*

Αποστολέας Θέμα: "Μαργαριτάρια" & έξυπνες ατάκες μαθητών  (Αναγνώστηκε 327333 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #812 στις: Μάιος 28, 2010, 03:09:50 μμ »
όχι, κάθε άλλο...ήταν άψογα γραμμένο, με εξαιρετικό λεξιλόγιο και πολύ καλό επίπεδο χρήσης της αγγλικής. Για την ελληνική μετάφραση σε πιο slang εκδοχή ευθύνομαι εγώ. Ο μαθητής τα χε γράψει εντελώς κυριλλέ - οπότε και επικοινωνιακά ήταν άριστος!!! Μακάρι να χα κρατήσει ένα αντιγραφο να σας το έστελνα εδώ σκαναρισμένο...αλλά αποτελεί πλέον περιουσία του σχολείου ( κλαψ)... Πάντως, έριξα τρελλό γέλιο!! έχει και τα τυχερά του το επάγγελμα λέμε.
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαργαριτάρια!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:40:41 »

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #813 στις: Μάιος 28, 2010, 03:14:08 μμ »
όχι, κάθε άλλο...ήταν άψογα γραμμένο, με εξαιρετικό λεξιλόγιο και πολύ καλό επίπεδο χρήσης της αγγλικής. Για την ελληνική μετάφραση σε πιο slang εκδοχή ευθύνομαι εγώ. Ο μαθητής τα χε γράψει εντελώς κυριλλέ - οπότε και επικοινωνιακά ήταν άριστος!!! Μακάρι να χα κρατήσει ένα αντιγραφο να σας το έστελνα εδώ σκαναρισμένο...αλλά αποτελεί πλέον περιουσία του σχολείου ( κλαψ)... Πάντως, έριξα τρελλό γέλιο!! έχει και τα τυχερά του το επάγγελμα λέμε.

 ;D  ;D ωραια τοτε και απο μας 20αρι   ;D  ;D εαν τον δεις πουθενα, ρωτησε τον πως πανε οι δουλειες ; ; ; ; ; ;D  ;D :P

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #814 στις: Μάιος 29, 2010, 12:00:45 πμ »
είμαι σιγουρη ότι με το μυαλό που διέθετε ο συγκεκριμένος, μεγαλούργησε!!!!
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #815 στις: Ιούνιος 13, 2010, 08:22:12 μμ »
Σήμερα ήρθε το 4χρονο βαφτιστηράκι μου από τα Χαλκίδα (σας έχω ξαναμιλήσει γι'αυτό) και παίξαμε μαζί γύρω στις 5 ώρες! Στο τέλος λοιπόν που ήταν να φύγει για να γυρίσουν στη Χαλκίδα, μου ζήτησε να του φέρω χαρτί και μαρκαδόρους για να μου κάνει μια ζωγραφιά. Του πήγα ένα χαρτί με γραμμές και ένα στυλό με ένα μολύβι που δε τον ενθουσίασαν και πολύ, αλλά τελικά μου έκανε 2-3 σχηματάκια.
Στο τέλος και ενώ ήταν στην εξώπορτα και τον είχα πεθάνει στις αγκαλιές, μου λέει:" νονά, έχεις τζάμι στο θρανίο σου;". Εγώ δεν κατάλαβα και του απαντάω: "έχω θρανίο, αλλά τί εννοείς όταν λες για τζάμι;". Και μου λέει:" είναι κάποια θρανία που έχουν τζάμι και ήθελα να σε παρακαλέσω να βάλεις τη ζωγραφιά μου κάτω από το τζάμι του θρανίου σου και να τη βλέπεις κάθε μέρα για να μη με ξεχάσεις". Το πως δεν έβαλα τα κλάματα εκείνη τη στιγμή είναι ένα θέμα που συζητιέται άλλη φορά, αλλά ακόμα και τώρα που σας το γράφω νιώθω τόσο συγκινημένη και συνειδητοποιώ για άλλη μια φορά την ανιδιοτέλεια της αγάπης των παιδιών...Δεν έχω λόγια για την αγάπη που έχω πάρει από αυτά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαργαριτάρια!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:40:41 »

Αποσυνδεδεμένος stenies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #816 στις: Ιούνιος 14, 2010, 01:43:45 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι,γνωρίζετε πως η Ιλιάδα είναι ένα παλιό κομμάτι,γεροντικό,ενώ η Οδύσσεια είναι νεανικό κομμάτι?Και ο Πάτροκλος είναι ημισκοτωμένος...!!

Αποσυνδεδεμένος possessed

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #817 στις: Ιούνιος 14, 2010, 02:14:56 μμ »
Α λυκείου, γλώσσα: αντώνυμο του θαρραλέα=ψοφισμένα (ούτε καν ψόφια!)
 συνώνυμο του στοχάζονται=σχολιάζονται,διχάζονται,στοχεύονται,αποκεντρώνονται,κοιμούνται!

Β λυκείου, αρχαία:Να γραφεί ομόρριζη λέξη από το δεύτερο συνθετικό της λέξης στρατηγός=στρατιωματικός(έτσι θα έπρεπε να λέγεται ο αξιωματικός του στρατού για να μην τον μπερδεύουμε με αυτους των άλλων σωμάτων ασφαλείας!)

ομόρριζη του σθενειν:καρασθενής(του θανατά που λένε!)




Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #818 στις: Ιούνιος 15, 2010, 12:09:47 μμ »
χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #819 στις: Ιούνιος 15, 2010, 01:03:28 μμ »
Ερώτηση : "Να δώσετε τον ορισμό της συνέχειας συνάρτησης, σε σημείο του πεδίου ορισμού της."

Απάντηση : "Η συνάρτηση είναι συνεχής, όταν εφαρμόζεται σε οποιοδήποτε σημείο, αλλά δηλώνεται στο άπειρο..."
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #820 στις: Ιούνιος 15, 2010, 01:06:08 μμ »
Στο ίδιο γραπτό, είχε μια άσκηση με ένα πίνακα, όπου φαινόταν οι χρόνοι που κάνουν να πάνε στο σχολείο 50 μαθητές.

Ερώτηση : "Πόσοι μαθητές κάνουν τουλάχιστον 6, αλλά κάτω από 10 λεπτά να πάνε σχολείο;"

Απάντηση : "4,6" 
(Μάλλον ήταν 4 μαθητές Γ' Λυκείου και ένας Β' Γυμνασίου)
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος elena86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #821 στις: Ιούνιος 15, 2010, 01:07:19 μμ »
Ερώτηση : "Να δώσετε τον ορισμό της συνέχειας συνάρτησης, σε σημείο του πεδίου ορισμού της."

Απάντηση : "Η συνάρτηση είναι συνεχής, όταν εφαρμόζεται σε οποιοδήποτε σημείο, αλλά δηλώνεται στο άπειρο..."

εγώ όμως που είμαι φιλολογίνα....δεν το κατάλαβα.....

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #822 στις: Ιούνιος 15, 2010, 01:10:04 μμ »
Siobara , όταν λες άπειρο , μιλάς για το ξαπλωμένο 8  έτσι ?      :D

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #823 στις: Ιούνιος 15, 2010, 02:02:03 μμ »
Ερώτηση : "Να δώσετε τον ορισμό της συνέχειας συνάρτησης, σε σημείο του πεδίου ορισμού της."

Απάντηση : "Η συνάρτηση είναι συνεχής, όταν εφαρμόζεται σε οποιοδήποτε σημείο, αλλά δηλώνεται στο άπειρο..."

εγώ όμως που είμαι φιλολογίνα....δεν το κατάλαβα.....

ελενα μη καρφωνεσαι γιατι μας βλεπω να γινομαστε θεμα στο συγκεκριμενο τοπικ,απλα γελα με κατανοηση... ;D ;D ;D
Αγαπητοί συνάδελφοι,γνωρίζετε πως η Ιλιάδα είναι ένα παλιό κομμάτι,γεροντικό,ενώ η Οδύσσεια είναι νεανικό κομμάτι?Και ο Πάτροκλος είναι ημισκοτωμένος...!!
;D ;D ;D ;D αυτα ειναι βλεπεις ελενα86 εδω μιλανε την γλωσσα μας ;) ;D ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος elena86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #824 στις: Ιούνιος 15, 2010, 02:14:14 μμ »
Ερώτηση : "Να δώσετε τον ορισμό της συνέχειας συνάρτησης, σε σημείο του πεδίου ορισμού της."

Απάντηση : "Η συνάρτηση είναι συνεχής, όταν εφαρμόζεται σε οποιοδήποτε σημείο, αλλά δηλώνεται στο άπειρο..."

εγώ όμως που είμαι φιλολογίνα....δεν το κατάλαβα.....

ελενα μη καρφωνεσαι γιατι μας βλεπω να γινομαστε θεμα στο συγκεκριμενο τοπικ,απλα γελα με κατανοηση... ;D ;D ;D
Αγαπητοί συνάδελφοι,γνωρίζετε πως η Ιλιάδα είναι ένα παλιό κομμάτι,γεροντικό,ενώ η Οδύσσεια είναι νεανικό κομμάτι?Και ο Πάτροκλος είναι ημισκοτωμένος...!!
;D ;D ;D ;D αυτα ειναι βλεπεις ελενα86 εδω μιλανε την γλωσσα μας ;) ;D ;D


αααα....όλα κι όλα...όταν κάτι δε το καταλαβαίνω πρέπει να μου το εξηγήσουν.....το βρήκαμε τώρα....πετάνε κάτι ακαταλαβίστικα και καλά ότι είναι μαργαριτάρια κι εμείς πρέπει να γελάσουμε κιόλας.....εδώ και τώρα...θέλω εξηγήσεις...χαχαχα

κι ας γίνω η μασκότ στο συγκεκριμένο τόπικ....δε με νοιάζει....αφού τα μαθηματικά δε χωράνε στο μικρό μυαλουδάκι μου...τι να κάνω..να σκάσω....?χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #825 στις: Ιούνιος 15, 2010, 05:38:19 μμ »
Λογοτεχνία Α΄Λυκείου: Σε ποιες κατηγορίες χωρίζονται τα ποιήματα του Καβάφη και σε ποιά απο αυτές εντάσσεται η Ιθάκη ; Απάντηση μαθητή .Η Ιθάκη είναι ταξιδιωτικό ποίημα και μας παροτρύνει ο ποιητής να την επισκεφτούμε!!!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159907
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 452
Σύνολο: 466

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.