*

Αποστολέας Θέμα: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;  (Αναγνώστηκε 89118 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #210 στις: Νοέμβριος 29, 2006, 07:18:34 μμ »
Διαγωνισμός Εκπαιδευτικών: «Βλέπουν» εξετάσεις στις 27 και 28 Ιανουαρίου 2007 (29/11/06)

Αθήνα 29.11.2006, 12:05
Στις 27 και 28 Ιανουαρίου 2007 υπολογίζουν τώρα ότι θα διεξαχθούν οι εξετάσεις του γραπτού διαγωνισμού των εκπαιδευτικών παράγοντες του ΑΣΕΠ, χωρίς ωστόσο να είναι απόλυτα σίγουροι, καθώς -εκτός των άλλων- στην υπόθεση παρεμβάλλεται και ο απρόβλεπτος παράγοντας των καιρικών συνθηκών.

Για την διενέργεια των εξετάσεων θα συσταθούν σε ολόκληρη την χώρα περίπου 450 εξεταστικά κέντρα, στα οποία θα κατανεμηθούν όσοι από τους περίπου 72.000 υποψηφίους προσέλθουν σε αυτές.

Την ερχόμενη εβδομάδα το ΑΣΕΠ αναμένεται να ανακοινώσει τους πίνακες των υποψηφίων ανά κλάδο – ειδικότητα, καθώς και τα περίπου 200 ονόματα αυτών που αποκλείονται από τις εξετάσεις επειδή υπέβαλαν αίτηση εκπρόθεσμα ή επειδή δεν συνυπέβαλαν το προβλεπόμενο παράβολο.

Βλέπε και  http://www.proslipsis.gr/cmCat_treePrd.php?&cm_catid=102&cm_prdid=2784

[Ακόμη μία ανεπίσημη πληροφορία, όπως και όλες μέχρι στιγμής. Αυτή, ωστόσο, ασφαλής μέσα στην ανωνυμία της και σίγουρη για τα όσα μεταφέρει δια της πλαγίας οδού, προσθέτει ένα παράγοντα που μπορεί να εμποδίσει την ανακοίνωση της ημερομηνίας του διαγωνισμού και την απρόσκοπτη διεξαγωγή του: τις καιρικές συνθήκες. O tempora o mores!]

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:48:29 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #211 στις: Νοέμβριος 29, 2006, 07:34:39 μμ »
Ποιες "καιρικές συνθήκες" ρε παιδιά?Τι άλλο θ'ακούσουν τ'αυτάκια μου!!!Έχω μεταφερθεί με αστρική προβολή στη Φιλανδία και δεν το ξέρω!!! :o
Αν πρόκειται να περιμένουμε τον καιρό,να μας το πούνε να κάνουμε γιορτές με την ησυχία μας,σαν άνθρωποι, κι όχι χωμένοι μέσα στα βιβλία.Μήπως ν'αρχίσουμε να τηλεφωνούμε στην Ε.Μ.Υ. για να μάθουμε πότε θα δώσουμε?... ;D
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #212 στις: Νοέμβριος 29, 2006, 09:31:55 μμ »
Tέλος Iανουαρίου ο διαγωνισμός εκπαιδευτικών - 72.500 οι αιτήσεις υποψηφίων
 

Tις 6.888 θέσεις νηπιαγωγών, δασκάλων και καθηγητών στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Eκπαίδευση που θα διεκδικήσουν 72.500 υποψήφιοι, στον γραπτό διαγωνισμό που θα γίνει σίγουρα μέσα στον Iανουάριο, πάντως όχι το Σαββατοκύριακο 13 και 14 που αρχικά σχεδίαζε το AΣEΠ, θα πάει οπωσδήποτε μια εβδομάδα πίσω, σύμφωνα με νεότερες πληροφορίες, δηλαδή 20-21 του ίδιου μήνα.

H πιθανότητα επιτυχίας για κάθε πρόσληψη στο σύνολο των υποψηφίων που έχουν υποβάλει αίτηση διαμορφώνεται στο 1 προς 10,5.

Ωστόσο, η πραγματική αναλογία ανά ειδικότητα είναι τελείως διαφορετική και εξαρτάται από τις αιτήσεις που έχουν κατατεθεί αλλά και από τις θέσεις που έχουν προκηρυχθεί.

Eνώ στον διαγωνισμό που έγινε την άνοιξη του 2005 για τις θέσεις των νηπιαγωγών, η αναλογία ήταν 1:8, τώρα χωρίς να υπάρχει ακόμη ολοκληρωμένη εικόνα εκτιμάται ότι η αναλογία θα ανέλθει στο 1:9.

Στους δασκάλους η αναλογία ήταν και αναμένεται να παραμείνει στο 1:2,5, με μικρή πιθανότητα να ανέβει λίγο. Oι φιλόλογοι στον περασμένο διαγωνισμό είχαν πιθανότητες επιτυχίας 1:19,8, ενώ στον τωρινό διαγωνισμό η αναλογία αναμένεται να διαμορφωθεί περίπου στο 1:20. Oσο για τους Mαθηματικούς, οι πιθανότητες διορισμού φαίνεται πως βελτιώνονται, καθώς ενώ το 2005 η αναλογία ήταν 1:15,4, τώρα είναι 1:14. Oριακή βελτίωση παρατηρείται και στον κλάδο των φυσικών - χημικών, όπου από 1:21 «πέφτει» στο 1:20.

Tο αντίθετο συμβαίνει για τους θεολόγους, οι οποίοι ενώ το 2005 είχαν πιθανότητες διορισμού 1:27,7, τώρα έχουν 1:35. Δύσκολα είναι τα πράγματα και για τους καθηγητές Nομικών και Πολιτικών Eπιστημών, των οποίων η αναλογία «αναρριχήθηκε» σε 1:70 από 1:59,4 που ήταν το 2005.


ΕΘΝΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑ, 28/11

Βλέπε και http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/anak20061129e.php

[Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Έθνος όχι μόνο για την ανακοίνωση μιας ακόμη πιθανής ανεπίσημης ημερομηνίας, αλλά και για την απλόχερη ενημέρωση για τα ποσοστά επιτυχίας. Σίγουρα η γνώση των ποσοστών αυτών θα συμβάλλει με κάποιο τρόπο στην ψυχολογία μας]

Αποσυνδεδεμένος mariav

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #213 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 08:58:46 πμ »
Καλημέρα  :)

Πάλι τα ίδια . Στην αρχή το έθνος έλεγε για 13-14 Ιανουαρίου. Τώρα λέει για τέλος. Μέσα στις Δευτεροβάθμιες ακούγετε για Φεβρουάριο με Μάρτιο. Άντε να δούμε στο τελος ποιος θα έχει δίκιο.
Ψυχραμία .  Όχι πανικός.   ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:48:29 »

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #214 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 11:04:03 πμ »
Ξέρει κανείς πότε θα βγει ο αριθμός των αιτήσεων ανά κατηγορία;

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΤ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #215 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 11:33:55 πμ »
ολα τα "βλεπουν'' εκτος απο την ανοργανωσια τους . . . . . . .

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #216 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 11:42:29 πμ »
Ξέρει κανείς πότε θα βγει ο αριθμός των αιτήσεων ανά κατηγορία;

Σύμφωνα με την ανακοίνωση που έβγαλε η proslipsis ,την άλλη βδομάδα... :-\
"...Την ερχόμενη εβδομάδα το ΑΣΕΠ αναμένεται να ανακοινώσει τους πίνακες των υποψηφίων ανά κλάδο – ειδικότητα, καθώς και τα περίπου 200 ονόματα αυτών που αποκλείονται από τις εξετάσεις επειδή υπέβαλαν αίτηση εκπρόθεσμα ή επειδή δεν συνυπέβαλαν το προβλεπόμενο παράβολο...."

Λέμε τώρα...μην το δένεις και κόμπο!!! :P
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #217 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 05:12:33 μμ »
Καλημέρα  :)

Πάλι τα ίδια . Στην αρχή το έθνος έλεγε για 13-14 Ιανουαρίου. Τώρα λέει για τέλος. Μέσα στις Δευτεροβάθμιες ακούγετε για Φεβρουάριο με Μάρτιο. Άντε να δούμε στο τελος ποιος θα έχει δίκιο.
Ψυχραμία .  Όχι πανικός.   ;)

Νομίζω πως καλό θα ήταν να μην επιβαρύνουμε μια ήδη τεταμένη και αμφίβολη κατάσταση με φημολογίες. Οι ανά την χώρα 2θμιες δεν αποφασίζουν για το διαγωνισμό, και ό,τι κι αν ακούγεται εκεί δεν είναι απαραίτητα υπεύθυνο ούτε σχετικό με τον Ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος mariav

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #218 στις: Δεκέμβριος 01, 2006, 02:18:37 μμ »
Καλημέρα  :)

Πάλι τα ίδια . Στην αρχή το έθνος έλεγε για 13-14 Ιανουαρίου. Τώρα λέει για τέλος. Μέσα στις Δευτεροβάθμιες ακούγετε για Φεβρουάριο με Μάρτιο. Άντε να δούμε στο τελος ποιος θα έχει δίκιο.
Ψυχραμία .  Όχι πανικός.   ;)

Νομίζω πως καλό θα ήταν να μην επιβαρύνουμε μια ήδη τεταμένη και αμφίβολη κατάσταση με φημολογίες. Οι ανά την χώρα 2θμιες δεν αποφασίζουν για το διαγωνισμό, και ό,τι κι αν ακούγεται εκεί δεν είναι απαραίτητα υπεύθυνο ούτε σχετικό με τον Ασεπ.


xr15gr ,
δεν εννοούσα ότι ισχύει αυτό που λέγετε στις δευτεροβάθμιες. Και σίγουρα δεν είναι οι δευτεροβάθμιες αυτές που θα αποφασίσουν , όμως δεν αποφασίζουν ούτε και οι εφημερίδες που βγαίνουν κάθε λίγο και λιγάκι και λένε και από μία ημερομηνία. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι βγαίνει ο καθένας και λέει από μια ημερομηνία και δημιουργεί πανικό.

Αποσυνδεδεμένος silvia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #219 στις: Δεκέμβριος 01, 2006, 10:08:09 μμ »
Πρώτη φορά εδώ και τόσο καιρό που διαβάζω (από τον Ιούνιο υπερεντατικά) μου έχουν σπάσει τα νεύρα...

Εσείς πώς τα καταφέρνετε; Με έχει πιάσει απελπισία, αισθάνομαι ότι δε θα περάσω... Δίνω και για πρώτη φορά και ψαρώνω...

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #220 στις: Δεκέμβριος 02, 2006, 03:21:49 μμ »
silvia μην απελπίζεσαι! Στην ίδια περίπου κατάσταση βρίσκομαι κι εγώ. Γκρινιάζω συνεχώς και το κακό είναι ότι μεταφέρω το άγχος μου και τη μαυρίλα μου και σε άλλους.  :)
Είναι λογικό μετά από κάποιο διάστημα να κουράζεσαι. Όμως νομίζω ότι θα πρέπει να σκεφτόμαστε όλοι μας ότι κάνουμε μια προσπάθεια κι απο κει και πέρα ό,τι γίνει. Εξάλλου απ' ότι έχω καταλάβει κι από άλλη μια φορά που έχω ξαναδώσει στο ΑΣΕΠ είναι ότι παίζει ρόλο κι ο παράγων τύχη κι όχι μόνο το διάβασμα. Οπότε ας δούμε λίγο πιο θετικά τα πράγματα και ελπίζω να μας βγει σε καλό... :)

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #221 στις: Δεκέμβριος 04, 2006, 08:14:58 πμ »
Σύμφωνα με την alfavita οι τελικές ημερομηνίες είναι 20-21 Ιανουαρίου
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/anak20061204b.php

Αποσυνδεδεμένος Amelie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #222 στις: Δεκέμβριος 04, 2006, 01:46:45 μμ »
Μολις τηλεφώνησα στον ΑΣΕΠ (γιατί τσέκαρα το site και δεν είχε τίποτα) και μου είπε οτι ακομα δεν έχουν επίσημη ημερομηνια και οτι ο διαγωνισμός θα γίνει σε δύο Σ/Κ όπως όλες τις φορές...

Αποσυνδεδεμένος mariav

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #223 στις: Δεκέμβριος 04, 2006, 02:09:18 μμ »
Μολις τηλεφώνησα στον ΑΣΕΠ (γιατί τσέκαρα το site και δεν είχε τίποτα) και μου είπε οτι ακομα δεν έχουν επίσημη ημερομηνια και οτι ο διαγωνισμός θα γίνει σε δύο Σ/Κ όπως όλες τις φορές...

Σου είπαν ότι σίγουρα θα γίνει στις 21 Ιανουαρίου;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 520
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.147 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.