*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60-σχεδια μαθηματος(σχεδ εργασιας-θεματικη/διαθεματικη διδασκαλια)  (Αναγνώστηκε 34694 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
kσλησπέρα
διααβσα για τις θεμελιώδεις έννοιες
και συμφωνω ότ δλδ δεν αναπτύσουμε δράστηριότητα με μια εννοια κεντρική,
αλλά αν μπορουμε να ταιριάξουμε μια έννοια με μια δραστηριότητα απλά την αναφέρουμε.
Τουλάχιστον κι εγώ αυτό ξέρω
ελπίζω να βοήθησα
καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Υπαρχει περιπτωση να μας πουν αναπτυξε μια θεμελιωδη εννοια????  :-\ :-\ ???
Εγω αυτο που ηξερα ειναι οτι οταν κανεις μια δραστηριοτητα μπορεις να προσθεσεις π.χ. οτι σαυτη τη δραστηριοτητα η θεμελιωδη εννοια που αναπτυσεται ειναι η ταδε. μονο αυτο.
μακαρι να ξερα... αλλα αν το ζητησουν? αγχωνομαι στον αυτοσχεδιασμο της στιγμης εκεινη την ωρα που γραφουμε......
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Παντως δεν εχω ακουσει απο πουθενα οτι μπορει να μας ζητησουν να αναπτυξουμε μια δραστηριοτητα συμφωνα με μια θεμελιωδη εννοια...ουτε σε βιβλια το εχω δει, ουτε στα σεμιναρια που πηγα μας το ειπαν, ουτε κοπελες που εχουν παει φροντιστηριο μου εχουν πει κατι τετοιο...τωρα τι να πω.. ??? :-\
Το μονο που εχω ακουσει απο κοπελα που πηγε σε φροντιστηριο ειναι οτι αναπτυσοντας μια δραστηριοτητα μπορουμε εαν θελουμε να προσθεσουμε και ποια θεμελιωδη εννοια "καλυπτει"..μονο αυτο ξερω  ??? :)

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Συμφωνω ρινιω μου, κι μενα τα ιδια μου παν στο φροντιστηριο... αλλα αν μας το βάλουν???
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Αν μας το βαλουν εγω πολυ φοβαμε οτι δεν θα γραψω καλα.... :-\..δεν εχω βρει ακομα καποιον που να μου το εξηγησει γιατι κανενας με οσους εχω μιλησει δεν το εχει καταλαβει!  :)
Βεβαια μπορει να μην ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα...δηλαδη..αν μας βαλουν να αναπτυξουμε μια θεμελιωδη εννοια π.χ. επικοινωνια (δεν ξερω καν αν ειναι θεμελιωδη εννοια τελοσπαντων! :)), εμεις εφοσον ξερουμε να κανουμε δραστηριοτητες και γενικα εχουμε διαβασει...κατι δεν θα γραψουμε??!!??!!

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Και να μας το βαλουν ποιος το χει καταλαβει για να το γραψει;; Δεν εχω βρει ουτε ενα ατομο!!!!!! Το ιδιο το κομματι ειναι λαθος γραμμενο-ετσι λενε ολοι οι συμβουλοι και καθηγητες Πανεπιστημιων-
Δεν στεκει επιστημονικα που λεει και η Κουτσουβανου. Δεν νομιζω να κανουν κινηση να βαλουν τετοιο πραγμα..γιατι απλα δεν μπορουν να το διορθωσουν! :P

Rinaki κατι θα γραψουμε...τι δεν ξερω ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2008, 12:23:38 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Ναι θεμελιωδης εννοια ειναι η επικοινωνια! Κατι θα γραψουμε σωστά ! Ας το δούμε θετικά!!
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Εεεεεετσι!!  :) Θετικη σκεψη!!!
Οποια θελει κι εχει msn μπορουμε να στειλουμε μεσω pm να μιλαμε και μεσω msn για πιο γρηγορα και για τυχον αναλαμπες που εχουμε!  :) τωρα που πλησιαζει η ωρα του ασεπ!!!  :-\

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Κορίτσια, ως προς τις θεμελειώδεις έννοιες, κι εγώ θεωρώ ότι δεν μπορεί να μπει αυτούσιο θέμα. Στα ΠΕΚ μας είπαν (επειδή τέθηκε το θέμα αυτό) ότι η συγγραφική ομάδα του οδηγού γνωρίζει τις ελλέιψεις και το βιβλίο θα ξαναγραφεί ή με συμπληρωματικά-διευκρινιστικά στοιχεία πάνω στο θέμα ή χωρίς καμία αναφορά. Ήθελαν να συνδέσουν (με τη βοήθεια των εννοιών αυτών) τη θεματολογία του νηπιαγωγείου με τα επιστημονικά αντικείμενα των άλλων βαθμίδων αλλά, τελικά, δεν τους βγήκε και μπέρδεψαν την κατάσταση. :P Γι 'αυτό και προσανατολίζονται να το διορθώσουν (ή και να το καταργήσουν).
Αυτά, από ενημέρωση σχολικών συμβούλων. ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Machi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • The truth hurts a lie is worse..
    • Προφίλ
Καλησπερα σε ολους και ολες!!Η ερωτηση μου ισως ακουστει λιγο..χαζη. :-[.αλλα ειναι η πρωτη φορα που δινω ασεπ κ εχω μπερδευτει λιγο :( οι στοχοι του Δεππσ θα πρεπει να γραφονται αυτουσιοι?Δηλαδη οπως ακριβως ειναι γραμμενοι στο δεππς?)Γιατι δεν τα παω κ πολυ καλα με την παπαγαλια :)Ευχαριστω εκ των προτερων και ευχομαι σε ολους και ολες καλη επιτυχια!!

Αποσυνδεδεμένος mona

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δεν χρειάζεται να τους μάθεις παπαγαλία,αρκεί να καταλάβεις τι λέει ο κάθε στόχος και μπορείς να τον αποδώσεις και με δικά σου λόγια και όχι να τον παπαγαλίσεις.Στο λέω εγώ που έχω δώσει 3 φορές και καλύτερα έγραψα την φορά που εκφράστηκα στο γραπτό σύμφωνα με όσα είχα καταλάβει χωρίς να χρησιμοποιήσω καμία τυποποιημένη έκφραση.Και τώρα δουλεύω.Καλή σου επιτυχία.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Machi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • The truth hurts a lie is worse..
    • Προφίλ
Σ ευχαριστω πολυ!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δεν χρειάζεται να τους μάθεις παπαγαλία,αρκεί να καταλάβεις τι λέει ο κάθε στόχος και μπορείς να τον αποδώσεις και με δικά σου λόγια και όχι να τον παπαγαλίσεις.Στο λέω εγώ που έχω δώσει 3 φορές και καλύτερα έγραψα την φορά που εκφράστηκα στο γραπτό σύμφωνα με όσα είχα καταλάβει χωρίς να χρησιμοποιήσω καμία τυποποιημένη έκφραση.Και τώρα δουλεύω.Καλή σου επιτυχία.

Συμφωνώ. Αν έχεις διαβάσει καλά το πώς αναπτύσσεται το παιδί οι στόχοι είναι απλά ο οδηγός στην αναπτυξιακή πορεία. Μπορείς να τους φτιάξεις και μόνη σου (π.χ. πρώτα αναγνώριση ιδιοτήτων αντικειμένων και ύστερα ταξινόμηση)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Machi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • The truth hurts a lie is worse..
    • Προφίλ
Eυχαριστω ευχαριστω ευχαριστω χεχχε!!Παντως το μυαλο μου εχει μπερδευτει απο τα τοσα πολλα που διαβαζω..κιτσαρας,ματσαγγουρας Ντολιοπουλου ελεος!!δεππς οδηγος νηπιαγωγου κτλ!Στο τελος θα γινουν ολα μια ωραιοτατη σαλατα στο κεφαλι μου και δεν θα γραψω τιποτα!!Φουλ αισιοδοξια!Ευτυχως ειναι και το φορουμ και περνω κουραγιο και πολλες πολλες ιδεες!!! :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 462
Σύνολο: 463

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.