*

Ψηφοφορία

Δάσκαλοι ή Καθηγητές;

Δάσκαλοι
12 (7.1%)
Καθηγητές ΠΕ19/ΠΕ20
151 (89.9%)
Δεν ξέρω
5 (3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία  (Αναγνώστηκε 87480 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stakons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 03:07:26 μμ »
Ναι Ρωξάνη, σύμφωνοι. Αλλά αυτό είναι διδακτική, όχι παιδαγωγικά. Δεν γνωρίζω για τις φιλολογίες, εγώ μίλησα για το μαθηματικό στου οποίου το site μπήκα κάποια στιγμή τυχαία. Εξάλλου, πολλές σχολές πληροφορικής έχουν μαθήματα διδακτικής της πληροφορικής. Το θεωρώ πολύ άδικο να γίνονται απαξιωτικές αναφορές για τους καθηγητές της πληροφορικής τη στιγμή που και άλλες ειδικότητες (μαθηματικοί, φιλόλογοι όπως ανέφερε η Ρωξάνη) δεν μαθαίνουν περισσότερα παιδαγωγικά από τους πληροφορικούς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:19:31 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #113 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 03:11:38 μμ »
Αυτό ήθελα κι εγώ να τονίσω... Ότι κι εμείς δεν είμαστε τόσο πιο πάνω πια από εσάς! Σαφώς και είναι άδικο αυτό που γίνεται! Διεκδικήστε το δίκιο σας λοιπόν!
 Εμείς στο Πανεπιστήμιο θυμάμαι που λέγαμε όλοι και ζητούσαμε μανιωδώς να πάρουμε Παιδαγωγικά και Διδακτικές και μας λέγαν ότι παραπάνω από τόσα δεν προσφέρονται! Αυτό είναι απαράδεκτο!!!
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #114 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 03:28:02 μμ »
1) Εγώ παραδέχομαι ότι δεν έχω παιδαγωγική κατάρτιση. Δε φταίω όμως εγώ για αυτό!
2) Στα παιδιά διδάσκω σαν να είναι ΔΙΚΑ ΜΟΥ! Ας πάμε να μάθουμε παιδαγωγικές μεθόδους ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ τότε (ειρωνικά το λέω  ;D), γιατί και από εκεί ξεκινάνε όλα. Κακό κάνουν οι εκπαιδευτικοί που επιλέγουν το επάγγελμα σαν ευκαιρία αποκατάστασης. Οι υπόλοιποι που φέρονται πολύ καλά στα παιδιά, τί χρωστάνε;;
Λοιπόν ας προσφέρει παιδαγωγική κατάρτιση το υπουργείο σε ΟΛΟΥΣ όσους θέλουμε, για να είμαστε οι τέλειοι εκπαιδευτικοί... :)

Αποσυνδεδεμένος stakons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #115 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 04:54:43 μμ »
Συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Να καταρτίζονται παιδαγωγικά όλοι όσοι θέλουν να μπουν σε τάξη και να διδάξουν. Όλοι όμως!!!! Και πληροφορικοί και μαθηματικοί και φιλόλογοι κλπ. Γιατί κανείς αποφοιτώντας από το πανεπιστήμιο δεν γνωρίζει παιδαγωγικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:19:31 »

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #116 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 05:04:33 μμ »
Απάντηση στον proteas (http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=3270.0)
Είναι σίγουρα άσχημο να προσβάλουν το αντικείμενο μας.
Ίσως η λέξη που αναφέρθηκε στο άλλο θέμα συζήτησης, ("προχειρότητες") είναι λίγο βαριά.
Υπάρχει όμως και η εξής ισότητα:
Πληροφορικός = διδάσκει πληροφορική
Δάσκαλος = διδάσκει στα παιδιά

Άν
Δάσκαλος = διδάσκει πληροφορική => Πληροφορικός = διδάσκει τί?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2007, 05:08:37 μμ από psych@ra »

Αποσυνδεδεμένος eDimitris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την πρωτοβάθμια εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #117 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 05:07:44 μμ »

Μόνο οι δάσκαλοι με μεταπτυχιακό θα μπορούσαν να διδάξουν (Μην ακούω για σεμινάρια 3 μηνών).
Αυτοί πόσοι να είναι; 100, 200 σε όλη την Ελλάδα;
Τα υπόλοιπα δημοτικά; Ποιούς θα έχουν;
Στο κάτω κάτω αυτό με τα παιδαγωγικά το έχουμε ψιλοξεφτιλίσει. Μπορεί να πάρχουν άτομα που έχουν πάει σε παιδαγωγική σχολή και μπορεί να είναι παλιοχαρακτήρες.
Από την άλλη μεριά πάρα πολλοί εκπαιδευτικοί που δεν έχουν παιδαγωγικές , παιδοψυχολογικές γνώσεις, έχουν μάθει τουλάχιστον από μικροί να φέρονται σωστά.


Δίνουν μεταπτυχιακά στην πληροφορική στους δασκάλους?
Αν είναι δυνατόν.Τι άλλο θα ακούσουμε? Για ποιο λόγο?

Να γίνει προγραμματιστής? Ή να διδάξει πληροφορική στην θέση των πραγματικών καθηγητών πληροφορικής?

Αν εγώ κάνω ένα χρόνο μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά πρέπει να έχω απαίτηση να διδάξω την αλφαβήτα μαζί με τους δασκάλους επειδή θεωρώ ότι είναι εύκολο να το κάνω και επειδή έχω ένα μεταπτυχιακό?



Άποψη μου είναι ότι πρέπει να δωθεί η ευκαιρία, να έχουν οι πληροφορικοί παιδαγωγική κατάρτιση (κ όχι να παλεύουν με βίσμα σε ασπαιτε κλπ.....) και να διδάξουν σε δημοτικά παρά οι δάσκαλοι να διδάσκουν ένα αντικείμενο που το έχουν παρακολουθήσει σε σεμινάρια 3 μηνών (κ άμα έμαθαν από αυτά τίποτα...)


Πολύ σωστός.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #118 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 05:15:38 μμ »
Και κάτι άλλο για τον φίλο proteas (συζήτηση κάνουμε έτσι; δεν έχω κάτι μαζί σου ή με τους δασκάλους)
Είπες στο άλλο topic:
"Απλώς θέλω να ρωτήσω ειλικρινά αν υπάρχει σοβαρός  λόγος εισαγωγής της πληροφορικής στα Δημοτικά"
Και βέβαια είναι ανάγκη να μπει η πληροφορική στα δημοτικά!!!
Όπως μαθαίνουν τα μικρά να γράφουν την Α Β, από την πρώτη τάξη, έτσι πρέπει να τη γράφουν και στον υπολογιστή από την πρώτη τάξη.
Δεν ξέρω αν έχετε ακούσει για μια "Κοινωνία της Πληροφορίας"
Τουλάχιστον εγώ τα μικρά (Α τάξη) στο ολοήμερο, αρχίζω και τα μαθαίνω από το πρώτο μάθημα να γράφουν στον υπολογιστή και σας λέω ότι τα πάνε πολύ καλά. :)
Όσο για το άλλο "πληροφορικός=μη εξειδικευμένος στην εκπ/ση=προχειρότητες"
Έχω πει ξανά ότι εμείς θέλουμε παιδαγωγική κατάρτιση αλλά δε μας τη δίνουν εύκολα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2007, 05:42:27 μμ από psych@ra »

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #119 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 10:38:29 πμ »
Όπως είναι αποδεκτό από όλους, θεωρώ και εγώ ότι για να διδάξει κάποιος στο Δημοτικό σαφώς και οφείλει να έχει γνώσεις στα παιδαγωγικά. Αν και δεν νομίζω ότι οι θεωρητικές γνώσεις των παιδαγωγικών είναι η βασική προϋπόθεση για να  γίνει κάποιος ικανός δάσκαλος, πιστεύω ότι αυτό είναι κυρίως θέμα χαρακτήρα και εμπειρίας. Αλλά τέλος πάντων, σίγουρα χρειάζεται και το θεωρητικό υπόβαθρο, το οποίο και θα έπρεπε να αποκτάται εύκολα από όλες τις ειδικότητες που αποσκοπούν στη εκπαίδευση. Δεν νομίζω ότι αυτές οι θεωρητικές γνώσεις αποκτούνται δύσκολα. Το θέμα είναι να κατέχεις καλά κάποιο αντικείμενο και φυσικά να σου ταιριάζει η εκεπίδευση. Γιατί όσο χαμηλές και αν είναι οι απαιτήσεις , από πλευράς γνώσεων, αν το αντικείμενο δεν το κατέχεις καλά( και το αντίθετο) αυτό θα έχει αντίκτυπο στο μαθητή. Για παράδειγμα στην πληροφορική, πιστεύω ότι δεν είναι το ίδιο εξοικιωμένοι με την ορολογία της πληροφορικής ένας δάσκαλος που πολύ λίγο έχει ασχοληθείι με αυτό το μάθημα και ένας απόφοιτος πληροφορικής. Στη τελική γιατί να μη βοηθηθεί και αυτός ο κλάδος, του οποίου το αντικείμενο είναι πλέον απαραίτητο και του οποίου οι απόφοιτοι βρίσκουν δύσκολα πλεον διέξοδο στην εκπαίδευση? Και του οποίου οι απόφοιτοι με την κατάλληλη επιμόρφωση σε παιδαγωγικά θέματα θα είναι οι καταλληλότεροι να διδάξουν πληροφορική μια και αυτό είναι το αντικείμενό τους! Και γιατί αυτός ο κλάδος να κρίνεται ικανός για τη δευτεροβαθμία και όχι για την πρωτοβάθμια, με ποιά επιχειρήματα υποστηρίζεται κάτι τέτοιο? Γιατί οι κλάδοι των αγγλικών, γαλλικών κτλ ανήκουν και στις 2 βαθμίδες της εκαπίδευσης? Ή μήπως θα έπρεπε και εγώ να έχω το διακαίωμα να διδάσκω γαλλικά, γιατί τα είχα διδαχθεί στο Πανεπιστήμιο σ' ένα εξάμηνο? Τελικά πιστεύω ότι τα διάφορα συμφέροντα εμποδίζουν την εκπαίδευση να πάει μπροστά.

Αποσυνδεδεμένος stakons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #120 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 10:49:20 πμ »
Κάποτε δούλευα σε ένα γραφείο. Ένας συνάδελφος είχε σπουδάσει φυσικός και είχε κάνει μεταπτυχιακά σε γλωσσολογικά θέματα (τρέλλα!!!). Θα μπορούσε λοιπόν αυτός να διδάξει ως φιλόλογος; Όχι βέβαια!!!!!!! Και αυτό γιατί δεν θα το επέτρεπε κανένας φιλόλογος, γιατί - και πολύ σωστά - ο κλάδος τους είναι κατοχυρωμένος. Γιατί λοιπόν ο καθένας που έχει ή νομίζει ότι έχει κάποιες γνώσεις πληροφορικής να θέλει να μπει στα χωράφια των πληροφορικών; Μπήκαν οι πληροφορικοί στα χωράφια των άλλων ειδικοτήτων;

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #121 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 01:22:09 μμ »
Και κάτι άλλο για τον φίλο proteas (συζήτηση κάνουμε έτσι; δεν έχω κάτι μαζί σου ή με τους δασκάλους)
Είπες στο άλλο topic:
"Απλώς θέλω να ρωτήσω ειλικρινά αν υπάρχει σοβαρός  λόγος εισαγωγής της πληροφορικής στα Δημοτικά"
Και βέβαια είναι ανάγκη να μπει η πληροφορική στα δημοτικά!!!
Όπως μαθαίνουν τα μικρά να γράφουν την Α Β, από την πρώτη τάξη, έτσι πρέπει να τη γράφουν και στον υπολογιστή από την πρώτη τάξη.
Δεν ξέρω αν έχετε ακούσει για μια "Κοινωνία της Πληροφορίας"
Τουλάχιστον εγώ τα μικρά (Α τάξη) στο ολοήμερο, αρχίζω και τα μαθαίνω από το πρώτο μάθημα να γράφουν στον υπολογιστή και σας λέω ότι τα πάνε πολύ καλά. :)
Όσο για το άλλο "πληροφορικός=μη εξειδικευμένος στην εκπ/ση=προχειρότητες"
Έχω πει ξανά ότι εμείς θέλουμε παιδαγωγική κατάρτιση αλλά δε μας τη δίνουν εύκολα.


Φίλε psych@ra , η αντίδραση μου έχει να κάνει με τον απαράδεκτο (κατά τη γνώμη μου) χαρακτηρισμό "προχειρότητες" που κάποιος πληροφορικός χρησιμοποίησε για τους δασκάλους. Ήθελα να δείξω ότι ο ίδιος χαρακτηρισμός μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για τους πληροφορικούς , αν δεις το θέμα από άλλη σκοπιά.

Λες ότι μαθαίνεις στα παιδιά να γράφουν στον υπολογιστή. Τι θα εμπόδιζε ένα δάσκαλο να κάνει το ίδιο ως συμπληρωματική δραστηριότητα για την εκμάθηση των γραμμάτων; Αν το παιδί έχει διδαχθεί κι αφομοιώσει το μηχανισμό γραφής κι ανάγνωσης μπορεί να τον μεταφέρει εύκολα στον υπολογιστή.  Δεν πιστεύω ότι πρέπει κάποιος να έχει ειδικό δάσκαλο για να μάθει να γράφει στον υπολογιστή. Με το ίδιο σκεπτικό , θα έπρεπει να έχουμε και ειδικό δάσκαλο για  να γράφουμε μηνύματα στο κινητό! Δεν αντιλέγω , βέβαια , ότι σε ανώτερο επίπεδο πρέπει να υπάρχει εξειδίκευση. 

Το γεγονός ότι ζητάτε  παιδαγωγική κατάρτιση είναι προς τιμήν σας και παράλληλα αποδεικνύει ότι είναι σημαντική γι' αυτούς που θέλουν να ασχοληθούν με την εκπ/ση παιδιών. Πάντως , θέλω να τονίσω ότι δε διεκδικώ τίποτα από κανέναν. Η βασική μου  ενσταση είναι κατά πόσον  η Πληροφορική πρέπει να μπει στα σχολεία από το Δημοτικό και να επιβαρύνουμε κι άλλο τους μαθητές. Τα 6 χρόνια δεν είναι αρκετά; Τι πρέπει να ξέρει ένας απόφοιτος Λυκείου από Πληροφορική και δεν αρκούν τα 6 χρόνια; Ειλικρινά δεν έχω και γω κάτι με τους Πληροφορικούς , ίσα ισα το αντίθετο. Οι περισσότεροι που έχω γνωρίσει μου είναι πολύ συμπαθείς.

Τέλος , με ενοχλούν αφάνταστα οι θεωρίες περί ανεπάρκειας των δασκάλων που σκαρφίζονται ορισμένοι για να προωθήσουν τα συμφέροντα τους και μόνο. Επειδή δεν μπορούν να βρουν δουλειά αλλού , ξαφνικά κάποιοι θυμούνται το Δημοτικό που δουλεύει με διαφορετικό τρόπο από τη Δευτεροβάθμια.  Αν θέλουν να εργαστούν στα Δημοτικά ας δώσουν κατατακτήριες  ή πανελλήνιες και να σπουδάσουν στα Παιδαγωγικά ,είναι ευπρόσδεκτοι .  Η ανεπάρκεια υπάρχει σε όλα τους κλάδους και σε όλα τα επαγγέλματα. Αυτό δε σημαίνει ότι θα  προβούμε σε αστείες γενικεύσεις.


Αποσυνδεδεμένος eDimitris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την πρωτοβάθμια εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #122 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 02:46:06 μμ »

Τέλος , με ενοχλούν αφάνταστα οι θεωρίες περί ανεπάρκειας των δασκάλων που σκαρφίζονται ορισμένοι για να προωθήσουν τα συμφέροντα τους και μόνο. Επειδή δεν μπορούν να βρουν δουλειά αλλού , ξαφνικά κάποιοι θυμούνται το Δημοτικό που δουλεύει με διαφορετικό τρόπο από τη Δευτεροβάθμια.  Αν θέλουν να εργαστούν στα Δημοτικά ας δώσουν κατατακτήριες  ή πανελλήνιες και να σπουδάσουν στα Παιδαγωγικά ,είναι ευπρόσδεκτοι .  Η ανεπάρκεια υπάρχει σε όλα τους κλάδους και σε όλα τα επαγγέλματα. Αυτό δε σημαίνει ότι θα  προβούμε σε αστείες γενικεύσεις.


Κοίτα στον κλάδο μας με τις ίδιες λογικές που επικαλείσαι το 30% των θέσεων έχουν καλυφθεί από άσχετους καθηγητές με την πληροφορική.Αναρωτιέμαι έχετε επαφή με την πραγματικότητα οι δάσκαλοι?Δουλεύουμε στο ολοήμερο το ίδιο χρονικό διάστημα
με εσάς και για εσάς κάθε χρόνο δίνονται μόνιμες θέσεις ενώ εμείς συνεχίζουμε να είμαστε ωρομίσθιοι.Θα σου άρεσε εσένα να έπαιρναν για κάθε ολοήμερο δύο δασκάλους αντί για ένα ώστε να βγαίνουν δύο 12ωρα αντί για πλήρες ωράριο και να πληρώνεσαι με την ώρα?

Το δεδομένο είναι ότι αυτή την στιγμή την πληροφορική την διδάσκουν οι πληροφορικοί στα δημοτικά σχολεία.Το βλέπεις ως κακό να πληρώνονται με τον ίδιο μισθό με εσάς που εσύ θεωρείς ότι δεν σου φτάνει ενώ είναι τετραπλάσιος ενός ωρομισθίου?

Για το θέμα δεν μπορούν να βρουν δουλειά αλλού σου θυμίζω ότι ένα από τα επαγγελματικά μας δικαιώματα είναι και η εκπαίδευση σε θέματα πληροφορικής,οπότε ο καθένας επιλέγει για το που θα εργαστεί.Δεν θα κρίνεις εσύ ή κανένας άλλος τις επιλογές οποιουδήποτε επιστήμονα ενός άλλου κλάδου.


Όσο για την πληροφορική στο γυμνάσιο/λύκειο τα παιδιά δεν ξέρουν την τύφλα τους λόγω της απαξίωσης του μαθήματος στο δημοτικό-γυμνάσιο.Η πληροφορική μπορεί να διδαχτεί κανονικά σε παιδιά μετά την τρίτη δημοτικού προσαρμόζοντας τον τρόπο παρουσίασης της στο επίπεδο τους.

Δεν είστε σε θέση να διδάξετε πληροφορική.Αυτό το ξέρουμε πολύ καλά όσοι διδάσκουμε σε ολοήμερα.Οι περισσότεροι δάσκαλοι ακόμα και νεοδιόριστοι με πτυχία 2005 και μετά αγνοούν βασικές ικανότητες χρήσης του υπολογιστή.

Αποσυνδεδεμένος eDimitris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την πρωτοβάθμια εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #123 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 03:02:10 μμ »
Αν θέλουν να εργαστούν στα Δημοτικά ας δώσουν κατατακτήριες  ή πανελλήνιες και να σπουδάσουν στα Παιδαγωγικά ,είναι ευπρόσδεκτοι .

Αν θες δώσε εσύ πανελλήνιες και πέρνα σε ένα τμήμα πληροφορικής αει ή η/μ με τα δεδομένα των δεσμών και των ελάχιστων θέσεων τέλειωσε το και μετά μίλα και έλα να κάνεις μάθημα πληροφορικής.

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #124 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 03:33:03 μμ »


Κοίτα στον κλάδο μας με τις ίδιες λογικές που επικαλείσαι το 30% των θέσεων έχουν καλυφθεί από άσχετους καθηγητές με την πληροφορική.Αναρωτιέμαι έχετε επαφή με την πραγματικότητα οι δάσκαλοι?Δουλεύουμε στο ολοήμερο το ίδιο χρονικό διάστημα
με εσάς και για εσάς κάθε χρόνο δίνονται μόνιμες θέσεις ενώ εμείς συνεχίζουμε να είμαστε ωρομίσθιοι.Θα σου άρεσε εσένα να έπαιρναν για κάθε ολοήμερο δύο δασκάλους αντί για ένα ώστε να βγαίνουν δύο 12ωρα αντί για πλήρες ωράριο και να πληρώνεσαι με την ώρα?

Το δεδομένο είναι ότι αυτή την στιγμή την πληροφορική την διδάσκουν οι πληροφορικοί στα δημοτικά σχολεία.Το βλέπεις ως κακό να πληρώνονται με τον ίδιο μισθό με εσάς που εσύ θεωρείς ότι δεν σου φτάνει ενώ είναι τετραπλάσιος ενός ωρομισθίου?




Mάλλον με παρεξήγησες. Αν διαβάσεις προσεκτικά γράφω ότι δεν διεκδικώ τίποτα από κανέναν! Αυτά που γράφεις για τους ωρομίσθιους τα βρίσκω σωστά. Θεωρώ απαράδεκτο το μισθό και το θεσμό του ωρομισθίου.Από πού συμπέρανες το αντίθετο;  Επίσης , δε μιλάω για το ολοήμερο αλλά μιλάω για το βασικό πρόγραμμα του Δημοτικού και για το αν τελικά είναι τόσο απαραίτητο να μπει ακόμα ένα μάθημα που ήδη διδάσκεται για 6 χρόνια στη Δευτεροβάθμια.  Η τελευταία παράγραφος (δεν το ξεκαθάρισα , δικό μου λάθος) δεν απευθύνεται στους πληροφορικούς , αλλά γενικά σε κάποια αλλα μήνυματα που αναφέρονται σε εισοδο φυσικών , φιλολόγων κτλ. στο Δημοτικό. Επίσης , δε μίλησα για διδασκαλία εξειδικευμένων γνώσεων αλλά για το παράδειγμα που έφερε ο psych@ra. 

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορική στα Δημοτικά Σχολεία
« Απάντηση #125 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 10:58:21 μμ »
Αν και δεν νομίζω ότι οι θεωρητικές γνώσεις των παιδαγωγικών είναι η βασική προϋπόθεση για να  γίνει κάποιος ικανός δάσκαλος, πιστεύω ότι αυτό είναι κυρίως θέμα χαρακτήρα και εμπειρίας.
Κ γω αυτής της άποψης είμαι. Δεν παίζει τόσο ρόλο να τα ξέρεις θεωρητικά. Σκοπός είναι να ξέρεις να τα εφαρμόζεις κ όλας. Θα ξαναπροσπαθήσω για Ασπαίτε του χρόνου για να έχω το συνδυασμό όλων (εμπειρία, παιδαγωγική κατάρτιση και συμπεριφορά)
Αρκεί να μη ζητάνε ξανά μεταπτυχιακό γιατί δε με παίρνουν τα χρόνια. Θέλω να φτιάξω και ένα σπίτι να ζήσω...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 492
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.166 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.