*

Αποστολέας Θέμα: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;  (Αναγνώστηκε 89405 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #280 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 11:59:39 πμ »
Μόλις πήρα τηλέφωνο στο ΑΣΕΠ και ρώτησα αν θα δημοσιευτούν οι πίνακες αποκλειόμενων στην ιστοσελίδα τους.Η απάντηση ήταν αρνητική διότι ,όπως μου είπε η υπάλληλος,πρόκειται για προσωπικά δεδομένα...(τώρα γιατί έγιναν φέτος προσωπικά δεδομένα ενώ στους προηγούμενους διαγωνισμούς δεν ήταν,μόνο αυτοί το ξέρουν! :P)
Για όποιον ενδιαφέρεται πάντως,μπορείς να δώσεις το ονοματεπώνυμό σου και σου λένε τηλεφωνικά αν είσαι στους αποκλειόμενους ή όχι (πράγμα επίσης χαζό βέβαια, γιατί η ταυτότητα δεν πιστοποιείται από το τηλέφωνο...θα μπορούσα να ρωτάω για οποιονδήποτε άσχετο και όχι για μένα! ::))
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:33:51 »

MaYaMaYa

  • Επισκέπτης
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #281 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 02:10:55 μμ »
σωστή! ;)

Αποσυνδεδεμένος Nema

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #282 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 09:49:55 μμ »
 :-* καλησπέρα σε όλους!!!

άλλο και τούτο πάλι!!! είμαι περίεργη για το πώς θα είναι αυτά τα τεστ δεξιοτήτων!!!! μπορεί κανείς να φανταστεί τι θα σκαρφιστούν

πάλι????!!!  ??? 

στις δεξιότητες ανήκουν και οι ...τούμπες? γιατί ειμαι καλή σ΄αυτό !!!!εχω ελπίδες μαλλον!!! :P :-X 

Δε χρειάζεται να είμαστε οι καλύτεροι. Αξίζει να έχουμε δώσει τον καλύτερο εαυτό μας!!!

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #283 στις: Δεκέμβριος 14, 2006, 12:01:02 πμ »
ενδεικτικα για το τεστ δεξιοτητων δες:

http://www.alfavita.gr/monimanapl/monimanap20060927a.php

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:33:51 »

Αποσυνδεδεμένος Giota25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #284 στις: Δεκέμβριος 14, 2006, 01:37:44 πμ »
Διάβασα κι εγώ την Τρίτη για το τεστ δεξιοτήτων που θα ισχύει για όλους και την κατάργηση των γραπτών διαγωνισμών και εξοργίστηκα!Και αυτό που με πειράζει πιο πολύ είναι ότι δεν αντιδράει κανείς!Η πιο αξιοκρατική διαδικασία για προσλήψεις στο Δημόσιο ήταν οι γραπτοί διαγωνισμοί.Και τώρα πάνε και αυτοί?Και μάλιστα και στους εκπαιδευτικούς!΄Ελεος!Και η ερώτησή μου είναι αν πιστεύετε ότι θα ισχύσει τελικά?Γιατί εγώ το βρίσκω παράλογο και δε θέλω να το πιστέψω!

Αποσυνδεδεμένος Nema

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #285 στις: Δεκέμβριος 14, 2006, 10:23:10 πμ »
 :)  καλημέρα!!! ευχαριστώ πολύ για την αμεση απάντηση!!! x15gr  :)

αν τα προσωπικά στοιχεία του κάθε υποψηφίου είναι καλυμμένα τότε θα μπορούσαν και τα τεστ αυτά να είναι αντικειμενικά!!

τεστ δηλαδή γενικών γνώσεων...χμχμχμ!!! ομολογώ ότι μου ακούγεται ενδιαφέρον...αλλά καλύτερα να μη λέω μεγάλες κουβέντες από

τώρα!!!  Πάντως εύχομαι ό,τι  γίνει, να έιναι μόνο για καλό!!! :-*

Δε χρειάζεται να είμαστε οι καλύτεροι. Αξίζει να έχουμε δώσει τον καλύτερο εαυτό μας!!!

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #286 στις: Δεκέμβριος 14, 2006, 12:17:39 μμ »
Για μένα η επανεκτίμηση του τρόπου εισαγωγής εκπαιδευτικών στο δημόσιο είναι πολύ θετικό στοιχείο. Τρεις λόγοι που σκέφτομαι αυτή τη στιγμή είναι οι παρακάτω:

1. Οι εκπαιδευτικοί είναι ο μόνος κλάδος στους οποίους πάγια τακτική του δημοσίου είναι η επιλογή μέσω γραπτού διαγωνισμού, και όχι με βάση κυρίως ακαδημαϊκά και επαγγελματικά κριτήρια, τα οποία έχουν το πλεονέκτημα πως είναι πιστοποιημένα σε βάθος χρόνου και από περισσότερους τους ενός ανθρώπους (π.χ. ο τελικός βαθμός πτυχίου είναι συνάρτηση πολλών εξετάσεων και προσπάθειας ετών). Για ποιο λοιπόν λόγο να μην ισχύει και στους εκπαιδευτικούς ό,τι ακριβώς και στους άλλους κλάδους ΠΕ/ΤΕ;

2. Δε συμφωνώ πως οι γραπτοί δαγωνισμοί είναι η πιο αξιοκρατική διαδικασία για επιλογή στο δημόσιο. Είναι απλά ένας τρόπος κατάταξης, στον οποία όμως υπεισέρχονται κάποιοι αναξιοκρατικοί παράγοντες: από τη οικονομική δυνατότητα του υποψηφίου να προετοιμαστεί επαρκώς και την ικανότητα να αποδώσει μέσα σε δύο συγκεκριμένες μέρες μέχρι τον εξεταστή του γραπτού του. Είναι, νομίζω, λιγότερο αξιοκρατικό κριτήριο από τον τελικό βαθμό ενός πτυχίου.

3. Ορισμένες ειδικότητες, όπως οι φιλόλογοι, εξετάζονται σε ύλη αρκετά μεγάλη, και σε αντικείμενα τα οποία δεν έχουν διδαχτεί (επαρκώς) κατά τις σπουδές τους. Αυτό είναι αρκετά άδικο, τη στιγμή μάλιστα που πολλοί είναι οι υποψήφιοι που δεν έχουν την πολυτέλεια σε χρόνο και χρήμα να διαθέσουν μήνες για προετοιμασία για τον διαγωνισμό.

Όσον αφορά τώρα το τεστ δεξιοτήτων, ας περιμένουμε να δούμε πρώτα κάποια επίσημη ανακοίνωση, και μέτα ας προβούμε σε εκτιμήσεις. Πάντως, το θετικό είναι πως ο ΑΣΕΠ βλέπει πως ο διαγωνισμός δεν προχωράει, και κάνει κάποιες σκέψεις για την τροποποίηση στη διαδικασία επιλογής.

Αποσυνδεδεμένος silvia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #287 στις: Δεκέμβριος 14, 2006, 07:35:15 μμ »
Μακάρι, όσοι είμαστε καλά προετοιμασμένοι και μας έχει βγει η πίστη ανάποδα να περάσουμε τώρα. Μακάρι όμως χίλιες φορές να περάσει αυτό το τεστ δεξιοτήτων και να μην ξαναγίνει ο ΑΣΕΠ όπως έχει καταντήσει.
Συμφωνώ με τον xr15gr ότι πρέπει κάπου να αξιολογηθούμε συνολικότερα. Και κατά κάποιο τρόπο ας μετρήσουν ουσιαστικά κάποτε οι ξένες γλώσσες και οι μεταπτυχιακές σπουδές κι ας μην ακυρώνονται τόσες προσπάθειες από έναν διαγωνισμό που επιβραβεύει για μια ακόμη φορά την παπαγαλία, την ακρισία και -το χειρότερο- την εξίσωση προς τα κάτω ως κακώς εννοούμενη αξιοκρατία.
Και όπως λέει ο xr15gr ποιος θα μας 'χορηγεί' για να διαβάζουμε την ύλη της παπαγαλίας;;;;

MaYaMaYa

  • Επισκέπτης
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #288 στις: Δεκέμβριος 15, 2006, 12:14:50 πμ »
ποια παπαγαλία βρε παιδια; ουτε γι'αυτήν δεν προλαβαινουμε! διαβαζω, διαβ.αζω...κανεις δεν καταλαβαινει οτι ακομα και όλη την ημερα πανω απο ένα βιβλιο να είμαι (που δεν αρκει το ένα βιβλιο, ουτε τα 4 χρονια σπουδων , ουτε 2 τα μεταπτυχιακα) και θα έρθει εκεινο το πρωινο που θα δωσω και μες την αγωνια μου θα εχω ξεχάσει ακομα και το ονομα μου να γράψω! συγχωρεστε το ξεσπασμα μα δεν κατανοεί ο περίγυρός μου τι περνάω και νομίζουν οτι είναι σίγουρη η επιτυχια αν κάθεσαι και διαβαζεις, πας ενα φροντιστήριο και είσαι ωρες ατελειωτες με τα βιβλια και τις σημειω΄σεις...τριτη φορά δίνω, έρχομαι κοντά στην πηγή, νερό αν δω πότε θα πιούμε...!και το τεστ δεξιοτήτων να μπει τι <μπιπ> δεξι'οτητες ακριβώς θα εξετάζουν? ποιος αρμόδιος φορέας θα διαμορφώνει το καταλληλο τεστ? μην καταντήσουμε σαν τα τεστ εφυιας για να διακρίνουμε την αρια φυλή απο του λοιπούς...ας κανουν καλλυτερα ψυχολογικά τεστ, να δούμε ποιοι είνα αρμόδιοι να διδάξουν στα σχολεια μας1 που όλοι μας έχουμε περάσει απο κάποιον εκπαιδευτικο που παρ ατις γνώσεις του δεν είχε ουτε μεταδοτικότητα ουτε καν αγάπη για τη διδασκαλία και τα παιδιά...μια αγκαρία έκανε και τιποτε παραπάνω...σε αυτά η ελλάδα μας είναι μακρυά νυχτωμένη

συγγνώμη βρε παιδια, αγανάκτησα!

καλό μας υπόλοιπο!

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #289 στις: Δεκέμβριος 15, 2006, 06:22:02 μμ »
Δημοσιεύτηκαν τα εξεταστικά κέντρα για τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ

http://www.alfavita.gr/index.php

Αποσυνδεδεμένος Nema

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #290 στις: Δεκέμβριος 15, 2006, 08:20:19 μμ »
καλησπερα!!! εσεις εχετε ενημερωθει για το αν εγιναν δεκτες οι αιτησεις σας ή οχι?

περασα χθες απο νομαρχια  και δεν ηξεραν τιποτε ακομα. Πέρασα κι απο ένα κεντρικο ΚΕΠ αλλα κι εκει τιποτα( για να μην

σχολιασω τη συμπεριφορα του αγενεστατου υπαλληλου του ΚΕΠ-- αλλα συνηθισμενα τα βουνα απο τα χιονια!!!)

-Εχετε εναμιση μηνα μπροστα σας για να  μαθαιτε αν θα δωσετε, ποτε να τα προλαβει ολα το ΑΣΕΠ?, μου ειπε. τι να του πεις απο εκει και

περα? ??? >:( :P :-X :-\
Δε χρειάζεται να είμαστε οι καλύτεροι. Αξίζει να έχουμε δώσει τον καλύτερο εαυτό μας!!!

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #291 στις: Δεκέμβριος 15, 2006, 08:28:14 μμ »
Nema,εμένα μου το είπαν τηλεφωνικά από το ΑΣΕΠ. ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #292 στις: Δεκέμβριος 15, 2006, 09:52:10 μμ »
Εμένα μου το είπε τηλεφωνικά μια φίλη μου  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2006, 11:33:54 πμ από xr15gr »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε είναι ο επόμενος ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #293 στις: Δεκέμβριος 16, 2006, 11:32:52 πμ »
Όλο το άρθρο για ΑΣΕΠ 2007 και τεστ δεξιοτήτων (Έθνος 12/12/06) τώρα και στο alfavita.gr

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/anak20061216e.php

http://www.alfavita.gr/ASEP/asep20061216a.php
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2006, 11:34:48 πμ από xr15gr »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.