*

Αποστολέας Θέμα: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα  (Αναγνώστηκε 48520 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lakostas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 25, 2009, 03:29:16 πμ »
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι στην επαρχία κρίση δεν υπάρχει...συγκεκριμένα θα έλεγα και το αντίθετο μάλιστα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:02:23 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 25, 2009, 12:08:23 μμ »
Εγώ με ιδιαίτερα ασχολούμουν από το 2002 έως το 2007.
Όπου γράφω "ώρα" εννοώ 1 ώρα ολόκληρη. Έτσι είναι το ιδιαίτερο στην περιοχή μου...  ::)

Την 1η χρονιά δειλά-δειλά έκανα μάθημα σε παιδιά γνωστών και γειτόνων. Έπαιρνα 6 ευρώ μέσα στην πόλη μου και 8 ευρώ, αν ήταν σε χωριό για τη βενζίνη μου.

Την 2η χρονιά εκτοξεύτηκα. Ξεκινούσα 1.30 και γυρνούσα σπίτι 10.45.  :D Ανέβασα και την τιμή, 8 ευρώ και 10 ανάλογα με την απόσταση.
Την ίδια χρονιά είχα αναλάβει την κόρη οικογενειακής μας φίλης που ήταν Β' Λυκείου Θεωρητική και έδινε Πανελλήνιες. Της έκανα 12 ώρες την εβδομάδα όλα της κατεύθυνσης και της έπαιρνα όσο το φροντιστήριο, γιατί οι γονείς της δεν ήταν καλά οικονομικά, αλλά δεν ήθελαν να μη με στηρίξουν κιόλας. Υπολόγισα ότι ήταν 5,5 ευρώ την ώρα.  :-\ Δεν με πείραζε, γιατί ήθελα η Ελένη η μαθήτριά μου, ενώ δεν είχε ξαναπάει ποτέ φροντιστήριο, ήταν παιδί με πάρα πολλές δυνατότητες και ήθελα εγώ να την κάνω φοιτήτρια.
Αυτή τη 2η χρονιά μου τη θυμάμαι: όλο διάβασμα, γράψιμο και διδασκαλία!  :o

Την 3η, 2004-05 πάλι είχα δουλειά αρκετή, αλλά λιγότερη από την προηγούμενη. Ανέβασα την τιμή άλλα 2 ευρώ, 10 και 12 αντίστοιχα.
Συνέχιζα σταθερά να έχω την Ελένη η οποία μου έτρωγε πολύ χρόνο με τα Θεωρητικής Γ' Λυκείου. Η τιμή εξακολουθούσε να είναι ανάλογη του φροντιστηρίου. Σήμερα η Ελένη είναι 4ετής στα ΜΜΕ της Παντείου. Νιώθω περίφανη γι' αυτή, γιατί την πήρα στα χέρια μου χωρίς να ξέρει τι είναι το Υ, αλλά με τη θέλησή της και τη βοήθειά μου έγινε φοιτήτρια όπου ήθελε!  :D

Την επόμενη χρονιά, 2005-06, είχα ακόμη λιγότερη δουλειά και, μάλιστα, προβληματιζόμουν. Τα έξοδά μου, βέβαια, τα έβγαζα χωρίς να δανείζομαι από τους γονείς μου και, μάλιστα, έβαζα και κάποια στην άκρη.  ;) Άλλωστε, στους δικούς μου έμενα...

Την 5η και τελευταία μου χρονιά, 2006-07, μου ήρθαν περισσότερα παιδάκια. Η τιμή μου ήταν πάλι 2 ευρώ ακριβότερη, δηλαδή 12 και 14 ευρώ.

Το 2007 πήγα αναπληρώτρια...

Σήμερα δεν έχω ιδέα πόσο κοστίζουν τα ιδιαίτερα και αν αυτά διέρχονται κρίση...
Απλώς ήθελα να καταθέσω κι εγώ τον αγώνα μου στην έναρξη της καριέρας μου...  :)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 25, 2009, 12:48:11 μμ »
Εγώ μια χρονιά έκανα ιδιαίτερα σε μαθήτρια ΕΠΑΛ  δίκτυα υπολογιστών και η μαθήτρια μπήκε στην 1 της προτίμηση ,ΤΕΙ Πληροφορικής Αθήνα.Από την πλευρά μου ήθελε φαντασία για να συνδέσω στο μυαλό μου καλώδια και δίκτυα αλλά τα καταφέραμε
Τελικά οι φιλόλογοι μπορούν να κάνουν πολλά πράγματα.Όχι  να το παινευτούμε αλλά μπορούμε σε πολλά και διάφορα να εργαστούμε

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 25, 2009, 02:50:36 μμ »
Νομιζω οτι δε θα επρεπε καποιος φιλολογος (νεος) να ζητα λιγοτερα απο 15 ευρω την ωρα
   Για ποια τάξη μιλάς; Αν αναφέρεσαι σε δευτέρα και τρίτη Λυκείου, προσυπογράφω. Αν, πάλι, μιλάς γενικά, διαφωνώ. Αν πάρει στο Γυμνάσιο 15 ο νέος, ο πεπειραμένος πόσο θα πάρει; 25; Και τότε στο Λύκειο ποια θα είναι η τιμή; 50;
   Δε γίνονται αυτά...

vicsk, δουλευω στην Αθηνα, αλλα δεν πιστευω οτι εχει διαφορα  με την επαρχια - ισως ειναι και καλυτερα εκει. Επιμενω οτι ο νεος πρεπει να ξεκινα με 15 ευρω για γυμνασιο και 20 για λυκειο. Παιρνω 25 ευρω αδιακριτως ταξης και 30 πανελληνιες και ειναι απο τις πιο λογικες τιμες που ακουω. Ξερω συναδελφους που παιρνουν 40 και 50 πανελληνιες. 3.000 και 3.500 δρχ. επαιρνα πριν το ευρω και θυμαμαι και καθηγητες που επαιρναν 5.000 και 10.000  δρχ το 91 που εδινα εγω. Χαμηλες τιμες δικαιολογουνται στους φοιτητες κι αλλωστε αυτο ειναι το κινητρο για να τους προτιμησει κανεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2009, 02:54:00 μμ από zizoulis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:02:23 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 25, 2009, 03:49:51 μμ »
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι στην επαρχία κρίση δεν υπάρχει...συγκεκριμένα θα έλεγα και το αντίθετο μάλιστα...

Προφανώς εξαρτάται σε ποια επαρχιακή πόλη ζει ο καθένας μας. Στη δική μου, πάντως, ψάχνω τους μαθητές με το τουφέκι. Η αλήθεια είναι πώς ζούσα στην Αθήνα πολλά χρόνια, δύο χρόνια είναι που γύρισα και λογικό να μη με ξέρουν... αλλά δεν είδα να κόπτονται να με γνωρίσουν κιόλας.... και έχω 10+ χρόνια πείρα... ακόμα και στα επίσημα φροντιστήρια ΜΕ προτιμούν να προσλαμβάνουν τους συγγενείς ή τους φίλους τους.
Με 10+ χρόνια πείρα κι ούτε για μια συνέντευξη δε με φώναξε κανείς. Εδώ και σε  ξάδερφό μου που του είπα να κάνω στα παιδιά του μάθημα σε καλή τιμή (πάνε στο γυμνάσιο) μου απάντησε η γυναίκα του "α, εγώ τα παιδιά μου και μαθηματικά και φιλολογικά τα στέλνω σε διορισμένους καθηγητές στο σχολείο, τους προτιμώ"!!! Πάρε και κατάλαβε μετά απ' αυτό...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 25, 2009, 04:03:28 μμ »
Δυστυχώς, Olgalia μου, οι γονείς κρίνουν τους εκπαιδευτικούς εκ του αποτελέσματος..Δεν τους αδικώ όμως..Κι εγώ ίσως αυτό να έκανα..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος lakostas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 25, 2009, 04:51:15 μμ »
Σίγουρα παίζει ρόλο σε ποια επαρχιακή πόλη ζεις...σίγουρα χρειάζεται και λίγη τύχη...Εδώ πάντως, επειδή δουλεύουμε σαν όμιλος(!) μαζί με έναν φυσικό, μία χημικό και μία φιλόλογο, έχουμε αρκετά ιδιαίτερα και οι 4...αναγκάστηκα να απορρίψω και μερικές προτάσεις λόγο έλλειψης χρόνου...

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 25, 2009, 08:28:29 μμ »
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι στην επαρχία κρίση δεν υπάρχει...συγκεκριμένα θα έλεγα και το αντίθετο μάλιστα...

Προφανώς εξαρτάται σε ποια επαρχιακή πόλη ζει ο καθένας μας. Στη δική μου, πάντως, ψάχνω τους μαθητές με το τουφέκι. Η αλήθεια είναι πώς ζούσα στην Αθήνα πολλά χρόνια, δύο χρόνια είναι που γύρισα και λογικό να μη με ξέρουν... αλλά δεν είδα να κόπτονται να με γνωρίσουν κιόλας.... και έχω 10+ χρόνια πείρα... ακόμα και στα επίσημα φροντιστήρια ΜΕ προτιμούν να προσλαμβάνουν τους συγγενείς ή τους φίλους τους.
Με 10+ χρόνια πείρα κι ούτε για μια συνέντευξη δε με φώναξε κανείς. Εδώ και σε  ξάδερφό μου που του είπα να κάνω στα παιδιά του μάθημα σε καλή τιμή (πάνε στο γυμνάσιο) μου απάντησε η γυναίκα του "α, εγώ τα παιδιά μου και μαθηματικά και φιλολογικά τα στέλνω σε διορισμένους καθηγητές στο σχολείο, τους προτιμώ"!!! Πάρε και κατάλαβε μετά απ' αυτό...

 :o  :o  :o

Άμα πρώτα δεν σε στηρίξει το σόι...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 25, 2009, 08:32:02 μμ »
Ναι, βέβαια, μεγάααααλη στήριξη από το σόι!
Η συγκεκριμένη δε, με το ζόρι τελείωσε το σχολείο όταν ήταν μαθήτρια, μαθήτρια του 13, τόσα ξέρει τόσα λέει.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 26, 2009, 08:20:02 πμ »
Η  χειροτερη  περιπτωση  που  μου εχει  τυχει  ειναι  φιλη μου  που εχει ερθει  τωρα για να καλυψει  ο γιος  της  τα κενα  ....Β  γυμνασιου  Αρχαια - τι τιμη προτεινετε  ... φοβαμαι οτι  θα  γινει  συστημα  αυτο  το  παραμυθι  καλυπτω  τα  κενα  για να βγει ολη η δουλεια  σε  συντομο  χρονικο  διαστημα .. λες  και  δεν καταλαβαινουν οτι δεν  θα  γινει δουλεια.. τι  τιμη  προτεινετε..

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 26, 2009, 12:10:31 μμ »
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι στην επαρχία κρίση δεν υπάρχει...συγκεκριμένα θα έλεγα και το αντίθετο μάλιστα...

Προφανώς εξαρτάται σε ποια επαρχιακή πόλη ζει ο καθένας μας. Στη δική μου, πάντως, ψάχνω τους μαθητές με το τουφέκι. Η αλήθεια είναι πώς ζούσα στην Αθήνα πολλά χρόνια, δύο χρόνια είναι που γύρισα και λογικό να μη με ξέρουν... αλλά δεν είδα να κόπτονται να με γνωρίσουν κιόλας.... και έχω 10+ χρόνια πείρα... ακόμα και στα επίσημα φροντιστήρια ΜΕ προτιμούν να προσλαμβάνουν τους συγγενείς ή τους φίλους τους.
Με 10+ χρόνια πείρα κι ούτε για μια συνέντευξη δε με φώναξε κανείς. Εδώ και σε  ξάδερφό μου που του είπα να κάνω στα παιδιά του μάθημα σε καλή τιμή (πάνε στο γυμνάσιο) μου απάντησε η γυναίκα του "α, εγώ τα παιδιά μου και μαθηματικά και φιλολογικά τα στέλνω σε διορισμένους καθηγητές στο σχολείο, τους προτιμώ"!!! Πάρε και κατάλαβε μετά απ' αυτό...

 :o  :o  :o

Άμα πρώτα δεν σε στηρίξει το σόι...
Αμα περιμενουμε από το σόι και τους φίλους καήκαμε! Εδώ εγώ έχω παιδική μου φίλη, αδερφή για μένα, που ξέρει ότι είμαι μαθηματικός και ψάχνω μαθητές για ιδιαίτερα και μου λέει μέσα στη μούρη ότι η αδερφή της, γ' γυμνασίου δεν είναι καλή στα μαθηματικά και ότι της κάνει ιδιαίτερα κάποια που απλώς έχει απολυτήριο λυκείου!!! Σηκώθηκε η τρίχα μου! Η συγκεκριμένη κυρία με το απολυτήριο έχει αναλάβει όλα τα παιδιά της περιοχής (μέχρι και β λυκείου κατεύθυνση!!!) και βγάζει τρελλά λεφτά. Κάποια στιγμή δε αυτή γέννησε και τους παρακαλούσε να βρουν άλλο άτομο για το παιδί, γιατί αυτή δεν είχε χρόνο. Πήραν άλλη κοπέλα,δεν έμειναν ευχαριστημένοι και τελικά φέτος την έγραψαν στο φροντιστήριο της περιοχής (και πάλι δεν είπαν κουβέντα σε μένα), στο οποίο φροντιστήριο συμπτωματικά παρολίγον να εργαστώ και εγώ, χωρίς να γνωρίζουν τίποτα.
Και εμείς με τα πτυχία ζητιανεύουμε! Και ποιος φταίει; Η νοικοκυρά που κάνει και ιδιαίτερα ή οι γονείς που ενώ το γνωρίζουν της εμπιστεύονται τη μόρφωση των παιδιών τους; Και δεν είναι οικονομικό το ζήτημα, γιατί από τη συζήτηση που έκανα με την φίλη μου, κατάλαβα ότι τους παίρνει πολύ περισσότερα από πολλούς μαθηματικούς που ξέρω, μαζί και μένα.

Αποσυνδεδεμένος vicsk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 26, 2009, 01:50:14 μμ »
Απίστευτο!

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 26, 2009, 02:06:08 μμ »
 :o :o :o
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 26, 2009, 02:08:55 μμ »
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι στην επαρχία κρίση δεν υπάρχει...συγκεκριμένα θα έλεγα και το αντίθετο μάλιστα...

Προφανώς εξαρτάται σε ποια επαρχιακή πόλη ζει ο καθένας μας. Στη δική μου, πάντως, ψάχνω τους μαθητές με το τουφέκι. Η αλήθεια είναι πώς ζούσα στην Αθήνα πολλά χρόνια, δύο χρόνια είναι που γύρισα και λογικό να μη με ξέρουν... αλλά δεν είδα να κόπτονται να με γνωρίσουν κιόλας.... και έχω 10+ χρόνια πείρα... ακόμα και στα επίσημα φροντιστήρια ΜΕ προτιμούν να προσλαμβάνουν τους συγγενείς ή τους φίλους τους.
Με 10+ χρόνια πείρα κι ούτε για μια συνέντευξη δε με φώναξε κανείς. Εδώ και σε  ξάδερφό μου που του είπα να κάνω στα παιδιά του μάθημα σε καλή τιμή (πάνε στο γυμνάσιο) μου απάντησε η γυναίκα του "α, εγώ τα παιδιά μου και μαθηματικά και φιλολογικά τα στέλνω σε διορισμένους καθηγητές στο σχολείο, τους προτιμώ"!!! Πάρε και κατάλαβε μετά απ' αυτό...

 :o  :o  :o

Άμα πρώτα δεν σε στηρίξει το σόι...
Αμα περιμενουμε από το σόι και τους φίλους καήκαμε! Εδώ εγώ έχω παιδική μου φίλη, αδερφή για μένα, που ξέρει ότι είμαι μαθηματικός και ψάχνω μαθητές για ιδιαίτερα και μου λέει μέσα στη μούρη ότι η αδερφή της, γ' γυμνασίου δεν είναι καλή στα μαθηματικά και ότι της κάνει ιδιαίτερα κάποια που απλώς έχει απολυτήριο λυκείου!!! Σηκώθηκε η τρίχα μου! Η συγκεκριμένη κυρία με το απολυτήριο έχει αναλάβει όλα τα παιδιά της περιοχής (μέχρι και β λυκείου κατεύθυνση!!!) και βγάζει τρελλά λεφτά. Κάποια στιγμή δε αυτή γέννησε και τους παρακαλούσε να βρουν άλλο άτομο για το παιδί, γιατί αυτή δεν είχε χρόνο. Πήραν άλλη κοπέλα,δεν έμειναν ευχαριστημένοι και τελικά φέτος την έγραψαν στο φροντιστήριο της περιοχής (και πάλι δεν είπαν κουβέντα σε μένα), στο οποίο φροντιστήριο συμπτωματικά παρολίγον να εργαστώ και εγώ, χωρίς να γνωρίζουν τίποτα.
Και εμείς με τα πτυχία ζητιανεύουμε! Και ποιος φταίει; Η νοικοκυρά που κάνει και ιδιαίτερα ή οι γονείς που ενώ το γνωρίζουν της εμπιστεύονται τη μόρφωση των παιδιών τους; Και δεν είναι οικονομικό το ζήτημα, γιατί από τη συζήτηση που έκανα με την φίλη μου, κατάλαβα ότι τους παίρνει πολύ περισσότερα από πολλούς μαθηματικούς που ξέρω, μαζί και μένα.

να τολμησω να ρωτησω ποιο ειναι το μορφωτικο επιπεδο της εν λογου κυριας; αμα εχεις τετοιους συγγενεις και φιλους , τι να τους κανεις τους εχθρους...!  ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 487
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.