*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες (varia)  (Αναγνώστηκε 283091 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #490 στις: Ιούνιος 27, 2012, 11:57:48 πμ »
Δεν ισχύει.κι εγώ με βαθμό πτυχίου μπήκα και δεν είχα βίσμα.
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:51:50 »

Αποσυνδεδεμένος alvertos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #491 στις: Ιούνιος 27, 2012, 12:24:33 μμ »
εγώ από όσο ξέρω στο παιδαγωγικό με εξετάσεις και να περάσεις και πρώτος σε 250 άτομα μάλλον βύσμα θα είχες.
Συνήθως αυτοί που έχουν βύσμα είναι αυτοί που κοκορεύονται.
Αυτοί που αξίζουν δουλεύουν σκληρά καθημερινά και δεν ζητάνε την αναγνώριση από ένα φόρουμ ούτε προσβάλλουν συναδέλφους που θέλουν να προσπαθήσουν για κάτι καλύτερο.

ΥΓ. Πάντως θα έχει ενδιαφέρον η πρόοδος σου εκεί. Θα σου πρότεινα στο τέλος κάθε εξεταστικής να αναρτάς και την αναλυτική σου εδώ να βλέπουμε πόσο καλά τα πας.

εγω ούτε βύσμα είχα ούτε τίποτα. διάβασα 5 μήνες καλά. έβαλα και βιβλιογραφία στις απαντήσεις και πέρασα πρώτος από 250 άτομα στο Παιδαγωγικό Πατρών. όλα τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες. ο καθρέπτης δεν λέει ψέμματα. μην ψάχνετε άλλοθι. διαβάστε πολύ. βάλτε βιβλιογραφία και ολα καλά θα πάνε. μην απαντάτε περιληπτικά-μονολεκτικά.

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #492 στις: Ιούνιος 27, 2012, 12:44:11 μμ »
Παρακαλώ η συζήτηση να συνεχιστεί χωρίς προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #493 στις: Ιούνιος 27, 2012, 02:07:03 μμ »
Καλησπέρα!

Λυπάμαι που στο λέω, αλλά νομίζω πως δεν έχεις και πολλές πιθανότητες..Το κακό είναι οτι προκηρύσσονται ελάχιστες θέσεις και τις χτυπάνε όποιοι έχουν από 9++!! Εγώ φέτος κοιτούσα να περάσω σε δεύτερη σχολή με κατατακτήριες γιατί ακόμα και με 7,5 βαθμό πτυχίου που έχω, δεν έπαιζε να μπω σε σχολή με το βαθμό μου. Δε σου συζητάω για Παιδαγωγικό Αθήνας που θέλεις σχεδόν 10 για να μπεις με βαθμό πτυχίου (δεν έχει εξετάσεις), αλλά ακόμα και η Κοινωνική Ανθρωπολογία στο Πάντειο (που οκ, τί επαγγελματική αποκατάσταση μπορεί να έχει και πόση ζήτηση!!) ξέρω κοπέλα με 9,2 η οποία έκανε τα χαρτιά της και δεν μπήκε! Την πήραν τη δεύτερη χρονιά που τα ξαναέκανε!

Επίσης είναι συχνό να περνούν με βαθμό πτυχίου άτομα μεγαλύτερης ηλικίας (40, 50 ++) τα οποία το κάνουν πιο πολύ σα χόμπυ. Οπότε, δεν έχεις να συναγωνιστείς μόνο τους νεότερους αλλά και τους μεγαλύτερους.

Δε θέλω να σου μαυρίσω την καρδιά και να σε απαγοητέψω, αλλά για να μπεις σε δεύτερη σχολή με βαθμό πτυχίου θέλεις ΠΟΛΥ καλό βαθμό. Είναι κρίμα που καταργήθηκε το 10%  :(

Δεν ισχύει πάντα.κι εγώ με βαθμό πτυχίου μπήκα και δεν είχα βίσμα.
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:51:50 »

Αποσυνδεδεμένος dimkok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #494 στις: Ιούνιος 30, 2012, 01:59:16 πμ »
Ναι καλα να κανω...τιμη μου και καμαρι μου, στο ξαναλεω μεχρι να το χωνεψεις.........και στο φεγγαρι αν θες πρωτος θα περασω...........διοτι στηριζομαι στον εαυτο μου και σε κανεναν αλλον...
να καθομαι δηλαδη να μπαινω εδω μεσα και να ρωταω π.χ. πειτε μου...........αχ δεν ξερω την υλη....αν μπαινω με βαθμο πτυχιου 5.68 σε καποια σχολη και τριχες κατσαρες....................
ακομα δεν καταλαβε η φιλη σου οτι μονη της θα πρεπει να κολυμπησει?Δηλαδη θελει να την πιασουν απο το χερακι και να της πουν ελα κοριτσακι μου να σου πουμε τα θεματα, να σου πουμε με τι βαθμο πτυχιου μπαινεις κτλ?
30 χρονων ειναι και δεν ξερει απο μονη της?τι πραμα ειναι αυτο πια...ελεος πια με τις χαζες ρωτησεις

για πες μας και πόσο έγραψες στην εξέταση του μαθήματος "Ανάγνωση, γραφή και δυσλεξία" του εαριμού εξαμήνου που ήταν ακριβώς το μάθημα που γράψαμε στις κατακατήριες...γιατί εγώ έγραψα 10. εσυ;;;;;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος teacher25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #495 στις: Ιούνιος 30, 2012, 08:45:07 πμ »
στο θεμα κατατακτηριες-πανελληνιες, επειδη  εδωσα εξετασεις και στα 2 , να επιλεγετε σαφεστατα πανελληνιες! εδωσα πριν 2 χρονια κατατακτηριες και ειχα διαβασει πολυ καλα. δεν καταφερα να περασω, διναμε 200 ΑΕΙ και ηρθα ογδοη! βεβαια αν ημουν πτυχιουχος τει οταν εδινα και οχι αει θα ειχα μπει! οι πτυχιουχοι τει μπαινουν πολυ πιο ευκολα,γιατι ειναι περισσοτερες οι προσφερομενες θεσεις και επειδη δεν γραφουν τοσο καλα οσο οι ΑΕΙ αποτι αποδειχτηκε δηλαδη, σε σχεση με τους αποφοιτους ΑΕΙ.

Ξαναπροσπαθησα φετος με πανελληνιες . ηταν πολυ πολυ δυσκολο.ετσι μου φανηκε και ξαναμπαινεις στη φιλοσοφια του σχολειου και της παπαγαλιας. δεν με βοηθησε κανεις-διαβαζα μονη και δουλευα το απογευμα. τωρα εχω να επιλεξω απο ΤΟΣΕΣ σχολες!!!! μου φαινεται αστειο λοιπον να μπω τωρα στη σχολη που εδωσα κατατακτηριες...απο πανελληνιες, αν και ειμαι σε διλλημα.

πολλοι βεβαια τα καταφεραν με κατατακτηριες και μπραβο τους. αλλα εγω  ψηφιζω δαγκωτο πανελληνιες για πολυ περισσοτερες θεσεις, ευρος σχολων και σιγουρια! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2012, 03:01:34 μμ από teacher25 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #496 στις: Ιούνιος 30, 2012, 01:29:26 μμ »
και στα παραπάνω να προσθέσω την μεγάλη αδικία που γίνεται σε ορισμένες σχολές όπου δεν υπάρχουν κατατακτήριες εξετάσεις αλλά μπαίνεις με βαθμό πτυχίου κατά σειρα προτεραιότητας, και όπου δικαίωμα έχουν όλοι οι κάτοχοι οποιουδήποτε πτυχίου με αποτέλεσμα να βλέπεις τις θέσεις να τις παίρνουν νηπιαγωγοί και ιχθυοκαλλιεργητές που βγάζουν βαθμό πτυχίου το λιγότερο 9,9 και να μένουν έξω απόφοιτοι πολυτεχνέίου και μαθηματικοί που με το ζόρι θα βγάλουν πτυχίο με βαθμό 6.

Αυτά από την δική μου εμπειρία!

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #497 στις: Ιούνιος 30, 2012, 01:42:01 μμ »
Να σε ρωτήσω, επειδή το σκεφτόμουν κι εγώ για δεύτερη σχολή, πόσες ώρες την ημέρα διέθετες για να προετοιμάζεσαι για τις Πανελλήνιες? Τα χαρτιά σου για να δώσεις πού τα κάνεις?

Αποσυνδεδεμένος teacher25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #498 στις: Ιούνιος 30, 2012, 02:21:24 μμ »
το αποφασισα το προηγουμενο καλοκαιρι και ξεκινησα διαβασμα απο τελη σεπτεμβριου..πιο πριν βαριομουν. επειδη δουλευω τα απογευματα, διαβαζα το πρωι, 8 με 2-3 περιπου μετα δουλεια μεχρι το βραδυ! τα σαβκυρ βεβαια ειχα πιο πολυ χρονο αλλα παλι διαβαζα μονο πρωι και τα απογευματα εβγαινα με τον καλο μου να ξεσκασω :) αθτο ολη τη χρονια χωρις κανενα φροντιστηριο. βεβαια ειχα παρει καποιες σημειωσεις απο φροντιστηρια- μου δωσαν κατι παιδια- και βοηθηματα. η αληθεια ειναι οτι αξιζει τον κοπο γιατι ετσι μπαινεις σιγουρα. ηταν ομως μια πολυυυυυ πιεστικη χρονια για εμενα αλλα τα καταφερα γιατι με τις κατατακτηριες πεισμωσα και λεω ετσι ειστε?? θα σας ερθω απο αλλου! ;D καλη τυχη σε οτι κανεις!

για την διαδικασια απλα πες τα χαρτια σου(βεβαιωση προσβασης αν εχεις απο προηγουμενη χρονια, αν δεν εχεις ,δεν πειραζει), 1 φωτογραφια και απολυτηριο επικυρωμενο αρχες φεβρουαριου και αυτο ειναι ολο. μετα πας 6 φορες για τα μαθηματα. την αιτηση παλι την κανεις σε οποιο σχολειο θελεις αρχες φεβρουαριου οπου δηλωνεις την κατευθυνση που θα εξεταστεις και το μαθημα επιλογης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2012, 03:02:15 μμ από teacher25 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #499 στις: Ιούνιος 30, 2012, 02:25:41 μμ »
αλλα τα καταφερα γιατι με τις κατατακτηριες πεισμωσα και λεω ετσι ειστε?? θα σας ερθω απο αλλου! ;D

 Δεν υπάρχεις!!  ;D ;D ;D ;D ;D

Συγχαρητήρια πάντως!!Τελικά απόφάσισες πού θες να περάσεις?

Ξέχασα να σε ρωτήσω: στατιστική μόνη σου διάβασες?  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2012, 02:33:12 μμ από monogramma »

Αποσυνδεδεμένος teacher25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #500 στις: Ιούνιος 30, 2012, 02:35:53 μμ »
αν σου πω οχι θα με πιστεψεις?/ θα το σκεφτω το σκ καλα και απο δευτερα πρεπει να υποβαλω το μηχανογραφικο μου. να σου πω την αληθεια αν δεν ημουν σε σχεση μπορει και να εφευγα επαρχια και να εψαχνα εκει για καποι φροντιστηριο. τωρα αρχιζω και τεινω προς σχολες Αθηνας...σκεφτομαστε σε κανα χρονο να παντρευτουμε...που να ξενιτευομαι? οποτε το βλεπω για δασκαλα-νηπιαγωγος αθηνας , δασκαλα πατρας το πολυ να πηγαινοερχομαι - ή τει κοινωνικη εργασια-εργοθεραπεια αθηνας,. αναμεσα σε αυτα ειμαι. εσυ τι θα προτεινες ??

Αποσυνδεδεμένος teacher25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #501 στις: Ιούνιος 30, 2012, 02:37:32 μμ »
πηρα βιολογια γενικης οχι στατιστικη. ασκησεις μου κανε ο φιλος μου που εβγαλε πολυτεχνειο...

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #502 στις: Ιούνιος 30, 2012, 04:01:53 μμ »
Έχεις υπόψιν σου ότι στο Παιδαγωγικό Πάτρας έχει κάποιες υποχρεωτικές παρουσίες στο 5ο, 6ο και 8ο εξάμηνο? Τουλάχιστον εγώ έτσι κατάλαβα που κοίταζα το Πρόγραμμα Σπουδών τους. Για ρίξε μια ματιά πριν φτιάξεις το Μηχανογραφικό  :-\

Αποσυνδεδεμένος teacher25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #503 στις: Ιούνιος 30, 2012, 05:35:53 μμ »
ναι τα ειδα αλλα ειναι 1 φορα την εβδομαδα τα εργαστηρια απο οτι ρωτησα, και οσον αφορα τις πρακτικες οταν δουλευεις τα κανεις ολα μαζεμενα σε 10 μερες συνεχομενες παιρνοντας καποια αδεια. δεν ειναι ροδινα θελει κοπο απο οτι καταλαβα. ασε που δεν ειμαι σιγουρη αν το πιανω. εβγαλα 16.750 και αυτο περυσι ειχε 16.900 οποτε θα δειξει!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 725
Σύνολο: 725

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.