*

Αποστολέας Θέμα: Μαθηματικά. Πού βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;  (Αναγνώστηκε 36608 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Που βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 07:15:05 μμ »
Καταρχήν το να σου πει στην Γ τάξη ότι θεωρούνται γνωστά πράγματα από την Α Λυκείου το κόβω πολύ χλωμό.
Εδώ βλέπεις στην Α Λυκείου και σου επαναλαμβάνει τις ταυτότητες και την διαφορά τετραγώνων, γιατί και πάλι δεν θεωρεί ότι θα τα θυμάται ο μαθητής. Θα θεωρεί ότι στην Γ τάξη πρέπει ο μαθητής να θυμάται από την Α Λυκείου τον τύπο πιθανότητας της ένωσης και της διαφοράς?

Τελος πάντων.

Δεν είναι στην ύλη τα διανύσματα, ούτε οι πιθανότητες ούτε η στερεομετρία ούτε κάποια άλλα στο Γυμνάσιο. Είναι στα βιβλία, αρχικό σχέδιο ήταν να είναι και στην ύλη, αλλά τελικά τα έχουν αφαιρέσει από την ύλη
είσαι σίγουρος; εκτός και άν ήρθε μέσα στην χρονιά νεότερες οδηγίες και δεν το πήρα είδηση αν και τα κοιτάζω πολύ προσεκτικά και ενημερώνω το αρχείο μου, παρόλο που δεν διδάσκω σε Γυμνάσιο.

Οι οδηγίες που έχω εγώ (του Σεπτέμβρη) αναφέρουν ότι όλα τα παραπάνω διδάσκονται και μάλιστα δίνουν και έμφαση ότι πρέπει να διδαχθούν γιατί χρησιμοποιούνται και σε άλλες επιστήμες και τομείς (Φυσική κλπ)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθηματικά. Που βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:58:35 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Που βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 10:55:34 μμ »
Ναι, είμαι σίγουρος, αλλά όχι για όλα. Πέρυσι είχα ένα τμήμα Β' γυμνασίου γιατί δεν συμπλήρωνα ωράριο και είδα περσινό χαρτί όπου ήταν εκτός ύλης συγκεκριμένες ενότητες αλλά και ολόκληρα κεφάλαια. Δεν το έχω σε ηλεκτρονική μορφή, οπότε θα πρέπει να το ψάξεις μόνος σου για το αρχείο σου. Φαντάζομαι τα ίδια θα έγιναν και στις άλλες τάξεις.

Για το πρώτο που ρωτάς, θα στο εξηγήσω άλλη μία φορά, γιατί νομίζω το έχουμε ξαναπεί, αλλά δεν φαίνεται να το θυμάσαι.
Η διδασκαλία των μαθηματικών είχε δομηθεί με τη λεγόμενη σπειροειδή μέθοδο. Δηλαδή, στο Γυμνάσιο σε φέρνει σε μια πρώτη επαφή με κάποιες έννοιες, τις οποίες τις επαναλαμβάνει με συμπληρώσεις και επεκτάσεις στο Λύκειο. Το πιο χοντρό παράδειγμα αυτού, είναι η Γεωμετρία, την οποία την ξεκινάει από το 0. Κάποιες, έννοιες, φυσικά, οι μαθητές τις συναντούν για πρώτη φορά στο Λύκειο, αφού είναι πιο βαθιές και απαιτούν μια κάποια μαθηματική ωριμότητα.

Έχοντας φτάσει στο Λύκειο, όμως, αυτό σταματάει. Τα πάντα θα τα δει ο μαθητής ΜΙΑ φορά, στο απαραίτητο βάθος και μετά θεωρείται ότι τα ξέρει. Μοναδική εξαίρεση αποτελεί μια σύντομη εισαγωγή στις βασικές συναρτήσεις στην κατεύθυνση Γ' Λυκείου. Αυτό, μάλλον έχει γίνει για να αποτελεί το σύγγραμμα μια πλήρη παρουσίαση των πραγματικών συναρτήσεων πραγματικής μεταβλητής (στο προκαθορισμένο βάθος, πάντα) και, παράλληλα, καλύπτει και προβλήματα μη επαρκούς διδασκαλίας των αντίστοιχων κεφαλαίων της Α και της Β, δεδομένου, μάλιστα, ότι τα κεφάλαια βρίσκονται στο τέλος της ύλης της Άλγεβρας.

Υποθέσεις κάνουμε, βέβαια, αφού βαδίζουμε στα τυφλά.
Αλλά με τα ως τώρα δεδομένα, αν συνεχίσει πιθανότητες, θεωρώ απίθανο να τα βάλει όλα από την αρχή, όπως και αν βάλει ακολουθίες, αποκλείεται να ξαναβάλει κεφάλαιο με τις προόδους.

Ξαναδείτε το και κάντε έστω 2-3 ώρες πιθανότητες. Ένας περίεργος γονέας και ένα αρνητικό σχόλιο από έναν φροντιστή χρειάζεται για να μπλέξεις. Και, τυπικά, δεν σε καλύπτει κανένας.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Που βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 01:10:39 μμ »
To αρχείο για τη διδασκαλία των μαθηματικών στο Γυμνάσιο για το έτος 2011-2012 το έχω στο αρχείο μου σε ηλεκτρονική μορφή, και δεν λέει κάπου ότι αφαιρούνται από την διδακτέα ύλη τα παραπάνω που ανέφερα.

λοιπόν οι οδηγίες Γυμνασίου για το 2011-2012 βρίσκονται εδώ:
http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2011/odhgies_thetikwn_mathhmatwn_gymnasioy__2011_2012__110902.doc


Τέλος, ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!
Εμείς δεν είπαμε στα παιδιά ότι δεν θα κάνουμε τις πιθανότητες, αλλά ότι θα τις κάνουμε στο τέλος, γιατί προτεραιότητα βάλαμε τα υπόλοιπα.

Τέλος ναν διευκρινήσω ότι όταν λέω δεν "κολλάνε" εννοώ ότι δεν κολλάνε με το επίπεδο της τάξης που έχω, και πιστεύω ότι είναι κατανοητό αυτό. Όταν έχεις πολύ χαμηλό γνωσιακό επίπεδο, όπου δεν ξέρουν τα στοιχειώδη και πρέπει να τους ξεκινήσεις από το 0, τότε δεν "κολλάνε" οι πιθανότητες!
Να φανταστείς σήκωσα μαθήτρια (στην Γ τάξη γενικής) και της είπα να γράψει μια συνάρτηση f(x)=... και όταν γύρισα στον πίνακα είδα την φράση "εφ του χι ίσον"!!

Τους έχω ξεκινήσει από το 0. Όταν λέω 0 εννοώ 0! ξεκινήσαμε από που βγαίνει η λέξη Άλγεβρα για να καταλάβεις. Τα παιδιά δεν ξέρουν να κάνουν πράξεις μεταξύ ακεραίων. Το γιατί άστο. Τι να ψάχνω τώρα; το θέμα είναι τι κάνεις. Για αυτό λέω ότι οι πιθανότητες δεν "κολλάνε" σε μια τέτοια κατάσταση.....

Όμως πιστεύω ότι θα έχω τον χρόνο να πω 2 πράγματα για τις πιθανότητες. Δεν νομίζω όμως και για τις προόδους που θέλουν πιο πολύ χρόνο...

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2011, 01:32:03 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Που βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 01:57:49 μμ »
Μα σε αυτό που ανέβασες τα διανύσματα είναι εκτός ύλης!!!

Για τις πιθανότητες νομίζω κάνεις λάθος. Είναι πολύ εύκολο κεφάλαιο και το καταλαβαίνουν μια χαρά ακόμα και οι μέτριοι μαθητές.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθηματικά. Που βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:58:35 »

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Που βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 03:22:50 μμ »
Μα σε αυτό που ανέβασες τα διανύσματα είναι εκτός ύλης!!!

Για τις πιθανότητες νομίζω κάνεις λάθος. Είναι πολύ εύκολο κεφάλαιο και το καταλαβαίνουν μια χαρά ακόμα και οι μέτριοι μαθητές.

Τα διανύσματα είναι όντως εκτός ύλης. Τουλάχιστον ήταν πέρυσι, γιατί έκανα σε γυμνάσιο και ξέρω.



Οι Πιθανότητες τώρα: έκανα αυτά που λέει το αναλυτικό πρόγραμμα. Τα παιδιά πέταγαν γιατί το κεφάλαιο δεν θέλει προηγούμενα μαθηματικά, συν το γεγονός ότι καταλαβαίνουν πλήρως την πιθανότητα π.χ.  να φέρεις 6 σε ρίψη ενός ζαριού, ή τι σημαίνει  να ξέρει κάποιος τουλάχιστον μία από δύο γλώσσες  κτλ.
Τα ίδια παιδιά δεν είχαν ιδέα στο επόμενο κεφάλαιο που απαιτούσε γνώσεις γυμνασίου.....





Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Που βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 08:17:30 μμ »
εντάξει μην βαράτε!
κολλήσατε με τα διανύσματα!
κάνουν τόσα άλλα (Στατιστική, Πιθανότητες, Τριγωνομετρία κλπ) και τελικά ποιό το αποτέλεσμα; έρχονται στο Λύκειο και δεν ξέρουν τίποτα.
Δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε της ποσότητας.
Δεν θα απορήσω αν δω τις παραγώγους να μπαίνουν στο Γυμνάσιο κάποια στιγμή.
Πιστεύω ότι σε κάθε τάξη πρέπει να είναι διαχωρισμένο στο τι θα γίνεται ώστε οι μαθητές να το μαθαίνουν 100%. Λίγα και καλά και σίγουρα και όχι λίγο απόλα να πάρουν μια γεύση και στο τέλος να μην ξέρουν τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Που βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 10:18:14 μμ »
Δεν ξέρω σε τι σχολείο είσαι, εμένα πάντως μια χαρά είναι το τμήμα (κατά μέσο όρο).
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Που βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 11:53:34 μμ »
Δεν ξέρω σε τι σχολείο είσαι, εμένα πάντως μια χαρά είναι το τμήμα (κατά μέσο όρο).

σου έδωσα μια γεύση παραπάνω:
...... σήκωσα μαθήτρια (στην Γ τάξη γενικής) και της είπα να γράψει μια συνάρτηση f(x)=... και όταν γύρισα στον πίνακα είδα την φράση "εφ του χι ίσον"!!

 ;D  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Που βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 10:22:30 πμ »
εντάξει μην βαράτε!
κολλήσατε με τα διανύσματα!
κάνουν τόσα άλλα (Στατιστική, Πιθανότητες, Τριγωνομετρία κλπ) και τελικά ποιό το αποτέλεσμα; έρχονται στο Λύκειο και δεν ξέρουν τίποτα.
Δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε της ποσότητας.
Δεν θα απορήσω αν δω τις παραγώγους να μπαίνουν στο Γυμνάσιο κάποια στιγμή.
Πιστεύω ότι σε κάθε τάξη πρέπει να είναι διαχωρισμένο στο τι θα γίνεται ώστε οι μαθητές να το μαθαίνουν 100%. Λίγα και καλά και σίγουρα και όχι λίγο απόλα να πάρουν μια γεύση και στο τέλος να μην ξέρουν τίποτα.

Δεν βαράμε βρε!!  Στο ότι στην Ελλάδα είμαστε της ποσότητας έχεις απόλυτο δίκιο.  Τώρα, στο λίγο και καλά έχω μια μικρή απορία:  Αν εγώ τους κάνω λίγα από την ύλη και όχι την ύλη που προβλέπεται, με σκοπό αυτά τα λίγα να τα μάθουν όσο το δυνατόν καλύτερα, αν παραπονεθεί κάποιος ξερόλας γονέας ότι δεν έκανα όλη την ύλη που προβλεπόταν, θα με καλύψει ο σχολικός σύμβουλος ή θα βγω κανένα μπελά;;;;


Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Που βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 07:16:21 μμ »
Μα τι νόημα έχει να κάνεις τα προβλεπόμενα σε ένα τμήμα που δεν τραβάει? Απλά για να πεις ότι έκανες πολλά και να καμαρώνεις για αυτό;
Η ύλη και η πορεία της, είναι κατά τη γνώμη μου εξαρτώμενα από το ακροατήριό σου.

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Που βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 08:06:59 μμ »
Πίκρα , μεγάλη πίκρα : κάθε χρόνο το επίπεδο των μαθητών είναι πιο χαμηλό.

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Που βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 08:08:31 μμ »
Όντως, όσο πάει και χειροτερεύει....  Κατά τη γνώμη μου, εξαρτώμενος από το ακροατήριό σου είναι ο βαθμός δυσκολίας του μαθήματος. Αν η τάξη 'δεν τραβάει' νομίζω ότι 'κατεβάζεις' το επίπεδο δυσκολίας, δηλ. κάνεις απλές εφαρμογές και εύκολες ασκήσεις, ώστε να μπορούν να τις παρακολουθήσουν όσο το δυνατόν περισσότεροι.

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Που βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 08:15:42 μμ »
Τώρα  που είναι περίοδος  διαγωνισμάτων  , οι συνάδελφοι μας κινέζοι βρήκαν την λύση για τα σκονάκια και τις αντιγραφές  ;D ;D ;D ;D ;D ;D
http://www.skai.gr/news/weird/article/186011/kina-to-skonaki-sto-stohastro-ton-kathigiton-/


Αποσυνδεδεμένος mkoum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά. Που βρίσκεστε στην ύλη στο σχολείο;
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 04:53:07 μμ »
Με αφορμη την "παρακολουθηση της υλης":Γενικης Παιδειας τελειωσα το πρωτο κεφαλαιο(εχω χασει πολλες ωρες) και Κατευθυνση τελειωσα το πρωτο κεφαλαιο της αναλυσης.Ειμαι πισω; Εσεις που ειστε περιπου; ευχαριστω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159830
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 363
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.