*

Αποστολέας Θέμα: Ωρολόγιο πρόγραμμα  (Αναγνώστηκε 37922 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 11:02:10 μμ »
Σε συνεργασία με τους διδάσκοντες έχει την ευθύνη της σύνταξης του ωρολογίου

εσύ είσαι η συνεργασία, αυτός είναι η ευθύνη, οκ ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:52:30 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 07:51:45 πμ »
Σημασία έχει το ποιός το συντάσσει τελικά, ποιός θα χτυπηθεί ώρες για να βγεί. Ο συνεργάτης ή ο διευθυντής;

Θες να πεις ο διευθυντής έχει την εποπτεία, αλλά το κουπί το τραβάει αυτός που θα οριστεί υπεύθυνος; Γιατί εγώ δεν βλέπω πουθενά ότι ορίζεται κάποιος υπεύθυνος για το πρόγραμμα.

Και εξάλλου στην πρόταση "Σε συνεργασία με τους διδάσκοντες έχει την ευθύνη της σύνταξης του ωρολογίου", έχει πληθυντικό! δεν απευθύνεται σε έναν συγκεκριμένο καθηγητή.

Η φράση "έχει την ευθύνη της σύνταξης" σημαίνει ότι o διευθυντής είναι ο υπεύθυνος για την σύνταξή του, δηλαδή αυτός το συντάσσει. Δεν εποπτεύει.

Εγώ το ερμηνεύω ότι ο διευθυντής θα κτυπηθεί να βγάλει το πρόγραμμα, απλά συνεργάζεται με τους διδάσκοντες για τυχόν κωλλύματα που έχει κάποιος κλπ.

τέλος πάντων το κουράσαμε πολύ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2013, 07:54:18 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 08:08:12 πμ »
Ο διευθυντής και με την αυξηση του ωραριου εχει παρα πολλα πραγματα να κανει οπότε δε νομιζω κανένας να βγαζει προγραμμα.  Αν το σχολειο ειναι μεγαλο και πολυποικιλο τα πραγματα ειναι δύσκολα. Θυμαμαι παλιότερα στο επαλ ο προγραμματίστης έβγαζε καθε βδομάδα προγραμμα για ολο το χρονο και καθε φορα που το έβγαζε εξαφανίζονται γιατι τον περίμενε ουρά παραπόνων. Άντε να ικανοποίησεις 80 καθηγητες με ενα σορό ειδικοτητες
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 09:40:50 πμ »
¨Ενα φοβερό και ελεύθερο λογισμικό για πρόγραμμα είναι τo FET. Έχει μονάδα προγραμματισμού το μάθημα και όχι το τμήμα και αυτό σου λύνει τα χέρια.Υστερεί μόνο στην παρουσίαση των αποτελεσμάτων.Σε αποζημιώνει όμως με το παραπάνω γιατί τρέχει με άπειρους περιορισμούς.
Μόλις το κατέβασα και το δοκιμάζω! Φαίνεται ενδιαφέρον με μία πρώτη ματιά!

Btw, δεν είμαι προγραμματιστής στο σχολείο μου.  8)
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:52:30 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 07:03:04 πμ »
Συμφωνώ 100% με το ότι πρέπει να το αναλαμβάνει αυτός που θα καταβάλει το μικρότερο κόπο, επιτυγχάνοντας το καλύτερο αποτέλεσμα.

Δεν έχει νόημα να το πάρει ένας φιλόλογος (π.χ. το λέω - μην πέσετε να με φάτε) και να έχουμε χάλια πρόγραμμα σε 1 μήνα, όπως ακριβώς δεν έχει νόημα να αναλάβει τη γιορτή ένας μαθηματικός (πάλι π.χ.), να δουλεύει 1 μήνα και να βγει μια μπούρδα.

σωστά όσα λες, αλλά δεν λαμβάνεις υπόψη τον παράγοντα κόπωση.
Αν το παίρνεις καιρό το πρόγραμμα και έχεις κουραστεί από τις γκρίνιες, τις αλλαγές, το υπουργείο, την δδε, τις άδειες, τις αναπληρώσεις, την αχαριστία, την μη αναγνώριση από τον δ/ντη  τότε ακόμα και αν ήσουν κάποτε αποτελεσματικός με μικρό κόπο μπορεί να έχει γυρίσει τούμπα η κατάσταση και να μην μπορείς άλλο.
Οπότε προσθέτω ως σημαντικό παράγοντα σε όσα είπες την καλή διάθεση

Αν υπάρχουν πολλοί μίζεροι στο σύλλογο, γκρίνιες θα υπάρχουν συνέχεια.
Π.χ. ο άλλος μπορεί να γκρινιάζει γιατί του πήρες 5 παιδιά από το τμήμα για πρόβα.
Η καλή διάθεση που λες, είναι απαραίτητη για να μην υπάρχουν γκρίνιες γενικότερα.

Σχετικά με το πρόγραμμα και τις γκρίνιες, το πιο απλό (αν δεν το βγάζεις με χέρι, αλλά μέσω προγράμματος) είναι να φωνάξεις τους γκρινιάρηδες πριν πατήσεις το κουμπί. Έχοντας απόδειξη ότι δεν μεροληπτείς υπέρ ή κατά κάποιου, κανείς δεν έχει βάση για γκρίνια.

Επίσης, αν είσαι στο ίδιο σχολείο για χρόνια, κάθε χρόνο το πιθανότερο είναι να βελτιώνεσαι (μαθαίνεις καλύτερα τις προτιμήσεις των συναδέλφων, τους αυστηρούς περιορισμούς, τα συχνά προβλήματα που εμφανίζονται, κλπ.

Αν, βέβαια, έχεις φτάσει σε σημείο να το σιχαίνεσαι, τότε παύει να ισχύει το ότι "είσαι ο κατάλληλος για αυτή τη δουλειά" και πρέπει να βρεθεί άλλος.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 04:00:01 μμ »
Siobaras, μακάρι με ένα πάτημα ενός κουμπιού να έβγαινε το πρόγραμμα. Όπως θα ξέρεις και εσύ χρειάζεται και πολύ δουλειά μετά χειροκίνητα, μετακινώντας καρτέλες. Το πρόγραμμα βελτιώνεται πολύ όταν επεμβάινεις και εσύ με το χέρι. Δυστυχώς ο υπολογιστής δεν σου βγάζει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
Οπότε δεν είναι εφικτό να τους μαζέψεις όλους πριν το πάτημα του κουμπιού.

Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να τεθούν κάποια όρια. Δηλαδή να ξεκαθαρίσει ο προγραμματιστής στο σύλλογο ότι θα φροντίσει για κάποια αυτονόητα πράγματα όπως πχ κανείς δεν θα έχει απο 1η μέχρι και 7η ώρα, σε κανέναν δεν θα του βάλεις 2-3 κενά μέσα στην ίδια μέρα κλπ, και να συμφωνήσουν όλοι σε αυτό και ότι μέχρι εκεί θα το δουλέψεις.
Από κει και πέρα ο κάθε συνάδελφος να το αναλάβει προσωπικά για να ικανοποιήσει τις προσωπικές του ανάγκες, και να κάτσει να σπάσει μόνος του το κεφάλι του και να έρθει και σε συννενόηση με τους υπολοίπους για να το φέρει στα μέτρα του. Δεν χρωστάει τίποτα ο προγραμματιστής να χάνει τα απογεύματά του για να ικανοποιήσει τις ιδιοτροπίες του καθενός.
Σε όποιον δεν αρέσει να βρει άλλη δουλειά όπου εκεί θα του έχουν καλύτερο πρόγραμμα!

Όταν μπαίνουν προσωπικές προτιμήσεις του στυλ, μη με βάζεις πρωι δεν μπορώ να ξυπνάω κλπ τότε εκτός του ότι είναι ντροπή για τον κλάδο στις μέρες μας όπου άλλοι απολύονται, δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς με το πρόγραμμα...

ΥΓ.
Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω  σε κάτι που έγραψες παραπάνω, γιατί έχω δει και φιλόλογο να βγάζει άριστα το πρόγραμμα αλλά και μαθηματικό να κάνει άψογες σχολικές γιορτές!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:04:42 μμ »
ΥΓ.
Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω  σε κάτι που έγραψες παραπάνω, γιατί έχω δει και φιλόλογο να βγάζει άριστα το πρόγραμμα αλλά και μαθηματικό να κάνει άψογες σχολικές γιορτές!!  ;D

"Π.χ." έγραψα...
Κι εγώ έκανα γιορτή 25 Μάρτη σε ΕΠΑΛ παλιότερα και ο υποδιευθυντής είπε "Είναι η πρώτη γιορτή μετά από 15 χρόνια στην οποία δεν κοιμάμαι".

Τώρα, για το πρόγραμμα, δεν ξέρω τι κάνει ο καθένας, αλλά και να αφιερώσεις κάποια απογεύματα δεν είναι και τίποτα τραγικό.
Το "κουμπί" που είπα παραπάνω, είναι για την περίπτωση που έχεις σύλλογο με πολλούς γκρινιάρηδες.
Όταν βλέπεις ότι ποτέ δεν θα είναι όλοι χαρούμενοι, κάνεις τα εξής:

1) Φωνάζεις τους πάντες και τους ζητάς ΜΙΑ προτίμηση. Π.χ. όχι συνεχόμενο 4ωρο, όχι συνέχεια πρώτες ώρες, κλπ.
2) Μετά τους δείχνεις ότι έχεις παραμετροποιήσει τις απαιτήσεις τους.
3) Πατάς το κουμπί.
4) Λες : "Κύριοι και κυρίες, αυτό το πρόγραμμα βγήκε, με αξιοκρατικό τρόπο και με αυτά που ζητήσατε. Όποιος δεν είναι χαρούμενος, μπορεί να αναλάβει να κάνει καλύτερη εργασία από εμένα."

Δεν μπορώ να φανταστώ να το κάνω ποτέ ο ίδιος, αλλά, πάλι δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να γκρινιάζει επειδή θα φάω ένα απόγευμα (ή και 2).
Το παραπάνω το προτείνω σε όσους έχουν αυτή την ανάθεση εργασίας, ενώ την απεχθάνονται, ή τους φαίνεται δύσκολη.
Προσωπικά, προτιμώ να χάσω το Σ-Κ μου και να το ξαναχάσω σε 15 μέρες που θα μας έρθει ένας καινούριος φιλόλογος, από το να μετράω απουσίες κάθε μέρα και να στέλνω γράμματα στους γονείς.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:12:47 μμ »
Το μόνο πρόβλημα με το πρόγραμμα είναι η γκρίνια κάποιων συναδέλφων. Μια δυσκολία υπάρχει μόνο στα ΕΠΑΛ, γιατί πρέπει να ικανοποιηθούν πολλοί διαφορετικοί περιορισμοί (συνδιδασκαλίες, διαθέσιμα εργαστήρια κλπ) και καμιά φορά το γραμμικό σύστημα είναι άλυτο.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 07:27:30 πμ »
"Π.χ." έγραψα...
Κι εγώ έκανα γιορτή 25 Μάρτη σε ΕΠΑΛ παλιότερα και ο υποδιευθυντής είπε "Είναι η πρώτη γιορτή μετά από 15 χρόνια στην οποία δεν κοιμάμαι".
Ωραίος!! το έχω κάνει και εγώ γιαυτό σου μίλησα εκ πείρας πριν!!

Τώρα, για το πρόγραμμα, δεν ξέρω τι κάνει ο καθένας, αλλά και να αφιερώσεις κάποια απογεύματα δεν είναι και τίποτα τραγικό.
Τραγικό δεν είναι. Τραγικό καταντάει όταν έχεις παράλογες απαιτήσεις σε έντονο ύφος και αφιερώνεις τον χρόνο σου για τους γκρινιάριδες χωρίς λόγο.

.....
3) Πατάς το κουμπί.
Θα το κάνω με βιντεοπροβολέα στην αίθουσα καθηγητών!!

Προσωπικά, προτιμώ να χάσω το Σ-Κ μου και να το ξαναχάσω σε 15 μέρες που θα μας έρθει ένας καινούριος φιλόλογος, από το να μετράω απουσίες κάθε μέρα και να στέλνω γράμματα στους γονείς.
ναι βρε συ έτσι σκέφτομαι και εγώ. Εξάλλου Μαθηματικοί είμαστε, μας αρέσουν τα καθήκοντα που σου σπάνε το μυαλό.
Το θέμα είναι όταν αρχίζουν και σπάνε και άλλα πράγματα..  ;D

Φέτος πάντως με την αύξηση ωραρίου και την μετακίνηση για συμπλήρωση ωραρίου δεξιά και αριστερά, δεν θα υπάρχουν και πολλές δυνατότητες ευελιξίας στο πρόγραμμα. Ίσως να είναι και πιο εύκολο! θα δείξει
τελος πάντων, καλή χρονιά και καλή δύναμη.

Αποσυνδεδεμένος ekai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 01:01:42 μμ »
Κάντε μια δοκιμή στο λογισμικό FET, αξίζει το χρόνο σας. Εγώ δεν κάνω παρά απειροελάχιστα και συχνά τίποτα  με το χέρι και βάζω ένα σωρό παραμέτρους.
Είναι ελεύθερο και εύχρηστο με πολλά παραδείγματα, ενώ ήθελαν να μας πουλήσουν στο σχολείο ένα ακριβό και με πληρωμή για το φροντιστήριο..
Μη θεωρήσετε ότι κάνω διαφήμιση, απλά ξέρω τον κόπο της δουλειάς με το χέρι.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 01:05:24 πμ »
είναι δυνατόν στην ίδια μέρα να έχεις μάθημα τις 2 πρώτες ώρες και μετά τις 2 να έχεις πολιτιστικό πρόγραμμα; Τα τελευταία μπαίνουν κανονικά στο πρόγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 04:11:32 μμ »
Επιτρέπεται στο ωρολόγιο πρόγραμμα να μπουν την ίδια μέρα δύο ώρες από το ίδιο μάθημα;
Για παράδειγμα Μαθηματικά στην Α τάξη που είναι 5 ώρες (ή Αρχαία), μέσα στην ίδια μέρα (ή κάποιες μέρες) οι μαθητές να έχουν 2 ώρες συνεχόμενες (ή και διαφορετικές);

ορίζει ο νόμος οτι πρέπει να είναι υποχρεωτικά 1 ώρα σε μια μέρα;

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 05:30:20 μμ »

Επιτρέπεται στο ωρολόγιο πρόγραμμα να μπουν την ίδια μέρα δύο ώρες από το ίδιο μάθημα;
Για παράδειγμα Μαθηματικά στην Α τάξη που είναι 5 ώρες (ή Αρχαία), μέσα στην ίδια μέρα (ή κάποιες μέρες) οι μαθητές να έχουν 2 ώρες συνεχόμενες (ή και διαφορετικές);

ορίζει ο νόμος οτι πρέπει να είναι υποχρεωτικά 1 ώρα σε μια μέρα;

υποθέτω πως μιλάς για λύκειο.
τα αρχαία της Α λυκείου ειναι εγχειρίδιο και γνωστό νομίζω. Στο δικό μου σχολείο οι φιλόλογοι δέχονται να κάνουν 2 ώρες την ίδια μέρα , 1 γνωστό (αν το λέω σωστό) και μία εγχειρίδιο.
τα μαθηματικά στην Α λυκείου ειναι πλέον 3ώρες άλγεβρα και 2ώρες γεωμετρία για όλο το χρόνο. οπότε αν τα έχει αναλάβει ο ίδιος μπορεί να κάνει 1 ώρα γεωμετρία και 1 άλγεβρα

Αποσυνδεδεμένος FKark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο πρόγραμμα
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 08:36:56 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα,

Στο (μόνιμο) πρόγραμμα του σχολείου που βγήκε χτες υπάρχει μέρα που έχω από 1η έως και ώρα με ένα κενό - 7 ώρες μάθημα!!! Εννοείται ότι είπα ότι δεν δέχομαι την 8η ώρα και ότι είναι εξοντωτικές οι 7 ώρες μάθημα και οι απαντήσεις ήταν οι κλασικές ότι "κάθε χρόνο γίνεται αυτό", "και σε άλλα Λύκεια της πόλης αυτό κάνουν" (όντως) "δεν βγαίνει αλλιώς το πρόγραμμα" κτλ.
Είμαι σε ΓΕΛ, από διάθεση, για πρώτη φορά στο συγκεκριμένο σχολείο και διδάσκω το μάθημα επιλογής της Β (Εφαρμογές Η/Υ). Επειδή τα επιλογής της Πληροφορικής είναι εργαστηριακά υπάρχει περιορισμός στο να είναι διαθέσιμο το εργαστήριο Πληροφορικής και όντως η εύκολη λύση για τον προγραμματιστή ήταν η 8η ώρα.
Ξέρω ότι η νομοθεσία αναφέρει για παρουσία μας στο σχολείο όχι πάνω από 6 ώρες την ημέρα, ότι δεν υπάρχει επίσημα θεσμοθετημένο τα επιλογής να γίνονται τελευταίες ώρες (άλλο αν έτσι γίνεται σχεδόν παντού γιατί βολεύει) και είμαι διατεθειμένος να τσακωθώ, το θέμα είναι να ξέρω αν όντως προβλέπεται κάπου η 8η ώρα και αν απαιτείται η συμφωνία του συλλόγου ή όχι. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει με νομοθεσία κτλ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 520
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.191 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.