*

Αποστολέας Θέμα: "Μαργαριτάρια" & έξυπνες ατάκες μαθητών  (Αναγνώστηκε 327240 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #1330 στις: Μάρτιος 14, 2013, 08:14:08 μμ »

Με τα κοριτσάκια της πρώτης όταν τις παίρνω αγκαλιά και τις κρατάω ώρα λέμε ότι βάζουμε κόλλα, κολλήσαμε και δεν μπορούμε να ξεκολλήσουμε γι'αυτό είμαστε ώρα έτσι. ::) Έρχεται σήμερα η μικρή, ανοίγει τα χεράκια της για να αγκαλιαστούμε πριν φύγει και μου λέει: κυρία, να μη βάλουμε από τη γερή κόλλα σήμερα γιατί βιάζομαι να φύγω! ;D

Απίστευτη!!!  ;) ;) ;) :D :D :D
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαργαριτάρια!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:19:08 »

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #1331 στις: Μάρτιος 20, 2013, 10:56:38 μμ »
Κάνουμε πρόβα το θεατρικό και κάποια στιγμή ένα παιδί πρέπει να πάρει ένα τσουβάλι που υποτίθεται πως έχει μέσα αγάλματα και να πουν οι υπόλοιποι:"Ιιιιιιιιιιιι, αγάλματα!". Προχθές δεν είχαμε τσουβάλι και το παιδί παίρνει τη σακούλα με τα σκουπίδια που ήταν δίπλα του. Και οι υπόλοιποι σαν να ήταν συνεννοημένοι κοιτούν τη σακούλα και λένε:"Ιιιιιιιιιιιιιιιιι, σκουπίδια!" ::) ;D ;D ;D
Ένα μεσημέρι δεν ήρθε μια μαμά να πάρει το πρωτάκι της και το μικρό θα έφευγε μόνο του. Τη ρωτάω αν φοβάται και μήπως θέλει να την πάω εγώ στο σπίτι της. Και μου λέει: Όχι κυρία δε φοβάμαι. Να, μόνο όταν σκέφτομαι τους δεινόσαυρους φοβάμαι! ::)
Όταν κάνει η έκτη πολλή φασαρία λέω στα πρωτάκια ότι θα πάνε αυτά στην έκτη και η έκτη θα πάει στην πρώτη. Τα πρωτάκια πάντα χαίρονται. ;D Σήμερα που μιλούσαν τα εκτάκια, παίρνω το σοβαρό μου ύφος και λέω σε μια μικρή της πρώτης: Μαρία, το απόγευμα θα πεις στη μαμά να σου κάνει τα μαθήματα της δευτέρας, τρίτης, τετάρτης, πέμπτης και από αύριο θα είσαι στην έκτη! Με κοιτάει με γουρλωμένα μάτια και μου λέει: κυρία, δε θα προλάβω μέχρι αύριο, η μαμά θα πάει να κουρευτεί το απόγευμα! ;D ;D ;D
Ένα μικρό έλειπε για πολύ καιρό και γύρισε τώρα και τη ρωτάω: σου λείψαμε καθόλου; και μου λέει: μου 'λειψε το κεφάλι σου! ???
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #1332 στις: Μάρτιος 21, 2013, 10:28:17 μμ »
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα, λιώνωωωωωωωωωωωω!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #1333 στις: Μάρτιος 21, 2013, 10:32:39 μμ »
Σε παρακαλουμε δειξε ελεος!! Μη μας λες αλλα εχω πεσει κατω και χτυπιεμαι απο τα γελια!!!! ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαργαριτάρια!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:19:08 »

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #1334 στις: Μάρτιος 24, 2013, 03:18:45 πμ »
Ο γιος μου είναι 5 ετών και πηγαίνει στο νηπιαγωγείο.Προχθές λοιπόν μου είπε πως πήγε στο σχολείο μια κυρία που τη λένε "σφουγγαρίστρια"...
Στη γιορτή για την 25η Μαρτίου μας είχε πει η κυρία του να ντυθεί τσολιάς.Καθώς λοιπόν του δοκίμαζα τη στολή και έχοντας φορέσει μόνο το καλσόν,τη φουστανέλα και το πουκάμισο γυρίζει και μου λέει:" ρε μαμά, σα νυφούλα δεν είμαι;"...
Ήταν όλα λευκά βέβαια..

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #1335 στις: Απρίλιος 01, 2013, 04:33:23 μμ »
Μια μικρή δεν πίνει γάλα και της λέω: να πίνεις γάλα για να ψηλώσεις, να γίνεις πάνω από 2 μέτρα, να σαν αυτό το δέντρο (ήταν διάλειμμα και της έδειξα ένα ψηλό δέντρο της αυλής). Και μου λέει: αν ψηλώσω τόσο πολύ, θα σπάσει η γη!
2 πρωτάκια μαλώνουν και λέει το ένα: μη μιλάς έτσι γιατί δε θα ΄μαι φίλη σου φέτος!
Μου έλεγε ένα παιδί τα ονόματα των σκυλιών του, Ροζαλίντα, Χουανίτα και κάτι άλλα τέτοιου τύπου που δε θυμάμαι τώρα. Ποιος τους εδωσε αυτά τα ονόματα; τον ρωτάω. Η γιαγιά μου, μου λέει. Μμμμ, πολλά βραζιλιάνικα έβλεπε η γιαγιά, του λέω. Και τότε πετάγεται ένα άλλο παιδί και λέει: κυρία, μιλάει η γιαγιά σας βραζιλιάνικα; :o ;D ;D  Ό,τι θέλουν ακούνε!! ::)
"Βαριά λόγια ειπώθηκαν από όλους" να γίνει στην ενεργητική φωνή.
- Όλοι είπωσαν βαριά λόγια
- Όλοι ειπώθησαν βαριά λόγια
- Όλοι είπασαν βαριά λόγια.....είπαν τόσους τύπους μέχρι να βρουν το σωστό... και όταν το είπε ένα παιδί μετά από πόοοοση ώρα, "ε τι, αυτό ήταν;" ::)
Ρωτάω τα παιδιά στην Ιστορία για τα πρώτα σύνορα της Ελλάδας και λέει ένα αγόρι: από τον ανθρακικό κόλπο.... ;D ;D ;D ;D ;D
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #1336 στις: Απρίλιος 04, 2013, 07:55:59 μμ »
χαχαχαχχαχαχαχχα ελεος!!!! Πραγματικα φοβερα οσα μας ειπες!!! Εχω πεσει κατω και χτυπιεμαι απο τα γελια!!!!

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #1337 στις: Απρίλιος 05, 2013, 12:05:32 πμ »
Μιλούσαμε με τα πρωτάκια για την καταγωγή των γονιών τους και ρωτάω μια μικρή αν είναι από το νησί η μαμά της και αρχίχει να λέει ότι η μαμά της είναι από την Αθήνα, εκεί μεγάλωσε κλπ.  και πετάγονται οι μεγαλύτεροι και της λένε ότι κάνει λάθος και ότι η μαμά της γεννήθηκε και μεγάλωσε στο νησί. Με κοιτάει και μου λέει με ένοχο βλέμμα: κυρία, δε το θυμόμουν!
Μια άλλη μικρή μου όταν τη ρώτησα το ίδιο πράγμα μου λέει πολύ θυμωμένα: δεν ξέρω, δε μου έχει πει! Και επειδή αυτή "γεννήθηκε με νεύρα" ::) φαντάζομαι τι θα έγινε όταν θα πήγε στο σπίτι! ::)
Πήγαμε εκδρομή προχθές, ήλιος, ζέστη, τα παιδιά έτρεχαν και λέει ένα αγόρι της τετάρτης: θα βγάλω τη μπλούζα να δείξω το θανατικό μου κορμί! ::) ::) ::) ::)
Εκτάκι, έρημος Αφρικής: Καλαμάρι... ;D
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #1338 στις: Απρίλιος 05, 2013, 12:11:01 πμ »
Εκτάκι, έρημος Αφρικής: Καλαμάρι... ;D
Το παιδάκι συμβαδίζει με τη Σαρακοστή....!!

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #1339 στις: Απρίλιος 10, 2013, 09:12:19 μμ »

Στη γιορτή για την 25η Μαρτίου μας είχε πει η κυρία του να ντυθεί τσολιάς.Καθώς λοιπόν του δοκίμαζα τη στολή και έχοντας φορέσει μόνο το καλσόν,τη φουστανέλα και το πουκάμισο γυρίζει και μου λέει:" ρε μαμά, σα νυφούλα δεν είμαι;"...
Ήταν όλα λευκά βέβαια..

 ;D ;D ;D γελασα πολυ!!! ;D ;D ;D

εχω κι εγω ενα μαργαριταρι οχι και πολυ ευχαριστο...
ρωτουσα τα παιδια σημερα να μου πουν λεξεις που αρχιζουν απο Μ
ενα κοριτσακι  ειπε ,μ*ν@ρ@  :-\

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #1340 στις: Απρίλιος 10, 2013, 09:37:37 μμ »
Αμάν!! βρε το άτιμο

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #1341 στις: Απρίλιος 10, 2013, 10:08:12 μμ »
Εξηγούσα σήμερα στα παιδιά μου ότι για να αποκτήσει κανείς τις σωστές γνώσεις πρέπει πάντα να ψάχνει και να ερευνά και ποτέ να μην πιστεύει οτιδήποτε του λένε οι άλλοι χωρίς πρώτα να έχει ψαχτεί ο ίδιος.Γυρίζει λοιπόν ο γιος μου (5 μιση χρονών) και μου λέει: "Εγώ πάντως μετά από πολλές έρευνες και σκέψεις που έχω κάνει έχω καταλήξει ότι μόνο ένα πράγμα αξίζει στον κόσμο...να ξύνεις τη μύτη σου όση ώρα θέλεις...."
Το καλό  μου...

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #1342 στις: Απρίλιος 10, 2013, 10:18:13 μμ »
Εξηγούσα σήμερα στα παιδιά μου ότι για να αποκτήσει κανείς τις σωστές γνώσεις πρέπει πάντα να ψάχνει και να ερευνά και ποτέ να μην πιστεύει οτιδήποτε του λένε οι άλλοι χωρίς πρώτα να έχει ψαχτεί ο ίδιος.Γυρίζει λοιπόν ο γιος μου (5 μιση χρονών) και μου λέει: "Εγώ πάντως μετά από πολλές έρευνες και σκέψεις που έχω κάνει έχω καταλήξει ότι μόνο ένα πράγμα αξίζει στον κόσμο...να ξύνεις τη μύτη σου όση ώρα θέλεις...."
Το καλό  μου...


Χαχαχα, υπέροχο!

Να πω & εγώ ένα μαργαριτάρι που είπε στην τάξη φίλη & συμφοιτήτρια κατά τη διάρκεια της πρακτικής της.
Ήταν Μάιος, κοίταξε έξω από το παράθυρο & εντελώς αυθόρμητα είπε "Παιδιά, κοιτάξτε, χιονίζει!!!"  ::)
Σηκώνονται τα παιδιά & της λέει ένας μπόμπιρας "Κυρία, δε χιονίζει, λεύκα είναι..."

& σαν να μην έφτανε αυτό, την ίδια μέρα, όταν πήγε ένα μαθητής στην τουαλέτα, γύρισε κρατώντας μία χούφτα λεύκες, τις σκόρπισε στην τάξη μόλις μπήκε & της είπε "Κυρία, χιονίζει, χιονίζει!!!"  ;D ;D ;D
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #1343 στις: Απρίλιος 11, 2013, 07:57:00 μμ »
Δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω αλλά μάλλον για εγκεφαλικό πάω :P... Είπαμε στην τάξη για το λευκό πύργο, βρήκαμε πληροφορίες και τα παιδιά έγραψαν μία έκθεση στην οποία έπρεπε να τον περιγράψουν. Ένας μαθητής ξεκίνησε την έκθεση "Ο Ασπρόπυργος της Θεσσαλονίκης...."  :'( :'( :'(
Ειρήνη γιατί δεν παίζεις με τις άλλες; Γιατί οι άλλες παίζουν σουτ και εγώ θέλω να παίξω πάστες!(δηλαδή πάσες)
Λέω σε ένα πρωτάκι ότι δεν προσέχει πολύ τα γράμματά του και ότι αν πάμε πίσω στο τετράδιό του θα δούμε πιο ωραία γράμματα από ό,τι τώρα. Και μου λέει: δηλαδή κυρία έκανα πιο ωραία γράμματα πίσω; Και λέει ένα άλλο μικρό: μη μιλάς για πίεση, έχει η γιαγιά μου! ::) ::) ::)
Χθες με την πρώτη δεν ανοίξαμε καθόλου τα βιβλία των μαθηματικών, τους έγραφα πράξεις στα τετράδια. Και με ρωτάει ένα κοριτσάκι: κυρία σήμερα δε θα κάνουμε Μαθηματικά; Αυτά που κάνουμε Μαθηματικά είναι, της λέω. Τότε πάει το κορίτσι αυτό σε  ένα άλλο μικρό και λέει: η κυρία είπε ότι σήμερα δε θα κάνουμε  καθόλου Μαθηματικά! ::)
Με μια γόμα να παριστάνει τον ήλιο και την ξύστρα να κάνει τη Γη εξηγώ στα μικρά ότι κινούμαστε γύρω από τον ήλιο. Με τη σειρά κάθε πρωτάκι γυρίζει την ξύστρα γύρω από τη γόμα. Όταν τελειώνουμε τα ρωτάω: "Τι είπαμε για τη Γη;" "Ότι στριβιλίζεται γύρω από τον ήλιο!"
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159906
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 462

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.