*

Ψηφοφορία

Πόσα μεταπτυχιακά έχετε;

Δεν έχω, αλλά θέλω να κάνω
37 (27.4%)
Δεν έχω και δεν με ενδιαφέρει
10 (7.4%)
Έχω ένα μεταπτυχιακό
44 (32.6%)
Έχω ένα και αυτή τη περίοδο κάνω το δεύτερο
17 (12.6%)
Έχω δυο μεταπτυχιακά
15 (11.1%)
Έχω πάνω από δύο
2 (1.5%)
Έχω μεταπτυχιακό και διδακτορικό
10 (7.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 134

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά (varia)  (Αναγνώστηκε 118187 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3696
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #238 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 10:06:38 πμ »
Παράθεση
Το ένα μεταπτυχιακό μου είναι στην ειδική αγωγή και το άλλο είναι στη διοίκηση εκπαίδευσης. Μου είπαν ότι πρέπει να διαλέξω πιο από τα 2 θα θελήσω να χρησιμοποιηθεί. Διάλεξα το πρώτο γιατί ήταν διδακτική, οπότε έπιαρνα περισσότερα μόρια.

Emmaki, και τα δύο σου μεταπτυχιακά από τη στιγμή που ανήκουν στο χώρο των επιστημών της αγωγής θα σου πρόσφεραν +3 μονάδες. Το ΦΕΚ του 2008 δεν αναφέρει μόνο τη διδακτική για τα +3 μόρια ενός μεταπτυχιακού τίτλου αλλά και τα παιδαγωγικά. Μήπως το 2004 ίσχυε κάτι άλλο ως προς τη μοριοδότηση; Μάλλον.

Το δεύτερο δε έχει σχλεση ούτε με διδακτική ούτε με παιδαγωγικά.
Όπως και να έχει η απάντηση του ΑΣΕΠ ήταν να διαλέξω! Και εγώ διάλεξα.....
Μπορεί και να μην ήξερα τι έλεγαν από τον ΑΣΕΠ, τι να πω;;; Τώρα έγινε και έχει και πολλά χρόνια από τότε (όχι ότι θα είχε κανένα άλλο αποτέλεσμα, στην 2η επιλογή μου διορίστηκα και αυτό γιατί, ως ξανθιά (!!!!) που δεν περίμενα διορισμό από την πρώτη χρονιά, έβαλα περίεργη σειρά στις επιλογές) ;D ;D ;D :P :P
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:08:59 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3696
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #239 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 10:08:03 πμ »
Είχα πάρει τηλέφωνο στο ΑΣΕΠ το 2004 (τότε δεν ήταν οι εξετάσεις;;;;Τα έχω ξεχάσει κιόλας) και ρώτησα. Το ένα μεταπτυχιακό μου είναι στην ειδική αγωγή και το άλλο είναι στη διοίκηση εκπαίδευσης. Μου είπαν ότι πρέπει να διαλέξω πιο από τα 2 θα θελήσω να χρησιμοποιηθεί. Διάλεξα το πρώτο γιατί ήταν διδακτική, οπότε έπιαρνα περισσότερα μόρια.
Απλά. Τώρα αν έκανα λάθος στο ΑΣΕΠ ή αν άλλαξαν τα πράγματα...αυτό δεν το ξέρω. Πάντως προσωπικά και χωρίς τα μόρια το μεταπτυχιακού δεν θα είχα πρόβλημα. Απλά έτσι ανέβηκα κάποιες θέσεις
Αγαπητη  συναδελφε, το  ξερω  οτι  ειμαι  εκτος  θεματος, αλλα  την  αποτολμω  την  ερωτηση: Μηπως  σου  πληρωσαν  τιποτε  απο  την  αποζημιωση  τηςεκπ.αδειας? Προσωπικα, μου  ειπαν  αρχες  Δεκεμβριου  οτι  ΜΠΟΡΕΙ  να  βγει  κατι  για  τη  δικη  μου...Ευχαριστω!

Μου έδωσαν κάποια χρήματα, όσα είχαν (έτσι είπαν), όχι για κάποιο διάστημα, από την περσινη άδεια. Τα υπόλοιπα δεν έχουν ιδέα πότε θα τα πάρω...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #240 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 07:37:52 μμ »
Emmaki, αφού τα κατάφερες μπράβο, δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία. Απλά επειδή είμαι ειδικός στα θέματα αυτά, η οργάνωση και διοίκηση της εκπαίδευσης είναι κλάδος της επιστήμης της αγωγής, άρα ανήκει στα παιδαγωγικά.
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3696
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #241 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 10:41:38 μμ »
Και όμως Ιωάννη δεν είναι παιδαγωγικά γιατί είναι MBA και έγινε σε οικονομικό τμήμα (που συνεργάζεται με τμήμα εκπαίδευσης).
Όπως και να έχει...τώρα πάει.
Το καλό είναι ότι μέσω αυτού βρήκα το θέμα για το διδακτορικό μου, το οποίο μετατρέπεται σε πάθος και τρώει όλη σχεδόν τη ζωή μου  :P :P (καλά υπερβάλω, αλλά ριχνώ τρελό διάβασμα!!!)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:08:59 »

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #242 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 01:33:54 πμ »
 ;) Έτσι είναι αυτά, καλά τελειώματα! Μπορείς να μου πεις ποιο μεταπτυχιακό είναι; Και σε ποιο τμήμα το έκανες;
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3407
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #243 στις: Μάρτιος 23, 2010, 12:29:58 μμ »
Καλημέρα σε όλους! Θα ἠθελα να ρωτήσω για ένα θέμα μάλλον εξειδικευμένο. Τα μαθήματα σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο που κάνουμε στα ελληνικά πανεπιστήμια μπορούν να αναγνωριστούν σε ξένα πανεπιστήμια ἠ ἀλλα ελληνικά πανεπιστήμια;  Πώς λειτουργούν οι διδακτικές μονάδες που αντιστοιχούν σε κάποιο μάθημα; Π.χ. αν εγώ περάσω κάποια μαθήματα σε μεταπτυχιακό στην Ελλάδα ή στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο μπορώ να αναγνωρίσω τα μαθήματα αυτά και να συνεχίσω τις σπουδές μου σε άλλο πανεπιστήμιο;

Αποσυνδεδεμένος ka8y

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #244 στις: Μάρτιος 23, 2010, 03:01:17 μμ »
Δεν ξέρω τι γίνεται με τα μεταπτυχιακά, πάντως πχ στο erasmus που ήμουν, λέγαμε "αυτο το μάθημα στην Φιλανδία είχε 5 ects, στο πανεπιστήμιο εδώ 5 ects, είναι και συναφές, αρα αναγνωρίζεται" ή σε κάποιο που είχε πιο λίγες μονάδες στην Φιλανδία απ οτι εδώ, μου αναγωρίσανε μόνο το μισο μάθημα (την θεωρία και όχι το εργαστήριο).

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #245 στις: Μάρτιος 28, 2010, 11:18:52 μμ »
Ειμαι πτυχιουχος ξενης φιλολογιας  και σκεφτομαι για μεταπτυχιακο στην αγγλικη.Ενω εψαχνα για πληροφοριες θυμηθηκα οτι αρκετοι απο τους καθηγητες μου στη σχολη ειχαν βασικο πτυχιο αλλης γλωσσας αλλα μεταπτυχιακο σχετικο με το τμημα στο οποιο διδασκαν.Ειναι δυνατον να εφαρμοστει το ιδιο και στη δευτεροβαθμια? Δηλαδη να εχω βασικο πτυχιο σε μια γλωσσα, μεταπτυχιακο σε αλλη και να διοριστω με τη γλωσσα του μεταπτυχιακου?
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #246 στις: Μάρτιος 28, 2010, 11:31:08 μμ »
Θα το διαπιστώσεις αν διαβάσεις παλαιότερες προκηρύξεις ΑΣΕΠ. Νομίζω πάντως ότι δε γίνεται αυτό. Επίσης στο μεταπτυχιακό δε σπουδάζεις μια γλώσσα αλλά εξειδικεύεσαι σε 1 αντικείμενο. Εδώ εκπαίδευτικοί με δύο πτυχία (π.χ. γαλλικής και ιταλικής φιλολογίας, δε μποροπυν να διδάξουν άλλη από τη γλώσσα της ειδικότητας στην οποία έχουν διοριστεί-κάποιες ειδικές διατάξεις εξαιρέσεις υπάρχουν είχα ακούσει αλλά μου διαφεύγουν τώρα).
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #247 στις: Μάρτιος 28, 2010, 11:42:41 μμ »
Ευχαριστω για την απαντηση.Απλα το οτι μας εκαναν μαθημα καθηγητες απο γαλλικη με μεταπτυχιακο στην ισπανικη με εκανε να αναρωτιεμαι.Κι εμενα μου φαινεται περιεργο γιατι λογικα η αιτηση γινεται με το βασικο πτυχιο που θα καταθεσουμε.Ισως στα πανεπιστημια να ισχυει αλλο καθεστως.
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #248 στις: Μάρτιος 29, 2010, 11:53:03 μμ »
Θα το διαπιστώσεις αν διαβάσεις παλαιότερες προκηρύξεις ΑΣΕΠ. Νομίζω πάντως ότι δε γίνεται αυτό. Επίσης στο μεταπτυχιακό δε σπουδάζεις μια γλώσσα αλλά εξειδικεύεσαι σε 1 αντικείμενο. Εδώ εκπαίδευτικοί με δύο πτυχία (π.χ. γαλλικής και ιταλικής φιλολογίας, δε μποροπυν να διδάξουν άλλη από τη γλώσσα της ειδικότητας στην οποία έχουν διοριστεί-κάποιες ειδικές διατάξεις εξαιρέσεις υπάρχουν είχα ακούσει αλλά μου διαφεύγουν τώρα).

έχω την εντύπωση πως σε κάποιες ειδικότητες επιτρέπεται ως Β΄ανάθεση να διδάξεις μάθημα στο οποίο κατέχεις μεταπτυχιακό τίτλο. Δυστυχώς δεν μπορώ να το τεκμηριώσω..μπορεί κανείς να βοηθήσει;;;

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #249 στις: Απρίλιος 27, 2010, 11:30:44 μμ »
Ρε παιδια εχω μια απορια,δινει 2 μοναδες στο μεταπτυχιακο στο γνωστικο αντικειμενο και 2,5 μοναδες στο μεταπτυχιακο στις επιστημες της αγωγης ή στη διδακτικη στις επιστημες της αγωγης; Δηλαδη εγω ειμαι φιλολογος και κανω μεταπτυχιακο στους νηπιαγωγους που λεγεται παιδαγωγικο υλικο στην πρωτη παιδικη ηλικια.Δεν παιρνω τιποτα απο αυτο περα απο την παιδαγωγικη επαρκεια; Δηλαδη δε μου δινει μοναδες ως μεταπτυχιακο;

Εκτος απο ασαφειες εχει και ασυνταξιες , λενε μεταπτυχιακο  στη διδακτικη του γνωστικου αντικειμενου η στις επιστημες της αγωγης ενω κανονικα ειναι στη διδακτικη των επιστημων της αγωγης , αλλιως ειναι σαν να εχουμε δυο αντικειμενα. Μεταπτυχιακο στη διδακτικη και μεταπτυχιακο στις επιστημες της αγωγης , ανετα τραβας ενα δικαστηριο μετα  αν δεν στο αναγνωρισουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2010, 01:32:35 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #250 στις: Απρίλιος 28, 2010, 12:17:26 πμ »
αν κανεις μεταπτυχιακο στην φιλολογια παιρνεις 2 μορια. αν κανεις στα παιδαγωγικα (που κανεις) παιρνεις 2,5 μορια. τι σε μπερδεψε?

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #251 στις: Απρίλιος 28, 2010, 12:20:13 πμ »
Ειναι ασυνταξια .Λεει μεταπτυχιακο στη διδακτικη του γνωστικου αντικειμενου η στις επιστημες της αγωγης.Μερικοι επιμενουν στη διδακτικη στις επιστημες της αγωγης.
Αν ισχυε αυτο επρεπε να λεει στη διδακτικη των επιστημων της αγωγης ,κανω λαθος;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2010, 12:22:16 πμ από billimember »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162208
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 567
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 493
Σύνολο: 496

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.