*

Αποστολέας Θέμα: Περί απεργίας...  (Αναγνώστηκε 27047 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 27, 2006, 03:40:47 μμ »
Γι' αυτό και πρόσθεσα ότι θα πρέπει πέρα από το μισθολογικό, να αλλάξει το σύστημα εκ θεμελίων. Επιμένω να τονίζω το τραγικό λάθος και την τεράστια παγίδα στην οποία έπεσαν αυτοί που εκεί, γύρω στο 2000, πήγαν να αλλάξουν το σύστημα των πανελληνίων, προκειμένου να χτυπήσουν την παραπαιδεία και τη μονομέρεια στη γνώση αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να ενισχύσουν την παραπαιδεία κι από κει που, βάζοντας και τον εαυτό μου μέσα, δίναμε 4 μαθήματα και "καθαρίζαμε" και ξέραμε ότι προς αυτή ή την άλλη δέσμη κλίνουμε, τώρα τα παιδιά ούτε προς τα πού κλίνουν δεν ξέρουν αλλά ούτε και πολύπλευρη γνώση εντέλει πέτυχαν. Και σ'αυτό φυσικά τα μόνα θύματα είναι τα παιδιά και κατ'επέκταση οι γονείς που τώρα αναγκάζονται να τα στέλνουν για φροντ. σε όλα τα μαθήματα που θα δώσουν. Σου λέει ο άλλος θέλω να σπουδάσω πληροφορική και κάθεται και τρέχει από ιδιαίτερο σε ιδιαίτερο για μαθήματα τελείως άσχετα.
Ας υποθέσουμε, λοιπόν, ότι παίρνουν τα 1400 και συνεχίζει να είναι σε ισχύ το τρέχον σύστημα εξετάσεων. Κι ο τάδε που έκανε τα ιδιαίτερα για να προσθέσει στο εισόδημά του τα χρήματα που του έλειπαν τώρα τα σταματάει. Και πάει η δόλια η μάνα στον τάδε που έλεγα και του λέει τα γνωστά: σε παρακαλώ, με σένα θέλω να κάνει το παιδί μου μάθημα, δεν είναι καλός, π.χ. στα αρχαία, βοήθησέ μας να περάσει κάπου το παιδί μου κι εγώ χρυσό θα σε πληρώσω, κλπ...κλπ...Ε, λοιπόν, ο τάδε που λέγαμε πρέπει να είναι πολύ μα πάρα πολύ ιδεαλιστής και υπεράνω χρημάτων για να αρνηθεί. Κι ας μην κοροϊδευόμαστε, πόσοι από μας θα ήταν "ούτως αδαμάντινοι" ώστε να πουν όχι; Σίγουρα αυτοί που από τη ζωή τους αποζητούν κι άλλα πράγματα πέρα από το βγάλε-βγάλε-βγάλε χρήμα που έλεγε και η sophie. Για τους άλλους το πράγμα θα συνεχίσει να είναι ένα και το αυτό.
Η λύση; Δεν υπάρχει κατά την άποψή μου. Θα ήταν ουτοπιστικό να πιστεύαμε ότι μπορεί στην Ελλάδα η είσοδος στα ΑΕΙ-ΤΕΙ να γίνει ελεύθερη. Πόσους καθηγητές μπορεί να πληρώσει το Υπουργείο για να κάνουν μάθημα σε τόσες χιλιάδες φοιτητές; Πού είναι οι υποδομές; Πού είναι το χρήμα; Σε εξοπλιστικά προγράμματα είναι το χρήμα, στους μεγαλοεπιχειρηματίες και στα πόθεν έσχες των μεγάλων είναι το χρήμα. Λοιπόν, τί τη ψάχνουμε; Το σύστημα είναι σαθρό εκ θεμελίων αλλά το πρόβλημα είναι ότι πάει κι απ'το κακό στο χειρότερο...
Ας τραγουδήσουμε, λοιπόν, όλοι μαζί το "Καλημέρα Ελλάδα"...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2006, 03:53:41 μμ από rica »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περί απεργίας...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:45:49 »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 27, 2006, 05:35:37 μμ »
"είμαι πέρα ως πέρα ανεπιθύμητη στη συζήτηση, να σας πω μόνο ότι παραλίγο να διαλυθεί ένα σχολείο (το εσπερινό γυμνάσιο) με τις απεργίες και τις καταλήψεις (και θα μου πείτε, είναι το ρίσκο που παίρνει κανείς όταν "αγωνίζεται", το πρακτικό αποτέλεσμα δεν αλλάζει και προφανώς σας είναι παγερά αδιάφορο)"

Αυτά που διαγράφω είναι για εμένα λάθος.
 :)
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 27, 2006, 06:08:00 μμ »
Παιδιά,εγώ δεν ισχυρίστηκα ότι είμαστε ιδεαλιστές ή υπεράνω χρημάτων.Και φυσικά,όσο ισχύει το τωρινό σύστημα,και όσο αυτό το σύστημα αναπαράγει την ανάγκη για φροντιστήρια,τόσο αυτά θα συνεχίζονται!Θεώρησα όμως πολύ πιθανό,εφόσον υπήρχε μία αύξηση των αποδοχών των διορισμένων καθηγητών,ότι πολλοί από αυτούς θα σταματούσαν, και τα φροντιστήρια θα γίνονταν πλέον κατά βάση από αδιόριστους.Έτσι κι αλλιώς η συντριπτική πλειοψηφία των καθηγητών είναι αδιόριστοι και πιστεύω ότι αυτοί έχουν και τη μερίδα του λέοντος στα φροντιστήρια,γιατί, λόγω του ότι έχουν και τη μεγαλύτερη οικονομική ανάγκη,"ψάχνονται" περισσότερο.Όταν ένας άνθρωπος βγάζει από τη δουλειά του ικανοποιητικά χρήματα για να ζήσει,υπάρχει λόγος να κάνει δεύτερη δουλειά?
Ρίκα,αυτό που λες περί συγχύσεως των παιδιών,παρόλο που δεν το ξέρω εκ πείρας,το ακούω πολύ συχνά από την αδερφή μου που είναι χημικός.Ακούω επίσης πολύ συχνά για λάθος επιλογές των παιδιών τελικά...Πιστεύω δε,ότι το παλιό σύστημα των δεσμών ήταν πιο εύκολο για τα παιδιά.Λάθη αρκετά είχε όμως και εκείνο,όπως για παράδειγμα την αναντιστοιχία μαθημάτων λυκείου-επιλεγόμενης σχολής στο πανεπιστήμιο.
Και για να σου δώσω ένα παράδειγμα,θα σου πω ότι είμαι απόφοιτος τρίτης δέσμης,όπως και οι περισσότεροι παλιοί συνάδελφοι της σχολής μου.(οι νηπιαγωγοί προέρχονταν κατά βάση από 3η-4η δέσμη).Είχα όμως,παραδόξως,μεγάλη αγάπη για τα μαθηματικά και γι'αυτό πάντα τα παρακολουθούσα και τα διάβαζα με ενδιαφέρον.Όταν πέρασα στην σχολή,ανάμεσα στα υποχρεωτικά μαθήματα που είχα να "αντιμετωπίσω" ήταν και 4 στατιστικές.Ακριβώς λόγω της αδυναμίας μου στα μαθηματικά,προσωπικά,δεν είχα ποτέ προβλημα με τα συγκεκριμένα μαθήματα.Δεν μπορείς να φανταστείς όμως τι πανικός επικρατούσε σε άλλες (συγνώμη για το θηλυκό γένος...υπερτερεί! ;D) συμφοιτήτριες!!!Άρχισαν να δίνουν και να παίρνουν τα ιδιαίτερα για να περάσουν τα μαθήματα! :PΚαι υπήρξανε πολλές που έφτασαν πτυχίο και χρωστούσαν τις στατιστικές...(για να μην πω και για άλλα μας μαθήματα από την ιατρική,τύπου βιολογία,υγειινή κλπ για τα οποία ήμασταν τελείως απροετοίμαστοι από το λύκειο)
Φαντάζομαι αντίστοιχες "δυσκολίες" υπήρχαν και σε άλλες σχολές.Και φτάνουμε στο δια ταύτα που είναι ότι τίποτε τελικά δεν έχει φτιαχτεί σωστά ώστε να ανταποκρίνεται στις ανάγκες της πραγματικότητας... :-\
Ας τραγουδήσουμε λοιπόν! ;D ;D ;D
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #87 στις: Οκτώβριος 27, 2006, 06:39:36 μμ »
"είμαι πέρα ως πέρα ανεπιθύμητη στη συζήτηση, να σας πω μόνο ότι παραλίγο να διαλυθεί ένα σχολείο (το εσπερινό γυμνάσιο) με τις απεργίες και τις καταλήψεις (και θα μου πείτε, είναι το ρίσκο που παίρνει κανείς όταν "αγωνίζεται", το πρακτικό αποτέλεσμα δεν αλλάζει και προφανώς σας είναι παγερά αδιάφορο)"

Αυτά που διαγράφω είναι για εμένα λάθος.
 :)

Ευχαριστώ giotamike, πολυ έξυπνος, σαφής και χαριτωμένος ο τρόπος σου ;D
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περί απεργίας...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:45:49 »

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #88 στις: Οκτώβριος 27, 2006, 06:45:04 μμ »
Σοφία, δεν προλαβαίνω να σου απαντήσω...πάω στη γιορτή του εσπερινού για την 28η, είναι η δεύτερη γιορτή που πηγαίνω σήμερα (το πρωί η κόρη μου είπε ποίημα, έπαιξε πιάνο, και τραγούδησε με την τάξη της)...(και μεσολάβησε και μια κηδεία μεταξύ των δυο γιορτών :'( τι να κάνουμε, όλα στη ζωή είναι...)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος homeboy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20 - μάθε παιδί μου γράμματα
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #89 στις: Οκτώβριος 27, 2006, 06:54:33 μμ »
Spaceoddity,καταρχήν να πω (αν και υποθέτω ότι είναι αρμοδιότητα του συντονιστή του πίνακα-homeboy),ότι ανεπιθύμητος δεν είναι κανένας.Σε μια συζήτηση καλό είναι να υπάρχει και αντίλογος,για να έχει ενδιαφέρον!Ούτε ο καθένας από εμάς θέλει να συζητάει μόνο με ανθρώπους που συμφωνούν μαζί του. ::)

Το φόρουμ ανήκει σε όλα τα μέλη του. Η δική μου δουλειά πρέπει και είναι διακριτική, θέλω να πιστεύω. Κάθε άποψη είναι σεβαστή και πρέπει να λέγεται καθαρά και δυνατά. Ανεπιθύμητοι δεν υπάρχουν και αυτό φαίνεται και από το ό,τι από τα 1000 τόσα μέλη που έχουν εγγεγραφεί ως τώρα, στοίχημα αν έχουν αποβληθεί 2 ή 3 και αυτοί αφού προκάλεσαν επανειλημμένα.

Σε ό,τι αφορά τις παρατηρήσεις σας περί απεργίας, μισθών κλπ. θα προσθέσω μία σκέψη. Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο όχι μόνο στην παιδεία, αλλά και σε οποιονδήποτε άλλο τομέα της δημόσιας ζωής σ'αυτή την κατά τα άλλα υπέροχη χώρα, εάν δεν αρχίσουμε σιγά-σιγά να άλλάζουμε την νοοτροπία μας. Τη νοοτροπία του "εγώ να περνώ καλά, και τι με νοιάζει για τους άλλους", του "μακριά από μένα, κι όπου θέλει ας είναι", του "εγώ είμαι μάγκας και βγάζω τα διπλά κλέβοντας το δημόσιο", του "τα ξέρω όλα! Τι να μου πεις κι εσύ;". Αυτή κατά τη γνώμη μου είναι η κοντόφθαλμη αντιμετώπιση που θυσίασε ευκαιρίες, στην λογική της εφήμερης ευημερίας. Εϊναι η τακτική που μας έχει εγκλωβίσει σε μια δίχως τέλος οικονομία λιτότητας και θυσιών! Ειλικρινά από τότε που θυμάμαι τον ευτό μου, και δεν είμαι δα και τόσο μικρός, (30 πλέον), θυμάμαι έναν ελληνικό λαό ταγμένο στον κατά τα άλλα ιερό στόχο της ανάκαμψης! Και ειλικρινά δεν πιστεύω να υπάρξει οποιαδήποτε ελπίδα αλλαγής προς το καλύτερο, εαν δεν δουλέψουμε προς την κατεύθυνση αλλαγής της νοοτροπίας μας. Πρέπει να μάθει επιτέλους ο Έλληνας ότι δεν ζει μόνος του σ'αυτό τον τόπο. Ότι υπάρχουν νόμοι και κανόνες τους οποίους πρέπει να σέβεται και να ακολουθεί. Ότι η προσωπική ευημερία είναι άμεσα συνυφασμένη με το κοινό καλό. Ότι αν δεν προσπαθήσεις σήμερα για κάτι καλύτερο, αύριο το παιδί σου θα πρέπει να προσπαθήσει 2 και 3 φορές περισσότερο.

Ίσως όλα αυτά να σας ακούγονται πολύ θεωρητικά και ουτοπικά. Οι μεγάλες και θεαματικές αλλαγές, όμως μόνο έτσι μπορούν να γίνουν. Πρέπει να αλλάξουμε εμείς τους εαυτούς μας προς το καλύτερο, γιατί εάν δεν το κάνουμε, κανείς δεν πρόκειται να το κάνει για μας! Και θεωρώ ότι υπάρχουν πάρα πολλά περιθώρια βελτίωσης στον τομέα της νοοτροπίας μας. Και ας μην γελάμε τους εαυτούς μας, εμείς είμαστε το σύστημα. Εμείς που καθημερινά το βρίζουμε και το στηλιτεύουμε, είμαστε οι ίδιοι που το τροφοδοτούμε, το αναπαράγουμε, το δοξάζουμε... Κάτω το σύστημα! Ζήτω το σύστημα!
Μην αμφιβάλεις ποτέ γι'αυτόν που σου λέει ότι φοβάται! Να φοβάσαι, όμως πάντα αυτόν που σου λέει ότι δεν αμφιβάλει!

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 30, 2006, 11:33:57 πμ »
Μόλις έλαβα ένα κορυφαίο e-mail ;D ;D ;D ;D
Σκίτσο, δείχνει τους πολεμιστές του 40 στο βουνό να πολεμάνε, και σφήνα μπαίνει ο Κολοκοτρώνης...τον ρωτάει ένας "τι θες εσύ εδώ;" απαντάει "έγινε σύμπτυξη της ύλης για να καλυφθούν τα κενά της απεργίας"
 ;D ;D ;D ;D
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος homeboy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20 - μάθε παιδί μου γράμματα
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #91 στις: Οκτώβριος 30, 2006, 03:26:17 μμ »
Μόλις έλαβα ένα κορυφαίο e-mail ;D ;D ;D ;D
Σκίτσο, δείχνει τους πολεμιστές του 40 στο βουνό να πολεμάνε, και σφήνα μπαίνει ο Κολοκοτρώνης...τον ρωτάει ένας "τι θες εσύ εδώ;" απαντάει "έγινε σύμπτυξη της ύλης για να καλυφθούν τα κενά της απεργίας"
 ;D ;D ;D ;D

Καταπληκτικό!!!!!  :D :D :D
Μην αμφιβάλεις ποτέ γι'αυτόν που σου λέει ότι φοβάται! Να φοβάσαι, όμως πάντα αυτόν που σου λέει ότι δεν αμφιβάλει!

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 30, 2006, 07:09:39 μμ »
Οπότε,spaceoddity,πρέπει να είσαι "ευχαριστημένη" με τους δασκάλους και να σταματήσεις να τους ρίχνεις συνέχει άδικο!Σκέψου ότι θα μπορούσε στο σκίτσο να εμφανίζεται, αντί για τον Κολοκοτρώνη, ο Λεωνίδας στις Θερμοπύλες!!! ;D
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #93 στις: Οκτώβριος 30, 2006, 09:35:55 μμ »
Χαμένος αγώνας είναι ο αγώνας που δεν έγινε.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #94 στις: Οκτώβριος 30, 2006, 09:46:22 μμ »
Μιχάλη,έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες.Το πρόβλημα όμως είναι η "λήθη". :(Έχουμε πολύ καλή παράδοση ως λαός στο να ξεχνάμε εύκολα!Εμένα αυτό με "φοβίζει"... :-\
ΠΕ60

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 30, 2006, 09:58:09 μμ »
Σε καμία περίπτωση αυτός ο αγώνας δεν θα ξεχαστεί. Πιστεύω ότι για χρόνια θα μιλάνε για τα "Οκτωβριανά" της παιδείας. Τουλάχιστον απ' αυτούς που ενστερνίστηκαν αυτά τα αιτήματα δεν θα ξεχαστεί. Για τους υπόλοιπους ... :-X

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 30, 2006, 11:15:06 μμ »
Μιχάλη,έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες.Το πρόβλημα όμως είναι η "λήθη". :(Έχουμε πολύ καλή παράδοση ως λαός στο να ξεχνάμε εύκολα!Εμένα αυτό με "φοβίζει"... :-\

Δυστυχώς ναι! Εδώ κατέβηκε μια φορά πριν 4 χρόνια υποψήφιος σε νομαρχιακές εκλογές ο Μανόλης Γλέζος και τον ψήφισε 1 στους 10 Έλληνες, ενώ τιμής ένεκεν θα έπρεπε να τον ψηφίσουν και οι 10! Αλλά ξεχνάμε...

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 30, 2006, 11:38:12 μμ »
Αγαπητοί μου φίλοι Μιχάλη και Σοφία (και Ρίκα, αν μου επιτρέπεις), δεν νομίζω ότι αρμόζουν ΤΟΣΕΣ πια προεκτάσεις στο θέμα, που να φτάσουμε στο Γλέζο και να μιλάμε για "Οκτωβριανά" της παιδείας...ή να κάνουμε μνεία στη λήθη...η ιστορική μνήμη αυτών που ΔΕΝ ενστερνίστηκαν τα αιτήματα του αγώνα δεν πάσχει...θυμηθείτε λίγο μια γενίκευση που έκανα εγώ πριν λίγες μέρες, και την απέσυρα αμέσως μετά την ορθή παρατήρηση της Σοφίας...
(homeboy, όταν γράφω για το πόσο ανεπιθύμητη είμαι στη συζήτηση, δεν εννοώ ότι δεν μπορώ να συμμετάσχω, ή δεν θέλω, ή δεν μου το επιτρέπουν οι συνομιλητές μου ή ο συντονιστής...έχω εξηγήσει τι ακριβώς εννοώ...δεν χρειάζεται να το επαναλάβω)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 721
Σύνολο: 724

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.