*

Αποστολέας Θέμα: Περί απεργίας...  (Αναγνώστηκε 27062 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 31, 2006, 11:20:52 πμ »
..... δεν νομίζω ότι αρμόζουν ΤΟΣΕΣ πια προεκτάσεις στο θέμα, που να φτάσουμε στο Γλέζο και να μιλάμε για "Οκτωβριανά" της παιδείας...ή να κάνουμε μνεία στη λήθη...η ιστορική μνήμη αυτών που ΔΕΝ ενστερνίστηκαν τα αιτήματα του αγώνα δεν πάσχει...
Προσωπικά,δεν αναφέρθηκα στην ιστορική μνήμη όσων δεν ενστερνίστηκαν τα αιτήματα της απεργίας.Θέλησα να εκφράσω τον προβληματισμό μου σχετικά με τα "αποτελέσματα" της απεργίας και το τι μέλλει γενέσθαι από εδώ και πέρα.Και κυρίως αναφερόμουν στους "άνωθεν",που μπορεί να τους ζόρισε για κάποιο χρονικό διάστημα το θέμα,αλλά από την στιγμή που οι δάσκαλοι επέστρεψαν στα σχολεία,δεν έχουν λόγο να συνεχίσουν να ασχολούνται, και μπορούν ανενόχλητοι να το ξεχάσουν και να ξαναασχοληθούν με αυτό κατά την προεκλογική περίοδο... :P
Ή,επίσης,για όλους εκείνους που συμπαραστάθηκαν "μερικώς" και που ενδεχομένως,τώρα που όλα βρήκαν τον παλιό ρυθμό,ξεχάσουν ότι έγινε, ή ακόμα χειρότερα, υιοθετήσουν την άποψη ότι το ζήτημα θεωρείται λήξαν και τα προβλήματα λύθηκαν ως δια μαγείας!(και μιλάω για τους πάντες,γονείς,ΜΜΕ,κλπ...)Κανένα πρόβλημα δε λύθηκε και όλα παραμένουν στην ίδια άθλια κατάσταση.Και οι εκπαιδευτικοί πρέπει με κάθε τρόπο να μην αφήσουν κανένα να το ξεχάσει αυτό!Μόνο έτσι πιστεύω ότι μπορεί να ανοίξει ένας διάλογος επί της ουσίας για τα θέματα της παιδείας.Όσο το θέμα παραμένει στην επικαιρότητα,τόσο υπάρχει ελπίδα κάτι να "προχωρήσει"...
Όσο για εκείνους που δεν ενστερνίστηκαν τα αιτήματα,ίσα ίσα που θέλουν να το ξεχάσουν,για να ξεχάσουν και όλη αυτή την αδικαιολόγητη(κατά τη γνώμη τους) αναστάτωση που υπέστησαν από τους ανεύθυνους απεργούς συναδέλφους τους.Δεν ενδιαφέρθηκαν για την απεργία όταν έπρεπε,θα ενδιαφερθούν τώρα? ::)Και για να το θέσω πιο "ωμά" ποσώς με ενδιαφέρει,προσωπικά,αν θα ξεχάσουν το θέμα όσοι εναντιώθηκαν σε αυτό.Άλλοι με ενδιαφέρει να το θυμούνται!(και αυτό μην το πάρεις ως προσωπική αιχμή...)

ΥΓ.Αυτό το παράδειγμα που αναφέρει ο Μιχάλης,μπορεί να μην είναι "συγκρίσιμο" με το θέμα της απεργίας,αποτυπώνει όμως ξεκάθαρα τους ισχυρισμούς μου περί "λήθης".Έδω ξέχασε ο κόσμος τι ήταν και τι έκανε ο συγκεκριμένος άνθρωπος και δεν θα ξεχάσει ένα "τσούρμο δασκαλάκους" που τόλμησαν να σηκώσουν κεφάλι...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2006, 11:39:08 πμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περί απεργίας...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:56:34 »

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #99 στις: Νοέμβριος 03, 2006, 03:16:30 μμ »
Νομίζω ότι ο τρόπος που οι εκπαιδευτικοί και "οι τοπικές κοινωνίες" τίναξαν από πάνω τους το μερίδιο της ευθύνης για τους βιασμούς των καταλήψεων, ήταν εγκληματικός (από τα λίγα που είδα στην τηλεόραση, γιατί γενικώς το θεωρώ χάσιμο χρόνου...). Ελπίζω να βρεθεί κάποιος στη συζήτηση αυτή που να μου αποδείξει τεκμηριωμένα ότι οι εκπαιδευτικοί, οι γονείς, κάποιος τέλος πάντων έλαβε έστω και στοιχειώδη μέριμνα ώστε να αποφευχθούν τέτοια έκτροπα στις καταλήψεις... γιατί αν δεν είχαν φανταστεί ότι θα συμβούν-ή αν το θεωρούν φυσιολογικό, ως σημείο των καιρών μας-μόνο για γονείς και εκπαιδευτικοί δεν κάνουν...
(Παιδιά, έχω δει ΠΟΛΛΑ και έχω φρίξει με τη συμπεριφορά των γονέων με παιδιά στο Δημοτικό-την "ελαφρότητα" με την οποία αντιμετωπίζουν σοβαρά θέματα, και έχω δει πολλά τέτοια παραδείγματα και από τον χώρο των καθηγητών του ΤΕΙ, όπου ανήκα μέχρι πέρυσι. Θέλω να πιστεύω ότι στη Δευτεροβάθμια είναι διαφορετικά τα πράγματα, αλλά φοβάμαι πως δεν είναι...)
Ίσως θα ήταν καλύτερη ιδέα να ανοίξουμε καινούργιο νήμα, ας μου πει ο moderator αν είναι έτσι...τα απαράδεκτα αυτά που συμβαίνουν είτε με βιντεοσκοπήσεις από κινητά, είτε με βιασμούς σε χώρους σχολείων θα έπρεπε να μας απασχολούν όλους...δεν είμαι σε πρωινό ωράριο, τα παιδιά του εσπερινού είναι λίγα, η συμπεριφορά τους ώριμη σε γενικές γραμμές, οι περισσότεροι δεν έχουν κινητά υψηλής τεχνολογίας...τι γίνεται όμως στο πρωινό; Τι σόι δάσκαλοι και καθηγητές είμαστε αν επιτρέπουμε να γίνονται τέτοια πράγματα εν γνώση μας;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2006, 03:18:27 μμ από spaceoddity »
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #100 στις: Νοέμβριος 04, 2006, 11:59:25 πμ »
Νομίζω ότι ο τρόπος που οι εκπαιδευτικοί και "οι τοπικές κοινωνίες" τίναξαν από πάνω τους το μερίδιο της ευθύνης για τους βιασμούς των καταλήψεων, ήταν εγκληματικός (από τα λίγα που είδα στην τηλεόραση, γιατί γενικώς το θεωρώ χάσιμο χρόνου...). Ελπίζω να βρεθεί κάποιος στη συζήτηση αυτή που να μου αποδείξει τεκμηριωμένα ότι οι εκπαιδευτικοί, οι γονείς, κάποιος τέλος πάντων έλαβε έστω και στοιχειώδη μέριμνα ώστε να αποφευχθούν τέτοια έκτροπα στις καταλήψεις... γιατί αν δεν είχαν φανταστεί ότι θα συμβούν-ή αν το θεωρούν φυσιολογικό, ως σημείο των καιρών μας-μόνο για γονείς και εκπαιδευτικοί δεν κάνουν...

1.Τον πληθυντικό ("βιασμούς") δεν τον καταλαβαίνω,εκτός αν έχω χάσει επεισόδια...
2.Το συλλογισμό "οι καθηγητές απεργούν"="οι μαθητές κάνουν καταλήψεις"="οι καθηγητές φταίνε για ό,τι συμβαίνει στις καταλήψεις",συνεχίζω να τον θεωρώ αβάσιμο
3.Η μέριμνα,εκτός αν βάλουμε αστυνομία μέσα στο σχολείο,ποια θα μπορούσε να είναι?Εκτός αν εννοείς να πείσουν οι καθηγητές τα παιδιά να σταματήσουν την κατάληψη.Απ'όσο ξέρω όπου επιχειρήθηκε κάτι τέτοιο,δεν είχε κανένα αποτέλεσμα.
4.Φυσιολογικός ένας βιασμός ή οποιαδήποτε άλλη παραβατική πράξη,δεν μπορεί να θεωρηθεί από κανένα νοήμων άνθρωπο,εκπαιδευτικό ή μη.
Το να πει κανείς ότι είναι σημεία των καιρών,δε σημαίνει ότι τα θεωρεί και φυσιολογικά,κάνει απλά μία ρεαλιστική διαπίστωση.

(Παιδιά, έχω δει ΠΟΛΛΑ και έχω φρίξει με τη συμπεριφορά των γονέων με παιδιά στο Δημοτικό-την "ελαφρότητα" με την οποία αντιμετωπίζουν σοβαρά θέματα, και έχω δει πολλά τέτοια παραδείγματα και από τον χώρο των καθηγητών του ΤΕΙ, όπου ανήκα μέχρι πέρυσι. Θέλω να πιστεύω ότι στη Δευτεροβάθμια είναι διαφορετικά τα πράγματα, αλλά φοβάμαι πως δεν είναι...)
...τα απαράδεκτα αυτά που συμβαίνουν είτε με βιντεοσκοπήσεις από κινητά, είτε με βιασμούς σε χώρους σχολείων θα έπρεπε να μας απασχολούν όλους............. οι περισσότεροι δεν έχουν κινητά υψηλής τεχνολογίας...τι γίνεται όμως στο πρωινό; Τι σόι δάσκαλοι και καθηγητές είμαστε αν επιτρέπουμε να γίνονται τέτοια πράγματα εν γνώση μας;

1.Την "συμπεριφορά των γονέων"(...σου θυμίζω τι μου είχες πει και τι σου είχα απαντήσει στο pm)ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ!
2.Οι βιντεοσκοπήσεις σε χώρους σχολείων,από που συμπεραίνονται?Μήπως από την "σκληρό πορνό" εκπομπή του Ευαγγελάτου?Σου απέδειξε εσένα ότι γίνονται εντός του σχολείου?Ότι γίνονται εν ώρα μαθήματος ή λειτουργίας του σχολείου,κάτω από τη μύτη των καθηγητών?Πώς το απέδειξε αυτό?Γιατί εγώ το 5λεπτο που "μπόρεσα" να δω (για την αισθητική μου και πολύ ήταν),δεν είδα με την κάμερα που τράβαγε ο πιτσιρίκος να φαίνεται στο βάθος "6ο γυμνάσιο τάδε",ούτε κουδούνι άκουσα,ούτε ξέρω αν ήταν τουαλέτες σχολείου ή μπαρ.Υποτιμούσε τη νοημοσύνη μου ο εν λόγω κύριος προσπαθώντας να με πείσει,με τα αδιάσειστα δημοσιογραφικά του στοιχεία,για την σεξουαλική επιδημία που έχει πέσει πάνω στα Ελληνόπουλα! :oΑν έχω παρανοήσει επειδή δεν είδα όλη τη φοβερή αυτή "δημοσιογραφική" έρευνα,ζητώ συγνώμη.
3."Κινητά υψηλής τεχνολογίας"-Στην πυρά (και γι'αυτό) οι δάσκαλοι,αυτοί τους τα αγοράζουν και αυτοί τους δίνουν τα πρότυπα πώς να τα χρησιμοποιούν και όχι οι "Εισαγγελάτοι" και οι "Μεγάλοι Αδερφοί"με τις κρυφές κάμερες (που μετά κάνουν και τους σοκαρισμένους για ότι συμβαίνει...ας γελάσω για να μην σπάσω το pc απ'τα νεύρα μου!!! >:()
4.Το καινούριο στην όλη ιστορία ποιο είναι?Κατά τη γνώμη μου το κινητό και μόνο.Και 40 χρόνια πριν γίνονταν παρόμοια πράγματα (ο νόμος 4000 σας λέει κάτι?) και αντί να καταγράφουν με κινητό "έπαιρναν μάτι"(με συγχωρείτε και για την άκοσμη έκφραση).Τότε που τα σχολεία ήταν "φυλακές" και οι καθηγητές "δεσμοφύλακες".Και τότε γίνονταν.Κι όταν ήμουν εγώ μαθήτρια πήγα πενταήμερη και όσοι ήθελαν να "βγάλουν τα μάτια τους",βρήκαν ευκαιρία και το έκαναν,όπως συνέβαινε πάντα στις πενταήμερες.Και κοπέλα-μαθήτρια βιάστηκε από παρέα εξωσχολικών τότε στη Ρόδο,αλλά δεν είδα να γίνει καμιά εκπομπή.Οι ηθικοπλάστες δημοσιογράφοι τώρα τα ανακαλύπτουν αυτά και τους κάνουν τόση εντύπωση?Σε τι αγγελικά πλασμένο μαθητικό κόσμο έχουν ζήσει αυτοί?Ή μήπως είναι ένας ακόμα ωραίος τρόπος να "χώσουμε" πιο βαθιά απ'ότι είναι τους εκπαιδευτικούς και ταυτόχρονα να τσιμπήσουμε και τα νουμεράκια μας,με το "πιασάρικο" αυτό θέμα,κι αφού είμαστε κι έξω από το χορό,να πούμε κι ένα τραγουδάκι κάνοντας και το κήρυγμά μας ταυτόχρονα (αφού έχουμε την συνείδησή μας καθαρή... :-X)
Δεν τυγχάνουν που δεν τυγχάνουν κανενός απολύτου κοινωνικού σεβασμού,ας δώσουμε και τη χαριστική βολή,έτσι ώστε α)να μην ξανασηκώσουν κεφάλι,β)να αποποιηθούμε ως γονείς πάσα ευθύνη.Γιατί,βλέπεις,είναι ένα παιδί καλός χαρακτήρας-άνθρωπος,αμέσως να πούμε ότι οφείλεται στην σωστή αγωγή που έχει πάρει από το σπίτι.Εκδηλώνει ένα παιδί παραβατική συμπεριφορά...κρεμάστε το δάσκαλο!
Λυπάμαι...αλλά με τέτοια νοοτροπία δε βγάζουμε άκρη.Στις χώρες με τα καλύτερα εκπαιδευτικά συστήματα,με τους πιο καταρτισμένους-εκπαιδευμένους-ευσυνείδητους εκπαιδευτικούς γίνονται εγληματικές πράξεις και καταλήγουν παιδιά εγκληματίες.Εδώ τι αλλάζει? :-\
...Μπορούμε τώρα να κάτσουμε σαν τους γέρους του "mappet show" να γκρινιάζουμε και να κριτικάρουμε από το σπιτάκι μας την άθλια κοινωνία που ζούμε και τους άθλιους καθηγητές που διδάσκουν τα παιδιά μας... 8)

ΥΓ.Είναι πάρα πολλά αυτά που θα ήθελα να πω,αλλά ξέρω ότι θα κουράσω,κι ότι πρέπει να ανοίξω καινούριο θέμα γιατί το συγκεκριμένο δεν έχει καμία σχέσημε την απεργία!

...Και κάτι άλλο.Τα καλύτερα υλικά,αγαπητή συναδέλφισσα, να βάλεις σε ένα κέικ,όταν ο φούρνος δεν ψήνει καλά,αποτυχία θα είναι.Τον καλύτερο εκπαιδευτικό να δώσεις σε ένα παιδί,θα κάνει ένα βήμα μπρος στο σχολείο και θα πάει σπίτι του και θα κάνει δέκα βήματα πίσω.Δεν πα να χτυπιέμαι εγώ σαν το χταπόδι κάτω να δώσω ΑΓΩΓΗ,όταν ο ίδιος ο γονιός και η κοινωνία κατ'επέκταση,θεωρεί το ρόλο μου διακοσμητικό,και με θυμάται επιλεκτικά μόνο όταν γίνεται κάτι στραβό,για να μου αποδώσει ευθύνες,τα ίδια και χειρότερα θα γίνονται!!! :(
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2006, 12:33:00 μμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #101 στις: Νοέμβριος 08, 2006, 12:11:38 μμ »
Επανέρχομαι κι εγώ μετά από ένα νεοαποκτηθέν αυχενικό σύνδρομο (λόγω ΚΑΘΙΣΤΙΚΗΣ εργασίας, ΠΟΛΛΩΝ ΩΡΩΝ δουλειάς γραφείου, αλλά και συνθηκών ΕΝΤΟΝΟΥ ΣΤΡΕΣ που είχα το πρώτο εξάμηνο φέτος - γιατί και ένας συγγραφέας μπορεί να είναι όλη μέρα στον υπολογιστή αλλά πιο χαλαρά, ενώ στο γραφείο, πέραν της στάσης (την οποία προσέχω), όταν υπάρχει στρες και μας πιεζουν στη δουλειά, οι ώμοι είναι "σφιγμένοι" και ασκείται πίεση στον αυχένα, που (στη δική μου περίπτωση) προκάλεσε σχεδόν αναστροφή της κλίσης του αυχένα... Και όταν σχολίασα στη ρευματολόγο "και πώς λοιπόν θα κάνω εγώ -και όλοι οι ιδιωτικοί υπάλληλοι- καθιστική εργασία στα 65 μου και βάλε;;;" (αν δε μας έχουν απολύσει, λέμε τώρα), η γυναίκα πραγματικά έβαλε τα γέλια, είναι ανέκδοτο, θα σακατευτούμε όλοι. (Και μιλάμε ότι κάποιοι μιλάνε για 60 και 70 ώρες εργασίας την εβδομάδα στην Ε.Ε.;; Δείτε τη χθεσινή Ναυτεμπορική, http://www.naftemporiki.gr/news/static/06/11/07/1262956.htm).

Παιδιά, είναι μεγάααααλο πλεονέκτημα το ωράριο και οι διακοπές στη δημόσια εκπαίδευση, όσα άλλα προβλήματα και να υπάρχουν. Δε μιλάμε μόνο για τα πρακτικά θέματα (ποιος θα κρατήσει τα παιδιά) ή τα ψυχολογικά/συναισθηματικά (να είσαι κοντά στα παιδιά σου), αλλά και για θέματα υγείας και καταπόνησης του οργανισμού στις πολύωρες δουλειές γραφείου (κόκκαλα, αρθρώσεις, μυικό σύστημα...) Ξέρετε ότι ορισμένοι συνάδελφοί μου κυκλοφορούν συχνά με κολάρο στον αυχένα και ότι άλλοι έχουν σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα από την πολλή χρήση του ποντικιού; Δεν ξέρω βρε παιδιά, αλλά νομίζω ότι τέτοιου είδους καταπόνηση δεν υπάρχει σε ένα δάσκαλο ή καθηγητή. Δεν υπονοώ τίποτε (ποια δουλειά είναι πιο εύκολη κλπ), απλά μετά το δικό μου θέμα έχω πολύ προβληματιστεί. (Και πώς να βάλω και φυσιοθεραπείες στο ήδη τρελό μου πρόγραμμα, όταν φεύγω από το γραφείο στις 6 ή 7 και με περιμένουν 2 παιδιά, σύζυγος και σπίτι;;;; Ουφφφφ... Μη σας επιβαρύνω και με τα δικά μου!)

4.Το καινούριο στην όλη ιστορία ποιο είναι?Κατά τη γνώμη μου το κινητό και μόνο.Και 40 χρόνια πριν γίνονταν παρόμοια πράγματα (ο νόμος 4000 σας λέει κάτι?) και αντί να καταγράφουν με κινητό "έπαιρναν μάτι"(με συγχωρείτε και για την άκοσμη έκφραση).

Παιδιά, εγώ ως ΠΕ 19 που εργάζομαι στις τηλεπικοινωνίες και παρακολουθώ τηλεπικοινωνιακά θέματα τα τελευταία 12 χρόνια, βλέπω γενικά ότι, ειδικά στην Αγγλία, "φοριέται" πολύ το "happy slapping" (http://en.wikipedia.org/wiki/Happy_slapping) όπου γίνονται εγκλήματα (έως και δολοφονίες, δείτε στο παραπάνω link) με μοναδικό(?) σκοπό τη βιντεοσκόπησή τους - υπάρχει αυτή η αίσθηση "αποστασιοποίησης", ότι αυτό που βλέπεις/βιντεοσκοπείς δεν είναι αληθινό, είναι σαν να βλέπεις ταινία. Εναν 37χρονο τον κλώτσησαν μέχρι θανάτου τέσσερις έφηβοι (και κορίτσια!), φάνηκε το περιστατικό και στη CCTV. Οπότε κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν γίνονταν τα ίδια παλιότερα - με την έννοια ότι γινόταν κάποιο έγκλημα και τελείωνε το πράγμα. Τώρα γίνεται το έγκλημα, στέλνεται με MMS, και επηρεάζει 10, 20, ή 100 παραλήπτες, κάποιοι από τους οποίους το αναπαράγουν...

Τη λατρεύω την τεχνολογία, τα παιδιά μου παίζουν "Πέρη και Κάτια" (εκπαιδευτικά cd) από... βρέφη, αλλά γεγονός είναι ότι υπάρχουν πολλές αρνητικές "παρενέργειες" και θέλει πολλή προσοχή.

Τα κινητά στα σχολεία δεν τα έζησα, πήρα το πρώτο μου κινητό στα 30 μου, αλλά μου φαίνεται παρανοϊκό, τουλάχιστον στο δημοτικό. Τι να πώ, τα παιδιά μου είναι μικρά, αν φτάσουν στην ηλικία που φυρνάνε μόνα τους στο σπίτι με τα πόδια, ίσως θα ήθελα να 'εχουν ένα κινητό για ώρα ανάγκης (???) - όπως κάποια μοντέλα που έχω μάθει ότι υπάρχουν στο εξωτερικό, που παίρνουν μόνο πχ 10 προκαθορισμένους αριθμούς (γονείες κλπ) αν χρειαστεί κάτι. Αλλά η χρήση σε ωρα σχολειου μου φαινεται απαράδεκτη (με την προϋπόθεση να μπορεί το παιδί να καλέσει το γονιό από το γραφείο, αν χρειαστεί κάτι, ή ο γονιός να μπορεί να επικοινωνήσει. Με αυτά ασχολείται ήδη ο συνήγορος του πολίτη - http://www.forthnet.gr/templates/newsPosting.aspx?p=179085). Τι να πώ. Εϊναι σοβαρό το θέμα. Απλά καταθέτω λίγες ιδέες για σκέψη.

Καλή σας μέρα!
It is better to light a candle than to curse the darkness..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περί απεργίας...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:56:34 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #102 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 07:34:43 μμ »
Θέλω να ρωτήσω τι γίνεται όσον αφορά το ωράριο εργασίας κάποιου εκπαιδευτικού που δεν απεργεί.

Συγκεκριμένα θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος σχετικά με τα εξής:

1) Αν ξεκινάει το πρόγραμμά του πχ την 4η ώρα, θα πρέπει να έρθει στο σχολείο από την 1η;

2) Θα καλύψει κενά άλλων συναδέλφων που απεργούν και απουσιάζουν ώστε τα παιδιά να μην κάνουν κενά και να φύγουν νωρίτερα;

3) Αν ναι, τότε εφόσον ολοκληρώσει τις διδασκαλίες του στα τμήματα που είχε νωρίτερα, μπορεί να φύγει;

Για παράδειγμα έστω ότι κάποιος έχει μάθημα μόνο 4η, 5η και 6η ώρα. Αν πάει στο σχολείο από την 1η και τα τμήματα στα οποία είχε μάθημα τυχαίνει να έχουν κενό 1η, 2η ,3η ώρα γιατί οι αντίστοιχοι καθηγητές απεργούν , τότε μπορεί να γίνει αναπλήρωση και ο καθηγητής αντί για 4η, 5η, 6η να κάνει μάθημα 1η, 2η, 3η και να φύγει μετά και αυτός αλλά και τα παιδιά;


Στο σχολείο μου υπάρχει η εξής "γραμμή":
α) Σε περίπτωση που ένας καθηγητής δεν συμμετέχει σε απεργία, τότε έρχεται από την 1η ώρα ανεξάρτητα πότε ξεκινούσε κανονικά. Ο λόγος είναι ότι μπορεί αρκετοί καθηγητές να απεργούν και το σχολείο να είναι χωρίς προσωπικό τις πρώτες ώρες, πράγμα που δεν πρέπει λόγω της ασφάλειας των μαθητών κλπ.

β) ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ο καθηγητής που απεργεί δεν αναπληρώνει ώρες μαθητών. Έτσι αν ένα τμήμα είχε 7η ώρα, τότε και τα παιδιά και ο καθηγητής θα περιμένουν μέχρι και την 7η ώρα. Ο λόγος είναι ότι αν ο καθηγητής κάνει αναπλήρωση, τότε ουσιαστικά διευκολύνει την λειτουργία του σχολείου και τους μαθητές κάτι που είναι σε αντίθεση με το πνεύμα της απεργίας όπου πρέπει να δημιουργηθεί κάποια δυσλειτουργία και δυσσαρέσκεια στον τρόπο λειτουργίας του σχολείου αυτήν την ημέρα, ώστε να βγει το μήνυμα προς τα έξω στην κοινωνία. (όπως οι αγρότες που κλείνουν τους δρόμους, ώστε να δημιουργούν μια δυσλειτουργία στην κοινωνία προκειμένου να διεκδικίσουν τα δικαιώματά τους και να εισακουστούν. Αντιθέτως με τους Ιάπωνες δηλαδή που όταν απεργούν δουλεύουν!)

Θέλω τις απόψεις σας και το τι γίνεται σε άλλα σχολεία.

Μια φορά μάλιστα πριν από χρόνια που είμουν αναπληρωτής νεοδιόριστος, δεν έκανα απεργία και τα παιδιά που είχα μαζί τους την 7η ώρα μου ζήτησαν αν μπορώ να τους κάνω την 1η ώρα που είχαν κενό, και δέχτηκα. Το τι άκουσα την άλλη μέρα από τους συνδικαλιστές δεν λέγεται!! Μέχρι και περικοπή μισθού ήθελε η διευθύντρια να μου κάνει επειδή έκανα αυτό! Τέλος πάντων.

Θέλω να πείτε και εσείς τι ισχύει σε αυτές τις περιπτώσεις

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #103 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 08:12:44 μμ »
Θέλω να ρωτήσω τι γίνεται όσον αφορά το ωράριο εργασίας κάποιου εκπαιδευτικού που δεν απεργεί.

Συγκεκριμένα θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος σχετικά με τα εξής:

1) Αν ξεκινάει το πρόγραμμά του πχ την 4η ώρα, θα πρέπει να έρθει στο σχολείο από την 1η;

2) Θα καλύψει κενά άλλων συναδέλφων που απεργούν και απουσιάζουν ώστε τα παιδιά να μην κάνουν κενά και να φύγουν νωρίτερα;

3) Αν ναι, τότε εφόσον ολοκληρώσει τις διδασκαλίες του στα τμήματα που είχε νωρίτερα, μπορεί να φύγει;

Για παράδειγμα έστω ότι κάποιος έχει μάθημα μόνο 4η, 5η και 6η ώρα. Αν πάει στο σχολείο από την 1η και τα τμήματα στα οποία είχε μάθημα τυχαίνει να έχουν κενό 1η, 2η ,3η ώρα γιατί οι αντίστοιχοι καθηγητές απεργούν , τότε μπορεί να γίνει αναπλήρωση και ο καθηγητής αντί για 4η, 5η, 6η να κάνει μάθημα 1η, 2η, 3η και να φύγει μετά και αυτός αλλά και τα παιδιά;


Στο σχολείο μου υπάρχει η εξής "γραμμή":
α) Σε περίπτωση που ένας καθηγητής δεν συμμετέχει σε απεργία, τότε έρχεται από την 1η ώρα ανεξάρτητα πότε ξεκινούσε κανονικά. Ο λόγος είναι ότι μπορεί αρκετοί καθηγητές να απεργούν και το σχολείο να είναι χωρίς προσωπικό τις πρώτες ώρες, πράγμα που δεν πρέπει λόγω της ασφάλειας των μαθητών κλπ.

β) ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ο καθηγητής που απεργεί δεν αναπληρώνει ώρες μαθητών. Έτσι αν ένα τμήμα είχε 7η ώρα, τότε και τα παιδιά και ο καθηγητής θα περιμένουν μέχρι και την 7η ώρα. Ο λόγος είναι ότι αν ο καθηγητής κάνει αναπλήρωση, τότε ουσιαστικά διευκολύνει την λειτουργία του σχολείου και τους μαθητές κάτι που είναι σε αντίθεση με το πνεύμα της απεργίας όπου πρέπει να δημιουργηθεί κάποια δυσλειτουργία και δυσσαρέσκεια στον τρόπο λειτουργίας του σχολείου αυτήν την ημέρα, ώστε να βγει το μήνυμα προς τα έξω στην κοινωνία. (όπως οι αγρότες που κλείνουν τους δρόμους, ώστε να δημιουργούν μια δυσλειτουργία στην κοινωνία προκειμένου να διεκδικίσουν τα δικαιώματά τους και να εισακουστούν. Αντιθέτως με τους Ιάπωνες δηλαδή που όταν απεργούν δουλεύουν!)

Θέλω τις απόψεις σας και το τι γίνεται σε άλλα σχολεία.

Μια φορά μάλιστα πριν από χρόνια που είμουν αναπληρωτής νεοδιόριστος, δεν έκανα απεργία και τα παιδιά που είχα μαζί τους την 7η ώρα μου ζήτησαν αν μπορώ να τους κάνω την 1η ώρα που είχαν κενό, και δέχτηκα. Το τι άκουσα την άλλη μέρα από τους συνδικαλιστές δεν λέγεται!! Μέχρι και περικοπή μισθού ήθελε η διευθύντρια να μου κάνει επειδή έκανα αυτό! Τέλος πάντων.

Θέλω να πείτε και εσείς τι ισχύει σε αυτές τις περιπτώσεις

Θεωρώ ότι αν γίνει αναπλήρωση στις ώρες συναδέλφου που απεργεί είναι απαράδεκτο!!!
Σποπός της απεργίας δεν είναι να καλυφθούν όλες οι ώρες, να μην γίνει κανένα κενό και μετά όλοι να πάνε για καφέ...
Βέβαια, εγώ είμαι νηπιαγωγός, αλλά κάθε φορά που υπάρχει απεργία, ο προϊστάμενος ζητά από τις συαν΄δελφους που δεν απεργούν να κρατήσουν και τα παιδιά των τμημάτων που δεν δουλεύουν. Ποτέ καμία συνάδελφος δεν δέχτηκε να το καάνει αυτό (ίσως και για το λόγο ότι 50 παιδιά δεν τα κουμαντάρεις με τίποτα!!!). Δεν πα να χτυπιότανε ο προϊστάμενος.....απλά, λόγω του ότι ήμασταν νηπιογωγείο, ειδοποιούσαμε τα παιδιά για να μην έρθουν την επόμενη μέρα (για πολλούς δεν έπρεπε ούτε αυτό να γίνεται)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #104 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 08:37:14 μμ »
Στη Δευτεροβάθμια αυτό που λες είναι ο κανόνας... Δηλαδή, οι ώρες αναπληρώνονται από συναδέλφους που δεν απεργούν -άσχετα εάν αυτό κανονικά δεν προβλέπεται. Είναι ωστόσο κατά κάποιο τρόπο και οδηγία Δ/ντών-Προϊσταμένων, αλλά πρέπει να επισημάνουμε ακόμη ότι αρκετοί συνάδελφοι "βολεύονται" με αυτή την κατάσταση, καθώς θα σχολάσουν νωρίτερα από το προβλεπόμενο, ενώ παράλληλα δεν θα έχουν χάσει και χρήματα λόγω απεργίας.......................
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #105 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 09:08:58 μμ »
Στη Δευτεροβάθμια αυτό που λες είναι ο κανόνας... Δηλαδή, οι ώρες αναπληρώνονται από συναδέλφους που δεν απεργούν -άσχετα εάν αυτό κανονικά δεν προβλέπεται. Είναι ωστόσο κατά κάποιο τρόπο και οδηγία Δ/ντών-Προϊσταμένων, αλλά πρέπει να επισημάνουμε ακόμη ότι αρκετοί συνάδελφοι "βολεύονται" με αυτή την κατάσταση, καθώς θα σχολάσουν νωρίτερα από το προβλεπόμενο, ενώ παράλληλα δεν θα έχουν χάσει και χρήματα λόγω απεργίας.......................

Ακριβώς αυτό εννοώ! Το βρίσκω όχι απλά λάθος, αλλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!! Δηλαδή γίνεται μια απεργία, απεργούν κάποιοι συνάδελφοι, διεκδικούν και γι' αυτούς που δεν κάνουν απεργία (αν κερδίσουν ο,τιδήποτε, αυτοί που δεν έκαναν απεργία θα το καπρωθούν επίσης), αυτοί που απεγούν χάνουν μιθό/δώρο/επίδομα άδειας και Αυτοί που δεν απεργούν τι κάνουν;;; Πάνε για ΚΑΦΕ!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2010, 09:27:14 μμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #106 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 09:20:19 μμ »


Ακριβώς αυτό εννοώ! Το βρήσκο όχι απλά λάθος, αλλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!! Δηλαδή γίνεται μια απεργία, απεργούν κάποιοι συνάδελφοι, διεκδικούν και γι' αυτούς που δεν κάνουν απεργία (αν κερδίσουν ο,τιδήποτε, αυτοί που δεν έκαναν απεργία θα το καπρωθούν επίσης), αυτοί που απεγούν χάνουν μιθό/δώρο/επίδομα άδειας και Αυτοί που δεν απεργούν τι κάνουν;;; Πάνε για ΚΑΦΕ!

ΟΚ, συμφωνώ μαζί σου... αν και είσαι νηπιαγωγός, πρόσεχε όμως λίγο την ορθογραφία σου, γιατί θα μας πιάσουν με τις τομάτες!!! :P :P
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #107 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 09:26:35 μμ »


Ακριβώς αυτό εννοώ! Το βρήσκο όχι απλά λάθος, αλλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!! Δηλαδή γίνεται μια απεργία, απεργούν κάποιοι συνάδελφοι, διεκδικούν και γι' αυτούς που δεν κάνουν απεργία (αν κερδίσουν ο,τιδήποτε, αυτοί που δεν έκαναν απεργία θα το καπρωθούν επίσης), αυτοί που απεγούν χάνουν μιθό/δώρο/επίδομα άδειας και Αυτοί που δεν απεργούν τι κάνουν;;; Πάνε για ΚΑΦΕ!

ΟΚ, συμφωνώ μαζί σου... αν και είσαι νηπιαγωγός, πρόσεχε όμως λίγο την ορθογραφία σου, γιατί θα μας πιάσουν με τις τομάτες!!! :P :P

Έχεια απόλυτο δίκιο.....Μου ξέφυγε..... Συνήθως δεν κάνω ορθογραφικά.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #108 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 09:31:17 μμ »
Μόλις έλαβα ένα κορυφαίο e-mail ;D ;D ;D ;D
Σκίτσο, δείχνει τους πολεμιστές του 40 στο βουνό να πολεμάνε, και σφήνα μπαίνει ο Κολοκοτρώνης...τον ρωτάει ένας "τι θες εσύ εδώ;" απαντάει "έγινε σύμπτυξη της ύλης για να καλυφθούν τα κενά της απεργίας"
 ;D ;D ;D ;D

Forward please... :D
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #109 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 09:49:12 μμ »

Θεωρώ ότι αν γίνει αναπλήρωση στις ώρες συναδέλφου που απεργεί είναι απαράδεκτο!!!
Σποπός της απεργίας δεν είναι να καλυφθούν όλες οι ώρες, να μην γίνει κανένα κενό και μετά όλοι να πάνε για καφέ...

Δεν καταλαβατε ή μάλλον εγώ δεν το εξήγησα σωστά. Λοιπόν, να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα για να γίνω πιο σαφής:

Καταρχήν είμαι από αυτούς που υποστηρίζουν ότι ο εκπαιδευτικός πρέπει να τηρεί το ωράριό του 8:00 - 14:00, όπως εξάλλου ορίζει και ο νόμος, και όχι αν έχει 3 ώρες μάθημα μια μέρα να πηγαίνει μόνο για αυτές τις 3 ώρες και να φεύγει. Πιστεύω αυτό χαλάει τον κλάδο και μας χαρακτηρίζει τεμπέληδες κλπ. Δουλειές υπάρχουν πάντα στο σχολείο. Δεν είναι μόνο η διδασκαλία. Έτσι κι αλλιώς δεν δουλεύουμε και σπίτι κάποιες ώρες (διόρθωση γραπτών, προετοιμασία για επόμενο μάθημα, προσωπική μελέτη-εξάσκηση κλπ); Ε αυτές τις ώρες αντί για το σπίτι μπορούμε να τις κάνουμε στο σχολείο δουλεύοντας κανονικά το ωράριό μας. Είτε έχω 6 ώρες είτε 2, εγώ θα πάω πολύ νωρίτερα και θα φύγω πολύ αργότερα από το σχολείο. Μάλιστα κατηγορήθηκα από συναδέλφους ότι χαλάω την πιάτσα!! Τέλος πάντων δεν θα το συζητήσω άλλο αυτό γιατί ξεφεύγω από το θέμα. (Θα ανοίξω πάντως κάποιο θέμα αν δεν υπάρχει ήδη για να συζητήσουμε το ωράριό μας). Απλά θέλω να πω ότι δεν είμαι από αυτούς που κοιτάνε να κάνουνε το 2ωρό τους και να φύγουν για καφέ. Ένα το κρατούμενο.

Δεύτερον, αυτό που ρώτησα σχετικά με την απεργία και που ίσως δεν έγινε κατανοητό είναι το εξής:
Εγώ δεν απήργησα.
Πήγα από 1η ώρα παρόλο που είχα 5η, 6η, 7η.
Αναπλήρωσα τις ώρες αυτές την 1η, 2η, 3η αντίστοιχα ώστε να διευκολύνω τα παιδιά για να μην κάνουν 4 κενά στη σειρά και να φύγουν και να πάνε νωρίτερα σπίτια τους να... διαβάσουν! Εγώ, επειδή όπως ανέφερα είναι στην ιδεολογία μου να μένω στο σχολείο παραπάνω (πάντα κουβαλάω το laptop μου και άλλα βιβλία και έχω πολύ δουλειά, και δουλεύω καλύτερα στο σχολείο παρά στο σπίτι όπου θα με αρχίσει η γυναίκα μου πιάσε το ξεσκονόπανο, μαγείρεψε κλπ!!!) αλλά και λόγω της απεργίας και γνώστης των συνεπειών-παρεξηγήσεων-προεκτάσεων που μπορεί να πάρει (δεν βρίσκω κατάλληλη λέξη) αν κάποιος βολεψει το πρόγραμμά του και φύγει μετά (τα ανέφερε η emmaki παραπάνω), έμεινα στο σχολείο μέχρι και την 7η ώρα. (και ήθελα να μείνω κιάλλο γιατί κατέβαζα κάτι από το internet και δεν ήθελα να το κόψω!!).
Την άλλη μέρα λοιπόν άκουσα τα απίστευτα από τους συνδικαλιστές (με τους οποίους δεν έχω τίποτα. και εγώ έχω απεργήσει αλλά κάποιες φορες για κάποιους λόγους δεν το κρίνω σωστό να απεργήσω). Κατηγορήθηκα ότι εξυπηρέτησα το σχολείο και τα παιδιά και χάλασα το νόημα της απεργίας. Για να "πιάσει τόπο η απεργία" πρέπει να παρεμποδιστεί η λειτουργία του σχολείου, να πάνε τα παιδιά σπίτι κλαίγοντας και ταλαιπωρημένα, να πουν στους γονείς τους περιμέναμε 4 ώρες έτσι κλπ κλπ, να γίνει ντόρος που λένε.

Αυτό ρωτάω. Έτσι πρέπει να γίνεται? Δεν ανέφερα πουθενά να κάνω αναπλήρωση ωρών και να την κοπανήσω για καφέ. Στα σχολεία σας τι κάνετε? διευκολύνετε τους μαθητές  ? ΝΑΙ ή ΟΧΙ?

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 10:01:24 μμ »

Θεωρώ ότι αν γίνει αναπλήρωση στις ώρες συναδέλφου που απεργεί είναι απαράδεκτο!!!
Σποπός της απεργίας δεν είναι να καλυφθούν όλες οι ώρες, να μην γίνει κανένα κενό και μετά όλοι να πάνε για καφέ...

Εγώ δεν απήργησα.
Πήγα από 1η ώρα παρόλο που είχα 5η, 6η, 7η.
Αναπλήρωσα τις ώρες αυτές την 1η, 2η, 3η αντίστοιχα ώστε να διευκολύνω τα παιδιά για να μην κάνουν 4 κενά στη σειρά και να φύγουν και να πάνε νωρίτερα σπίτια τους να... διαβάσουν! Εγώ, επειδή όπως ανέφερα είναι στην ιδεολογία μου να μένω στο σχολείο παραπάνω (πάντα κουβαλάω το laptop μου και άλλα βιβλία και έχω πολύ δουλειά, και δουλεύω καλύτερα στο σχολείο παρά στο σπίτι όπου θα με αρχίσει η γυναίκα μου πιάσε το ξεσκονόπανο, μαγείρεψε κλπ!!!) αλλά και λόγω της απεργίας και γνώστης των συνεπειών-παρεξηγήσεων-προεκτάσεων που μπορεί να πάρει (δεν βρίσκω κατάλληλη λέξη) αν κάποιος βολεψει το πρόγραμμά του και φύγει μετά (τα ανέφερε η emmaki παραπάνω), έμεινα στο σχολείο μέχρι και την 7η ώρα. (και ήθελα να μείνω κιάλλο γιατί κατέβαζα κάτι από το internet και δεν ήθελα να το κόψω!!).
Την άλλη μέρα λοιπόν άκουσα τα απίστευτα από τους συνδικαλιστές (με τους οποίους δεν έχω τίποτα. και εγώ έχω απεργήσει αλλά κάποιες φορες για κάποιους λόγους δεν το κρίνω σωστό να απεργήσω). Κατηγορήθηκα ότι εξυπηρέτησα το σχολείο και τα παιδιά και χάλασα το νόημα της απεργίας. Για να "πιάσει τόπο η απεργία" πρέπει να παρεμποδιστεί η λειτουργία του σχολείου, να πάνε τα παιδιά σπίτι κλαίγοντας και ταλαιπωρημένα, να πουν στους γονείς τους περιμέναμε 4 ώρες έτσι κλπ κλπ, να γίνει ντόρος που λένε.

Αυτό ρωτάω. Έτσι πρέπει να γίνεται? Δεν ανέφερα πουθενά να κάνω αναπλήρωση ωρών και να την κοπανήσω για καφέ. Στα σχολεία σας τι κάνετε? διευκολύνετε τους μαθητές  ? ΝΑΙ ή ΟΧΙ?

Αυτό λέω και γω! ¨οτι αυτό για μένα είναι απράδεκτο! Η απεργία δεν γίνεται για να πάνε τα παιδιά σπίτι τους πιο νωρίς και να διαβάσουν (που πολύ αμφιβάλω αν θα πάνε σπίτι τους, γι' αυτό μίλησα για καφέ). Η απεργία γίνεται για να διεκδικήσουμε κάτι και για να κάνουμε αισθητή την παρουσία μας πρέπει να προκληθεί μια αναστάτωση, αλλιώς μας έχουν γραμμένους. Τι τους νοιάζει αν εσύ θα χάνεις περίπου 70 ευρώ τη μέρα για κάθε μέρα απεργίας, αν τα πάντα ειτουργούν ρολόι στο σχολείο και τα παιδιά σχολάνε πιο μπροστά, έχουν ώρα για "διάβασμα" και για φροντιστήρια.... Κάτσε εσύ ο απεργός να χτυπιέσαι!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #111 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 10:24:38 μμ »
Οκ το έπιασα!

Απλά ήθελα να το διασταυρώσω γιατί σε πολλά σχολεία γίνεται εξυπηρετηση των μαθητών (όχι των καθηγητών).

Και εγώ συμφωνώ μαζί σου. Καμία εξυπηρετηση σε κανέναν!

Βέβαια τι τα κάνεις τα παιδιά να γυροφέρνουν 4 & 5 ώρες έτσι στο σχολείο, και τι ασφάλεια υπάρχει αυτό είναι άλλο θέμα. Εδώ 10 λεπτά διάλειμμα και τρέμουμε στην εφημερία μην συμβεί κάτι..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 749
Σύνολο: 764

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.