*

Αποστολέας Θέμα: τεστ δεξιοτήτων  (Αναγνώστηκε 16404 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #70 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 01:16:21 μμ »
παιδια εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι καθε ερωτηση αντιστοιχει με 1. αν κανεις λαθος μια ερωτηση σου κοβουν το 1/4 της σωστης δλδ 0,25. αν ας πουμε εχω 2 λαθος ερωτησεις στις 100 τοτε η βαθμολογια μου ειναι 97,5%. αυτο το 97,5 το πολλαπλασιαζουμε με το 3 για να δουμε ποσα μορια παιρνουμε για το ασεπ. αν εγω πχ ειχα 98 σωστες κ 2 λαθος η βαθμολογια μου θα ηταν 97,5 κ τα μορια μου θα ηταν 292,5.
αν ειχα 98 σωστες κ 2 αναπαντητες τοτε η βαθμολογια μου θα ηταν 98% κ αρα τα μορια μου θα ηταν 294.
ετσι τουλαχιστον το καταλαβαινω εγω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:52:40 »

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #71 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 01:20:34 μμ »
παιδια εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι καθε ερωτηση αντιστοιχει με 1. αν κανεις λαθος μια ερωτηση σου κοβουν το 1/4 της σωστης δλδ 0,25. αν ας πουμε εχω 2 λαθος ερωτησεις στις 100 τοτε η βαθμολογια μου ειναι 97,5%. αυτο το 97,5 το πολλαπλασιαζουμε με το 3 για να δουμε ποσα μορια παιρνουμε για το ασεπ. αν εγω πχ ειχα 98 σωστες κ 2 λαθος η βαθμολογια μου θα ηταν 97,5 κ τα μορια μου θα ηταν 292,5.
αν ειχα 98 σωστες κ 2 αναπαντητες τοτε η βαθμολογια μου θα ηταν 98% κ αρα τα μορια μου θα ηταν 294.
ετσι τουλαχιστον το καταλαβαινω εγω
Και εγώ έτσι το κατάλαβα....!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #72 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 01:22:46 μμ »
και γω ετσι το καταλαβα και το υπολογισα αλλα με μπερδεψε η olgalia με το 3,75 που εγραψε οτι αφαιρειται.
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #73 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 01:28:05 μμ »
Παιδι το 64 κι εμενα λαθος μου φαινεται.54,9 ειναι οι γυναικες κι οχι οι ανδρες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:52:40 »

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #74 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 01:34:44 μμ »
ρε παιδια συγκεντρωθειτε.ο πινακαςειναι ξεκαθαρος .54,9 ειναι οι αντρες και 38,6 οι γυναικες.τι πιο ξεκαθαρο απο αυτο????????????????

Αποσυνδεδεμένος blue

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
  • Πού πάμε; Τι κάνουμε;
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #75 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 02:03:45 μμ »
Παιδι το 64 κι εμενα λαθος μου φαινεται.54,9 ειναι οι γυναικες κι οχι οι ανδρες!
κοίτα καλύτερα τον πίνακα!!!  ;)

πάντως πιστεύω ότι το τεστ δεξιοτήτων δεν πρόκειται να ξαναγίνει και τα μόρια που θα πάρει ο καθένας μας δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσουμε πουθενά.
ένα τεστ ήταν για τον ασεπ να δει αν ο κόσμος ενημερώνεται για την επικαιρότητα και πάνω απ'όλα δοκίμασε απλώς να δει πώς θα κυλήσει η όλη διαδικασία.

δεν είναι δυνατόν να δίνουν απλόχερα τόσα μόρια στον καθένα, όσα π.χ. αντιστοιχούν σε ένα διδακτορικό, σε ένα μεταπτυχιακό, στο πτυχίο μιας ξένης γλώσσας, κτλ...
είναι λογικό κάποιος να πάρει 150 μόρια που αντιστοιχούν σε ένα μεταπτυχιακό από ένα τεστ 3 ωρών;
κάποιοι ξόδεψαν χρόνο, χρήμα και διάβασμα για να αποκτήσουν ένα μεταπτυχιακό...

εξάλλου δεν είχαμε δώσει παράβολο, οπότε ένας λόγος παραπάνω για να μην παραπονεθούμε στον ασεπ όταν πει ότι "δεν θα μετράνε τα μόρια του τεστ" (όπως είπε κάποιος).
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2008, 02:06:11 μμ από blue »

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #76 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 02:13:17 μμ »
Παιδι το 64 κι εμενα λαθος μου φαινεται.54,9 ειναι οι γυναικες κι οχι οι ανδρες!
κοίτα καλύτερα τον πίνακα!!!  ;)

πάντως πιστεύω ότι το τεστ δεξιοτήτων δεν πρόκειται να ξαναγίνει και τα μόρια που θα πάρει ο καθένας μας δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσουμε πουθενά.
ένα τεστ ήταν για τον ασεπ να δει αν ο κόσμος ενημερώνεται για την επικαιρότητα και πάνω απ'όλα δοκίμασε απλώς να δει πώς θα κυλήσει η όλη διαδικασία.

δεν είναι δυνατόν να δίνουν απλόχερα τόσα μόρια στον καθένα, όσα π.χ. αντιστοιχούν σε ένα διδακτορικό, σε ένα μεταπτυχιακό, στο πτυχίο μιας ξένης γλώσσας, κτλ...
είναι λογικό κάποιος να πάρει 150 μόρια που αντιστοιχούν σε ένα μεταπτυχιακό από ένα τεστ 3 ωρών;
κάποιοι ξόδεψαν χρόνο, χρήμα και διάβασμα για να αποκτήσουν ένα μεταπτυχιακό...

εξάλλου δεν είχαμε δώσει παράβολο, οπότε ένας λόγος παραπάνω για να μην παραπονεθούμε στον ασεπ όταν πει ότι "δεν θα μετράνε τα μόρια του τεστ" (όπως είπε κάποιος).
δε συμφωνω μαζι σου γιατι στην τελευταια προκηρυξη που εκανα τα χαρτια μου[ΑΣΕΠ με σειρα προτεραιοτητας] υπηρχε στην αιτηση ειδικο πεδιο για να συμπληρωσεις τα μορια απο γραπτη δοκιμασια .αρα το εχουν προβλεψει

Αποσυνδεδεμένος blue

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
  • Πού πάμε; Τι κάνουμε;
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #77 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 02:24:04 μμ »
αν ισχύσει, τότε θα ανέβουν τα μόρια διορισμού...

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #78 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 02:31:54 μμ »
ένα τεστ ήταν για τον ασεπ να δει αν ο κόσμος ενημερώνεται για την επικαιρότητα και πάνω απ'όλα δοκίμασε απλώς να δει πώς θα κυλήσει η όλη διαδικασία.
Και αν κάποιος ενημερώνεται από το δελτίο του star τί γίνεται;;Μόνο αυτό δεν έχουν προβλέψει!Ίσως στον επόμενο διαγωνισμό....
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος felicita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #79 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 03:10:38 μμ »
Παιδι το 64 κι εμενα λαθος μου φαινεται.54,9 ειναι οι γυναικες κι οχι οι ανδρες!

Παιδιά, για όποιον έχει μπερδευτεί με την ερώτηση 64, ΠΡΟΣΟΧΗ!!!.
Μην κοιτάτε τα θέματα από alfavita ή όπου αλλού, μόνο από ΑΣΕΠ, διότι στην alfavita πχ, η δεύτερη  σειρά (Αντρας-Γυναικα ) έχει μετακινηθεί κατά 1 θέση αριστερά.


   

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #80 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 03:25:37 μμ »

πάντως πιστεύω ότι το τεστ δεξιοτήτων δεν πρόκειται να ξαναγίνει και τα μόρια που θα πάρει ο καθένας μας δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσουμε πουθενά..(..)
είναι λογικό κάποιος να πάρει 150 μόρια που αντιστοιχούν σε ένα μεταπτυχιακό από ένα τεστ 3 ωρών; (...)

Είναι λογικό κάποιος να κρίνεται -εφάπαξ και δια παντός- έναντι κάποιου άλλου ότι είναι άξιος να διδάξει από ένα τεστ 3 ώρών; (ασεπ εκπαιδευτικών)

Είναι λογικό κάποιος  (πτυχιούχος πανεπιστημίου) να διαβάζει 1 χρόνο (επί πολλές φορές κάποιοι από μας..) για να δώσει αυτό το 3ωρο τεστ;

Είναι λογικό κάποιος να εργάζεται ως εκπαιδευτικός 12 ώρες την εβδομάδα και να παίρνει μηνιάτικο 50 ευρώ λιγότερο από το ταμείο ανεργίας;

Είναι λογικό κάποιος να πρέπει να έχει γνωστό διευθυντή (σχολείου, γραφείου, διεύθυνσης κτλ), βουλευτή, παπά ή αρχιμανδρίτη για να μπορέσει να διδάξει ως ωρομίσθιος;

Είναι λογικό το κράτος να μη δίνει το δικαίωμα σε κάποιον να εργαστεί νόμιμα σε φροντιστήριο επειδή δουλεύει 2 ώρες ωρομίσθιος!! ?? (ας είναι και 10 ή 20 ώρες δηλαδή.. δεν αλλάζουν και πολλά)

ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ.. σε κάποιον να του συμβαίνουν όλα τα προηγούμενα Ή/ΚΑΙ πολλά παραπάνω... και να τα δέχεται με καρτεροσύνη και πολλές φορές μάλιστα να τα αναγνωρίζει ως νόμιμες ή/και ακόμη ακόμη ...αποδεκτές ηθικά διαδικασίες???   (υπάρχει κανένας τέτοιος?)


πολλά είναι τα παράλογα που τα αποδεχόμαστε ως λογικά... δυστυχώς
Και Δυστυχώς..   όμως η συζήτηση για την ερώτηση 64 και η εκάστοτε (αναλόγου περιεχομένου) συζήτηση θα επισκιάζει τις γραφικές φωνές που μας κάνουν κριτική και μας καλούν να σκεφτούμε λίγο περισσότερο συλλογικά και λίγο περισσότερο αξιοπρεπώς και αυτοκριτικά

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #81 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 03:46:55 μμ »
Εμένα μου φαίνεται λάθος η απάντηση δ για το 64 ενώ φαίνεται καθαρά ότι το ποσοστό γυναικών είναι μεγαλύτερο από αυτό των ανδρών στην Θεσσαλονίκη το ΑΣΕΠ μας δίνει σωστή την δ ???.Εσείς τι νομίζεται; :)
Το ακριβώς αντίθετο !   ;)

Vasq, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΔΕΧΘΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΗΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑΣ, το Καθεστώς των προσλήψεων, της Ημιαπασχόλησης, το καθεστώς των Εκκλησιαστικών λύκειων, της Σιβιτανίδειου, το να αμοίβεσαι λιγότερο από όσο εργάζεσαι και να τρέχεις όλη μέρα... και πολλά ακόμη μικρά, ασήμαντα ή πολύ σημαντικά..

τότε το Τεστ Δεξιοτήτων είναι μια Κυριακάτικη απόδραση σε εξωτικά μέρη.. ένα ευχάριστο διάλειμμα... ένα ευφυές Ανέκδοτο...

...και Η ερώτηση 100 μόνο γέλιο μπορεί να σου προκαλέσει (προσωπικά δεν είχα διαβάσει καν όλες τις ενδεικτικές ..κι έτσι η 100 είναι μία από τις 12 που δεν απάντησα σωστά)

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ! κι όποιος (θέλει να..) καταλάβει, καταλαβαίνει

Αν αποτελεί ευχάριστο κυριακάτικο διάλειμμα, η παραμονή 8 ωρών μέσα σέ ένα σχολείο...για να απάντησει κανείς το τελευταίο 3-ωρο σε 100 ηλίθιες ερωτησεις... Τότε τί να πώ...
Μάλλον έχω κάνει κάποιο λάθος...ή ζω αλλού, όταν η κυριακάτικη μας απόδραση ήταν διαφορετική, έξω από διαγωνισμούς...
Από πότε θεωρείται απόδραση και μάλιστα σε εξωτικά μέρη, το να τρέχουμε σε οποιοδήποτε διαγωνισμό την Κυριακή??....

Επίσης από πότε μπορεί να εξιθωθεί η αξία ένός διδακτορικού, ενός μεταπτυχιακού, μιας πολύμηνης εργασιακής εμπειρίας με την επιτυχία σε μία 3-ωρη αξιολογήση 100 ερωτήσεων??

Από πότε συμβαίνουν όλα αυτά?
Και αμέσως πρέπει να τα υιοθετήσουμε τυφλά;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2008, 03:55:38 μμ από vasg »
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #82 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 04:52:48 μμ »

δε χαρηκες δλδ σε ενα τεστ που υποτιθεται μετραει τις γενικες σου γνωσεις να εχεις γραψει τοσο καλα? εγω παντως θα χαιρομουν...

Καλά είμαστε σοβαροί που θα πρέπει να χαιρόμαστε, με την όποια ηλίθια διαδικασία μας βάζουν πλεόν και εμείς την ακολουθούμε σαν τα πρόβατα;
Εδώ δεν είναι για να χαίρεσαι, αλλά για να νιώθεις πλεον "ΗΛΙΘΙΟΣ", όπου η ερώτηση 100 και οι περισσότερες άλλες θα αποτελέσουν για εμένα κριτήριο αξιολόγησης.

Ήμαρτον, εδώ υποτιμούνται όλες μας οι γνώσεις, τί με τον σωρό θα δίνουμε και θα γίνουμε θύματα του συστήματος;;;
Και χαίρεστε και από πάνω;
Σκίστε τα πτυχία σας καλύτερα!!

+ 1....
Μπράβο βρε φίλε πές τα να ξυπνήσουν γιατί μας βαράνε παλαμάκια και εμείς χορεύουμε (ανάμεσα τους κι εγώ βέβαια γιατί έκανα το ΛΑΘΟΣ και πήγα να το δώσω)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Panais

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • E=mc^2
    • Προφίλ
Απ: τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #83 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 05:31:18 μμ »
Μου αρέσει που οι περισσοτεροι τα χώνετε στο Τεστ Δεξιοτήτων και στον ΑΣΕΠ.
Δηλαδή συγνώμη όταν κάνατε την αίτηση τι είδους εξέταση περιμένατε;
Δεν ήταν υποχρεωτικό όποιος ήθελε πήγαινε.
Εγώ πάντως γούσταρα και ειδικότερα για όλους αυτούς που πήγαν σε φροντιστήρια και ακουμπήσαν τα λεφτουδάκια τους για να προετοιμαστουν για το τεστ.
Άντε τώρα πάλι τα κεφάλια μέσα 19 και σήμερα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162181
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 683
Σύνολο: 695

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.