*

Αποστολέας Θέμα: Απ: Πότε θα καλέσουν ειδικότητες στα Ολοήμερα;  (Αναγνώστηκε 44170 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lelupa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα καλέσουν ειδικότητες στα Ολοήμερα;
« Απάντηση #112 στις: Νοέμβριος 14, 2006, 06:25:59 μμ »
ΟΧΙ δεν παίζει κάτι τέτοιο. Ύπαρχει άραγε κάποιο τηλ.στο υπεπθ. που μπορώ να μάθω κάτι για τέτοιες περιπτώσεις? Θέλω να πάω στη διεύθηνση διαβασμένη για την περίπτωση που μου το παίξουν τρέλλα. Άσε που δεν θέλω να δώσω και ονομαστικά τον εν λόγο συνάδελφο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε θα καλέσουν ειδικότητες στα Ολοήμερα;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:59:26 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα καλέσουν ειδικότητες στα Ολοήμερα;
« Απάντηση #113 στις: Νοέμβριος 14, 2006, 06:36:57 μμ »
Πάρε στο αρμόδιο (για διορισμούς) γραφείο της Α/θμιας του υπουργείου : τηλ. 210-3228776 & 210-3230461/εσωτερικό 137 ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος lelupa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα καλέσουν ειδικότητες στα Ολοήμερα;
« Απάντηση #114 στις: Νοέμβριος 14, 2006, 06:46:23 μμ »
   Sophie ευχαριστώ... Και ότι άλλο γνωρίζει κάποιος είναι χρήσιμο... καταλαβαίνεται την αγωνία μου!

Αποσυνδεδεμένος teleutaios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα καλέσουν ειδικότητες στα Ολοήμερα;
« Απάντηση #115 στις: Νοέμβριος 14, 2006, 06:53:00 μμ »
Παράθεση
Πόσοι είναι στον Πίνακα Διοριστεων αλήθεια; Πόσοι μάλιστα είναι οι διοριστέοι  αλλά μη διορισμένοι;;; Και ποιοι είναι αυτοίι; Είναι διάφοροι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ αλλά και όσοι έχουν συμπληρώσει μόρια (πχ 3.2 για ΠΕ19) από προϋπηρεσία κλπ;)

Υπάρχουν και διπλά ονόματα; (δηλ. κάποιος αναπληρωτής μπορεί να είναι διοριστέος οπότε να είναι και στους δύο πίνακες; Ας μας το εξηγήσει κάποιος αν ξέρει.


Παράθεση
Έριξα μια ματιά στον πίνακα αναπληρωτών με προυπηρεσία (τους 658 που λέγαμε)και είδα ότι πολλοί έχουν περισσότερα μόρια από άλλους που είναι στον πίνακα διοριστέων...αυτό τι σημαίνει?ότι καποιοι δεν πρόλαβαν να κάνουν αίτηση διορισμού πέρυσι?
 Α, να ρωτήσω και κάτι άλλο?η περίπτωση να βάλουν μόνιμους στα δημοτικά υπαρχει?(εννοω σαν σοβαρό ενδεχόμενο)υπαρχει κάποιος που να χει ακούσει κάτι σχετικό?ρωτάω για να δω κ εγώ αν αξίζει να παρατήσω τη δουλειά μου και να γίνω ωρομίσθια .

Παιδιά μη μπερδέυεστε, είναι πολύ απλό!! Αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να μη κοιτάτε τον πίνακα διορισμών, γιατί ότι διορισμοί ήταν να γίνουν φέτος για ΠΕ19-20, έγιναν! Οπότε δεν έχει πια καμιά αξία και κακώς υπάρχει ακόμα στο e-aitisi. Ο πίνακας αυτός βγήκε το καλοκάιρι προκειμένου να διοριστούν μόνιμοι μέσω του 40%. Σε αυτό συμπεριλήφθηκαν όσοι είχαν έστω και μια ώρα προυπηρεσίας. Στη συνέχεια βέβαια το υπουργείο ανακοίνωσε ότι αίτηση για διορισμό μπορούν να κάνουν όσοι έχουν τουλάχιστον 3,2 μόρια! Άρα λοιπόν υπήρχαν σε αυτόν τον πίνακα και άτομα που δεν είχαν καν δικαίωμα αιτησης διορισμού. Η έκφραση δηλαδή "Πίνακας Διοριστέων" είναι λάθος, καθώς αυτοί που βρίσκονται στον πίνακα δεν είναι σε καμία περίπτωση διοριστέοι. Ήταν απλά ένας πίνακας που έδειχνε τη σειρά κατάταξης προκείμενου να γίνου οι διορισμόί του 40%.

Οι διορισμοί έγιναν, δεν προβλέπονται άλλοι για φέτος! Ο πίνακας Διορισμών όμως δεν εκκαθαρίσθηκε, αλλά περιέχει ακόμα ονόματα που δουλεύουν ήδη σαν μόνιμοι στα σχολεία! Κατά τη γνώμη μου καλά έκανε και δεν εκκαθαρίσθηκε, το σωστό είναι να διαγραφεί τελείως! Η εκκαθαρισμένη έκδοση του πίνακα διορισμών έιναι ο πίνακας αναπληρωτών με προϋπηρεσία που περιλαμβάνει 658 άτομα αντί για 1296! Προφανώς τα υπόλοιπα διορίστηκαν!!!

Ελπίζω να βοήθησα!


Παράθεση
Παιδιά καλό απόγευμα... για μένα είναι πολύ δύσκολο καθώς σήμερα έμαθα πως καλέσανε από την Α/θμια που είμαι άτομο για ώρες σε ολοήμερο που βρήσκεται 1,5 μόρια περίπου πίσω από εμένα στον πίνακα... Αυτό έγινε την παρασκευή και μάλιστα του είπανε πως είναι από τους τελευταίους που καλούν. Με προσπεράσανε??? Βοήθεια δεν γνωρίζω τι μπορώ να κάνω?  Πρέπει να πάρω ώρες γιατί είμαι σε εγγυμοσήνη και μου λείπουν πολύ λιγα ένσημα για να πάρω τα επιδόματα τοκετού.Εχω σαλτάρει θα χάσω και τα χρήματα και την θέση μου στον πίνακα και έχω κάνει πραγματικά πολλά χιλ.για να την αποκτήσω... αν κάποιος γνωρίζει ας μου πει κάτι σχετικό... Ευχαριστώ...

Ένα καλό που έχουν τα ολοήμερα σε σχέση με ΠΔΣ-ενισχυτική είναι ότι οι ωρομίσθιοι στα ολοήμερα ορίζονται με αντικειμενικά κριτήρια, με πίνακες δηλαδή, και όχι με το ποιος έχει μπάρμπα στην Κορώνη. Οπότε η συγκεκριμένη περίπτωση μου κάνει εντύπωση, γιατί οι πίνακες δεν είναι κρυφοί και μπορεί κάποιος να ελέγξει τη σειρά του! Και βέβαια αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο και είσαι σίγουρη ότι είναι πιο κάτω από σένα στον πίνακα,πρέπει να το αναφέρεις φίλη lelupa και κατά τη γνώμη μου μη διστάσεις να αναφέρεις ονομαστικά τον συνάδελφο για να τεκμηριώσεις την ένσταση σου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε θα καλέσουν ειδικότητες στα Ολοήμερα;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:59:26 »

Αποσυνδεδεμένος lelupa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα καλέσουν ειδικότητες στα Ολοήμερα;
« Απάντηση #116 στις: Νοέμβριος 14, 2006, 07:14:42 μμ »
.... Από τη Β/θμια μαθαίνουμε για τη σειρά μας στον πίνακα ωρομισθίων? Είναι υποχρεωμένοι να μας πουν σε ποια 10άδα βρισκόμαστε ? Έτσι τα στέλνουν από υπουργείο αν ξέρω σωστά...

Συνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Πότε θα καλέσουν ειδικότητες στα Ολοήμερα;
« Απάντηση #117 στις: Νοέμβριος 14, 2006, 07:16:53 μμ »
Παιδιά καλό απόγευμα... για μένα είναι πολύ δύσκολο καθώς σήμερα έμαθα πως καλέσανε από την Α/θμια που είμαι άτομο για ώρες σε ολοήμερο που βρήσκεται 1,5 μόρια περίπου πίσω από εμένα στον πίνακα... Αυτό έγινε την παρασκευή και μάλιστα του είπανε πως είναι από τους τελευταίους που καλούν. Με προσπεράσανε??? Βοήθεια δεν γνωρίζω τι μπορώ να κάνω?  Πρέπει να πάρω ώρες γιατί είμαι σε εγγυμοσήνη και μου λείπουν πολύ λιγα ένσημα για να πάρω τα επιδόματα τοκετού.Εχω σαλτάρει θα χάσω και τα χρήματα και την θέση μου στον πίνακα και έχω κάνει πραγματικά πολλά χιλ.για να την αποκτήσω... αν κάποιος γνωρίζει ας μου πει κάτι σχετικό... Ευχαριστώ...


Μήπως δεν είχες κάνει αίτηση για ολοήμερα; Είναι ξεχωριστή από την αίτηση για ωρομίσθια σε Ββάθμια.

Αποσυνδεδεμένος lelupa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα καλέσουν ειδικότητες στα Ολοήμερα;
« Απάντηση #118 στις: Νοέμβριος 14, 2006, 07:23:35 μμ »
...Ειναι η τρίτη χρονιά που έκανα αίτηση. Έχω στα χέρια μου τρία μηχανογραφημένα έντυπα.  αναπληρωτών, ωρομισθ.σε ολοήμερα και ωρομισθια σκέτο...

Συνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Πότε θα καλέσουν ειδικότητες στα Ολοήμερα;
« Απάντηση #119 στις: Νοέμβριος 14, 2006, 07:44:10 μμ »
...Ειναι η τρίτη χρονιά που έκανα αίτηση. Έχω στα χέρια μου τρία μηχανογραφημένα έντυπα.  αναπληρωτών, ωρομισθ.σε ολοήμερα και ωρομισθια σκέτο...

Τότε είσαι σωστή. Αν έχεις δηλώσει και τις ανάλογες περιοχές, τότε θα πρέπει να πας στη Διεύθυνση με τα χαρτιά αυτά στα χέρια σου και να ζητήσεις να δεις τη σειρά σου.

Αποσυνδεδεμένος lelupa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα καλέσουν ειδικότητες στα Ολοήμερα;
« Απάντηση #120 στις: Νοέμβριος 14, 2006, 08:07:05 μμ »
... μία επιφύλαξη έχω μόνο για δικό μου λάθος στην περίπτωση που έπρεπε να βάλω την ειδικότητα σαν ΠΕ11 :-\ Δεν την κατέθεσα γιατί από φέτος το διδακτικό αντικείμενο ενοποιήθηκε σε Αλητισμός-Χορός. Το αναφέρω γιατί τα προηγούμενα 2 χρόνια δούλευα με ειδικότητα χορού. Τα ίδια όμως ισχύουν και για το συνάδελφο που προανέφερα. Dr_Michael αν υπάρχει σχετικό topic κατατόπισέ με αν είναι εύκολο. Και παιδιά ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν.

Αποσυνδεδεμένος abcdef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π Ε 20...
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα καλέσουν ειδικότητες στα Ολοήμερα;
« Απάντηση #121 στις: Νοέμβριος 14, 2006, 11:13:47 μμ »
Α, να ρωτήσω και κάτι άλλο?η περίπτωση να βάλουν μόνιμους στα δημοτικά υπαρχει?(εννοω σαν σοβαρό ενδεχόμενο)υπαρχει κάποιος που να χει ακούσει κάτι σχετικό?ρωτάω για να δω κ εγώ αν αξίζει να παρατήσω τη δουλειά μου και να γίνω ωρομίσθια .

Κοίτα, κι εγώ σήμερα πήρα ώρες και το σκέφτομαι. Και μιλάμε για καλή δουλειά. Αλλά από φίλη που διδάσκει Αγγλικά σε Α'Βάθμια (μόνιμη) έμαθα ότι υπάρχει μεγάλο ρεύμα για εισαγωγή ειδικοτήτων στα Δημοτικά. Αυτοί έχουν κάνει σύλλογο και προωθούν το αίτημα ιδιαίτερα. (Αν κατάλαβα καλά υπάρχει αντίδραση από τους δασκάλους γιατι τότε θα μπούν τα μαθήματα αυτά στην πρωϊνή ζωνη -εν αντιθέσει με τις ώρες του ολοημέρου- και θα τους επιμηκύνουν το ωράριο; Αν κάνω λάθος διορθώστε με).

Από Δ/νση Α'Βαθμιας Πειραιά που μιλούσα χθες μου είπαν (στα πλαίσια συζήτησης περί ανεμων και υδάτων, όχι επισήμως) ότι "δεν μπαίνει η πληροφορική στα δημοτικά γιατί δεν υπάρχει κόσμος"... (να τη διδάξει). Αναυδη ρώτησα "καλά, υπάρχουν 650 αναπληρωτές και 2000 στον Πίνακα Γ" (και πόσοι ακόμα διοριστέοι;; αυτό δεν το είχα στο μυαλό μου, γι'αυτό ρώτησα και παραπάνω) και μου λέει "μα υπάρχουν χιλιάδες δημοτικά, αν μπει κανονικά η πληροφορική στο πρόγραμμα αυτοι δε φτάνουν ούτε για ζήτω... Οπότε υπάρχει ελπίδα για όλους(Ερχονται και εκλογές σιγά σιγα, νομίζω ότι το να βάλει η κυβερνηση πληροροφική στα σχολεία είναι σίγουρα θετικό μέτρο, δηλ. δε θα γυρίσει να πεί κανείς "γιατί το έκανες", τρέχουν και τα διάφορα προγράμματα της Κοινωνίας της Πληροφορίας, βγαίνουν και οι στατιστικές που λένε ότι είμαστε ο πιο "ψηφιακά αναλφάβητος" λαός στην Ευρώπη, οπότε μάλλον προς τα εκεί θα πάμε. Ιδωμεν...)

Για το να αφήσεις τη δουλειά σου σημασία για μένα έχει και το ωράριο. Ο χρόνος είναι χρήμα... (Το καλύτερο, που άκουσα σε σεμινάριο μάρκετινγκ: Ο χρόνος ΔΕΝ είναι χρήμα - Αν δεν έχεις χρήματα δανείζεσαι, χρόνο δεν μπορείς να δανειστείς. Ο χρόνος δεν είναι χρήμα αλλά η ίδια σου η ζωη!!!



youla  ευχαριστώ πολύ μου δίνεις κουράγιο.. νομίζω σε όλους μας δίνεις!

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα καλέσουν ειδικότητες στα Ολοήμερα;
« Απάντηση #122 στις: Νοέμβριος 15, 2006, 12:08:35 πμ »
Ωραίο σενάριο αυτό.Αλλά δεν νομίζω να γίνει.Αυτά τα πόστα θα μείνουν εκεί για να κοροιδεύουν την ανεργία.
Με τις 8 ώρες που δίνουν φέτος πόσα λεφτά βγάζει τον μήνα ένας ωρομίσθιος?Αν του χρόνου πάνε 6 ώρες γιατί θα πρέπει να μοιραστεί σε περισσότερους η πίτα?

Αποσυνδεδεμένος ek Π20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • život je brutálně nepravděpodobné
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα καλέσουν ειδικότητες στα Ολοήμερα;
« Απάντηση #123 στις: Νοέμβριος 15, 2006, 12:11:07 μμ »
καλημέρα παιδιά,
διαβάζω τόσους μήνες τις συζητήσεις σας και βλέπω ότι είστε πολύ ψαγμένοι. Θέλω  να ρωτήσω αν υπάρχει κανείς από Θεσσαλονίκη και ξέρει τι γίνετε με τους ωρομίσθιους, αν υπάρχουν ελλείψεις, ποιος είναι περίπου ο αριθμός των ολοήμερων και μέχρι πότε να έχουμε ελπίδες για να μας καλέσουν; Το κακό είναι ότι βρίσκομαι στον Γ πίνακα γύρω στο 1000(ξέχασα να αναφέρω ότι είμαι ειδικότητα Π20).
Ευχαριστώ πολύ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2006, 03:18:32 μμ από kaiti »

Συνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Πότε θα καλέσουν ειδικότητες στα Ολοήμερα;
« Απάντηση #124 στις: Νοέμβριος 15, 2006, 02:18:29 μμ »
Νεότερα για το Νομό Ευβοίας:

Έμαθα σήμερα ότι ήδη έχουν ξεκινήσει (δεν ξέρω από πότε) να εργάζονται συνάδελφοι στις ειδικότητες της Γυμναστικής και της Μουσικής και από μέρα σε μέρα θα καλέσουν και τις υπόλοιπες ειδικότητες. Ειδικά για την Πληροφορική μένει να δούμε αν θα διαθέσουν μόνιμους (που αμφιβάλλω γιατί θα το είχαν ήδη κάνει) ή αν θα καλέσουν ωρομίσθιους (για να μειώνεται πλασματικά και το ποσοστό της ανεργίας).

Αποσυνδεδεμένος abcdef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π Ε 20...
    • Προφίλ
Απ: Πότε θα καλέσουν ειδικότητες στα Ολοήμερα;
« Απάντηση #125 στις: Νοέμβριος 15, 2006, 04:15:47 μμ »
Ωραίο σενάριο αυτό.Αλλά δεν νομίζω να γίνει.Αυτά τα πόστα θα μείνουν εκεί για να κοροιδεύουν την ανεργία.
Με τις 8 ώρες που δίνουν φέτος πόσα λεφτά βγάζει τον μήνα ένας ωρομίσθιος?Αν του χρόνου πάνε 6 ώρες γιατί θα πρέπει να μοιραστεί σε περισσότερους η πίτα?


Οι ώρες που δίνουν είναι 12 (για πληροφορικάριους για τους άλλους δεν ξέρω) και όσο για το παραπάνω  σενάριο ,αν δεν το πιστευάμε -έστω και ελάχιστα-όλοι μας δεν θα μασταν εδώ να το συζητάμε κ να το ψάχνουμε τόσο πολύ, ετσι δεν είναι...?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 756
Σύνολο: 767

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.