*

Αποστολέας Θέμα: Π60-Πως πανε τα "κουραγια σας"  (Αναγνώστηκε 18262 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Π60-Πως πανε τα "κουραγια σας"
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 07:20:37 μμ »
Παράθεση
παιδια διαβαζω και ξαναδιαβαζω τη συζητηση αυτη,οπως και καποιες αλλες που αναφερονται στο τι προτεινει ο καθενας για διαβασμα,αλλα δεν λεω να καταληξω σε μια αποφαση...    θα διαβασω σιγουρα το βιβλιο της νηπιαγωγου και το δεππς,αυτα ειναι τα στανταρ...τωρα απο κει και μετα με εχετε βαλει σε απορια...ντολιοπουλου??κουτσουβανου??κιτσαρας??τι απο ολα?   και αντε μου λετε εναν απο αυτους...ποια βιβλια τους ομως?(γιατι ολα τα βιβλια τους αποκλειται να τα διαβασω!δε νομιζω οτι εχει νοημα...)την κουτσουβανου δεν ετυχε να την εχω καθηγητρια(τελειωσα στο βολο),αλλα θα εχω την ευκαιρια να τη δω στο συνεδριο που κανει το νοεμβριο το περιοδικο συγχρονο νηπιαγωγειο.γενικα ομως με βαση αυτα που σας εγραψα και πιο πανω τι εχετα να μου προτεινετε?ειμαι πολυ μπερδεμενη να πω την αληθεια.να μην πω πελαγωμενη!!   

Μακαρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο,αλλά νομίζω οτι αυτή είναι μία απόφαση καθαρά δική σου...πρεπει να κάνεις επιλογή και πρεπει να την κάνεις μόνη σου γιατί εσύ ξέρεις τις ανάγκες και τα κενά που έχεις.Το μονο που μπορώ να σου προτείνω είναι να πας σε ένα βιβλιοπωλειο να δεις τα περιεχόμενα του κάθε βιβλίου, να το ξεφυλλίσεις λίγο και να καταλήξεις σε κάποια. Ίσως κάποιος άλλος βέβαια να έχει καλύτερη ιδέα...

πάντως εγώ αντιμετωπίζω το εξής προβλημα με το διάβασμα....Εκεί που διαβάζω, σταματάω και "ταξιδεύω", όταν φυσικά το καταλάβω...παλι από την αρχή!!  >:( :(Διαβάζω καθημερινά, αρκετή ώρα, αλλά αυτό που με εξαντλεί ειναι οτι εχω ακόμα αλλους 3, 4 μήνες μεχρι να γίνει ο ΑΣΕΠ :o
Ειναι πολύ ψυχοφθόρο και εξαντλητικό, να ξερω ότι έχω ακομα τόσους μήνες μπροστά μου που πρέπει να διαβάζω και να αγχώνομαι... :( :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Π60-Πως πανε τα "κουραγια σας"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:38:45 »

Αποσυνδεδεμένος n.sof

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Π60-Πως πανε τα "κουραγια σας"
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 14, 2008, 10:13:59 πμ »
Παράθεση
παιδια διαβαζω και ξαναδιαβαζω τη συζητηση αυτη,οπως και καποιες αλλες που αναφερονται στο τι προτεινει ο καθενας για διαβασμα,αλλα δεν λεω να καταληξω σε μια αποφαση...    θα διαβασω σιγουρα το βιβλιο της νηπιαγωγου και το δεππς,αυτα ειναι τα στανταρ...τωρα απο κει και μετα με εχετε βαλει σε απορια...ντολιοπουλου??κουτσουβανου??κιτσαρας??τι απο ολα?   και αντε μου λετε εναν απο αυτους...ποια βιβλια τους ομως?(γιατι ολα τα βιβλια τους αποκλειται να τα διαβασω!δε νομιζω οτι εχει νοημα...)την κουτσουβανου δεν ετυχε να την εχω καθηγητρια(τελειωσα στο βολο),αλλα θα εχω την ευκαιρια να τη δω στο συνεδριο που κανει το νοεμβριο το περιοδικο συγχρονο νηπιαγωγειο.γενικα ομως με βαση αυτα που σας εγραψα και πιο πανω τι εχετα να μου προτεινετε?ειμαι πολυ μπερδεμενη να πω την αληθεια.να μην πω πελαγωμενη!!   

Μακαρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο,αλλά νομίζω οτι αυτή είναι μία απόφαση καθαρά δική σου...πρεπει να κάνεις επιλογή και πρεπει να την κάνεις μόνη σου γιατί εσύ ξέρεις τις ανάγκες και τα κενά που έχεις.Το μονο που μπορώ να σου προτείνω είναι να πας σε ένα βιβλιοπωλειο να δεις τα περιεχόμενα του κάθε βιβλίου, να το ξεφυλλίσεις λίγο και να καταλήξεις σε κάποια. Ίσως κάποιος άλλος βέβαια να έχει καλύτερη ιδέα...

πάντως εγώ αντιμετωπίζω το εξής προβλημα με το διάβασμα....Εκεί που διαβάζω, σταματάω και "ταξιδεύω", όταν φυσικά το καταλάβω...παλι από την αρχή!!  >:( :(Διαβάζω καθημερινά, αρκετή ώρα, αλλά αυτό που με εξαντλεί ειναι οτι εχω ακόμα αλλους 3, 4 μήνες μεχρι να γίνει ο ΑΣΕΠ :o
Ειναι πολύ ψυχοφθόρο και εξαντλητικό, να ξερω ότι έχω ακομα τόσους μήνες μπροστά μου που πρέπει να διαβάζω και να αγχώνομαι... :( :(

Είναι όντως πάρα πολύ ψυχοφθόρο το διάβασμα...Και ακόμα περισσότερο όταν δεν έχει βγεί ακόμα η προκύρηξη!!!Μήν αγχώνεστε έγω δεν έχω αρχίσει ακόμα...Βασικά πιστεύω όιτι σημασία δεν έχει πόσες ώρες διαβάζεις ή πόσα βιβλία...Σημασία έχει να έχεις την κατάλληλη ψυχολογία και να αγαπάς αυτό το επάγγελμα...Ξέρω παραδείγματα που πήγαιναν φροντιστήριο για μήνες και στο τέλος έγραψαν πιό λίγο από εμένα στον προηγούμενο ΑΣΕΠ...Όλα παίζονται στο απλό καλό διάβασμα και κυρίως στην ψυχολογία!!!

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Π60-Πως πανε τα "κουραγια σας"
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 14, 2008, 01:30:10 μμ »
αυριο που θα παω στο σεμιναριο, θα εχω και προσωπικη αποψη :) αλλα λογικα θα μ αρεσει..
Kαι οντως ειναι καλη! Φαινεται οτι η γυναικα ειναι επιστημονας...Εμενα αυτο που μου εμεινε απο τη διαλεξη της ειναι οτι στην Ελλαδα ειμαστε τοσο πισω (σε σχεση με το νηπιαγωγειο) οσο η Γερμανια πριν απο 100+ χρονια. Δυστυχως προσπαθουμε να εξελιξουμε εναν κλαδο που εχει αποδεδειγμενα σημαντικο ρολο στην εκπαιδευση αλλα ειμαστε οι μονοι (εννοω τους νηπιαγωγους) που το αντιλαμβανομαστε! Και σαν να μην εφτανε αυτο ο καθενας μπορει να ασχολειται με την προσχολικη χωρις να εχει τα προσοντα, δηλ πτυχιο Πανεπιστημιου.
 Συγχωρεσετε που καταχραστηκα το χωρο αλλου θεματος, αλλα ηθελα να σας μεταφερω μερικα πραγματακια απ οτι ακουσα.
Νομιζω πως χρειαζομαστε οργανωση...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2008, 01:33:52 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Π60-Πως πανε τα "κουραγια σας"
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 16, 2008, 11:19:57 πμ »
Καλημερα,
Πως τα πατε με το διαβασμα;; Νομιζω πως αρχισα να κουραζομαι...και ακομα δεν εχει βγει η ημερομηνια! :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Π60-Πως πανε τα "κουραγια σας"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:38:45 »

Αποσυνδεδεμένος katerpilar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι σχετικά και γι' αυτό ανεκτά.
    • Προφίλ
Απ: Π60-Πως πανε τα "κουραγια σας"
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 16, 2008, 04:10:55 μμ »
Την αληθεια; Νυσταααζωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!! όποτε λέω να στρωθώ με πιανει μια νύστα άλλο πράγμα!! Εντωμεταξύ εργάζομαι κιόλας σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο οπότε καταλαβαίνεις σε τι κατάσταση γυρνώ σπίτι...
Τα ιδιωτικά με τα δημόσια είναι η μέρα με τη νύχτα... Δεν έχουν καμία σχέση!!!

Κουράγιο σε όλες και όλους...

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Π60-Πως πανε τα "κουραγια σας"
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 16, 2008, 04:41:56 μμ »
Την αληθεια; Νυσταααζωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!
και εγω μια απο τα ιδια! Οταν το βραδυ εχω αυπνιες ανοιγω βιβλια...και κοιμαμαι σαν πουλακι(για να μην πω βοδακι.. ;D)

Αποσυνδεδεμένος marigian

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μικρή για είναι θλιβερή ;)
    • Προφίλ
Απ: Π60-Πως πανε τα "κουραγια σας"
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 16, 2008, 05:35:30 μμ »
Παιδιά και εγώ μια απο τα ίδια.Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω μια δουλειά σε ένα ιδιωτικό και είμαι όλη τηνν ημέρα μέσα στο σπίτι..Δεν μπορώ να συγκεντρωθώ με τίποτα και γενικώς νιώθω και εγώ πολύ κουρασμένη..Πως θα αντέξουμε μέχρι να δώσουμε δεν ξέρω...αλλά προσπαθώ να σκέφτομαι αισιόδοξα.πως θα με πάρουν αναπληρώτρια(ελπίζω)....Καμια ιδεα πότε θα δώσουμε;;;;;

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Π60-Πως πανε τα "κουραγια σας"
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 16, 2008, 05:50:00 μμ »
Καμια ιδεα πότε θα δώσουμε;;;;;
Κατι μου λεει πως θα αργησουμε πολυ..δεν ξερω κατα ποσο ειναι πιαθανο να δωσουμε Ιανουαριο απο τη στιγμη που δεν εχει βγει προκηρυξη..Πιστευω απο μεσα ή Φεβρουαριο...

marigoula

  • Επισκέπτης
Απ: Π60-Πως πανε τα "κουραγια σας"
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 02:21:52 μμ »
Καλημερα,
Πως τα πατε με το διαβασμα;; Νομιζω πως αρχισα να κουραζομαι...και ακομα δεν εχει βγει η ημερομηνια! :(

Παιδιά δεν αντέχω άλλο... όλη την ημέρα εργάζομαι και το βράδυ που έχω 1-2 ώρες ελεύθερο χρόνο ή είμαι πολύ κουρασμένη ή κοιμάμαι με τις κότες εξαιτίας της κούρασης... Δεν προλαβαίνω να διαβάσω και παρόλο που λένε ότι επειδή τελείωσα πρόσφατα τα ξέρω, θέλω να πω ότι αυτό είναι μεγάλο ΨΕΜΑ... εγώ προσωπικά θυμάμαι ελάχιστα πράγματα

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Π60-Πως πανε τα "κουραγια σας"
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 06:01:36 μμ »
Eγω δεν αντεχω αλλο το χαρτομανι και δεν εχω που να βαλω τοσα βιβλια! Ειχα που ειχα πολλα απο τη σχολη, τωρα πια δεν χωραω!  :-[
Και υστερα σου λενε αλλοι κλαδοι οτι εχουν πολλα για διαβασμα...ενω εμεις οχι!!! Να χαμε και υλη και μεις..τι καλα που θα ηταν!


marigoula νομιζω οτι ειμαστε σε καλυτερη φαση απ' οτι αν ειχαμε τελειωσει 10 χρονια πριν...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2008, 06:12:18 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος eviges

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Π60-Πως πανε τα "κουραγια σας"
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 06:03:08 μμ »
Αααχ και εγω έλεγα είμαι η μόνη που δεν πολυδιαβάζω....Παρηγορήθηκα λίγο!!!! και εγω το πρωι δουλεύω σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό και οταν γυρνάω ετοιμάζομαι για την επόμενη μέρα και πάει το διάβασμα για το ασεπ. Ίσως κανένα απογευματάκι αλλά το Σσαββατοκύριακο σίγουρα διαβάζω. Αλλά απο την άλλη όλες αυτές οι δραστηριότητες που διαβάζω για να τους κάνω δε με βοηθούν έστω και λίγο για το ασεπ;;;;

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Π60-Πως πανε τα "κουραγια σας"
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 12:54:18 μμ »
Αααχ και εγω έλεγα είμαι η μόνη που δεν πολυδιαβάζω....Παρηγορήθηκα λίγο!!!! και εγω το πρωι δουλεύω σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό και οταν γυρνάω ετοιμάζομαι για την επόμενη μέρα και πάει το διάβασμα για το ασεπ. Ίσως κανένα απογευματάκι αλλά το Σσαββατοκύριακο σίγουρα διαβάζω. Αλλά απο την άλλη όλες αυτές οι δραστηριότητες που διαβάζω για να τους κάνω δε με βοηθούν έστω και λίγο για το ασεπ;;;;

Και βέβαια σε βοηθάνε..όπως και η αντιμετώπιση προβλημάτων μέσα στην τάξη..Κάθε φορά που την κάνεις τη δρστηριότητα, να προσπαθείς να την συνδυάζεις με την θεωρία μάθησης..Δηλαδή, πατάς στις προηγούμενες γνώσεις των παιδιών? άρα Piaget (χτίζω σε προηγούμενες γνώσεις), προχωράς και λίγο παραπέρα? με συνεργασία π/δ ή δική σου? βάζεις Βιγκότσκυ με τη ΖΕΑ.Κάνεις μαθηματικά? βάζεις και λίγο bruner..Πάντα να τεκμηριώνεις επιστημονικά..
 Κορίτσια να διαβάζετε, έστω και λίγο κάθε βράδυ.. Η φωνή της συνείδησης.. ;D ;D ;D
 :-* :-* :-*
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος eviges

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Π60-Πως πανε τα "κουραγια σας"
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 09:33:09 μμ »
Δεν το είχα αναλύσει τόσο το θέμα των δραστηριοτήτων,όσον αφορά τη συσχέτιση με Piaget,Bruner κλπ, παρατηρούσα μόνο τις αντιδράσεις των παιδιών,τις απόψεις τους, τις ιδέες τους και έβλεπα το στάδιο που βρίσκεται το κάθε παιδί. Θα το εφαρμόσω αυτό που λες απο τη Δευτέρα κιόλας. Σε ευχαριστώ Reta :)

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Π60-Πως πανε τα "κουραγια σας"
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 11:03:06 μμ »
Δεν το είχα αναλύσει τόσο το θέμα των δραστηριοτήτων,όσον αφορά τη συσχέτιση με Piaget,Bruner κλπ, παρατηρούσα μόνο τις αντιδράσεις των παιδιών,τις απόψεις τους, τις ιδέες τους και έβλεπα το στάδιο που βρίσκεται το κάθε παιδί. Θα το εφαρμόσω αυτό που λες απο τη Δευτέρα κιόλας. Σε ευχαριστώ Reta :)
Πρέπει σιγά΄-σιγά να μπαίνει η σκέψη στο πνεύμα του ΑΣΕΠ.. ;)
ΠΕ 60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 540

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.