*

Αποστολέας Θέμα: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;  (Αναγνώστηκε 89326 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 23, 2006, 03:16:57 μμ »
Αν υποθέσουμε ότι γίνεται τον Ιούνιο, οι διοριστέοι θα είναι για τη χρονιά 2006-07; Γιατί αν πάει αργότερα, τον Ιούλιο π.χ., δεν είναι δυνατόν να έχουν διορθωθεί τα γραπτά και να έχουν προλάβει να βγάλουν τους πίνακες για τη χρονιά 2006-07. Από την άλλη όμως αφού αρχικά το πήγαινε για Νοέμβριο, γιατί ξαφνικά τόση βιασύνη; Μήπως τελικά όντως γίνει καλοκαίρι - αρχές και θέλει να κάνει νέες προσλήψεις σύμφωνα με το καινούριο πρόγραμμα (αύξηση ωρών πληροφορικής και αρχαίων, απ' όσο γνωρίζω); Θεωρώ πως το θέμα δεν είναι παίξε-γέλασε για να είναι ραδιο-αρβύλα όσα αναφέρει η proslipsis... ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:39:25 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 23, 2006, 04:26:18 μμ »
Οι διοριστέοι από τον επικείμενο διαγωνισμό θα είναι για τη διετία 2007-8, 2008-9. Έτσι γίνεται πάντα.
Η ’’βιασύνη’’ μπορεί να εξηγηθεί ως τακτική του υπουργείου λογω της υπέρ του δέοντος αργοπορίας του προηγούμενου διαγωνισμού που έπρεπε να γίνει μέσα στη διετία 2003-4 και πραγματοποιήθηκε τελικά άνοιξη του 2005.
Δηλαδή δεν πρόκειται για ’’βιασύνη’’ αλλά για προγραμματισμένη διενέργεια του επόμενου διαγωνισμού μέσα στη διετία 2005-6 για τους διοριστέους των σχολικών ετών 2007-8 και 2008-9.
Τώρα το αν έχουμε συνηθίσει τα πράγματα να γίνονται εκτός χρονικών ορίων και θεωρούμε ’’βιασύνη’’ την έγκαιρη πραγματοποίησή τους είναι άλλο θέμα.

Γενικότερα μιλώντας πάντως, εμένα αυτό που με προβληματίζει, ή μάλλον με εξοργίζει, είναι ο αιφνιδιασμός που ενδεχομένως μπορεί να ασκήσει το υπουργείο. Δεν μου φαίνεται και πολύ δίκαιο για τους υποψηφίους από τη μια η ίδια η υπουργός να προεξαγγέλλει το διαγωνισμό για το φθινόπωρο του 2006 (και φυσικά κανείς να μην την πιστεύει) και τώρα ’’ανώτερα στελέχη του ΑΣΕΠ’’ να μιλούν για πραγματοποίησή του νωρίτερα. Είναι ίσως ενδεικτικό της νοοτροπίας του ’’αποφασίζουμε και διατάζουμε’’ που δυστυχώς απαντάται πολύ στη χώρα μας.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 23, 2006, 04:36:43 μμ »
Αν υποθέσουμε ότι γίνεται τον Ιούνιο, οι διοριστέοι θα είναι για τη χρονιά 2006-07; Γιατί αν πάει αργότερα, τον Ιούλιο π.χ., δεν είναι δυνατόν να έχουν διορθωθεί τα γραπτά και να έχουν προλάβει να βγάλουν τους πίνακες για τη χρονιά 2006-07. Από την άλλη όμως αφού αρχικά το πήγαινε για Νοέμβριο, γιατί ξαφνικά τόση βιασύνη; Μήπως τελικά όντως γίνει καλοκαίρι - αρχές και θέλει να κάνει νέες προσλήψεις σύμφωνα με το καινούριο πρόγραμμα (αύξηση ωρών πληροφορικής και αρχαίων, απ' όσο γνωρίζω); Θεωρώ πως το θέμα δεν είναι παίξε-γέλασε για να είναι ραδιο-αρβύλα όσα αναφέρει η proslipsis... ???

Ο ΑΣΕΠ που θα γίνει (όποτε και να γίνει), θα είναι στάνταρ για τα έτη 2007 και 2008.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 24, 2006, 02:13:12 πμ »
συμφωνώ !!!   πάμε για διαγωνισμό αρκετά νωρίτερα απο ότι περιμέναμε , αλλά όχι και καλοκαίρι.... 
πολύ πιθανό το φθινόπωρο λοιπόν....   πολύ καλά τα λές..... 


Οι ίδιες πηγές πάντως, αν φυσικά πρόκειται για τις ίδιες, ήταν σχετικά ακριβείς για τον προηγούμενο ΑΣΕΠ. Θυμάμαι πως σε δημοσίευμα εφημερίδας τέλη Σεπτ 2004 (3 μήνες πριν την προκήρυξη για την υποβολή αιτήσεων) ανέφεραν πως ο διαγωνισμός θα πραγματοποιηθεί το νωρίτερο Φεβρ 2005. Ίσως λοιπόν να έχουν κάποια δόση αλήθειας οι πηγές της proslipsis.gr. Μπορεί βέβαια ο επικείμενος διαγωνισμός να μην γίνει αρχές του ερχόμενου καλοκαιριού, αλλα αν προκήρυξη δημοσιευτεί μέσα στην άνοιξη, είναι πολύ πιθανό ο διαγωνισμός να γίνει το φθινόπωρο, όπως το έχει ήδη εξαγγείλει η Γιαννάκου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:39:25 »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 24, 2006, 01:49:16 μμ »
Σύμφωνα με το http://www.alfavita.gr/ASEP/asep1.htm  η προκήρυξη θα πάει Αύγουστο...

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 24, 2006, 03:05:27 μμ »
ΝΕΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΣΕΠ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2006


Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες ο Διαγωνισμός του ΑΣΕΠ Εκπαιδευτικών θα πραγματοποιηθεί το Νοέμβριο του 2006 και θα αφορά τις ειδικότητες

Ι. ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
Κλάδος ΠΕ60 Νηπιαγωγών
Κλάδος ΠΕ70 Δασκάλων


ΙΙ. ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
Κλάδος ΠΕ 01 Θεολόγων
Κλάδος ΠΕ 02 Φιλολόγων
Κλάδος ΠΕ 03 Μαθηματικών
Κλάδος ΠΕ 04 Φυσικών
Κλάδος ΠΕ 05 Γαλλικής Γλώσσας
Κλάδος ΠΕ 06 Αγγλικής Γλώσσας
Κλάδος ΠΕ 07 Γερμανικής Γλώσσας
Κλάδος ΠΕ 08 Καλλιτεχνικών Μαθημάτων
Κλάδος ΠΕ 09 Οικονομολόγων
Κλάδος ΠΕ 10 Κοινωνιολόγων
Κλάδος ΠΕ 11 Φυσικής Αγωγής
Κλάδος ΠΕ 13 Νομικών & Πολιτικών Επιστημών
Κλάδος ΠΕ 14 Πτυχιούχων Γεωπονίας, Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος
Κλάδος ΠΕ 15 Οικιακής Οικονομίας
Κλάδος ΠΕ 19 Πληροφορικής ΑΕΙ
Κλάδος ΠΕ 20 Πληροφορικής ΤΕΙ


Δεν είναι ακόμη γνωστό αν θα προκηρυχθεί διαγωνισμός για τις τεχνικές ειδικότητες.
Η προκήρυξη του διαγωνισμού αναμένεται να εκδοθεί τον Αύγουστο του 2006

AlfaVita.gr
ΕΛΕΝΗ ΝΙΚΟΛΑΙΔΟΥ

http://www.alfavita.gr/ASEP/asep1.htm



Σύμφωνα με το http://www.alfavita.gr/ASEP/asep1.htm  η προκήρυξη θα πάει Αύγουστο...

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 24, 2006, 04:43:10 μμ »
Νοέμβριος 2006 λοιπόν. Ότι είχε πει και η Υπουργός. Ρεαλιστικό αυτό το σενάριο...
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση eleftheria και knkn.

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 24, 2006, 11:55:56 μμ »
Καλησπέρα!
Δε νομίζω ότι θα μπορούσε να γίνει καλοκαίρι. Ποιες υπηρεσίες και ποιοι διορθωτές θα δούλευαν καλοκαιριάτικα; Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις. Αλλά προς φθινόπωρο το βλέπω όπως λέει και παραπάνω το proslipsis. Αν είναι να γίνουν και τα τεστ.

Δηλαδή εκτός από τις εξετάσεις θα έχουμε και τεστ;
Ξέρει κανείς περαιτέρω πληροφορίες;
Τι ακριβώς θα είναι;

Όλα τα'χε η μαργιωρή ο φερετσές της έλειπε...
Για να δούμε...
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 24, 2006, 11:58:10 μμ »
Οι διάφορες πληροφορίες μας οδηγούν σε 5 πιθανές ημερομηνίες :
21-22 Οκτωβρίου  ,  4-5 Νοεμβρίου   ,  11-12 Νοεμβρίου   , 18-19 Νοεμβρίου  , 24-25 Νοεμβρίου ...   για να δούμε !!!

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 25, 2006, 11:43:26 πμ »
Καταρχήν είσαι ΠΕ 02; Αν ναι, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα για την ύλη του κλάδου.
Όσο για τα παραπάνω, εγώ θα πρόσθετα στο "ό,τι θυμάμαι χαίρομαι" και το "αποφασίζουμε και διατάζουμε". Δηλαδή, ο εκάστοτε εξεταζόμενος δεν έχει λόγο στην όλη διαδικασία αξιολόγησής του; Και επιπλέον, ποιοι είναι αυτοί που θα αξιολογήσουν τη δική μου προσωπικότητα, τη δική σας, κλπ. Να υποθέσω ότι το τεστ προσωπικότητας θα διενεργείται από ψυχολόγους; Και ποιοι θα είναι αυτοί οι ψυχολόγοι; Με τί πείρα; Στο διαγωνισμό τα ονόματά μας είναι καλυμμένα. Εκεί τί θα γίνεται; Θα πάρουμε νούμερο και θα είμαστε το Νο τάδε που ήρθε να δούμε αν στέκει στα καλά του; Κι αν κάποιος για προσωπικούς λόγους τυχαίνει εκείνες τις μέρες να είναι στις φρίκες του θα τον βγάλουν ανίκανο να γίνει εκπαιδευτικός; Δεν λέω παρουσιάζονται κατά καιρούς κρούσματα βίας εντελώς κατακριτέα αλλά η όλη αυτή διαδικασία εμένα μου κάνει κάπως προσβλητική για τον εξεταζόμενο. Ούτε για πράκτορες της Ε.Υ.Π να πηγαίναμε και θέλουν να δουν την εχεμύθειά μας! Κι αν τους έπιασε τόσο μεγάλος ζήλος, γιατί δηλαδή να μην γίνονται τέτοιου είδους έλεγχοι ανα τακτά διαστήματα μέσα στα σχολεία και αφού δοθεί στον άλλον η ευκαιρία να μπει και να δοκιμαστεί μέσα στη τάξη;
Θα σας πρότεινα να ρίξετε μια ματιά στο παρακάτω κείμενο (Dr. Michael δεν ξέρω να κάνω zip, αν θέλεις τροποποίησέ το για να μην πιάνει πολύ χώρο) και σ' αυτές τις "8 ώρες" προσθέστε και το νέο τεστ που μας αναφέρει ο xr15gr. Συγγραφέας είναι ο Αλέξανδρος Γ. Αλεξανδρίδης, πηγή: www.philology-online.gr

ΟΝΕΙΡΑ 8 ΩΡΩΝ

Να απαντήσετε στην παρακάτω ερώτηση πολλαπλών επιλογών:

Σύμφωνα με τη σύγχρονη έρευνα ο ικανότερος εκπαιδευτικός είναι αυτός που:
α) Μπορεί να απομνημονεύσει ένα τεράστιο πλήθος χρονολογιών.
β) Καταφέρνει να αποδείξει την αξία του μέσα στο χρονικό διάστημα δύο ημερών.
γ) Είναι σε θέση να αντεπεξέρχεται γνωστικά σε ζητούμενα που ποτέ δε διδάχθηκε επαρκώς κατά την περίοδο των σπουδών του, αλλά αυτά παρουσιάζονται ως προαπαιτούμενα για την αξιολόγησή του.
δ) Συναγωνίζεται με ένα ευρύτατο φάσμα συναδέλφων του, συμβιβαζόμενος αναγκαστικά με την προοπτική πενιχρών προσλήψεων, για την πλήρωση θέσεων στους κρατικούς εκπαιδευτικούς χώρους.

(Επισήμανση: η σωστή απάντηση θα πρέπει να προκύψει από την κριτική σας ικανότητα. Κάθε λάθος απάντηση κρύβει τον εμφανή κίνδυνο της αρνητικής βαθμολογίας).

Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι,
Όποια  απάντηση κι αν επιχειρήσετε να δώσετε στο παραπάνω ερώτημα θα είναι σωστή, σύμφωνα βέβαια με τη λογική του παραλόγου που επικρατεί στον καθιερωμένο πια διαγωνισμό των εκπαιδευτικών του ΑΣΕΠ.
Για τέταρτη φορά χιλιάδες άνθρωποι, κουβαλώντας στην πλάτη τα όνειρα της ζωής τους, διαγωνίστηκαν με την προοπτική της πρόσληψης στο δημόσιο τομέα. Εκπαιδευτικοί όλων των ηλικιών, από φρέσκους απόφοιτους των πανεπιστημίων έως οικογενειάρχες, κάθισαν στο σχολικό θρανίο και μέσα σε οκτώ ώρες πάλεψαν για μία θέση στη ζωή. Άνθρωποι που σπούδασαν ματώνοντας και που ξενύχτησαν πάνω στα βιβλία, τώρα αποποιήθηκαν τα πάντα και αφοσιώθηκαν στο «μεγάλο όνειρο». Καινούρια ξενύχτια, αγωνίες, άγχη και ανασφάλειες. Το τίμημα της απόκτησης μιας θέσης στον ήλιο βαρύ κι ακόμη πιο βαριά η σκιερή απειλή της αποτυχίας.
Λίγα μαθηματικά απέμειναν στη μνήμη μου από τα μαθητικά μου χρόνια, αλλά ακόμη καταλαβαίνω τις σχεδόν απλησίαστες και αγεφύρωτες αναλογίες ανάμεσα σε συμμετέχοντες και διοριστέους.
Το μεγάλο όνειρο του ΑΣΕΠ κυριεύει με την εξουσιαστική του δύναμη τη συνείδηση κάθε νέου ανθρώπου. Εννοώ άτομα όλων των επιστημών, επαγγελμάτων και ειδικοτήτων και όχι φυσικά μόνο τους εκπαιδευτικούς. Η εξήγηση αυτής της ευλαβικής προσήλωσης είναι πολύ απλή. Σαφής διαχωριστική γραμμή υπάρχει ανάμεσα στο δημόσιο και ιδιωτικό εργασιακό τομέα. Μονιμότητα, σταθερή ασφαλιστική κάλυψη, ανθρώπινα ωράρια και κρατική μέριμνα, αντιπαραβάλλονται με ανασφάλεια, φτωχές ασφαλιστικές διατάξεις, αυθαιρεσίες εργοδοτών, εξοντωτικές απαιτήσεις και ωρολόγια προγράμματα. Το δέλεαρ του δημοσίου λοιπόν είναι η λυτρωτική κατάληξη στη σκέψη κάθε ανθρώπου, όχι μόνο αυτών που δεν έχουν ακόμα σταθερή απασχόληση, αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού τους και αυτών που καθημερινά παλεύουν για το μεροκάματο ή εργάζονται όλη τη μέρα σε εργοστάσια, ιδιωτικές επιχειρήσεις και καταστήματα.
Το ΑΣΕΠ έγινε φορέας ταυτόσημος με την αναζωογόνηση και το «φτιάξιμο» της ζωής μας. Και πώς κανείς να πει το αντίθετο; Ειδικά για μας τους εκπαιδευτικούς μοιάζει σαν το μοναδικό φως στο τούνελ της ιδιωτικής εκπαίδευσης, στο οποίο οι περισσότεροι βαδίζουμε και μάλιστα χωρίς φανάρι. Φροντιστήρια, ιδιαίτερα μαθήματα και λοιποί ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί φορείς έχουν καταντήσει λύσεις εργασιακής ανάγκης από την άποψη του βιοπορισμού και της εξάσκησης του επαγγέλματός μας. Χιλιάδες νέοι και νέες είναι αυτή τη στιγμή έρμαια στα χέρια εργοδοτών, που σκεπτόμενοι με την ψυχρή λογική του κέρδους εκμεταλλεύονται τον ιδρώτα και τα όνειρά τους.
Λίγο πολύ βέβαια τα παραπάνω είναι γνωστά. Απέναντί τους λοιπόν πρόβαλλε εδώ και κάποια χρόνια το ΑΣΕΠ και λειτούργησε στις συνειδήσεις μας μεσσιανιστικά. Όλοι προτίμησαν από τον παγερό και υστερόβουλο εναγκαλισμό με την ιδιωτική πρωτοβουλία την έστω και πλημμελή θαλπωρή της δημόσιας εργασίας.
Ο νόμος των εξετάσεων για τις προσλήψεις στο δημόσιο τομέα είναι ως διάταξη ευεργετική και αξιοκρατική, με το δεδομένο φυσικά ότι δεν έχει τεθεί ποτέ σοβαρή αμφισβήτηση για τα αδιάβλητα χαρακτηριστικά του. Η επιμέρους εφαρμογή όμως του νόμου υστερεί σε πολλά σημεία. Αυτό δε σημαίνει ότι οι εξετάσεις πρέπει να καταργηθούν και να επιστρέψουμε σε δαιδαλώδεις λίστες επετηρίδας, αλλά οφείλουμε επειγόντως να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα της υπάρχουσας διαδικασίας, των νόμων που την πλαισιώνουν και των αποτελεσμάτων που άμεσα ή έμμεσα προκαλεί.
Πριν γίνω πιο συγκεκριμένος, οφείλω κάποιες μικρές διευκρινίσεις. Η ιδιότητά μου ως φιλόλογου με υποχρεώνει να περιορίσω τις παρατηρήσεις μου στο δικό μου επιστημονικό κλάδο. Άλλωστε, θεωρώ ότι κάθε άλλη ανάμειξή μου σε διαφορετική καθηγητική ειδικότητα θα χαρακτηριζόταν τουλάχιστον από ελλιπή στοιχεία και αδυναμία ολοκληρωμένης παρουσίασης των προβλημάτων της. Τέλος, οι απόψεις μου είναι απαλλαγμένες από πολιτικούς δεσμούς, δεν έχουν σχέση με μικροκομματικές σκοπιμότητες και ό,τι γράφω δεν έχει σκοπό να επικρίνει τους πολιτικούς μας, αλλά να τους ευαισθητοποιήσει μπροστά στο μείζον κοινωνικό πρόβλημα των αδιόριστων εκπαιδευτικών.
Ακούμε συνεχώς στα ΜΜΕ τις εξαγγελίες κάθε κυβέρνησης για αποκατάσταση των ανέργων, δημιουργία νέων θέσεων εργασίας και βελτίωση των συνθηκών των εργαζομένων. Ωραία και παχιά λόγια, που τρέφουν τις απατηλές ελπίδες μας.
Τι κράτος λοιπόν είναι αυτό που προκηρύσσει για παράδειγμα για τους φιλόλογους 863 θέσεις και καλείται να επιλέξει γι’ αυτές ανάμεσα σε 17.100 ανθρώπους; Πόσα όνειρα μπορούν άραγε να χωρέσουν σε 863 θέσεις; Τι θα γίνουν την επομένη των αποτελεσμάτων οι αποτυχόντες; Η ίδια η πολιτεία τους καταδικάζει να κλειστούν στα λαγούμια της ιδιωτικής εκπαιδευτικής απασχόλησης. Και αυτό μέχρι να ξαναρχίσει το όνειρο. Νέα προκήρυξη, νέες θέσεις, νέες ελπίδες διορισμών σ’ ένα φαύλο κύκλο μαθηματικά «αστείων» προσλήψεων. Ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης στην πιο τραγική και απελπιστική του αναλογία. Και στ’ αυτιά μας μία μόνιμη ηχώ: «να πλήξουμε την παραπαιδεία». Χιλιάδες εργαζόμενοι εκπαιδευτικοί σε ιδιωτικούς φορείς χαρακτηρίζονται ασήμαντοι, μοιάζουν ανύπαρκτοι, αδυνατούν να κατοχυρώσουν την προϋπηρεσία τους. Κάθε μέρα όμως αυτοί οι αφανείς ήρωες χύνουν αίμα σε αίθουσες 3x3, μέχρι 11 – 12 το βράδυ, προκειμένου κάποιοι άλλοι την επόμενη μέρα, στα σχολεία, να αναλώνουν τη διδακτική τους ώρα στον ποδοσφαιρικό αγώνα που διεξήχθει. Δεν υποστηρίζω ότι η κατάσταση αυτή είναι συνολική, αλλά δυστυχώς πολλές φορές την έχω επιβεβαιώσει από τους ίδιους τους μαθητές μου. Νέοι καθηγητές, με όρεξη και μεράκι, δίνουν όλο τους τον εαυτό σε μικρά δωμάτια – αίθουσες, ενώ την ίδια στιγμή κάποιοι άλλοι δουλεύουν ουσιαστικά λιγότερο από 6 μήνες και πληρώνονται για 12. Είναι οι διορισθέντες του περιβόητου ΑΣΕΠ, που αποκτούν και το ύφος της δημοσιοϋπαλληλικής μονιμότητας, ή και παλαιότεροι της επετηρίδας με τη νοοτροπία του παλιού, έμπειρου και αλάνθαστου καθηγητή, που όμως δεν έχει ανοίξει βιβλίο για δεκαετίες.
Είμαι κι εγώ ένας συμμετέχων του φετινού διαγωνισμού, που έζησε το άγχος και την αγωνία του και τώρα ζει με την ελπίδα του θετικού αποτελέσματος. Ανεξάρτητα με την επιτυχία ή αποτυχία μου, θα συνεχίσω να είμαι αυτό που ονειρεύτηκα πάντα, δηλαδή ένας εκπαιδευτικός από συνείδηση κι όχι τυχαία ή με όραμα το «βόλεμά» μου. Όπου κι αν βρεθώ, μέσα ή απ’ έξω από τα σχολεία, θα φωνάζω δυνατά. Δώστε μας την ευκαιρία να δουλέψουμε, κτίστε σχολεία, μειώστε τον αριθμό των μαθητών ανά τμήμα, αυξήστε τις αποδοχές μας, δημιουργήστε θέσεις εργασίας στην εκπαίδευση, κατεβάστε τα όρια συνταξιοδότησης, αξιολογήστε αμερόληπτα το έργο μας, κάντε μας να πιστέψουμε στη ζωή. Ας γίνουν αυτές οι οκτώ ώρες της εξέτασής μας μία πραγματική ευκαιρία για επαγγελματική αποκατάσταση. Δείξτε μας ότι σας αγγίζουν οι φόβοι μας, ότι μας στηρίζετε στους αγώνες μας, ότι μας αποδέχεστε πρωτίστως σαν λειτουργούς των παιδιών σας κι όχι σαν επαγγελματίες – μηχανές.
Φυσικά, όλα τα παραπάνω έχουν ακουστεί χιλιάδες φορές. Και μάλλον τίποτα δε θα διορθωθεί. Εγώ αισθάνθηκα την ανάγκη να ενώσω τη φωνή μου με εκείνους που προσπαθούν να μιλήσουν στους κωφούς. Αν φωνάξουμε όλοι μαζί όμως, τότε ίσως κάποιος να μας ακούσει. Κι αν δε γίνει έτσι συνάδελφοι, κρατήστε ζωντανό μέσα σας το παιδικό σας όνειρο: να διαμορφώνετε ολοκληρωμένες προσωπικότητες με τις γνώσεις σας και την ψυχή σας. Δε θα σας ευχηθώ καλά αποτελέσματα για το διαγωνισμό, αφού αυτό είναι αυτονόητο, αλλά καλό κουράγιο στο δύσκολο έργο σας απ’ όποιο μετερίζι σας τοποθετήσει η ζωή.

Υ.Γ. Πάντα θα θυμάμαι τα λόγια μιας μαθήτριάς μου που μ’ έκαναν να δακρύσω: «κύριε, όπου κι αν είστε, να διδάσκετε πάντα όπως εδώ, σήμερα, τώρα…»

Θεσσαλονίκη, 12 Απριλίου 2005
Αλέξανδρος Γ. Αλεξανδρίδης
Φιλόλογος

sapiens@otenet.gr
www.philology-online.gr







Αποσυνδεδεμένος ΜΑΤ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 27, 2006, 09:55:23 μμ »

ΣΤΟ    http://www.alfavita.gr/ διαβασα:

Οι αλλαγές στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για τους εκπαιδευτικούς

- Ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ για τους εκπαιδευτικούς πότε ακριβώς θα γίνει;

“Προετοιμαζόμαστε ήδη, με στόχο να πραγματοποιηθεί Οκτώβριο ή, το πιθανότερο, Νοέμβριο του 2006. Θα γίνει μέσα στο 2006, που να χαλάσει ο κόσμος”!

- Θα υπάρξουν αλλαγές, όπως, για παράδειγμα το “σπάσιμο” του κλάδου των φυσικών;

“Το μελετάμε σοβαρά. Πιθανότατα αυτή θα είναι μια αλλαγή”.

- Άλλες θα γίνουν;

“Η άλλη αλλαγή ίσως αφορά τους πτυχιούχους οι οποίοι μπορούν να ενταχθούν σε κλάδους εκπαιδευτικών. Έχουμε αιτήματα από πολλούς αποφοίτους πανεπιστημιακών τμημάτων -όπως του Τμήματος Πλαστικής και Καλών Τεχνών των Ιωαννίνων ή του Τμήματος Φιλοσοφίας της Πάτρας- που ζητούν να ενταχθούν σε αντίστοιχους κλάδους εκπαιδευτικών. Όλα τα αιτήματα έχουν συγκεντρωθεί στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο και έχουμε φτιάξει επιτροπές εμπειρογνωμόνων οι οποίες θα αποφανθούν εάν και κατά πόσον αυτοί οι νέοι πτυχιούχοι μπορούν να ενταχθούν σε κλάδους εκπαιδευτικών και, εάν όχι, υπό ποιες προϋποθέσεις θα μπορούσαν να ενταχθούν”.                                                                               
ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΡΑΜΑΝΟΣ
Γενικός Γραμματέας
Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων


ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ
Στη ΛΙΑ ΝΙΚΗΤΑΚΗ στην Απογευματινή

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2006, 10:32:50 μμ από ΜΑΤ »

Αποσυνδεδεμένος fermat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 09, 2006, 01:36:02 πμ »
Geia sas sunadelfoi...ego tha ithela na thikso kapoia themata pou pisteuo ta exoun anaferei kai alloi...prota apo ola ti mas exei piasei olous kai theloume soni kai kala na dioristoume sto Dhmosio???De leo einai poli kala giati uparxei mia sigouria alla pera apo auto de pisteuo oti an exeis gnoseis sto adikeimeno sou tha to krinei to ASEP??Eksallou exo dei kai kapoies erotiseis kai re paidia emena mou fenetai oti oles apadiseis ine sostes...:)koufo borei na sas fenetai alla ilikrina de vgazo akri me ta themata pou vasoun...pios ta vasei ayta ta themata kai pios lei auto einai to sosto kai auto to lathos???

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 09, 2006, 09:34:17 πμ »
Geia sas sunadelfoi...ego tha ithela na thikso kapoia themata pou pisteuo ta exoun anaferei kai alloi...prota apo ola ti mas exei piasei olous kai theloume soni kai kala na dioristoume sto Dhmosio???De leo einai poli kala giati uparxei mia sigouria alla pera apo auto de pisteuo oti an exeis gnoseis sto adikeimeno sou tha to krinei to ASEP??Eksallou exo dei kai kapoies erotiseis kai re paidia emena mou fenetai oti oles apadiseis ine sostes...:)koufo borei na sas fenetai alla ilikrina de vgazo akri me ta themata pou vasoun...pios ta vasei ayta ta themata kai pios lei auto einai to sosto kai auto to lathos???

Δεν έχεις και πολύ άδικο... μόνο που καλύτερα είναι να γράφεις με Ελληνικά για να σε διαβάζουμε ευκολότερα. Αν θέλεις άνοιξε νέο θέμα συζήτησης σχετικά με αυτό που αναφέρεις  ;)

Αποσυνδεδεμένος fermat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 09, 2006, 03:18:59 μμ »
Εσένα τα ελληνικά σε μαρανάνε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159617
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 428
Σύνολο: 448

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.