*

Αποστολέας Θέμα: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02 για ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 20960 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 11:10:25 πμ »
Υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί διδακτική στη Νεοελληνική Γλώσσα? ???
ναι, αλλωστε ειχε δοθει και στον ασεπ του 2005 (και ειχα γραψει 87,5) και να πω την αληθεια ευχομαι να ξαναμπει!

Μπορείς να μας γράψεις δυό λόγια για το σχέδιο? ???
μαλλον  δεν μπορω να βοηθησω γιατι δεν ακολουθησα κατι συγκεκριμενο, απλως διδασκω σχεδον αποκλειστικα  εκθεση  β και γ λυκειου για περισσοτερα απο 10 χρονια και μου βγηκε η διδακτικη πολυ απλα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχέδια Μαθημάτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:45:14 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 03:49:59 μμ »
παντως πιστευω οτι στα νεα θα βαλουν κ νεα κ γλωσσα

Στις ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής εννοείς?

οχι στην ειδικη διδακτικη εννοω. ενα κειμενο(ποιημα η πεζο) κ γλωσσα. κ περυσι νομιζω το ιδιο ειχαν κανει

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 04:17:46 μμ »
Σημαντικό είναι να βάζουμε και σε κάθε πλάνο διδασκαλίας στόχους τους οποιους τους χωρίζουμε σε 3 κατηγορίες (κατά Bloom):
1)γνωστικούς
2)δεξιοτήτων
3)στασεων-συμπεριφορας.
Κάθε δραστηριότητα που βάζουμε θα πρεπει να ανταποκρίνεται σε ένα ή περισσότερους στόχους.
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 07:52:10 μμ »
Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα στόχου του 2 και 3 πχ στην Ιερά Οδό (ή όπου να 'ναι) για να καταλάβω; Αυτό με τις δεξιότητες και τις στάσεις πάντα με μπέρδευαν. please... :'(
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:45:14 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 08:23:38 μμ »
Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα στόχου του 2 και 3 πχ στην Ιερά Οδό (ή όπου να 'ναι) για να καταλάβω; Αυτό με τις δεξιότητες και τις στάσεις πάντα με μπέρδευαν. please... :'(
[/quot

αυτο που καταλβαινω εγω: για τον πρωτο στοχο ξερεις. οσον αφορα στο δευτερο στοχο εχει να κανει σχεση με το κατα ποσο μπορουν να προεκτεινουν τη σκεψη τους, δηλαδη να αναπτυξουν την κριτικη τους σκεψη. για παραδειγμα στην ιερα οδο να εντοπισουν τα συμβολα κ τι αντιπροσωπευει το καθενα. ο τριτος στοχος εχει να κανει με το να προβαλουν αξιολογικες κρισεις για το ποιημα. συμφωνουν με αυτα που λεει ο ποιητης ή οχι. να το αναγουν στη σημερινη κοινωνια. ετσι αναγνωριζονται οι στασεις κ οι συμπεριφορες των μαθητων.
αυτα καταλαβαινω εγω.

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 10:02:26 μμ »
το θεωρω πολυ πιθανο μα μπει πεζο κ μακαρι να μπει. αν δεν κανω λαθος δεν πρεπει να εχει μπει. παντως πιστευω οτι στα νεα θα βαλουν κ νεα κ γλωσσα
τελικα εχει μπει διδακτικη πεζου στα Ν.Ε. το 2000 το βαφτισμα του χατζη.

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 11:25:03 μμ »
Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα στόχου του 2 και 3 πχ στην Ιερά Οδό (ή όπου να 'ναι) για να καταλάβω; Αυτό με τις δεξιότητες και τις στάσεις πάντα με μπέρδευαν. please... :'(
[/quot

αυτο που καταλβαινω εγω: για τον πρωτο στοχο ξερεις. οσον αφορα στο δευτερο στοχο εχει να κανει σχεση με το κατα ποσο μπορουν να προεκτεινουν τη σκεψη τους, δηλαδη να αναπτυξουν την κριτικη τους σκεψη. για παραδειγμα στην ιερα οδο να εντοπισουν τα συμβολα κ τι αντιπροσωπευει το καθενα. ο τριτος στοχος εχει να κανει με το να προβαλουν αξιολογικες κρισεις για το ποιημα. συμφωνουν με αυτα που λεει ο ποιητης ή οχι. να το αναγουν στη σημερινη κοινωνια. ετσι αναγνωριζονται οι στασεις κ οι συμπεριφορες των μαθητων.
αυτα καταλαβαινω εγω.

ακριβώς έτσι..Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω ρήματα πυ χρησιμοποιούμε για ένα στοχο γνωστικο,για δεξιοτήτων και στάσεων
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος kalipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 11:32:08 μμ »
Ναι,θέλουμε να μας δώσεις ρήματα που χρησιμοποιούμε! ;D

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 11:43:46 μμ »
Γνωστικούς:αναγνωρίζω,διακρίνω,ερμηνεύω,περιγράφω,ορίζω,απαριθμώ,επιλέγω,κατατάσσω,συγκρινω,συσχετιζω,προσδιορίζω,συγκρατώ,ονομάζω,αναγνωρίζω,απομνημονεύω
Δεξιοτήτων:επιδεικνύω,κατασκευάζω,μετρώ,μετατρέπω,συντάσσω,σχεδιάζω,υπολογίζω,διορθώνω,ελέγχω,επαληθεύω,επιλύω,εφαρμόζω,χρησιμοποιώ,αλλάζω,πληκτρολογώ-ενεργοποιω
Στάσεων:αποδέχομαι,εκτιμώ,απορριπτω,αμφισβητώ,διερωτόμαι,ενθαρρύνω,παροτρύνω,προτιμώ,υιοθετώ,υποκινώ,υποστηρίζω,προσαρμόζομαι

Τα έχω πάρει απο πανεπιστημιακες σημειώσεις του ΠΤΔΕ Πατρων.Κατα τη διαρκεια των πρακτικών μας καναμε πλάνα πάντα πριν μπουμε σε μια ταξη για κάθε μαθημα.Οπότε οποιος θέλει τιποτα αλλο μπορει να με ρωτησει.Ευχαρίστως να απαντησω.
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος angi8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • πάμε για άλλες πολιτείες..μακρινές.. ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 12:17:19 πμ »
eleni Επειδή νομίζω ότι το κατέχεις το ζήτημα,μήπως από τη σχολή έχεις να μας προτείνεις ένα εγχειρίδιο κατατοπιστικό;
ο έρωτας, η εργασία και η γνώση είναι οι αστείρευτες πηγές της ζωής, αυτές που πρέπει να την κυβερνούν..

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 12:48:23 πμ »
eleni Επειδή νομίζω ότι το κατέχεις το ζήτημα,μήπως από τη σχολή έχεις να μας προτείνεις ένα εγχειρίδιο κατατοπιστικό;
Είναι σημειώσεις καθηγητή που δίνονται μόνο στους φοιτητές.Δεν υπάρχει ένα βιβλίο καλό να σου δώσω γιατί όλα τα βιβλία μιλούν γενικά και αόριστα
Τώρα δεν ξέρω αν σας παίρνω στο λαιμό μου γιατι είμαι τελειοφοιτη ΠΤΔΕ Πατρών.Αλλά όταν κάναμε πλάνα στόχους θέταμε και τα βήματα που θα ακολουθούσαμε οταν μπαίναμε στη τάξη βήματα όπως τα δίνει o stratilio.Επίσης, γράφαμε τα είδη αξιολόγησης που θα χρησιμοποιήσουμε για καθε στόχο π.χ.σε κάθε μάθημα θα πρεπειι να αξιολογήσουμε τις πρότερες ιδέες των παιδιών(αρχικη αξιολόγηση δηλαδη).Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω ένα πρότυπο πλάνο διδασκαλίας, αλλα για ιστορία στ δημοτικου.Πάνω κάτω τα ιδια κάνεις και για γυμνασιο.Τους στόχους πάντως κάθε ενότητας τους παίρναμε από το βιβλίο του δασκάλου και τους κάναμε ακομα πιο ειδικούς.
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 01:07:54 πμ »
Γνωστικούς:αναγνωρίζω,διακρίνω,ερμηνεύω,περιγράφω,ορίζω,απαριθμώ,επιλέγω,κατατάσσω,συγκρινω,συσχετιζω,προσδιορίζω,συγκρατώ,ονομάζω,αναγνωρίζω,απομνημονεύω
Δεξιοτήτων:επιδεικνύω,κατασκευάζω,μετρώ,μετατρέπω,συντάσσω,σχεδιάζω,υπολογίζω,διορθώνω,ελέγχω,επαληθεύω,επιλύω,εφαρμόζω,χρησιμοποιώ,αλλάζω,πληκτρολογώ-ενεργοποιω
Στάσεων:αποδέχομαι,εκτιμώ,απορριπτω,αμφισβητώ,διερωτόμαι,ενθαρρύνω,παροτρύνω,προτιμώ,υιοθετώ,υποκινώ,υποστηρίζω,προσαρμόζομαι

Τα έχω πάρει απο πανεπιστημιακες σημειώσεις του ΠΤΔΕ Πατρων.Κατα τη διαρκεια των πρακτικών μας καναμε πλάνα πάντα πριν μπουμε σε μια ταξη για κάθε μαθημα.Οπότε οποιος θέλει τιποτα αλλο μπορει να με ρωτησει.Ευχαρίστως να απαντησω.
σ ευχαριστουμε..ειναι πολυ χρησιμα..

Αποσυνδεδεμένος kalipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 11:26:22 πμ »
eleni Επειδή νομίζω ότι το κατέχεις το ζήτημα,μήπως από τη σχολή έχεις να μας προτείνεις ένα εγχειρίδιο κατατοπιστικό;
Είναι σημειώσεις καθηγητή που δίνονται μόνο στους φοιτητές.Δεν υπάρχει ένα βιβλίο καλό να σου δώσω γιατί όλα τα βιβλία μιλούν γενικά και αόριστα
Τώρα δεν ξέρω αν σας παίρνω στο λαιμό μου γιατι είμαι τελειοφοιτη ΠΤΔΕ Πατρών.Αλλά όταν κάναμε πλάνα στόχους θέταμε και τα βήματα που θα ακολουθούσαμε οταν μπαίναμε στη τάξη βήματα όπως τα δίνει o stratilio.Επίσης, γράφαμε τα είδη αξιολόγησης που θα χρησιμοποιήσουμε για καθε στόχο π.χ.σε κάθε μάθημα θα πρεπειι να αξιολογήσουμε τις πρότερες ιδέες των παιδιών(αρχικη αξιολόγηση δηλαδη).Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω ένα πρότυπο πλάνο διδασκαλίας, αλλα για ιστορία στ δημοτικου.Πάνω κάτω τα ιδια κάνεις και για γυμνασιο.Τους στόχους πάντως κάθε ενότητας τους παίρναμε από το βιβλίο του δασκάλου και τους κάναμε ακομα πιο ειδικούς.
Ελένη,αν θέλεις στείλε και σ εμένα αυτό το πρότυπο πλάνο δοδασκαλίας της ιστορίας,γιατί μάλλον ιστορία θα επιλέξω να κάνω σχέδιο.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Stratilio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Φύλο: Άντρας
  • Αιτία ελομένου. Θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 24, 2008, 10:56:07 πμ »
ΣΧΕΔΙΟ ΟΜΑΔΟΣΥΝΕΡΓΑΤΙΚΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ

1) Ο εκπαιδευτικός προετοιμάζει το θέμα ξεκαθαρίζοντας πρώτα ο ίδιος τί θέλει να διδάξει ,γιατί επιλέγει συγκεκριμένες δραστηριότητες , πού αποσκοπεί σε επίπεδο γνώσεων ,δεξιοτήτων κλπ.

2) Οργανώνει τις πηγές από όπου οι μαθητές θ'αναζητήσουν πληροφορίες ή τους αφήνει ν'ανανζητήσουν μόνοι τους βοηθώντας τους σε περιπτώσεις που έχουν κολλήσει.

3) Αφήνει τους μαθητές να χωριστούν σε ομάδες ή παρεμβαίνει ο ίδιος ,για να αποφύγει πολώσεις ή δυσκολίες υλοποίησης των διδακτικών στόχων.

4) Οι ομάδες συλλέγουν και οργανώνουν το υλικό τους γράφοντας μια τελική αναφορά γι' αυτό.

5) Γίνεται απρουσίαση των αναφορών των ομάδων και συζήτηση πάνω στα ευρήματά τους.

6)Γίνεται, εφόσον αυτό είναι εφικτό, προσπάθεια εφαρμογής της γνώσεις ή των συμπερασμάτων σε παρόμοιες καταστάσεις ή περιπτώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2008, 11:06:30 πμ από Stratilio »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162168
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 793
Σύνολο: 808

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.