*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες  (Αναγνώστηκε 58447 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 10:35:05 μμ »
good luck!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:12:08 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 11:04:22 μμ »
ειχα κανει για FCE μεταξυ αλλων και τα:

1. English Vocabulary in Use,  Stuart Redman - CAMBRIDGE UNIVERSITY PRESS
2. Successful Vocabulary FCE, by Norman Whitney
3. The Whole Story (short stories for pleasure ( λεμε τωρα γιατι μου βγηκε η πίστη να καταλαβω,...) and language improvement,
    by Richard Rossner,  - Longman.

4. For And Against , L.G.Alexander - Longman,

και καποια άλλα βοηθητικα παρα πολυ χρησιμα:

α. CAMBRIDGE INTERNATIONAL DICTIONARY of PHRASAL VERBS
b. LONGMAN Dictionary of Common Errors  ,by N D Turton   & J.B. Heaton  ( British National Corpus)

 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2010, 11:07:33 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 12:11:30 πμ »
ειχα κανει για FCE μεταξυ αλλων και τα:

1. English Vocabulary in Use,  Stuart Redman - CAMBRIDGE UNIVERSITY PRESS
2. Successful Vocabulary FCE, by Norman Whitney
3. The Whole Story (short stories for pleasure ( λεμε τωρα γιατι μου βγηκε η πίστη να καταλαβω,...) and language improvement,
    by Richard Rossner,  - Longman.

4. For And Against , L.G.Alexander - Longman,

και καποια άλλα βοηθητικα παρα πολυ χρησιμα:

α. CAMBRIDGE INTERNATIONAL DICTIONARY of PHRASAL VERBS
b. LONGMAN Dictionary of Common Errors  ,by N D Turton   & J.B. Heaton  ( British National Corpus)

MARKOS μιλάμε εσύ είχες τρελή όρεξη!!
good job! thank youuu!


 

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 12:20:19 πμ »
bania μου, σου ειπα οτι το ειχα βαλει πεισμα και ειμαι απο τα ατομα που αν θελουν κατι το παλευουν και δεν το παρατουν με τιποτα οσος χρονος και αν περασει.
4 μηνες δουλεια και διαβασμα νυχτα μερα. Η δυναμη της θελησης. Μεχρι αγγλικα ονειρα εβλεπα!!!!

καλη τυχη και στο μαθητη σου.
Δε λεω επιτυχια γιατι στους πνευματικους αγωνες ΠΑΝΤΑ την εχει κανεις. ειναι μια μετοχη που ανεβαινει η αξια της στο χρηματιστηριο της γνωσης.

(η Διαμαντω να τα βλεπει....)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:12:08 »

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 08:27:23 μμ »
dreamy να σε ρωτήσω... το English for Adults του Γριβα τι περιλαμβλανει? μήπως πρέπει να πάρουμε και κάποιο άλλο συμπληρωματικό?

Από λεξιλόγιο και κείμενα είσαι οκ.Έχει βέβαια σε κάθε unit λίγο από listening,speaking,writing αλλά προσωπικά χρησιμοποιούσα εξτρά.Πχ για το writing τα plus mmpublications ειναι καλά.Και τους τελευταίους 4 μήνες εφόσον αποφασίσαμε τι θα δώσουμε κάναμε πολλά practice tests.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 03:20:54 πμ »
dreamy σ'ευχαριστώ πάάάάάρα πολύ! :D

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 08:48:08 πμ »
Πριν χρόνια, στα 37 μου, έκανα 2 μήνες ιδιαίτερα και πήρα το lower mishigan.
Είχα ζητήσει από τον καθηγητή να δουλεύουμε μόνο πάνω σε έτοιμα τεστ και εκεί θυμόμασταν και την γραμματική.
Φυσικά έγραφα και μερικές εκθέσεις. ;)

Αποσυνδεδεμένος talkinghead

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:01:09 πμ »
Δεν μπορώ να βοηθήσω και πολύ μιας και διδάσκω γερμανικά αλλά οι βασικές αρχές συμπίπτουν

Στο ίντερνετ θα βρεις άπειρα τεστ (υποθέτω πληκτρολογώντας placement test EFL ή κάτι παρεμφερές). Βάλε τον να το κάνει με την ηρεμία του στο σπίτι του χωρίς λεξικό και όταν στο δώσει/ στείλει κάτσε να το μελετήσεις και εσύ με την ηρεμία σου. Δε σε ενδιαφέρει το πόσα λάθη έχει κάνει αλλά τί είδους. Τί εννοώ με αυτό: τα περισσότερα τεστ κατατάσσουν τον μαθητή σε ένα χ επίπεδο (π.χ. 10 λάθη επίπεδο Β1). Εσύ πρέπει να εντοπίσεις σε ποιούς τομείς έχει κάνει αυτά τα λάθη, π.χ. χρήση χρόνων και να εστιάσεις αρχικά εκεί. Επίσης ρίξε μια καλή ματιά και στα λάθη που έχει κάνει και είναι εμφανέστατα ανώτερου επιπέδου. Σε βοηθάνε πολύ να πάρεις μια γεύση από το γλωσσικό του αίσθημα, τί του φαίνεται ότι θα μπορούσε δυνητικά να είναι σωστό.

Πάντα φροντίζω να κάνω ένα καλό συμάζεμα με φωτοτυπίες για κανένα δίμηνο. Από εκεί και  πέρα μπορείς να προχωρήσεις σε βιβλίο ή να συνεχίσεις με φωτοτυπίες (πιο ενδιαφέρον αλλά σημαντικά πιο χρονοβόρο). Όποια λύση και να προτιμήσεις, προσπάθησε να δίνεις όσο πιο πολύ ανακεφαλαιωτικό υλικό μπορείς, π.χ. πίνακα με τα ανώμαλα ρήματα αλφαβητικά ή/και ανάλογα τη φωνολογική μεταβολή. Μεγάλη αγάπη στους πίνακες και την "συγκεντρωμένη" παρουσίαση...

Γενικά οι ενήλικες θέλουν δύο πράγματα: 1. Αυτά που μαθαίνουν να έχουν πρακτική εφαρμογή. Δεν έχει νόημα να τον βάλεις να μάθει πως λένε την ξύστρα ή το λιοντάρι. Καλό είναι και αυτό, δεν μπορώ να πω, αλλά είναι πιο καίριο το να μάθει να ζητάει οδηγίες για να πάει στο Picadilly Circus...

...και από εκει περνάμε στο 2ο σημείο που είναι τα πολιτισμικά στοιχεία: Ο ενήλικας διψάει να μάθει τα "κουτσομπολιά" της χώρας. Πάντα στο μάθημα μεταφέρω τις δικές μου εμπειρίες από την Γερμανία από το πως έψαχνα για σπίτι μέχρι το πόση ώρα έφαγα για να καταλάβω ότι το αλάτι το πουλάνε σε χάρτινα κουτιά και όχι στον γνωστό μας πλαστικό αμφορέα. Σαφώς και στα αγγλικά τα εύρος είναι τεράστιο αλλά ακόμα και μια απλή αντιδιαστολή Μεγ.Βρετανίας- Η.Π.Α- Καναδά και Αυστραλίας αρκεί. Άσε που εκεί μπορείς να παίξεις και με τις γλωσσικές διαφορές (s ή z).

Και κάτι άλλο: ο ενήλικας μπορεί να σού κάνει ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ερώτηση. Πολλά πράγματα που τα παιδιά δεν τα παρατηρούν καν, ο ενήλικας θα τα εντοπίσει και θα σε ρωτήσει το πως και το γιατί και είναι πολύ εύκολο να κομπλάρεις. Έχω πάντα τον υπολογιστή ανοιχτό όταν κάνω μάθημα και λέω "Α δεν το είχα σκεφτεί αυτό" και το ψάχνουμε εκείνη την στιγμή. Πίστεψε με, μετράει πολύ περισσότερο από το να προχωρήσεις στο επόμενο κεφάλαιο. Εναλλακτικά ένα καλό ετυμολογικό λεξικό δίπλα σου συνήθως αρκεί.

Ορθογραφίες κτλ ξέχνα τα. Θα ενδιαφερεθεί μόνος του, εσύ απλά προσπάθησε να έχεις υπομονή γιατί συνήθως κάνουν ένα καλό συμμάζεμα όταν σταματάμε, π.χ. για Χριστούγεννα.

Γενικότερα προσωπικά μού αρέσει πολύ το μάθημα με ενήλικες. το θεωρώ πολύ πιο ενδιαφέρον και κατά κάποιον τρόπο πολύ πιο ξεκούραστο με την έννοια ότι έχω απέναντι μου έναν άνθρωπο ο οποίος ξέρει ήδη να σκέφτεται. Από τα αρνητικά είναι ότι γενικά ακυρώνουν τα μαθήματα για ψύλλου πήδημα, ειδικά αν δεν έχουν συγκεκριμένο στόχο.

Ελπίζω να σού έδωσα μια γενική ιδέα

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 11:17:44 πμ »
Συμφωνώ talkinghead!

Και εμένα μου αρέσει πολύ το μάθημα στους ενήλικες! Μου αρέσει που ρωτάνε για τον πολιτισμό όλων των γερμανόφωνων χωρών, για τα αξιοθέτα κτλ.. Επίσης μου αρέσει ακριβώς το ότι είναι απρόβλεπτοι στις ερωτήσεις τους που συνήθως είναι πραγματικά εύστοχες! 'Ομως έχεις δίκιο..ακυρώνουν μαθήματα συχνά..άρα λογικά κάπως έτσι θα είναι και στα Αγγλικά υποθέτω Tzimakos.
Καλή αρχή!
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος Tzimakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 07:58:29 μμ »
Να 'στε καλα παιδια σας ευχαριστω πολυ, talkinghead-beholder η απαντηση σου ηταν πολυ κατατοπιστικη και χρησιμη για να βρω ενα μπουσουλα.. Επισης μου φανηκε πολυ ενδιαφερουσα η ιδεα να εχω υπολογιστη μαζι μου στο μαθημα, μπορω να παιρνω το netbook μαζι μου, θα ναι πολυ βολικο..

Αυτο που ειπες το εχω σκεφτει κι εγω, πιστευω πως το μαθημα σε ενηλικα θα εχει εξαιρετικο ενδιαφερον και πιστευω θα ειναι κι ο αλλος πιο προθυμος και θα εχει μεγαλυτερο ενδιαφερον στο μαθημα καθως ειναι πολυ κοντα ηλικιακα και πνευματικα με τον δασκαλο του, που πιστευω πως καθως στους περισσοτερους δεν εχει συμβει αυτο, ειναι πρωτογνωρο και πολυ ενδιαφερον συναισθημα..

Και παλι σας ευχαριστω για τη βοηθεια, εχω μελετη τωρα και οργανωση..

Οποια αλλη συμβουλη απο οποιονδηποτε ευπροσδεκτη..

Δημητρης

Αποσυνδεδεμένος katgodr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 10:35:00 μμ »
Παιδιά εμένα με κάλεσε ζευγάρι Ιταλών που μένει στην Ελλάδα για να τους διδάξω Αγγλικά. Θα ακολουθήσω τις ίδιες μεθόδους ή έχετε να μου προτείνετε και κάτι άλλο;

Ευχριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος tapairnwstokranious!!!

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 12:23:18 πμ »
μηπως μπορει καποιος να μου προτεινει βιβλια? ο στοχος ειναι πτυχιο επιπεδου β2..

Αποσυνδεδεμένος englishteacher06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 11:06:46 πμ »
Καλημερα ...........Τα βιβλια που θα προτεινα ειναι English for adults του Γριβα ........περιλαμβανουν coursebook , grammarbook , activity book , testbook και CDs........τα προτεινω γιατι τα εχω χρησιμοποιησει ( την 1η Σειρα blue και την 2η σειρα pink ) και ειναι αρκετα καλα βιβλια . δεν ξερω εαν αλλος συναδελφος εχει να προτεινει κατι αλλο. Οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε... ;)

Αποσυνδεδεμένος tapairnwstokranious!!!

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 01:45:18 μμ »
ευχαριστω πολυ Giotoula06  !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159815
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.