίνεται απαραίτητη, ιδιαίτερα των νέων εκπαιδευτών.

Ευχαριστώ συνάδελφε. Την έχω δει την ανακοίνωση του 2ου Δ.ΙΕΚ Λάρισας.
Το θέμα είναι πως πρέπει να βρούμε την εγκύκλιο ακριβώς όπως την έλαβαν τα Δ.ΙΕΚ.
Το λέω αυτό γιατί ο κάθε διευθυντής ερμηνεύει με το δικό του τρόπο τη συγκεκριμένη εγκύκλιο. Π.χ. Συνάδελφοι λαμβάνουν ηλεκτρονικά μηνύματα πως πρέπει να απαντήσουν εντός 3 ωρών αν αποδέχονται ή όχι μαθήματα που τους ανατίθενται. Άλλοι συνάδελφοι ενημερώνονται πρώτα τηλεφωνικά και μετά από συνεννόηση λαμβάνουν ηλεκτρονικό μήνυμα για το αν αποδέχονται ή όχι.

Η διαφορά είναι τεράστια.
1)Λαμβάνει κάποιος ένα email τα μεσάνυχτα, χωρίς προηγούμενη προειδοποίηση(τηλεφωνική επικοινωνία), δεν βλέπει το email και χάνει τις ώρες.
2)Λαμβάνει κάποιος email στα spam και χάνει τις ώρες.
3)Κάποιος ταξιδεύει και δεν έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο.
4)Συνεννοούνται οι διευθυντές διαφορετικών Δ.ΙΕΚ(έχει γίνει άπειρες φορές) και δίνουν τις ίδιες μέρες και ώρες με μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

Αν γνωρίζουμε θα μπορούμε να απαντήσουμε κατάλληλα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:37:06 »

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9790 στις: Οκτώβριος 08, 2017, 06:46:23 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου!Είσαι πολύ ευγενικός που μπηκες να σχολίασεις και να βοηθησεις με το σχόλιο σου!


δλδ τι απάντηση περίμενες ; τι δουλειά που θα έπρεπε να κάνεις εσύ, περιμένεις από τους άλλους ?!

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9791 στις: Οκτώβριος 08, 2017, 08:04:26 μμ »
Superman μπορείς να απαντήσεις στο ΔΙΕΚ που σου έστειλε το email που αναφέρει την εγκύκλιο Κ1/167790/6-10-2017 της ΓΓΔΒΜ και να ζητήσεις να σου στείλουν το αρχείο της εγκυκλίου;
Θα βοηθούσε πολύ όλους μας.

Ο @@ βοήθησε αρκετά, αλλά καλό θα ήταν όπως αναφέρεις να έχουμε τη συνολική εγκύκλιο.

Αποσυνδεδεμένος Superman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9792 στις: Οκτώβριος 08, 2017, 08:36:40 μμ »
Superman μπορείς να απαντήσεις στο ΔΙΕΚ που σου έστειλε το email που αναφέρει την εγκύκλιο Κ1/167790/6-10-2017 της ΓΓΔΒΜ και να ζητήσεις να σου στείλουν το αρχείο της εγκυκλίου;
Θα βοηθούσε πολύ όλους μας.

Ο @@ βοήθησε αρκετά, αλλά καλό θα ήταν όπως αναφέρεις να έχουμε τη συνολική εγκύκλιο.

Το έκανα αλλά δεν έχω λάβει απάντηση. Και δεν νομίζω ότι θα λάβω.

Αποσυνδεδεμένος EVIDIM80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9793 στις: Οκτώβριος 08, 2017, 10:13:55 μμ »
Με κάλεσαν χθες βράδυ. Στη Θεσσαλία έχω κάνει αίτηση
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9794 στις: Οκτώβριος 08, 2017, 10:47:02 μμ »
Οπότε από αύριο με το κινητό στο χέρι, κοντά σε χώρο με wifi ή με ανοιχτά τα data να περιμένουμε e-mail μη τυχόν το χάσουμε και χάσουμε τις ώρες... αθόρυβα, δονήσεις κλπ κομμένα, ο ήχος στο τέρμα και για καλό και για κακό κάθε ένα τέταρτο να κοιτάμε το κινητό μήπως δεν ακούσαμε ήχο κλήσης, e-mail κλπ...

Μια χαρά....άντε και καλή αρχή...!! (Από ένα προς το παρόν ΙΕΚ που με πήραν σαββατιάτικα, πρώτα μίλησα τηλεφωνικά με τον διευθυντή και μετά μου έστειλε και e-mail για να απαντήσω)...Αλλά μια και 2 ώρες που μου ανέθεσε δε φτάνουν, ελπίζω να λάβω κι άλλα τηλεφωνήματα/e-mail από αύριο..  ::)

Αποσυνδεδεμένος kora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9795 στις: Οκτώβριος 09, 2017, 12:50:44 πμ »
Καλησπέρα,

Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα τα φώτα σας πληζ.

Με κάλεσαν την Παρασκευή για ανάθεση 3 ωρών-αποδέχθηκα. Το μάθημα αφορά εργαστήριο και όταν ρώτησα για το αντίστοιχο της θεωρίας (που έχω κάνει πολλές φορές στο παρελθόν) μου απάντησε η διεύθυνση πως θα το κάνει άλλος. Με βάση όμωςτο αρχείο που κυκλοφόρησε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ για τις αναθέσεις, η δική μου ειδικότητα προηγείται του άλλου στην ανάθεση. Η διεύθυνση έχω παρατηρήσει πως κάνει χατηράκια σε διάφορους/ες ανάλογα με τις συμπάθειες τους...


Τι μπορώ να κάνω για να διεκδικήσω αυτές τις επιπλέον ώρες?

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9796 στις: Οκτώβριος 09, 2017, 10:33:36 πμ »
Το έκανα αλλά δεν έχω λάβει απάντηση. Και δεν νομίζω ότι θα λάβω.


Εσωτερική οδηγία πρέπει να είναι, ούτε στο σύστημα διαύγεια υπάρχει ...


πάντως εδω η διευθύντρια μοίρασε ψίχουλα απο 1 έως 3 ώρες το max δλδ ούτε να ζήσεις ούτε να πεθάνεις ... 

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9797 στις: Οκτώβριος 09, 2017, 10:35:58 πμ »
Καλησπέρα,

Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα τα φώτα σας πληζ.

Με κάλεσαν την Παρασκευή για ανάθεση 3 ωρών-αποδέχθηκα. Το μάθημα αφορά εργαστήριο και όταν ρώτησα για το αντίστοιχο της θεωρίας (που έχω κάνει πολλές φορές στο παρελθόν) μου απάντησε η διεύθυνση πως θα το κάνει άλλος. Με βάση όμωςτο αρχείο που κυκλοφόρησε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ για τις αναθέσεις, η δική μου ειδικότητα προηγείται του άλλου στην ανάθεση. Η διεύθυνση έχω παρατηρήσει πως κάνει χατηράκια σε διάφορους/ες ανάλογα με τις συμπάθειες τους...


Τι μπορώ να κάνω για να διεκδικήσω αυτές τις επιπλέον ώρες?

Ευχαριστώ

Μία ερώτηση: Όταν λες ότι η δική σου ειδικότητα προηγείται του άλλου στην ανάθεση τι εννοείς; (Δεν ξέρω φυσικά για ποιο μάθημα και για ποια ειδικότητα μιλάμε). Απλά ρωτάω γιατί μια ματιά που έριξα στους οδηγούς σπουδών 2-3 ειδικοτήτων για τα προσόντα των εκπαιδευτών, οι ειδικότητες που αναφέρονται απλά παρατίθενται και δεν έχουν την έννοια ότι η μία προηγείται της άλλης. Αν έχετε τα προσόντα να κάνετε και οι δύο το μάθημα, τότε υποθέτω ότι είτε αποφάσισε να το μοιράσει σε δύο ή ο άλλος συνάδερφος είχε περισσότερα μόρια. Απλές εικασίες φυσικά κάνω, αν νομίζεις ότι έχεις δίκιο τότε μπορείς να το διεκδικήσεις.

Αποσυνδεδεμένος kora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9798 στις: Οκτώβριος 09, 2017, 10:40:35 πμ »
καλημέρα, ευχαριστώ για την απάντηση

για τη δική μου ειδικότητα, έχει βγει ένας οδηγός που είναι πολύ πολύ ξεκάθαρος, δηλ αναφέρει σε κάθε μάθημα τη σειρά προτεραιότητας στην ανάθεση
και μάλιστα, το αναφέρει καθαρά (ο οδηγός) ότι η σειρά με την οποία εμφανίζονται οι ειδικότητες συνιστά και σειρά προτεραιότητας στην ανάθεση


Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9799 στις: Οκτώβριος 09, 2017, 10:48:58 πμ »
Εντάξει τότε αν το αναφέρει ξεκάθαρα έχεις δίκιο. Μπορείς να τις διεκδικήσεις, το αν θα δικαιωθείς είναι άλλη ιστορία.
Το καλοκαίρι είχαμε σε αυτό το φόρουμ ομηρικές "μάχες" με έναν συνάδερφο. Διότι ουσιαστικά δεν υπάρχει καμία δέσμευση ως προς τον αριθμό των ωρών και σε ποιους οι διευθυντές θα μοιράσουν ώρες. (Υποχρεωτικά μοιράζουν ώρες κατά σειρά κατάταξης, αλλά πόσες δεν είναι δεσμευτικό)
Από την άλλη μπορεί να στηριχθείς στο ότι εφόσον η ειδικότητα σου προηγείται άλλων ειδικοτήτων θα έπρεπε κατά προτεραιότητα να ανατεθούν σε εσένα οι ώρες και μόνο αν δεν τις αποδεχόσουν να μπορούσαν να ανατεθούν σε κάποιον άλλον. Στείλε γραπτή διαμαρτυρία και πρωτοκόλλησε τη τόσο στο ΔΙΕΚ όσο και στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Επικοινώνησε τηλεφωνικά με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ να σου πουν και αυτοί τι να κάνεις και ενημέρωσε και προφορικά το ΔΙΕΚ για την πρόθεση σου αυτή, αυτό και μόνο μπορεί να είναι αρκετό για να σου ανατεθούν επιπλέον ώρες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159443
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 294
Σύνολο: 314

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.