*

Αποστολέας Θέμα: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02 για ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 20942 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 27, 2008, 07:48:31 πμ »
Ξέρω, ότι είναι λίγο δύσκολο αυτό που ζητάω..αλλά, θα μπορούσατε να παρουσιάσετε ένα σχέδιο μαθήματος στα νέα ή στα αρχαία για να δούμε όσοι δίνουμε πρώτη φορά και πιθανόν και όσοι έχουν ξαναδώσει και έχουν δυσκολίες, ένα ολοκληρωμένο σχέδιο μαθήματος?
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:46:58 »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 27, 2008, 10:16:24 πμ »
εγω εχω γραψει διδακτικη νεων και στους 2 τελευταιους διαγωνισμους. το 2005 λειτουργησα ακριβως οπως στο μαθημα (ηταν εκθεση που τη διδασκω). περιεγραψα ο,τι θα εκανα στην ταξη, δεν εβαλα κανεναν επιστημονικο ορο (α ερωτημα) και εφτιαξα ενα διαγωνισμα που ανετα θα το εδινα στους μαθητες μου (β ερωτημα). πηρα 87,5. στον προηγουμενο ασεπ ολοι ειπαν οτι ηταν ευκολοτερα τα αρχαια - ειπα ομως να συνεχισω με νεα. εκανα αναλυση του καβαφη ( χωρις να εχω διαβασει ενα ενα τα ποιηματα της υλης, αλλα γενικα για τον καβαφη) ημουν ευρηματικη γιατι εκανα συσχετισμο με την πολιτεια του πλατωνα ( δεν ξερω αν εκτιμηθηκε - ειδα το γραπτο μου σε αυτον τον ασεπ επιτρεποταν- δε μου το ειχαν διορθωσει) και εγραψα γι αυτο το ερωτημα 5+ σελιδες. στο β ερωτημα της εκθεσης βρηκα τους τροπους πειθους  (3 κι οχι 1 ή  2 που εδιναν για απαντηση τα φροντιστηρια) και πηρα 74 ( ο ενας μου εβαλε 80 κι ειχε κανει 2 μικρες σημειωσεις στον καβαφη ενω ο αλλος ειχε υπογραμμισει καποιες λεξεις και μου εβαλε 68 οριακα δηλ. για αναβαθμολογηση). διαφορα ειχα και στο γνωστικο στα αρχαια ( 70 / 60 ) κι επειδη εχασα το διορισμο για 1 μοριο οταν ειχα δει τα γραπτα μου ειχα σκασει!

Είχαμε ακριβώς τους ίδιους βαθμούς στη διδακτική, 68 και 80. Μόνο που εγώ τους είχα στη διδακτική αρχαίων. ;D  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 12:52:33 πμ »
κρίμα δεν είναι?  δεν μπορούσαν να βάλουν και οι δύο 80?

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 10:09:18 πμ »
εγω που ειχα 50 και 80 και πηγα αναβαθμολογηση και πηρα 54 τι να πω...???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:46:58 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 04:40:01 μμ »
Αυτό το πράγμα ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω πώς συμβαίνει. η διαφορά είναι τεράστια. Δηλ ο ένας θεώρησε ότι ίσα που έπιασες τη βάση (50) και ο άλλος ότι έγραψες πολύ καλά (80); Είναι δυνατόν;
Μήπως κάποιοι βαριούνται να διορθώσουν, διαβαζουν λίγο την αρχή λίγο το τέλος και βάζουν ό,τι φαντάζονται;
Το μόνο λογικό που μπορώ να σκεφτώ για την περίπτωσή σου, είναι να έκανες κάποιο πολύ πρωτότυπο σχέδιο διδασκαλίας που στον ένα βαθμολογητή άρεσε και στον άλλο όχι.(αλήθεια ποια διδακτική έγραψες;) Είναι έτσι; Αλλιώς κλάψτα για όλους μας, σημαίνει τελικά ότι η ειδική διδακτική είναι αποκλειστικά θέμα τύχης και τσάμπα το διάβασμα!!
Κρίμα πάντως αυτό που έπαθες, φοβερό. Σου στέρησε μήπως το διορισμό;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #75 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 06:21:36 μμ »
δεν ηταν πρωτοτυπο το σχεδιο.. διδακτικη αρχαιων εγραψα και ειχα εφαρμοσει ομαδοσυνεργατικη.. πλεον ξερω καλα οτι εκανα λαθος στο σχεδιο..ηταν πολυ μαπα. ετσι τα πηρα οταν ειδα το 50-80. γιατι το 54 το θεωρουσα απολυτα δικαιολογημενο μ αυτες τις βλακειες που ειχα γραψει..το 80 ομως...!!!!!!!????
σε συνδιασμο με ενα αδικαιολογητως αδρθωτο γραπτο στα αρχαια μου στερησε το διορισμο.. αλλα και απο μονο του μου στερησε ωρομισθια η αναπληρωση καθως ημουν σχετικα ψηλα.. τι να πεις.. αισιοδοξια μονο και αυτα που θα ερθουν θα ειναι καλυτερα..
δεν πιστευω οτι ειναι μονο θεμα τυχης. υπαρχουν γραμμες που πιστευω θα σου δωσουν ενα σεβαστο βαθμο αλλα σιγουρα παιζει εναν πολυ πολυ μεγαλο ρολο η τυχη.. :(

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 06:39:37 μμ »
Δεν προτείνεις την ομαδοσυνεργατική στο σχέδιο για διδακτική των αρχαίων;

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 06:41:37 μμ »
ναι..βλακεια ηταν αυτα που ειχα γραψει ..οχι η επιλογη της μεθοδου..επηρεασμενη απο φροντιστηριο ειχα κανει αλλ' αντ' αλλων..
στην ουσια δεν ειχα κανει σχεδιο οδυσσειας αλλα σχεδιο περιληψης.οποτε δικαιολογημενο το 50 που ηταν απο την δευτερη ερωτηση..

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 07:22:59 μμ »
Δηλαδή για τα αρχαία, η καλύτερη μέθοδος είναι η αναλυτική-συνθετική? Να ρωτήσω και κάτι που με απασχολεί..Η φαντασία και ο αυτοσχεδιασμός θεωρούνται θετικά ή αρνητικά στοιχεία? Δηλαδή, παίζει ρόλο πόσο καλά έχει διαβάσει κανείς τα σχεδιαγράμματα?
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 07:44:26 μμ »
εξαρταται τι εννοεις αυτοσχεδιασμος και φαντασια... :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 07:48:08 μμ »
Δηλαδή να μην φαίνεται ότι έχω μάθει τα σχέδια απ'έξω και γράφω ό,τι έχω μάθει παπαγαλία..Να φανεί δηλαδή αυτό που λέμε "μεράκι"..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 07:53:12 μμ »
ελπιζω πως ναι... :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Stratilio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Φύλο: Άντρας
  • Αιτία ελομένου. Θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 07:54:44 μμ »
Δηλαδή να μην φαίνεται ότι έχω μάθει τα σχέδια απ'έξω και γράφω ό,τι έχω μάθει παπαγαλία..Να φανεί δηλαδή αυτό που λέμε "μεράκι"..
Νίκη ,πιστέυω πως πέρα από κάθε σχέδιο και πέρα από κάθε οδηγο διδασκαλίας , η ψυχολογική κατάσταση της ημέρας ,η ηρεμία και η έμπνευση (για να θυμηθούμε και το μεγάλο Παπανούτσο) θα πάιξει καθοριστικό ρόλο στη Διδακτική του διαγωνισμού.
 

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 11:39:12 μμ »
Ο  Stratilio έχει απόλυτο δίκιο.
Πήρα 62,5 στη διδακτική αρχαίων και τώρα ξέρω τι φταίει. Είχα πολύ άγχος, καθόλου έμπνευση και το φροντιστήριο που παρακολούθησα στη διδακτική με μπέρδεψε αντί να με βοηθήσει. Όχι γιατί μου τά 'παν λάθος οι άνθρωποι, αλλά γιατί αγχωμένη όπως ήμουν, τα έκανα άνω κάτω και παρέλειψα πολύ σημαντικά πράγματα, όπως να βάλω στους στόχους (και στην ανάλυση παρακάτω) τους αοιδούς.
Ψυχολογία καλή, ηρεμία, έμπνευση και καλή γνώση του γνωστικού, αυτό είναι το τετράπτυχο της επιτυχίας. Άντε να σου κάτσουν όλα αυτά μαζί...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 737
Σύνολο: 737

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.