*

Αποστολέας Θέμα: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα  (Αναγνώστηκε 48517 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 12, 2009, 03:18:09 μμ »
Είμαι καθηγήτρια Αγγλικών, με σπουδές στο Indianapolis, Proficiency, σεμιναρια απο Ελληνοαμερικανικη Ενωση και πηρα και το TKT και παλι ιδιαιτερα απο τοτε που εχω ερθει Πειραια δεν εχω. Ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω!!!Ιδιαιτερα εχω μονο οσα αποφασισει ο εργοδοτης μου να μου δωσει απο το φροντιστηριο που δουλευω. Δηλαδη 2 ή 1 το χρονο και ολα ειναι πολυ κακοι μαθητες. Τι να κανω???????
Στο φροντιστήριο έχεις αρκετές ώρες σε τάξη ή ψάχνεσαι να αλλάξεις? Όσον αφορά τα ιδιαίτερα, εγώ όταν πρωτοξεκίνησα πριν αρκετά χρόνια, ανέλαβα ένα ιδιαίτερο μέσω μίας εταιρείας που ειδικεύεται σε ιδιαίτερα  μαθήματα. Τα χρήματα ήταν ψίχουλα βέβαια, αλλά ήθελα από κάπου να κάνω μία αρχή. Είχα συμβόλαιο ενός χρόνου με ρήτρα βέβαια να  μην πάρω τον μαθητή (τον συγκεκριμένο χρόνο). Όταν τελείωσε ο χρόνος, τα είχαμε πάει τόσο καλά με το παιδί και τους γονείς που φυσικά ήθελαν να συνεχίσουν μαζί μου (αλλά όχι και μέσω της εταιρείας γιατί τους είχε κοροϊδέψει αυτός σχετικά με αποδείξεις κτλ.). Έτσι λοιπόν, τους ανέλαβα πλέον κανονικά και με σύστησαν και σ'άλλες οικογένειες. Από αυτούς πλέον έχω άλλα 3 παιδιά (με προοπτικές για περισσότερα γιατί έχουν κι αδέρφια) κι εξακολουθούν να με συτήνουν σε κόσμο, αλλά πλέον δεν έχω εγώ άλλες ελεύθερες ώρες γιατί δουλεύω και αρκετές ώρες σε φροντιστήριο.
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι, μην φοβηθείς να αναλάβεις κάτι κι ας είναι λίγα τα χρήματα στην αρχή. Αααα, μπορείς επίσης να φτιάξεις αγγελία στον υπολογιστή σου και να την κολλησεις στην περιοχή σου, σε κάποιο βιβλιοπωλείο ή σε κολόνες κοντά σε σχολεία (από τέλη Αυγούστου βέβαια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:27:10 »

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 15, 2009, 06:54:29 μμ »
Παιδια, θέλω να σας καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου.Μια συνάδελφος  κοντά στην σύνταξη μια μέρα μου τηλεφωνεί και μου λέει το εξής:ήθελε να που πασάρει ένα ιδιαίτερο αρχαίων  για ένα παιδί Α΄γυμνασίου επειδή εκείνη δεν είχε χρόνο. Με ψάρεψε για την τιμή και της είπα περίπου 15 ευρώ. Με ξαναπαίρνει τηλέφωνο και μου λέει ότι  είπε  στους γονείς του παιδιού ότι παίρνω 25 την ώρα (άκουσον, άκουσον) και επιπλέον ότι έχω ένα πρόβλημα με τη μητέρα μου και ότι δεν θα φύγω τον Αυγουστο.Όλα αυτά χωρίς τη δική μου συγκατάθεση. Μίλησα με τους ανθρώπους, είπαμε ότι θα ξεκινούαμε στις 20 Ιουλίου και ακόμα ούτε φωνή, ούτε ακρόαση.Σημειωτέον ότι εγώ με τα ιδιαίτερα είχα μια τραυματική εμπειρία στις αρχές της καριέρας μου και λόγω των 2 ασεπ τα σταμάτησα. Επιπλέον δεν είμαι καλή στο παζαρι. Τι να υποθέσω ;Μπορεί να φαίνονται αφελείς οι απορίες μου αλλά πράγματι δεν ξέρω τι να σκεφτώ.
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 16, 2009, 05:50:51 μμ »
Παιδια, θέλω να σας καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου.Μια συνάδελφος  κοντά στην σύνταξη μια μέρα μου τηλεφωνεί και μου λέει το εξής:ήθελε να που πασάρει ένα ιδιαίτερο αρχαίων  για ένα παιδί Α΄γυμνασίου επειδή εκείνη δεν είχε χρόνο. Με ψάρεψε για την τιμή και της είπα περίπου 15 ευρώ. Με ξαναπαίρνει τηλέφωνο και μου λέει ότι  είπε  στους γονείς του παιδιού ότι παίρνω 25 την ώρα (άκουσον, άκουσον) και επιπλέον ότι έχω ένα πρόβλημα με τη μητέρα μου και ότι δεν θα φύγω τον Αυγουστο.Όλα αυτά χωρίς τη δική μου συγκατάθεση. Μίλησα με τους ανθρώπους, είπαμε ότι θα ξεκινούαμε στις 20 Ιουλίου και ακόμα ούτε φωνή, ούτε ακρόαση.Σημειωτέον ότι εγώ με τα ιδιαίτερα είχα μια τραυματική εμπειρία στις αρχές της καριέρας μου και λόγω των 2 ασεπ τα σταμάτησα. Επιπλέον δεν είμαι καλή στο παζαρι. Τι να υποθέσω ;Μπορεί να φαίνονται αφελείς οι απορίες μου αλλά πράγματι δεν ξέρω τι να σκεφτώ.

Γιατί δεν επικοινωνείς εσύ μαζί τους για να δεις τι θα γίνει τελικά και πότε σκοπεύουν να ξεκινήσετε τα μαθήματα; Κάτι παρόμοιο μου είχε συμβεί μ' ένα ιδιαίτερο, δηλ. ούτε φωνή ούτε ακρόαση και αρχικά δίσταζα να επικοινωνήσω με την οικογένεια, περιμένοντας να με καλέσουν αυτοί. Έτσι, έχασα περίπου ένα μήνα μαθημάτων, καθώς οι ίδιοι μου ανέφεραν ότι περίμεναν από εμένα να τους καλέσω. Τέλος καλό, όλα καλά.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 16, 2009, 07:44:16 μμ »
Να τους τηλ. χωρίς ντροπές και συστολές και να τους πεις ότι προγραμματίζεις τις ώρες σου και θες να δεις τι ώρες βολεύουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:27:10 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 16, 2009, 08:01:02 μμ »
Συμφωνώ!
Αν τους πάρεις και τους πεις
"σας τηλεφωνώ γιατί λέγαμε να ξεκινήσουμε μαθήματα,επειδή όμως έχω και άλλα παιδιά που περιμένουν να βγάλω πρόγραμμα,πρέπει να ξέρω αν αλλάξατε γνώμη,δεν είναι σωστό να μένουν όλοι πίσω"

Άμα τους μιλήσεις έτσι,θα σου δώσουν περισσότερη αξία.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 16, 2009, 08:22:58 μμ »
περιμενε λιγο ακομα.
συνηθως οι γονεις παιρνουν τηλεφωνο την παραμονη. επομενως αν μεχρι τις 20 ιουλιου δεν σε παρουν κανε αυτο που σου ειπαν και τα παιδια. παρτους εσυ τηλεφωνο.
"γεια σας, ειμαι η ...ταδε. μου ειχε πει για ενα μαθημα η συναδελφος και ηθελα να γνωριζω αν τελικα θα γινει ωστε να κανονισω το υπολοιπο προγραμμα μου.δινω σε σας προτεραιοτητα ως νεο μαθημα επειδη δεν ξερω καλα το μαθητη. αυτη ειναι η αρχη μου"

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #90 στις: Ιούλιος 17, 2009, 04:55:27 μμ »
Ευχαριστώ παιδια για τις πολύτιμες συμβουλές σας! ; :) Θα τις μελετήσω μία προς μία. Πάντα με αγχώνει ή καθε αρχή...
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 08:38:44 μμ »
April η πιο συνηθισμένη λύση είναι η αγγελία, αλλά πραγματικά δε ξέρω κατά πόσο είναι αποτελεσματική. Η αλήθεια είναι πως στις ξένες Φιλολογίες τα πράγματα είναι δυσκολότερα ως προς τα ιδιαίτερα.

Εγώ πάντως έχει τύχει να βρω παλιότερα 2-3 ιδιαίτερα μέσω αγγελίας αλλά τον τελευταίο καιρό τίποτα. Ούτε καν χτυπάει το τηλέφωνο.. Έχω καταλάβει πως η πλειοψηφία όσων ψάχνουν καθηγητή από αγγελία δε θέλει να δώσει και πολλά χρήματα, ούτε καν ένα λογικό ποσό. Ο καλύτερος τρόπος είναι μέσω γνωστού και μέσω παλιότερων μαθητών. Ο ευχαριστημένος μαθητής κι η οικογένειά του είναι η καλύτερη διαφήμιση. Πάντως η κρίση στα ιδιαίτερα είναι γεγονός..

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #92 στις: Ιούλιος 08, 2010, 03:49:49 μμ »
Καλημερα!
Σημερα επιασα κουβεντα με μια μαθητρια που δουλευει ως  σερβιτορα σε καφετερια,για να βγαζει το χαρτιλικι της, εκει που παω και πινω τον καφε μου οταν κανω διαλειμμα απ τη δουλεια. Τελειωσε τη Α' λυκειου και θελει προετοιμασια σε Εκθεση και Φυσικη (για τις Πανελληνιες)
Για Εκθεση ηδη κανονισαμε και θα ξεκινησουμε καποια στιγμη, αφου μιλησει και με τους δικους της.

ιδιαιτερο στη Φυσικη
Επειδη ομως μου ειπε οτι θελει να κανει ιδιαιτερο και στη Φυσικη, αν εχω καποιον καθηγητη να της συστησω, οποιος απο το φορουμ λοιπον ενδιαφερετε ας μου στειλει π.μ για να τα πουμε.
Μιλαμε γαι περιοχη Πειραια.

υ.γ. αν ομως δεν με βολευουν οι ωρες και τελικα δεν μπορω να αναλαβω το μαθημα, οποιος φιλολογος ενδιαφερετε ας μου το πει για να τον εχω υποψη μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2010, 03:52:51 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Stiliani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ελπίζω, άρα ζω.
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #93 στις: Ιούλιος 09, 2010, 06:11:19 μμ »
Εγώ, εγώ, εγώ  ενδιαφερομαι !!!! Για το μαθημα της έκθεσης βέβαια.
Υπάρχει ενα μικρό πρόβλημα όμως.Μήπως ξέρει κανείς πόση ώρα
χρειάζομαι από τα Σέρρας για τον Πειραιά; Και πόσα να ζητήσω
για να βγάζω και τις βενζίνες;


Κάνουμε και λίγη πλάκα γιατί αλλιώς δεν αντέχουμε.Αν υπάρχει πρόβλημα
σε σας, φανταστείτε τι γίνεται στην επαρχία με τα ιδιαιτερα.Κ αθόμαστε στη γωνία και τα κυνηγάμε με το τουφέκι!!!
Τα όνειρα γι' αυτούς που ξέρουν να τα βλέπουν
και τα τραγούδια γι' αυτούς που ξέρουν να τ' ακούν.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #94 στις: Ιούλιος 09, 2010, 07:22:33 μμ »
προσωπικα stiliani μου, δε μιλησα για "προβλημα". Αυτο υπαρχει και στην Αθηνα!

Απλως, εκει που επινα το φραπε μου,(οπως ειπα) πιασαμε κουβεντα με τη  κοπελα που δουλευει εκει,ως γκαρσονι,( γιατι πολυ απλα δε θελει να τρωει τα "ετοιμα" απο τους γονεις της) και οταν της ειπα οτι ειμαι φιλολογος μου προτεινε να της κανω Εκθεση!  και με ρωτησε αν ξερω κανενα καθηγητη για Φυσικη (επειδη θα ακολουθησει θετικη κατ/νση). Της ειπα "ασε να το ψαξω" και το εβαλα στο pde, γιατι προσωπικα δεν γνωριζω ατομο που θα μπορουσε να αναλαβει το μαθημα.

εχω ξαναβαλλει αγγελια σε αυτο το φορουμ για ιδιαιτερα που μαθαινω πως ζητανε.

Προσωπικα, δεν εχω αναγκη απο ιδιαιτερα. Εχω σταθερη και καλη δουλεια και απ την αλλη ειμαι λιγο τεμπελακος. θελω να κανω δικα μου πραγματα στον ελευθερο χονο μου και να αφιερωνω αρκετο απ αυτον στους φιλους μου....Αν κανω (οχι πανω απο 2-4 ωρες την εβδομαδα)το κανω για το γουστο μου γιαυτο και πολλα τα δινω.
βοηθαω παντα.και μακαρι να βρεθουν κι αλλα!!!!!!!!!!!!!

υ.γ. Αν ερθεις να μεινεις Πειραια θα σου ερχοταν  πιο οικονομικα !!! ;D ;D ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #95 στις: Ιούλιος 12, 2010, 09:30:49 μμ »
Μάρκο μου αν δεν σε βολέψουν οι ώρες, έχε με στα υπόψιν για το μάθημα Έκθεσης της κοπέλας ( μένω Κερατσίνι ). ;) Βέβαια με την προυπόθεση ότι θα με βολεύουν και μένα οι ώρες γιατί τον πρώτο λόγο για τη διαμόρφωση του προγράμματός μου τον έχουν τα ωράρια των φροντιστηρίων... ;) Σε ευχαριστούμε πάντως που πάντα βοηθάς !  ;)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #96 στις: Ιούλιος 12, 2010, 09:53:43 μμ »
OK. θα το εχω υποψη μου και γενικοτερα και για αλλα που θα τυχουν. θα σου στειλω π.μ.
 Να΄σαι καλα!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #97 στις: Ιούλιος 12, 2010, 10:26:57 μμ »
Σε ευχαριστώ, να είσαι καλά !! Ειδικά αν προκύψει κάτι για Αρχαία-Λατινικά και δεν μπορείς να το αναλάβεις, μου λες...  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 321
Σύνολο: 322

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.