*

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές  (Αναγνώστηκε 344738 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannis27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #742 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 10:35:11 πμ »
παιδια ειμαι απο αλλη ειιδιοτητα και θεωρω οτι αυτα ρτα σεμιναρια ευνοου οσους δεν εχουν καμια ελπιδα να ειιναι ωρομισθιοι η αναποληρωτες χρις τα σεμιναρια και εφοσον ο αριθμος των οσων ειναι στον πιινακα B ΣΜΕΑ ειναι λογικος γιιατι σε αυτην την περιπτωσααη θα ανεβει σειιρα κκαι θα εχει ελπιδες για ωρομισθθιος η αναπληρωτης σωστα? Οποιος εχεις ομως καλη σειρα εστω για ωρομισθιος θεωρειτε οτι ππρεππειι να κανει αυρτα τα σεμιναριια αξιζει? Επιπλεον αν τρο Υπουρεγειο του χρονυ κοψει την ωρομισθια αυτο συνεπαγεται παραλληλα διλποοι αναπληρωτες αν ισχυυσει ακκομα και γιια την Ειδιικη Αγωγη τοοτε μηπως μας συμφερει να κανυμε τετοια σεμιναριια?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:35:59 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #743 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 11:49:02 πμ »
Για μένα τα σεμινάρια, είτε είναι των 800 είναι των 5000 είτε του 1 ευρώ, είναι μία απαράδεκτη πρακτική.
Σίγπυρα χρειάζεται κάποια εκπέιδευση για να μπεις σε ένα τμήμα ένταξης ή σε ένα ειδικό σχολείο, αλλά δεν μπορεί να είναι ευθύνη του εκπαιδευτικού να κάνει επί πληρωμή αυτή την εκπάιδευση. Τό ίδιο το κράτος θα έπρεπε να την παρέχει δωρεάν!!!!
Επίσης, ακόμα πιο απαράδεκτο βρίσκω το να γίνεται η ΕΑ σκαλί για το διορισμό και τη μετάβαση στη γενική αγωγή! Προσωπική μου άποψη είναι ότι θα έπρεπε όποιος μπάινει στην ΕΑ να είναι υποχρεωμένος να υπηρετήσει για κάποια χρόνια, ώστε να γίνει ένα ξεκαθάρισμα αυτών που πραγματικά θέλουν να μπουν στο χώρο και αυτών που το κάνουν ευκαιριακά.
Τα παιδιά με ΕΑ χρειάζονται σταθερότητα. Δεν μπορούν να έχουν εκπαιδευτικούς που κάθε χρόνο αλλάζουν.
Χρειάζονται άτομο με γνώσεις και όχι άτομο που με κάποιες ώρες εκπαίδευσης μπαίνει στην τάξη για να διδάξει.
Δεν χρειάζονται οίκτο και λύπηση. Χρειάζονται κανόνες, θέληση, πυγμή, υπομονή και επιμονή.

Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #744 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 12:19:11 μμ »
Συμφωνώ με emmaki.
Προσωπικά θα ήθελα να μιλήσω για την "καλή πλευρά" των σεμιναρίων Ε.Α. Όποιος τα παρακολουθήσει παίρνει μια ιδέα περι του αντικειμένου, κάνει πρακτική άσκηση σε σχολεία Ε.Α και τελικά βλέπει αν μπορεί/θα μπορέσει στο μέλλον να αναπεξέλθει στις απαιτήσεις της Ε.Α.
Σαφέστατα το σεμινάριο ΔΕΝ καλύπτει το φάσμα των γνώσεων της ειδικής αγωγής σε καμία περίπτωση. Είναι όμως μια αρχή για περαιτερω σπουδές, διάβασμα, ψάξιμο.
Θα διαφωνήσω με κάποιες απόψεις παραπάνω: Οι βασικοί τίτλοι σπουδών μας δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία στην Ε.Α. Το αντικείμενο για παράδειγμα του φιλολόγου στο σχολείο γενικής αγωγής δεν έχει καμία σχέση με το αντικείμενο του φιλολόγου σε ένα γυμνάσιο, επαγ. λύκειο Ε.Α! Αυτό που έχει σημασία είναι η κατάρτιση του φιλολόγου σε σχέση με την εκπαίδευση ατόμων με ειδικές ανάγκες. Και η κατάρτιση αυτή θα επιτευχθεί μέσα απο ένα μεταπτυχιακό(αν μιλάμε για Β/βαθμια), το οτι δεν υπάρχουν διδασκαλία για την β/βάθμια δεν μου λέει τίποτα, υπάρχουν δεκάδες μετατυχιακά ειδικής αγωγής σε όλες τις μεγάλες πόλεις
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2009, 10:58:00 πμ από vasilikip »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #745 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 11:53:51 πμ »
Θέλω να ρωτήσω σχετικά με το σεμινάριο Ειδικής Αγωγής που πρόκειται να τρέξει τον επόμενο μήνα από το πανεπιστήμιο Αιγαίου (http://www3.aegean.gr/aegean/greek/news/default.htm).

Επειδή η φετινή προκύρηξη δεν έχει πολλές πληροφορίες είδα την περσυνή
(http://www3.aegean.gr/aegean/greek/news/2008-09/general/ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ Πανεπιστήμιο Αιγαίου.doc) η οποία είναι όντως πιο λεπτομερής.
Βασικά αν παρατηρήσει κανείς η φετινή προκήρυξη είναι καθαρά copy/paste της περσυνής αφαιρώντας όμως κάποιες παραγράφους που κατά την γνώμη μου είναι και οι σημαντικότερες.

Συγκεκριμένα στην περσυνή προκήρυξη αναφέρονται τα εξής (που έχουν αποκοκπεί από την φετινή):
α)για να πάρεις την ειδίκευση δίνεις γραπτές εξετάσεις στο τέλος.
β)κατά τη διάρκεια θα έχεις γραπτές εργασίες
γ) στο τέλος κάνεις και διπλωματική εργασία

δηλαδή κανονικό μεταπτυχιακό έτσι; Αν είναι έτσι, τότε η λέξη "σεμινάριο" είναι άστοχη. Σε τι διαφέρει από ένα μεταπτυχιακό, το οποίο έχει άλλο κύρος, άλλη ισχύ, και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και στον ΑΣΕΠ και να πάρεις και μόρια, και να πάρεις και επίδομα μεταπτυχιακού αν με το καλό γίνεις δημόσιος υπάλληλος κλπ κλπ...

Σεμινάριο σημαίνει παρακολουθώ διαλέξεις χωρίς να με ξεσκίζουν σε εργασίες κλπ. Τότε λέγεται μεταπτυχιακό.

Αναρωτιέμαι, μήπως αυτά αποθάρρυναν κόσμο στο να συμμετάσχει στο σεμινάριο και έτσι σκόπιμα αφαίρεσαν αυτήν την παράγραφο από την φετινή προκύρηξη, εκτός αν δεν ισχύουν αυτά για φέτος.... Εύχομαι να ισχύει το δεύτερο. Γιατί αν ισχύει το πρώτο τότε αυτό θα είναι μεγάλη αδικία να σου παίρνουν πρώτα τα 2000 ευρώ και μετά να σου λένε θα ιδρώσεις για να το πάρεις.

Θα το σκεφτώ πολύ να δώσω 2000 ευρώ για να πάρω έναν τίτλο που θα λέει "σεμινάριο". Καλύτερα να τα δώσω και να πάρω έναν τίτλο που θα λέει "Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών" !
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2009, 12:01:19 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:35:59 »

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #746 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 01:11:31 μμ »
παιδια προκειται γιά άτομα με ειδικές ανάγκες!!!μπορούμε να το καταλάβουμε;;;;ελεος δηλαδή!!!είναι δυνατόν;απορω!!δεν λέω όλοι κατανοούμε πως ο κλάδος των καθηγητών περνάει κρίση πολλά χρόνια τωρα και όλοι προσπαθούμε να βρούμε διεξόδους για το διορισμό, και αυτό ακριβώς εκμεταλλεύονται άλλοι εμπορευματοποιώντας τις γνώσεις που είναι υποχρεωμένοι να μας παρέχουν, αλλά και όχι και τέτοιες απαιτήσεις!
μα είναι δυνατόν να θέλεις να ασχοληθείς με παιδιά με ειδικές ανάγκες και να μη θέλεις ο ίδιος να εμβαθύνεις σε κάποια θέματα, να αξιολογηθούν οι γνώσεις σου!!killbill σε πληροφορώ πως υπάρχουν σεμινάρια που διοργανώνται στην ειδική αγωγή που εκτός απο αυτά που ανέφερες απαιτείται και πρακτική άσκηση!!σου φαίνεται υπερβολικό;;πως θα μπείς σε μια τάξη με τέτοια άτομα αν δεν έχεις άριστη γνώση των θεμάτων και μια σχετική πρακτική εμπειρία;δηλαδή για σένα το ιδανικό θα ήταν θα έδινες τα λεφτά και να σου έδιναν το χαρτί, έτσι;αλήθεια αν σου λέγαν πως υπάρχει και αυτή η δυνατότητα πως θα αντιδρούσες;είμαι σίγουρη πως θα ενθουσιαζόσουν.Καταλαβένετε τι δουλεία κυνηγάτε όσοι κάνετε αυτά τα σεμινάρια;έχετε αίσθηση;;;
πραγματικά ώρες ώρες απογοητεύομαι ...
Θεωρώ πως για τα εν λόγω σεμινάρια πρέπει να θεσπιστεί από δω και περα δεσμευτικός όρος να επιλέγονται άτομα που έχουν κάνει εθελοντισμό στην ειδική αγωγή.Μόνο έτσι θα βρεθεί λύση στον ευαίσθητο τομέα της ειδικής αγωγής.Διαφορετικά τα τμήματα θα έχουν καθηγητές (αν όχι επικίνδυνους ως προς την αντιμετώπιση των μαθητών) τουλάχιστον ανίδεους και πελαγομενους με το οτιδήποτε, χωρίς πραγματικό ενδιαφέρον για αυτό που κάνουν, χωρίς υπευθυνότητα απέναντι σε τόσο κρίσιμα ζητήματα.
killbill με όλο το σεβασμό ,σε παρακαλώ ξανασκέψου το ενδεχόμενο να κάνεις αυτά τα σεμινάρια, είναι κρίμα...αφού δεν το θέλεις πραγματικά...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2009, 01:22:11 μμ από grooog »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #747 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 01:32:26 μμ »
Συνάδελφε είσαι τελείως λάθος και φαίνεται ότι δεν κατάλαβες καθόλου αυτά που έγραψα πριν, αλλά αντιθέτως τα παρερμήνευσες κιόλας.

Καλά, από που συμπέρανες ότι δεν το θέλω πραγματικά;

Βεβαίως και έχω πολύ μεγάλη όρεξη να τα κάνω!!

Απλά αυτό που είπα είναι αφού θα ρίξω που θα ρίξω τόσο κόπο, χρόνο, και χρήμα γιατί να μην κάνω καλύτερα ένα μεταπτυχιακό που θα έχει άλλο κύρος πάρά να πάρω ένα χαρτί που θα αναγράφει απλά "σεμινάριο 410 ωρών" ...

Αυτό έθεσα σαν προβληματισμό, αλλά φαίνεται δεν το κατάλαβες. Πουθενά δεν έγραψα ότι θέλω να πάρω το χαρτί έτσι στη λούφα χωρίς κόπο.

Είμαι άτομο με όρεξη για δουλεια και διάβασμα. Τώρα τι γνώμη σχημάτισες εσύ για μένα, καθόλου δεν με ενδιαφέρει και κράτα την για τον εαυτό σου.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #748 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 02:20:22 μμ »


Απλά αυτό που είπα είναι αφού θα ρίξω που θα ρίξω τόσο κόπο, χρόνο, και χρήμα γιατί να μην κάνω καλύτερα ένα μεταπτυχιακό που θα έχει άλλο κύρος πάρά να πάρω ένα χαρτί που θα αναγράφει απλά "σεμινάριο 410 ωρών" ...

αν είναι έτσι εντάξει!
απλά και για μεταπτυχιακό να ενδιαφερόσουν φαντάζομαι πως θα σε ενδιέφερε το τι θα κάνεις μέσα σε αυτό και όχι μόνο το χαρτί του.Εγώ είχα την εντύπωση πως αυτά τα σεμινάρια τα κάνουν όσοι  είχαν κάποια ατυχιά με την ένταξη τους σε ένα μεταπτυχιακό ή ίσως βρίσκονται σε μια περιοχή που δε διοργανώνονται μεταπτυχιακά με τέτοια θεματική, παρα μόνο σεμινάρια.Δεν ήξερα πως κριτήριο ήταν το ότι "το σεμινάριο είναι πιο ευκολο να το τελειώσω χωρίς πολλή δουλειά κι πολλή αφοσίωση ,οπότε ας επιλέξω αυτό".Αν λοιπόν έχεις πραγματική όρεξη να ασχοληθείς με αυτά τα θέματα και δεν κάνεις (για οποιονδήποτε λόγο) μεταπτυχιακό και καταλήξεις στο σεμινάριο θα πρεπει να σε χαροποιήσει το γεγονός πως πρόκειται για καλή δουλεία μέσα σε αυτό και όχι κάτι "άρπα κόλα". Εχουμε ακούσει για περιπτώσεις σεμιναρίων που η όλη διοργάνωση είναι κάτι παρα πάνω από αστεία και ντροπιαστική για τα ατόμα που δίνουν ένα σημαντικό χρηματικό ποσό και περιμένουν να πάρουν εκτός από ένα χαρτί και γνώσεις, και σύ παραπονιέσαι που θέλει τόση δουλεια όση ένα μεταπτυχιακό;
Εννοείται πως όλοι θα προτιμούσαν ένα μεταπτυχιακό.Δε χρειάζεται επισήμανση αυτό.Αν λέγαν στον καθένα να επιλέξει ανάμεσα σε ένα μεταπτυχιακό και ένα σεμινάριο θα επέλεγε το πρώτο , αλλά αφού δεν είναι έτσι τα πράγματα και σε ένα σεμινάριο είναι πιο εύκολη η πρόσβαση που το κακό να έχει αντίστοιχο περιεχόμενο με ένα μεταπτυχιακό;ισα ισα δειχνει πως οι υπευθυνοι εχουν καταλάβει ποσο σοβαρές ανάγκες έχει αυτός ο τομέας και πόσο ουσιαστική επιμόρφωση χρειάζεται.
τι να πω;το βλέπουμε από άλλη οπτική μάλλον.Εγώ στη θέση σου πάντως θα χαιρόμουν και θα σκεφτόμουν ότι δεν πάνε και τόσο τζάμπα τα λεφτά μου.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #749 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 02:25:34 μμ »
Θέλω να ρωτήσω σχετικά με το σεμινάριο Ειδικής Αγωγής που πρόκειται να τρέξει τον επόμενο μήνα από το πανεπιστήμιο Αιγαίου (http://www3.aegean.gr/aegean/greek/news/default.htm).

Επειδή η φετινή προκύρηξη δεν έχει πολλές πληροφορίες είδα την περσυνή
(http://www3.aegean.gr/aegean/greek/news/2008-09/general/ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ Πανεπιστήμιο Αιγαίου.doc) η οποία είναι όντως πιο λεπτομερής.
Βασικά αν παρατηρήσει κανείς η φετινή προκήρυξη είναι καθαρά copy/paste της περσυνής αφαιρώντας όμως κάποιες παραγράφους που κατά την γνώμη μου είναι και οι σημαντικότερες.

Συγκεκριμένα στην περσυνή προκήρυξη αναφέρονται τα εξής (που έχουν αποκοκπεί από την φετινή):
α)για να πάρεις την ειδίκευση δίνεις γραπτές εξετάσεις στο τέλος.
β)κατά τη διάρκεια θα έχεις γραπτές εργασίες
γ) στο τέλος κάνεις και διπλωματική εργασία

δηλαδή κανονικό μεταπτυχιακό έτσι; Αν είναι έτσι, τότε η λέξη "σεμινάριο" είναι άστοχη. Σε τι διαφέρει από ένα μεταπτυχιακό, το οποίο έχει άλλο κύρος, άλλη ισχύ, και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και στον ΑΣΕΠ και να πάρεις και μόρια, και να πάρεις και επίδομα μεταπτυχιακού αν με το καλό γίνεις δημόσιος υπάλληλος κλπ κλπ...

Σεμινάριο σημαίνει παρακολουθώ διαλέξεις χωρίς να με ξεσκίζουν σε εργασίες κλπ. Τότε λέγεται μεταπτυχιακό.

Αναρωτιέμαι, μήπως αυτά αποθάρρυναν κόσμο στο να συμμετάσχει στο σεμινάριο και έτσι σκόπιμα αφαίρεσαν αυτήν την παράγραφο από την φετινή προκύρηξη, εκτός αν δεν ισχύουν αυτά για φέτος.... Εύχομαι να ισχύει το δεύτερο. Γιατί αν ισχύει το πρώτο τότε αυτό θα είναι μεγάλη αδικία να σου παίρνουν πρώτα τα 2000 ευρώ και μετά να σου λένε θα ιδρώσεις για να το πάρεις.

Θα το σκεφτώ πολύ να δώσω 2000 ευρώ για να πάρω έναν τίτλο που θα λέει "σεμινάριο". Καλύτερα να τα δώσω και να πάρω έναν τίτλο που θα λέει "Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών" !

Θεωρώ ότι και οι εργασίες, και η τελική εργασία, και οι εξετάσεις αλλά ΚΑΙ η πρακτική είναι απαραίτητα στα σεμινάρια. Έτσι, όσοι κάνουν αυτά τα (αμφιβόλου ποιότητας τις περισσότερες φορές) σεμινάρια θα αναγκαστούν να στρώσουν τον απαυτό τους κάτω και να διαβάσουν 5 πράγματα, και όχι απλά να πηγαίνουν στο μάθημα και να υπογράφουν.
Το να διαβάσεις, να κάνεις εργασίες και να δώσεις εξετάσεις σε βάζει στη διαδικάσία να μάθεις τι είναι θεωρητικά η ΕΑ. Ενώ το να μπεις σε ένα σχολείο και να κάνεις πρακτική σε βάζει στη διαδικασία να δεις τι είναι ΕΑ. Και για να γίνει κάποιος καλός δάσκαλος (όπως έχει αναφερθεί σε άλλο θέμα) πρέπει να είναι καταρτισμένος θεωρητικά αλλά και πρακτικά!
Όσο για τη διαφορά σεμιναρίων και μεταπτυχιακών....Πίστεψε με, ένα μεταπτυχιακό έχει απείρως περισσότερες απαιτήσεις από ότι έχει (ή θα έχει) ένα σεμινάριο!!!! Για το δικό μου μεταπτυχιακό εγώ σε ένα χρόνο έκανα 4 εργασίες, 1 διπλωματική, πέρασα 4 εξετάσεις και έκανα και 400 ώρες σε σχολέιο σε ΤΕ.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος giannis27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #750 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 06:41:47 μμ »
παιδια αυτο το προγραμμα του Πανεπιστημιου Αιγαιου δεν ειναι σεμιναριο οουτε μεταπτυχιακκο λεει προγραμμα ειναι σιγουρα αναγνωρισμενο η ειναι κκοροιδια? ξερει κανεις?

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #751 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 09:23:56 μμ »
Θεωρώ ότι και οι εργασίες, και η τελική εργασία, και οι εξετάσεις αλλά ΚΑΙ η πρακτική είναι απαραίτητα στα σεμινάρια.
Συμφωνώ απόλυτα ;)

Για το δικό μου μεταπτυχιακό εγώ σε ένα χρόνο έκανα 4 εργασίες, 1 διπλωματική, πέρασα 4 εξετάσεις και έκανα και 400 ώρες σε σχολέιο σε ΤΕ.....
Και για να το μεταφράσω και εγω σε ελληνικά δεδομένα (ωστε όλοι να αντιληφθούμε τι εστι μεταπτυχικό) : 2χρόνια πλήρους φοίτησης(μαθήματα πρωί-βράδυ), εξεταστικές, 4 εργασίες χιλιάδων λέξεων το εξάμηνο, 600 ώρες πρακτικές(συνολικά) σε πολλά και διαφορετικά πλαίσια, διπλωματική ερευνητική και όχι βιβλιογραφική,πολύ διάβαμα και τρέξιμο και φυσικά την δυνατότητα να μην εργάζεται ο φοιτητής αλλά να μπορεί να πληρώνει και τα δίδακτρα-βιβλία
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2009, 09:25:40 μμ από vasilikip »

Αποσυνδεδεμένος bubuka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #752 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 04:56:38 μμ »
αν δεν εισαι διορισμενος,ΔΕΝ μπορεις να παρακολουθησεις ενα μεταπτυχιακο full time. πιστευεις οτι αν υπηρχε τροπος δεν θα το εκανε τοσος κοσμος? θα πηγαινε να δωσει τοσα λεφτα σε σεμιναρια κοροιδιας?
η επανασταση ξεκιναει απο μεσα μας

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #753 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 07:24:53 μμ »
αν δεν εισαι διορισμενος,ΔΕΝ μπορεις να παρακολουθησεις ενα μεταπτυχιακο full time. πιστευεις οτι αν υπηρχε τροπος δεν θα το εκανε τοσος κοσμος? θα πηγαινε να δωσει τοσα λεφτα σε σεμιναρια κοροιδιας?
Σε γενικές γραμμές ναι, τα περισσότερα μεταπτυχιακά δεν συνδιάζονται με δουλειά, όμως υπάρχει για παραάδειγμα και ο Βόλος και η Ρόδος που έχουν μεταπτυχιακά με μαθήματα Παρασκευή-Σαββατο-Κυριακή.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #754 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 08:10:37 μμ »
Εγώ από τη μικρή μου πέιρα, ένα πράγμα ξέρω. Αν κάποιος θέλει κάτι, το καταφέρνει!
Και γω κατά τη διάρκεια του μεταπτυχιακού μου δούλευα, στο εξωτερικό, full-time και τελείωσα. Δεν λέω ότι ήταν εύκολο. Ήταν πολύ δύσκολο. Αλλά το ήθελα και το έκανα. Το ίδιο έκαναν και πολλοί άλλοι φίλοι και γνωστοί μου, τόσο στο εξωτερικό όσο και στην Ελλάδα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #755 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 08:43:16 μμ »
συνάδελφοι τζάμπα κόπο κάνετε.όσοι μπηκαν μπηκαν,το δήλωσε η υπουργος.κλεινει ολα τα παραθυρα προσβασης στο δημόσιο ανευ ασεπ συμπεριλαμβανομένου και των ειδικών σχολειών και καλα θα κανει δλδ.αραααα τι επιμένετε μερικοι μερικοι να χαραμίσετε τα ώραια λεφτουδακια σας???αν θελετε καπου ντε και καλα να τα δώσετε δωστε τα σε εμενα ;) ;).με 2000 ευρω το μονο που θα αγορασετε ειναι οι φρουδες ελπιδες του διορισμου  ...ο διορισμος πλεον δεν αγοράζεται οπως πριν.αν τωρα την γουσταρετε την ειδικη καντε το.μα 5 πραματα που θα μαθετε καλο θα σας κανει ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 565
Σύνολο: 573

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.