*

Ψηφοφορία

Πόσα μεταπτυχιακά έχετε;

Δεν έχω, αλλά θέλω να κάνω
37 (27.4%)
Δεν έχω και δεν με ενδιαφέρει
10 (7.4%)
Έχω ένα μεταπτυχιακό
44 (32.6%)
Έχω ένα και αυτή τη περίοδο κάνω το δεύτερο
17 (12.6%)
Έχω δυο μεταπτυχιακά
15 (11.1%)
Έχω πάνω από δύο
2 (1.5%)
Έχω μεταπτυχιακό και διδακτορικό
10 (7.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 134

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά (varia)  (Αναγνώστηκε 117352 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #168 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 11:34:21 πμ »


Πίστεψε με, έχω κάνει 2 μεταπτυχιακά, τα οποία και τα 2 όλοι μου έλεγαν να μην τα κάνω....

emmaki, τα μεταπτυχιακά ήταν πάνω στα παιδαγωγικά; Πόσα μόρια πήρες και για τα 2 (αν επιτρέπεται) στον ασεπ;

Το πρώτο ήταν πάνω στην ειδική αγωγή. Το δεύτερο είναι άσχετο με την εκπαίδευση και το έκανα απλά γιατί μου άρεζε, βέβαια από εκέι προέκυψε το θέμα το διδακτορικού μου. Δεν θυμάμαι καθόλου πόσα μόρια πήρα. Νομίζω 4 (;;;;). Πάντως ξέρω ότι πήρα όσα έλεγε η προκήρυξη για τα μεταπτυχιακά διδακτικής...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:17:15 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #169 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 11:38:07 πμ »
ευχαριστω κοριτσια , απλα ειμαι της λογικης να κανω κατι απλα για να το κανω στη συγκεκριμενη περιοδο για να μην παει χαμενος ο χρονος! θα σκεφτω οσα μου ειπατε και παλι ευχαριστω!

Μα αν δεν έχεις χρόνο ούτε για να ψάξεις για μεταπτυχιακό, πού θα βρεις χρόνο για να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις;;;; Μιλάμε για διάβασμα για να μπεις, διάβασμα ενώ είσαι στο μεταπτυχιακό, διάβασμα για εργασίες και εξετάσεις, παρακολουθήσεις, διπλωματική.... Δεν λέω ότι είναι αδύνατο, αλλά χρειάζεται χρόνο. Και μάλιστα από τη δική μου εμπειρία, χρειάζεται πολύ περισσότερο χρόνο από το πτυχίο ακόμα και από τον ΑΣΕΠ (για μένα)....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος bubuka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #170 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 02:56:49 μμ »
δυστυχως δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο για να ψαξω παρα πολυ γνωριζει καποιος αν προλαβαινω να κανω χαρτια για μεταπτυχιακο !? οτιδηποτε με ενδιαφερει εκτος απο ειδικη αγωγη ειμαι νηπιαγωγος ,
ευχαριστω !


τα μεταπτυχιακα του ανοιχτου της πατρας-για την ειδικοτητα σου το προγραμμα σπουδες στην εκπαιδευση-δεχονται αιτησεις ολο το νοεμβριο.απλα για να "μπεις"πρεπει να κληρωθεις!η αιτηση παντως γινεται ηλεκτρονικα και δε θα σου κοστισει τιποτα αν στο μεταξυ δε βρεις κατι αλλο.μπες στο εαπ.gr να δεις
η επανασταση ξεκιναει απο μεσα μας

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #171 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 03:32:16 μμ »
Για να ασχοληθείς σοβαρά με μεταπτυχιακές σπουδές πρέπει να σου αρέσει πραγματικά το αντικείμενο που θα επιλέξεις, να έχεις αρκετό χρόνο να ασχολείσαι (σχεδόν καθημερινά) και να έχεις δίψα για γνώση.
Δυστυχώς, έχω παρατηρήσει και φαινόμενα να ξεκινούν κάποιοι διδακτορικά μόνο και μόνο για να πάρουν μια υποτροφία (και αν δεν την πάρουν, να τα παρατάνε έτσι απλά..). Πρέπει να το γουστάρεις και όχι να πας μόνο και μόνο για το χαρτί και κάποια μόρια κλπ (δεν λέω, καλοδεχούμενα και απαραίτητα αυτά, αλλά όχι μόνο για αυτό...). Από κει και πέρα είναι και θέμα οικονομικής και χρονικής άνεσης, καθώς και συνδυασμού αυτών.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:17:15 »

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #172 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 03:54:30 μμ »
Μήπως θα μπορρούσε καποιος να με διαφωτίσει...έχω ηδη ένα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή και τώρα κάνω και δέυτερο πάνω στο ίδιο αντικείμενο...με 2 μεταπτυχιακά ειδικής μοριοδοτούμαι και προηγούμαι στον πίνακα ειδικής αγωγής;

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #173 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 03:57:16 μμ »
δυστυχως δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο για να ψαξω παρα πολυ γνωριζει καποιος αν προλαβαινω να κανω χαρτια για μεταπτυχιακο !? οτιδηποτε με ενδιαφερει εκτος απο ειδικη αγωγη ειμαι νηπιαγωγος ,
ευχαριστω !


τα μεταπτυχιακα του ανοιχτου της πατρας-για την ειδικοτητα σου το προγραμμα σπουδες στην εκπαιδευση-δεχονται αιτησεις ολο το νοεμβριο.απλα για να "μπεις"πρεπει να κληρωθεις!η αιτηση παντως γινεται ηλεκτρονικα και δε θα σου κοστισει τιποτα αν στο μεταξυ δε βρεις κατι αλλο.μπες στο εαπ.gr να δεις
μονο που αν κληρωθεις τωρα το ξεκινας σε ενα χρονο!

Αποσυνδεδεμένος bubuka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #174 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 04:49:30 μμ »
ναι αν κληρωθεις στις αρχες δεκεμβριου, πληρωνεις με το νεο ετος και ξεκινας απο το ακαδημαικο ετος 2010-2011
η επανασταση ξεκιναει απο μεσα μας

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #175 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 05:39:49 μμ »
Από ότι ξέρω αυτά γίνονται καλοκαίρι, χωρίσ να το λέω με απόλυτη σιγουριά...Γιατί δεν ρωτάς στη γραμματεία των τμημάτων;
Νομίζω το ΤΕΑΠΗ Αθηνών έχει ένα σχετικό μεταπτυχιακό...
μα γραφει εκτος!!!!
marylicious θα μπορουσες να κοιταξεις στο ραφειο διασυνδεσης του πανεπιστημιου σου!

Σωστά!   :-[ Ούτε που το είδα! :P
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #176 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 05:46:03 μμ »
Μήπως θα μπορρούσε καποιος να με διαφωτίσει...έχω ηδη ένα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή και τώρα κάνω και δέυτερο πάνω στο ίδιο αντικείμενο...με 2 μεταπτυχιακά ειδικής μοριοδοτούμαι και προηγούμαι στον πίνακα ειδικής αγωγής;

Δεν νομίζω ότι σου προσφέρει κάτι το δεύτερο μεταπτυχιακό, πέρα από τις γνώσεις και την προσωπική ικανοποίηση. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #177 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 10:32:51 μμ »
electra σου έστειλα πμ ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #178 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 09:27:33 πμ »
 
Από 1ης Νοεμβρίου οι αιτήσεις για το Ανοικτό Πανεπιστήμιο

 7.400 θέσεις για 32 προγράμματα


Από 1 Νοεμβρίου έως 10 Δεκεμβρίου 2009 το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (ΕΑΠ) θα δεχθεί τις ηλεκτρονικές αιτήσεις των υποψηφίων για τα 6 προπτυχιακά και 26 μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών του για το ακαδημαϊκό έτος 2010-2011. Σύμφωνα με εκτιμήσεις, πάνω από 70.000 υποψήφιοι ετοιμάζονται να υποβάλουν αιτήσεις διεκδικώντας μια θέση στα προπτυχιακά ή μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών.

Φέτος προσφέρονται στους υποψηφίους 7.400 θέσεις σε 32 συνολικά προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα. Ειδικότερα, 4.200 θέσεις φοιτητών θα διατεθούν για τα 6 προπτυχιακά προγράμματα και 3.200 για 26 μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών.

Αποφασίστηκε η δημιουργία 320 επιπλέον (10%) θέσεων μεταπτυχιακών φοιτητών, οι οποίες θα προορίζονται αποκλειστικά για μέλη εκπαιδευτικού προσωπικού των ΤΕΙ, τα οποία δεν κατέχουν μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών (Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης). Αποφασίστηκε, επίσης, ο συνολικός αριθμός θέσεων των προπτυχιακών φοιτητών που εμπίπτουν στην κατηγορία των ατόμων με ειδικές ανάγκες σε 126, για το ακαδημαϊκό έτος 2010-2011. Η υποβολή αιτήσεων για τα προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών του ΕΑΠ για το ακαδημαϊκό έτος 2010-11 θα γίνει ηλεκτρονικά από 1 Νοεμβρίου έως 10 Δεκεμβρίου 2009. Η επιλογή των φοιτητών θα γίνει με δημόσια και ανοιχτή ηλεκτρονική διαδικασία (κλήρωση). Κάθε υποψήφιος μπορεί να υποβάλει αίτηση συμμετοχής για ένα μόνο πρόγραμμα.


www.eap.gr για περισσότερες πληροφορίες κ για να μάθετε τις προυποθέσεις εισαγωγής στο ΕΑΠ.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #179 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 03:47:18 μμ »
ευχαριστω κοριτσια , απλα ειμαι της λογικης να κανω κατι απλα για να το κανω στη συγκεκριμενη περιοδο για να μην παει χαμενος ο χρονος! θα σκεφτω οσα μου ειπατε και παλι ευχαριστω!

μεγάλο λάθος αυτό, έχεις καλύτερα πράγματα να κάνεις για να μην πάει χαμένος ο χρόνος σου,

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #180 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 01:20:40 μμ »
ευχαριστω κοριτσια , απλα ειμαι της λογικης να κανω κατι απλα για να το κανω στη συγκεκριμενη περιοδο για να μην παει χαμενος ο χρονος! θα σκεφτω οσα μου ειπατε και παλι ευχαριστω!

μεγάλο λάθος αυτό, έχεις καλύτερα πράγματα να κάνεις για να μην πάει χαμένος ο χρόνος σου,
συμφωνώ, επίσης μπορείς να διαβάσεις για ασεπ. Σίγουρα 1 χρόνος διάβασμα θα σου δώσει περισσότερα μόρια απο οτι ενα μεταπτυχιακό (3)!! Γενικά ψάξ'το πολύ το θέμα, θα έχεις πολύ δουλειά, και είναι κρίμα να μην σ'αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #181 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 04:11:28 μμ »
δυστυχως δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο για να ψαξω παρα πολυ γνωριζει καποιος αν προλαβαινω να κανω χαρτια για μεταπτυχιακο !? οτιδηποτε με ενδιαφερει εκτος απο ειδικη αγωγη ειμαι νηπιαγωγος ,
ευχαριστω !


τα μεταπτυχιακα του ανοιχτου της πατρας-για την ειδικοτητα σου το προγραμμα σπουδες στην εκπαιδευση-δεχονται αιτησεις ολο το νοεμβριο.απλα για να "μπεις"πρεπει να κληρωθεις!η αιτηση παντως γινεται ηλεκτρονικα και δε θα σου κοστισει τιποτα αν στο μεταξυ δε βρεις κατι αλλο.μπες στο εαπ.gr να δεις
σε ευχαριστω παρα πολυ !!!
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161400
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 511

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.