*

Αποστολέας Θέμα: "Μαργαριτάρια" & έξυπνες ατάκες μαθητών  (Αναγνώστηκε 327103 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Joanna Bear

  • Επισκέπτης
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #434 στις: Αύγουστος 27, 2009, 05:20:07 μμ »
ολα απο το σπιτι ξεκινουν.εννοειται οτι δεν θα μπουμε στην ταξη  εμεις να μιλησουμε για τετοια πραγματα αλλα ενας ειδικος.οι γονεις δεν μιλουν  οι εκπαιδευτικοι δεν μιλουν το κρατος δεν μεριμνα τι μελλον θα εχουν οι επομενες γενιες.στην συγκεκριμενη περιπτωση ηταν αποπλανηση ανηλικου αλλα ξερω πολλα αλλα παιδακια γυμνασιου που κανουν τα οργια μεταξυ τους στις τουαλετες του σχολειου και μαλιστα εχει τυχει να γυρισουν και βιντεο.αν αυτα τα παιδια ειχαν ενημερωση δεν θα επιδιδονταν σε τετοιου ειδους πραγματα απο τα 12.αν ηταν ενημερα για τους κινδυνους που εγγυμονουν τετοιες πραξεις δεν θα ειχε υπαρξει τετοια εξαρση του φαινομενου.τουλαχιστον στην περιφερεια στερεας.απο περιστατικα αλλο τιποτα.
Εγώ δυστυχώς είδα τα Σόδομα και τα Γόμορρα φέτος και όλα σε δημοτικά (Κρήτη)...
Χάθηκε, παιδί μου, η παιδική αθωότητα... Και τη μεγαλύτερη ευθύνη φέρουν οι γονείς... Και η μεγάλη παγίδα που λέγεται τηλεόραση και πλέον και οι υπολογιστές.
Εδώ βλέπεις τους μεγάλους να έχουν εμμονή με το σεξ, ό,τι και να πουν, ό,τι και να κάνουν, σεξομανείς έχουν καταντήσει! Ακούω πλέον τη λέξη "σεξ" και μου τη δίνει! Ούτε ζώα! Αυτά είναι τα ιδανικά μας, κακόμοιρη Ελλάδα... :( :( :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαργαριτάρια!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:48:02 »

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #435 στις: Αύγουστος 27, 2009, 05:28:37 μμ »
α και το δημοτικο δεν παει πισω ουτε εδω.μαζευοντουσαν παιδακια της πεμπτης σε σπιτι φιλης τους καθε παρασκευη που οι γονεις ελειπαν και εβλεπαν ροζ ταινιουλες στο dvd.οταν μθευτηκε οι γονεις κατηγορησαν το κοριτσακι κια τους γονεις του και οχι τους εαυτους τους που τα αφηνα 11 χρονων παιδια να γυρνανε μεχρι τισ 12 το βραδυ και φυσικα το κοριτσακι το εκαναν περα.δεν εχει ξαναβγει απο το σπιτι παραμονο για να παει σχολειο .

Joanna Bear

  • Επισκέπτης
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #436 στις: Αύγουστος 27, 2009, 05:50:48 μμ »
α και το δημοτικο δεν παει πισω ουτε εδω.μαζευοντουσαν παιδακια της πεμπτης σε σπιτι φιλης τους καθε παρασκευη που οι γονεις ελειπαν και εβλεπαν ροζ ταινιουλες στο dvd.οταν μθευτηκε οι γονεις κατηγορησαν το κοριτσακι κια τους γονεις του και οχι τους εαυτους τους που τα αφηνα 11 χρονων παιδια να γυρνανε μεχρι τισ 12 το βραδυ και φυσικα το κοριτσακι το εκαναν περα.δεν εχει ξαναβγει απο το σπιτι παραμονο για να παει σχολειο .
Απίστευτη ασυνειδησία... Δεν μπορώ να τα πιστέψω όλα αυτά... Μα καλά, ζαβλακωθήκαμε τελείως;  :o :o :o :o :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #437 στις: Αύγουστος 27, 2009, 06:05:49 μμ »
απ'οτι φαινεται ναι.ας επιστρεψουμε ομως στο αρχικο θεμα.

παιδι της  τριτης δημοτικου ρωταει τη δασκαλα του( κολλητη μου φιλη)

μαθητης:"κυρια η παναγια ειχε ενα αντρα με τον οποιο ζουσε και εναν με τον οποιο εκανε παιδι ? ''
δασκαλα: " ναι σωστα"
μαθητης:" πουτανα δηλαδη"
αλλος μαθητης: '' οχι ρε ο ιωσηφ ηταν μαλακας που την παντρευτηκε"

καγκελο η φιλη μου και οι υπολοιποι μαθητες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαργαριτάρια!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:48:02 »

Αποσυνδεδεμένος angelika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 340
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πρόσεχε τι εύχεσαι... ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #438 στις: Αύγουστος 28, 2009, 01:03:16 πμ »
Χμμμ... Εχω να καταθέσω και γω ένα "μαργαριτάρι", όχι μαθητή αλλά εκπαιδευτικού.

Σε πρακτική τελευταίου εξαμήνου παρατηρώ με φρίκη και αναφέρω στην υπεύθυνη της τάξης, πως ο μικρός Α έχει μωλωπισμένο το αριστερό μάτι και το δεξί του καρπό (δεν επιχείρησα βέβαια να ψάξω τα μη ορατά σημεία του σώματος)...

Απάντηση μετά από αμήχανες ματιές;

- Α δεν είναι τίποτε, μας έχουν ενημερώσει οι δικοί του... Αλλεργία είναι, το έχει ξαναπάθει...

Να σχολιάσω? :-X
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2009, 01:04:49 πμ από angelika »
Κοιτα εκεί που θέλεις να πας,
γιατι αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς...

Αποσυνδεδεμένος Nokoleta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #439 στις: Αύγουστος 28, 2009, 04:03:25 πμ »
''
δασκαλα: " ναι σωστα"

Συμπέρασμα: Να σκεφτόμαστε σοβαρά τι μας ρωτάνε οι μαθητές μας και ακόμη πιο σοβαρά τι απάντηση θα τους δώσουμε!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #440 στις: Αύγουστος 28, 2009, 08:08:13 πμ »
α και το δημοτικο δεν παει πισω ουτε εδω.μαζευοντουσαν παιδακια της πεμπτης σε σπιτι φιλης τους καθε παρασκευη που οι γονεις ελειπαν και εβλεπαν ροζ ταινιουλες στο dvd.οταν μθευτηκε οι γονεις κατηγορησαν το κοριτσακι κια τους γονεις του και οχι τους εαυτους τους που τα αφηνα 11 χρονων παιδια να γυρνανε μεχρι τισ 12 το βραδυ και φυσικα το κοριτσακι το εκαναν περα.δεν εχει ξαναβγει απο το σπιτι παραμονο για να παει σχολειο .

τραγικο!!!!!
τελικα αντιμετωπιστηκε αυτη η κατασταση bettina,ξερεις?
δηλαδη, τι εγινε στη συνεχεια?

σοκαριστηκα.αυτη η πρακτικη θυμιζει μεσαιωνα!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #441 στις: Αύγουστος 28, 2009, 11:14:43 μμ »
   Μερικά "μαργαριτάρια" που βρήκα στο διαδίκτυο, έτσι για να δούμε τι κυκλοφορεί!

 * Τρισκατάρατον είναι το πλοίον το έχον κατάρτια και στα τρία ιστία.
    * Τα βρέφη θηλάζουν εκ της μητρός τους. Το γάλα αυτό λέγεται μητρικόν γάλα. Νοθευμένον γάλα πίνουν μόνον τα νόθα βρέφη διότι αυτά δεν θηλάζουν.
    * Όποιος ζηλεύει τα πολλά, ζηλεύει και τα λίγα.
    * Η δονοβλεψία είναι ασθένεια όπου δονεί το αίσθημα της οράσεως.
    * Ετεροφαλή είναι τα αδέρφια που προέρχονται από τον ίδιο πατέρα. Από την ίδια μάνα λέγονται ετεροθηλή.
    * Ένας αλλοδαπός μπορεί να γίνει Έλληνας μόνον δια της γονιμοποιήσεως. Αλλιώς, παραμένει πάντα άλλος δαπός, επ' άπειρον.
    * Η ουρά στα ζώα χρησιμοποιεί με το που να την βλέπουν τα ζώα πόρχονται πίσω, ότι μπροστά υπάρχει κι άλλο ζώον. Στον άνθρωπο είναι αχρείαστη.
    * Ο εξοστρακισμός ήταν μια αρχαία τιμωρία όπου σου έβαζαν έξι όστρακα κι έπρεπε να τα χτυπήσεις και να τα σπάσεις με το κεφάλι σου. Μερικές φορές πετύχαινε, άλλες όχι.
    * Ο αλιγάτορας είναι συνδυασμένο ζώον: μισός άλιγας, μισός γάτορας.
    * Το μητρικόν γάλα είναι προτιμότερον του αγελαδινού, λόγω καλυτέρας εμφανίσεως στήθους γυναίκας.Στην αρχαιότητα ήταν όλα ηθικά και γνήσια, ακόμα και οι πόρνες λεγόντουσαν ιέρειες.
    * Ψευδώνυμο είναι αυτό που χρησιμοποιείται από τους ποιητές, όταν ντρέπονται για την ποίησή τους.
    * Η παρτιτούζα είναι οι νότες που έχουν μπροστά τους οι μουσικοί της συμφωνικής ορχήστρας. Ο μαέστρος δεν θέλει παρτιτούζα. Αυτός και μόνον αυτός, κρατάει τη βακέτα και την κουνάει τεντωμένη δώθε-κείθε, έχοντας κάτι το κοινόν στα οπίσθιά του. Το κοινόν δεν παίρνει μέρος σ' όλα αυτά, μόνον βλέπει και ακούει έντονα καταγοητευμένον από την διέγερσιν.
    * Χαρμόσυνοι ήχησαν οι κώδωνες των ναών και των εκκλησιών οι καμπάνες.
    * Παρ' όλο που ο γέρος ήταν τυφλός, άκουσε τα πάντα!
    * Στα μαθηματικά δεν είμαι πολύ καλός, αλλά πρώτος στην ορφογραθία.
    * Πολλοί άνθρωποι χρησιμοποιούν προστυχόλογα. Προχτές στο πανηγύρι του Σταυρού, κάτω στην Καρούτα, κάποιος είπε ανυπερθέτος. Οι άλλοι έκαναν πως δεν κατάλαβαν.
    * Ο πατέρας μου είναι πολύ καλός και με βοηθάει σε όλα. Όταν κάνω εξάσκηση στο βιολί, κλείνεται στο δωμάτιό του, βγαίνει πότε-πότε και μου λέει μπράβο παιδί μου, μετά ξανακλείνει την πόρτα. Σε λίγο, πάλι μπράβο παιδί μου. Μερικές φορές, για να μη με διακόπτει, φοράει ακουστικά και ακούει κανονική μουσική.
    * Σε περίπτωση λιποθυμίας, ξεκουμπώνουμε το πουκάμισο και τρίβουμε με οινόπνευμα. Αν είναι κορίτσι, ζητάμε συγνώμη και συνεχίζουμε ασταμάτητοι το τρίψιμο ανενόχλητοι, αλλά κάπως πιο απαλά, με ρυθμικό τρίψιμο επαφής, ώστε να το ευχαριστιέται και η ίδια.
    * Πειστήρια έχομε πολλών ειδών. Δυο απ' αυτά, τα γνωστότερα, είναι τα αστυνομικά και τα άχραντα.
    * Το εθνικό σήμα της Ολλανδίας είναι το άνθος της τουλούμπας.
    * Δρυός παιδούσης πάσα υήρ ψιλεύεται. Θέλει να δείξει την αρπακόλα του επιπόλαιου και του πλεονέκτη.
    * Καλύτερα μια χώρα μ' ελεύθερη ζωή, παρά σαράντα χώρες σκλαβιά και φυλακή.
    * Σαρανταπέντε πετεινοί, ενός κοκόρου γνώση. Σαρανταπέντε Γιάννηδες, ενός κοκόρου κλώσα.
    * Οι χορευτές δεν κάνουν παιδιά γιατί αν κάνουν θα βγουν ομοφυλότερα.
    * Και ο νοών νοήμων.
    * Εκ τη πρέφας του αναγεννάται, ως άλλος φοίνιξ.
    * Το εμφιαλωμένο νερό προκαλεί εμφιάλτες.
    * Ίδιος κι απαράδεκτος!
    * Της έταξε λαχνούς με πετραχείλια.
    * Το άλλο παιδί ήταν άσχημο, κακότροπο και οξύμωρο.
    * Νου σιγής, ενσωματωμένη σιγή.
    * Η κόμπρα είναι τελείως ακίνδυνη για τους Έλληνες. Πέρυσι χάσαμε χιλιάδες σε τροχαία δυστυχήματα. Ούτε ένας θάνατος από κόμπρα!
    * Η υψηλότερη κορφή του Ολύμπου ήταν το Δωδεκάθεον. Πάνω στο ψηλότερο σημείο, ακριβώς πάνω στη μύτη της κορυφής, καθόταν ο Δίας, διάσημος γι' αυτή την επίμονη στάση του.
    * Όταν ο Χριστός ήταν μικρός, ο πατέρας του, ο μαραγκός Ιωσήθ, τον φώναζε Χρηστάκη.
    * Ο Λουδοβίκος ο XVI, αμέσως μετά την επανάσταση, αποκεφαλίστηκε για πρώτη φορά στη ζωή του το έτος 1792.
    * Ο Διονύσιος ο Σολομών έγραψε τον Ύμνον εις μίαν και μόνον στιγμήν εθνικής εξάρσεως και υπερηφανείας. Όχι για άλλους λόγους.
    * Η Φιλική εταιρεία ήταν όλοι φίλοι και αγαπημένοι
    * Το Πρωτόκολλο της Πετρούπολης κολλούσε από παντού
    * Εξισλαμισμός ήταν κάτι άνθρωποι από τη Σλαβία
    * Το στήθος είναι ένα εξάρτημα που φοράνε μόνο οι ωραίες γυναίκες
    * Ανεμογκάστρι λέμε συνήθως τη γυναίκα που νομίζει ότι είναι έγκυος, αλλά δεν είναι. Ενοχος συνήθως είναι ο γκαστρίμυθος που την παρέσυρε σε ακολασίας ακατανόμαστες και αυτός είναι ύποπτος τύπος, με μισόκλειστα μάτια και στραβοπατημένα παπούτσια, που δίνει και το κακό παράδειγμα στους νέους και που μάλλον και κουκουές είναι
    * Παρθένο δάσος είναι το δάσος όπου το χέρι του ανθρώπου δεν πάτησε ποτέ πόδι
    * Η έλληψη βλάστησης στην έρημο είναι κληρονομική
    * Την Οδύσσεια την έγραψε ο Ομηρος και την Ηλιάδα ο Ηλιάδης
    * Η άρπα παιζόταν από γυναίκες που ήταν παρθένες από τη μέση και κάτω
    * Ο παιάνας ήταν ο Εθνικός ύμνος της αρχαίας Παιανίας. Σήμερα τα ίχνη του χάνονται στα σκοτάδια του παρελθόντος
    * Ο δικτάτορας Μεταξάς έπινε πολύ κονιάκ
    * Η κυριότερη αιτία της εξάτμισης του νερού είναι η φωτιά κάτω από το κατσαρολάκι
    * Οταν ο Οδυσσέας γύρισε πίσω στην Ιθάκη, βρήκε τους είκοσι ανεμιστήρες και την Πηνελόπη να τους δουλεύει στο φούλ
    * Οι Τούρκοι δεν μπόρεσαν να αντέξουν τις διατομικές βόμβες των Αμερικάνων και αναγκάστηκαν αν απελευθερώσουν την Ελλάδα
    * Το τρίγωνο που φέρει δύο γωνίες λέγεται διαγώνιον
    * Οι δέκα εντολές γράφθηκαν από τον Σινά και παραδόθηκαν στον Μωυσή στην Πλάκα
    * Η επανάσταση του '21 έγινε πρίν 1.821 χρόνια. Σήμερα γιορτάζουμε την τελική του πτώση
    * Τρείς κύκλοι εφαπτόμενοι ο ένας με τον άλλον δμιουργούν τρίκυκλον
    * Η μεγαλύτερη αντιστασιακή οργάνωση ήταν η ΕΣ-ΕΣ
    * Ο Βασιλιάς του Βυζαντίου Ηρακλής νίκησε τους Πέρσες και τους καταπλάκωσε με τα βέλη που τα είχε βουτήξει με προσοχή στο δηλητήριο
    * Οι Τούρκοι έψησαν τον Μέγα Διάκο σε σούβλα, αν και ήταν πολύ σκληροί και έτρωγαν το κρέας και ωμό

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #442 στις: Αύγουστος 29, 2009, 12:32:18 μμ »
Αυτο το μαργαριταρι ειναι δικο μου.Kανω μαθημα λοιπον στον αδερφο μου,Ομηρο α γυμνασιου
-Η Ευρυκλεια ηταν η οικονομος και νταντα του Οδυσσεα του λεω.
-Τι θα πει οικονομος? μου λεει εκεινος
-οικονομος σημαινει οτι δεν ηταν ακριβως δουλα...... ..κατι παραπανω...αρχηγος στις αλλες δουλες!!!...αρχιδουλα!... 
-... ??? ::) :-[ ;D
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος dimitra26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #443 στις: Αύγουστος 29, 2009, 12:40:23 μμ »
Μαθητής β΄γυμνασίου στα Αρχαία, κάναμε μάθημα για τα επίθετα και τον εξέταζα στο επίθετο ο βαθύς.
Εγώ: ο βαθύς, του....;
Μαθητής: του βαθυού
Εγώ: ;Oxi. ο βαθύς του....;
Μαθητής: του βαθύ
Και αφού συνεχίστηκε για αρκετή ώρα αυτός ο διάλογος στο τέλος το παιδί λέει αγανακτησμένο:
Μαθητής: Ε! κυρία ο βαθύς, του άπατου, αμα πιά δεν το ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #444 στις: Αύγουστος 29, 2009, 12:44:24 μμ »
Προσπαθούσα να εξηγήσω σε μαθητή μου της Β Γυμνασίου το λόγο για τον οποίο η Ελένη έπτερε να βρίσκεται στα τείχη κατά τη διάρκεια της μονομαχίας Πάρη-Μενελάου. Αφού είδα κι απόειδα, του φέρνω ως παράδειγμα τους τελικούς αγώνες του Champios Leaque, όπου το τρόπαιο(=Ελένη) είναι σε εμφανές σημείο για να ξέρουν οι 2 πλευρές για τί αγωνίζονται.

Έλα όμως που την άλλη μέρα γράφουν διαγώνισμα στο σχολείο στο συγκεκριμένο κομμάτι.....

Οπότε έρχεται ο καλός σου ο Κωστάκης και λέει κλαίγοντας: "Κυρία, τα έγραψα όλα για το Champios Leaque και μου τα πήρε λάθος!" ???

Ήθελα να τον δείρω..... >:( ;D

Αποσυνδεδεμένος dimitra26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #445 στις: Αύγουστος 29, 2009, 12:48:11 μμ »
Προσπαθούσα να εξηγήσω σε μαθητή μου της Β Γυμνασίου το λόγο για τον οποίο η Ελένη έπτερε να βρίσκεται στα τείχη κατά τη διάρκεια της μονομαχίας Πάρη-Μενελάου. Αφού είδα κι απόειδα, του φέρνω ως παράδειγμα τους τελικούς αγώνες του Champios Leaque, όπου το τρόπαιο(=Ελένη) είναι σε εμφανές σημείο για να ξέρουν οι 2 πλευρές για τί αγωνίζονται.

Έλα όμως που την άλλη μέρα γράφουν διαγώνισμα στο σχολείο στο συγκεκριμένο κομμάτι.....

Οπότε έρχεται ο καλός σου ο Κωστάκης και λέει κλαίγοντας: "Κυρία, τα έγραψα όλα για το Champios Leaque και μου τα πήρε λάθος!" ???

Ήθελα να τον δείρω..... >:( ;D

Αχ!μωρέ το κακόμοιρο μαντάρα τα έχει κάνει στο μυαλό του. Μην τον δείρεις απίστευτος! :) :)

Αποσυνδεδεμένος laz_edu

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #446 στις: Αύγουστος 29, 2009, 12:56:16 μμ »
Ααχ, τι θυμήθηκα.... Είχα μαθητή που τον ανέλαβα για μια εβδομάδα ίσα για να δώσει πανελλαδικές, με στόχο να πάρει απλώς απολυτήριο.  Οπότε, πολύ συνοπτικά, του λέω για την έκθεση ότι αν του ζητήσουν ομιλία (προσχεδιασμένο προφορικό λόγο), πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να γράψει προσφώνηση στην αρχή και αποφώνηση στο τέλος.  Μάλιστα, επέμεινα πάρα πολύ σε αυτό και τον έβαλα να μου γράψει και μερικά παραδείγματα.  Πράγματι, τους έβαλαν στις εξετάσεις ομιλία, οπότε όταν βρισκόμασταν μου λέει: "Έκανα όπως μου είπες, έγραψα τέλεια προσφώνηση, τέλεια αποφώνηση... αλλά, ρε'συ, για το κυρίως μέρος δεν είχα τι να γράψω και το άφησα κενό...."  Πάντως πήρε 10,6...
Κι ό,τι σε πλήγωσε ή σε θάμπωσε
από ψηλά αν το κοιτάξεις
θα σου φανεί τόσο ασήμαντο
που στη στιγμή θα το ξεχάσεις..

Joanna Bear

  • Επισκέπτης
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #447 στις: Αύγουστος 29, 2009, 01:09:27 μμ »
Ααχ, τι θυμήθηκα.... Είχα μαθητή που τον ανέλαβα για μια εβδομάδα ίσα για να δώσει πανελλαδικές, με στόχο να πάρει απλώς απολυτήριο.  Οπότε, πολύ συνοπτικά, του λέω για την έκθεση ότι αν του ζητήσουν ομιλία (προσχεδιασμένο προφορικό λόγο), πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να γράψει προσφώνηση στην αρχή και αποφώνηση στο τέλος.  Μάλιστα, επέμεινα πάρα πολύ σε αυτό και τον έβαλα να μου γράψει και μερικά παραδείγματα.  Πράγματι, τους έβαλαν στις εξετάσεις ομιλία, οπότε όταν βρισκόμασταν μου λέει: "Έκανα όπως μου είπες, έγραψα τέλεια προσφώνηση, τέλεια αποφώνηση... αλλά, ρε'συ, για το κυρίως μέρος δεν είχα τι να γράψω και το άφησα κενό...."  Πάντως πήρε 10,6...
:D :D :D :D :D :D :D Βλέπεις τώρα, ότι πρέπει να τους τα κάνεις όλα λειανά; Τίποτα δεν εννοείται...  :D :D :D :D :D :D
Πολλή πλάκα!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2009, 01:13:02 μμ από Joanna Bear, ΠΕ06 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 461
Σύνολο: 463

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.153 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.