*

Αποστολέας Θέμα: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 58775 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #112 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 10:06:40 μμ »
Τότε ποιο ήταν το νόημα του ΑΣΕΠ; Γιατί ξημεροβραδιαζόμασταν μήνες και χρόνια ολόκληρα με εγκυκλοπαίδειες του Ιστορίας Ελληνικού Έθνους, με φωτοτυπίες βιβλίων παιδαγωγικών (λεφτά για βιβλιοπωλεία ούτε λόγος), θυσίες σε προσωπική ζωή κτλ κτλ;;;;;;;
Αν ήξερα ότι δεν θα μου αναγνωριζόταν ο βαθμός, θα έκανα και εγώ 3 παιδιά ή θα παρακαλούσα για πδσ ή ιδιωτική εκπαίδευση. Και όσοι έχουμε γράψει έχουμε πάει έστω ωρομίσθιοι ή 1-2χρονιές αναπληρωτές αλλά δεν καταφέραμε να πηγαίνουμε κάθε χρονιά αναπληρωτές λόγω ποσοστώσεων άλλων κατηγοριών.
Και εμείς περνούμε μαρτύριο με ατελείωτες ώρες ανεργίας χωρίς λεφτά για να κάνουμε οικογένεια.
Πάντως το όλο σκηνικό είναι παράκαιρο, εμείς τσακωνόμαστε για διορισμό και ακόμη δεν έχει εξασφαλιστεί χρηματοδότηση.

μα δεν καταλαβες ....μπηκα με ασεπ τα 3 παιδια τα ειχα
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:14:03 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #113 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 10:17:07 μμ »
Μόλις είδα ρεπορτάζ του ΣΚΆΙ για σταδιακή απορρόφηση 6000 επιτυχόντων του ΑΣΕΠ στο δημόσιο. Δε νομίζω να αφορούσε εμάς και δεν ξέρω αν με επιτυχόντες εννοούν διοριστεους (πολλοί μου φαίνονται τόσοι διοριστεοι ) , αλλά αν υποθέσουμε ότι εννοούν απλά επιτυχόντες , μήπως αυτό θα είναι ο οδηγός και για τους διορισμούς εκπαιδευτικών?
Πιθανόν αναφέρεται στον τελευταίο Ασεπ οπότε και αυτόματα θα δημιουργηθεί ζήτημα με όσους ήταν επιτυχόντες σε προηγούμενο αλλα όχι στον τελευταίο διαγωνισμό

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #114 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 10:27:26 μμ »
Είχα προτείνει ως συμβιβαστική λύση την εξής:
Γράφονται και προτείνονται διάφοροι τρόποι διορισμού ανάλογα με το τι συμφέρει τον καθένα. Σίγουρα δεν μπορεί να υπάρξει απόλυτη συμφωνία των με και των δε. Σε αυτό όμως που νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει  συμφωνία είναι ότι κάθε «κατηγορία» θα πρέπει να αντιμετωπιστεί διαφορετικά κάνοντας ένα βήμα πίσω στα πλαίσια ενός αμοιβαίου συμβιβασμού. Θεωρώ λοιπόν αναπόφευκτη την δημιουργία παράλληλων πινάκων. Έτσι λοιπόν προτείνω καταρχήν τη θέσπιση μιας πραγματικής μεταβατικής περιόδου που θα κρατήσει για 10 χρόνια. Σε αυτή την περίοδο οι διορισμοί θα γίνονται από τρεiς πίνακες.
Πίνακας Α: Δικαίωμα ένταξης όσοι πχ την 30-6-2015 θα έχουν προϋπηρεσία ανεξαρτήτως επιτυχίας ασεπ. Μοναδικό κριτήριο κατάταξης και άρα και διορισμού η καθαρή προϋπηρεσία η οποία θα ανανεώνεται κάθε 1η Ιουλίου.
Πίνακας Β: Δικαίωμα ένταξης όσοι έχουν ή αποκτήσουν επιτυχία ασεπ ο οποίος θα διεξάγεται ανά διετία. Κριτήριο κατάταξης η προϋπηρεσία(1 μήνας=1 μόριο) τα μόρια του ασεπ πάνω από τη βάση(βάση=55) μεταπτυχιακά, διδακτορικά, ξένες γλώσσες, Η/Υ κτλ. Ανανέωση του πίνακα κάθε 1η Ιουλίου με τα νέα στοιχεία της προϋπηρεσίας και ενδεχόμενης επιτυχίας ασεπ όπως και των υπολοίπων προσόντων. Μία επιτυχία σε οποιονδήποτε ασεπ είναι αρκετή για την ένταξη στον πίνακα αυτό. Φυσικά όποιος θέλει να βελτιώσει την θέση του στον πίνακα θα μπορεί να συμμετέχει σε μελλοντικό ασεπ με κατοχυρωμένη πάντα την πρότερη επιτυχία του.
Πίνακας Γ: Δικαίωμα ένταξης στις ειδικές κατηγορίες που ισχύουν και σήμερα με ανανέωση κάθε 1η Ιουλίου.

Ποσοστά απορρόφησης:
Προηγείται  ο πίνακας Γ με ποσοστό 10% και ακολουθεί ο Β και μετά ο Γ με ποσοστά 45% ο καθένας.
Επισημάνσεις-ενδεχόμενες αλλαγές προσθήκες:
1.   Τον 1ο χρόνο της μεταβατικής  οι πίνακες λόγω στενών χρονικών περιθωρίων να συνταχθούν χωρίς τη διενέργεια ασεπ ο οποίος θα μπορούσε να προγραμματιστεί έγκαιρα για τις αρχές του 2016.
2.   Είναι αυτονόητο ότι αν κάποιος πληροί τις προϋποθέσεις θα μπορεί να ενταχθεί σε περισσότερους από έναν πίνακες.
3.   Θα μπορούσε να μπει πλαφόν στον πίνακα Α πχ οι 24 μήνες. Αυτό για να μην δημιουργηθούν πλασματικές ελπίδες διορισμού κατά τη διάρκεια της μεταβατικής με μοναδικό κριτήριο την προϋπηρεσία.
4.   Θα μπορούσε να υπάρξει μοριοδότηση  με 1 μόριο το έτος από την κτήση πτυχίου για τις σχολικές περιόδους και μόνο που κάποιος εργάστηκε στην εκπαίδευση ανεξαρτήτως της προϋπηρεσίας που συγκέντρωσε σε εκείνο το έτος.
5.   Ο χρονικός ορίζοντας της μεταβατικής περιόδου θα μπορούσε να αναθεωρηθεί σε περίπτωση μη πραγματοποίησης διορισμών όπως πχ συνέβη τα τελευταία χρόνια.
6.   Πρέπει να μπουν περιορισμοί στην αναγνώριση της προϋπηρεσίας ιδιωτικών εκπαιδευτικών. Μια σκέψη θα μπορούσε να είναι η επαναφορά του της προϋπόθεσης των 20 μηνών ως αναπληρωτές σε σχολεία της δημόσιας εκπαίδευσης. Αυτό το ελάχιστο της δημόσιας προϋπηρεσίας θα μπορούσε να αναθεωρηθεί  μόνο προς τα πάνω. Αντίστοιχος περιορισμός θα πρέπει να υπάρξει και για τους εκπαιδευτικούς της ειδικής αγωγής αν θελήσουν την ένταξή τους στους πίνακες διορισμών της γενικής.
7.   Σε περίπτωση που σε κάποιον κλάδο οι ενταγμένοι σε αυτόν δεν καλύπτουν τις ανάγκες διορισμών για την συμπλήρωση του αριθμού των διοριστέων να χρησιμοποιούνται αναλογικά οι άλλοι πίνακες του κλάδου.
8.   Το ίδιο μοντέλο θα μπορούσε να ακολουθηθεί και για διορισμούς στην ειδική αγωγή.
9.   Ο πίνακας των αναπληρωτών να συνεχίσει στη διάρκεια της μεταβατικής να συντάσσεται όπως συνέβαινε μέχρι τώρα. Όσον αφορά τα ποσοστά ειδικών κατηγοριών και τριτέκνων εδώ δεν ξέρω τι παρέμβαση θα μπορούσε να γίνει στη διάρκεια μιας μεταβατικής περιόδου.
10.   Δύο χρόνια πριν τη λήξη της μεταβατικής συζήτηση των εμπλεκομένων για τη θέσπιση ενός μοναδικού πίνακα διορισμών-αναπληρωτών. Ο νόμος 3848 θα μπορούσε με παρεμβάσεις να αποτελέσει την βάση για την θέσπιση ενός ενιαίου και μοναδικού πίνακα διορισμών-αναπληρωτών.
Κανείς δεν μπήκε στον κόπο να τη σχολιάσει έστω και αρνητικά.Ο λόγος μάλλον ολοφάνερος.Η κάθε κατηγορία δεν συμβιβάζεται με τίποτα λιγότερο από το 100% των όποιων διορισμών μόνο για πάρτη της.

Προφανως και ειναι μια πολυ σωστη προσεγγιση! Η μονη λυση για να υπαρξει μια σωστη σταση και ολοκληρωμενη αποψη απο μεριας μας ειναι να υπαρξουν δυο πινακες με ιδια ποσοστωση στους διορισμους. Μια για αυτους που παλευαν απο παλια για διορισμο και δεν εχουν επιτυχιες ασεπ, στους οποιους τι να τους πεις τωρα, κατσε δωσε ασεπ στα ..αντα σου μετα απο 5 με 10 χρονια δουλειας στα σχολεια... Αλλα δεν ειναι δυνατον αυτοι να καπελωσουν ατομα που διαβασαν και εγραψαν εξαιρετικα σε ασεπ και μεσω του διαγωνισμου (ή των διαγωνισμων) αρχισαν να εργαζονται. Και φυσικα οσοι εχουν και τα δυο να παιζουν και στους δυο πινακες (ή και στους τρεις πινακες, αν εχουν τα αλλα κριτηρια οπως παιδια αναπηριες). Νιωθω οτι ο καθενας για να κερδισει το 100% απο τον πινακα που τον βολευει απλα προσπαθει να πεισει για το δικο του.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #115 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 11:00:06 μμ »
Βλέπω επηρεαζόμαστε από τις διαπραγματεύσεις της κυβέρνησης στις Βρυξέλλες. Διαφωνώ! Ο πίνακας Β να έχει απορρόφηση 46% και ο Α 44% ! Προβλέπω ρήξη...  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:14:03 »

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #116 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 11:01:01 μμ »
Πραγματικά είναι πολύ λυπηρό που έχουν καταφέρει με τις πολιτικές τους να μας διχάσουν τόσο πολύ. Διαβάζω πραγματικά ανθρωποφαγικές τοποθετήσεις λες και δεν είμαστε όλοι στον ίδιο κλάδο. Σίγουρα η ανεργία και η αδικία δικαιολογούν την αγανάκτηση αλλά ας ρίξουν μερικοί τους τόνους γιατί εκφράζονται με απαράδεκτο τρόπο εναντίον συναδέλφων που στο κάτω κάτω έχουν πτυχίο Πανεπιστημίου. Μακάρι να δικαιωθούν όσο γίνεται περισσότεροι γιατί όλοι αποκλείεται. Ο καθένας θεωρεί τη δική του πρόταση δικαιότερη και κουβαλάει τη δική του ιστορία. Ας μην πέφτουμε όμως σε τόσο χαμηλό επίπεδο αντιπαράθεσης.
Έχω δουλέψει σε σχολεία και με ΑΣΕΠίτες και με ΠΔΣίτες και με ιδιωτικούς και με ΟΑΕΔίτες...Κάναμε κάποιες συζητήσεις αλλά δεν πιαστήκαμε και μαλλί με μαλλί. Εκεί έξω είναι η πραγματική ζωή και επιβάλλει συνεργασίες με στοιχειώδη πολιτισμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2015, 08:46:50 πμ από stave »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #117 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 11:18:24 μμ »
Βλέπω επηρεαζόμαστε από τις διαπραγματεύσεις της κυβέρνησης στις Βρυξέλλες. Διαφωνώ! Ο πίνακας Β να έχει απορρόφηση 46% και ο Α 44% ! Προβλέπω ρήξη...  :)
Ισως και  να επηρεαζόμαστε από τις διαπραγματεύσεις ίσως και να επηρεάζουμε ;D ;D ;D...με το δεδομένο ότι το κείμενο αυτό γράφτηκε πριν από 10 ημέρες. Δυστυχώς panos αν δεν εφαρμόσεις χειρουργική ακρίβεια και ακρίβεια στο ζύγι της τάξης του mg κινδυνεύεις να την ακούσεις άσχημα.

Αποσυνδεδεμένος crown1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #118 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 12:39:49 πμ »
crown1 εδω υπαρχει ακομα 60-40 24+ασεπ και 30 μηνο Δεν αλλαζεις σκεπτικο να κανεις κατι αλλο? Δεν ειρωνευομαι εχω 2 επιτυχιες ασεπ οχι τοσο υψηλες βαθμολογιες αλλα μεγαλη προυπηρεσια 50+ μηνες. Εχω 3 παιδια και 24+ασεπ το 2010 . Και λεω οτι δεν προκειται να γινει τιιποτα! Απλα διαφων οτι καποιος που εχει γραψει καλυτερα πρεπει ντε και σωνει να διοριστει εναντι της προυπηρεσιας . Και αυτο το γραφω διοτι τα τελευταια 3 χρονια ειμαι μακρια απο τα παιδια μου και καθε ωρα προυπηρεσια που παιρνω ειναι μαρτυριο!
εγω το εχω μαζεψει το μυαλό μου, και προσπαθω να κανω άλλα πραγματα. δεν μιλαω για διορισμό αλλα για αναπλήρωση και ωρομισθία, πως αποκτάς προϋπηρεσία; αυτο είναι το ερωτημα στο οποιο δεν μπορεί να μου απαντησει καποιος. βλεπεις στους πίνακες των γυμναστων χωρις ασεπ χωρις ωρομισθια ξεπετάγεται ξαφνικά αναπληρωτης ο αλλος, και αυτο δεν είναι εξαίρεση είναι ο κανόνας. κάντε εναν κοπο και κοιτάξτε τους πίνακες πε11. 

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #119 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 06:58:23 πμ »
Πραγματικά είναι πολύ λυπηρό που έχουν καταφέρει με τις πολιτικές τους να μας διχάσουν τόσο πολύ. Διαβάζω πραγματικά ανθρωποφαγικές τοποθετήσεις λες και δεν είμαστε όλοι στον ίδιο κλάδο. Σίγουρα η ανεργία και η αδικία δικαιολογούν την αγανάκτηση αλλά ας ρίξουν μερικοί τους τόνους γιατί εκφράζονται με απαράδεκτο τρόπο έναντι συναδέλφων που στο κάτω κάτω έχουν πτυχίο Πανεπιστημίου. Μακάρι να δικαιωθούν όσο γίνεται περισσότεροι γιατί όλοι αποκλείεται. Ο καθένας θεωρεί τη δική του πρόταση δικαιότερη και κουβαλάει τη δική του ιστορία. Ας μην πέφτουμε όμως σε τόσο χαμηλό επίπεδο αντιπαράθεσης.
Έχω δουλέψει σε σχολεία και με ΑΣΕΠίτες και με ΠΔΣίτες και με ιδιωτικούς και με ΟΑΕΔίτες...Κάναμε κάποιες συζητήσεις αλλά δεν πιαστήκαμε και μαλλί με μαλλί. Εκεί έξω είναι η πραγματική ζωή και επιβάλλει συνεργασίες με στοιχειώδη πολιτισμό.

Συμφωνούμε με την τοποθέτηση του μέλους stave. Ψυχραιμία.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #120 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 08:38:22 πμ »
Συμφωνώ με τον χρήστη crown. Η λογική της πρόκρισης της προϋπηρεσίας είναι αστήρικτη.

Κανένας δεν γεννήθηκε έχοντας προϋπηρεσία. Στην καλύτερη περίπτωση την απέκτησε μπαίνοντας στον πίνακα αναπληρωτών με τα μόρια του ασεπ. Αυτό εξάλλου είναι το βασικό επιχείρημα των περισσοτέρων: έχουμε προϋπηρεσία επειδή κουραστήκαμε  και γράψαμε καλά στον ασεπ.Απ' την άλλη όμως διαγράφουν τον ΑΣΕΠ και κρατούν στο πίνακα μόνο την πρϋπηρεσία. Δηλαδή μηδενίζουν τον ήδη φαγωμένο πίνακα του 60%.
 Οι πίνακες πρέπει να είναι ξεχωριστοί. Κάποιος που έγραψε 65 το 2002, σήμερα ίσως έχει 60 μήνες προϋπηρεσία. Όποιος έγραψε 65 το 2008 έχει 0 προϋπηρεσία. Η πρώτη περίπτωση μπορεί να είναι στον πίνακα προϋπηρεσίας. Η δεύτερη στον πίνακα επιτυχόντων. Αυτό σημαίνει 40-60.







Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #121 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 08:50:20 πμ »
Πρωτίστως μην ταυτίζετε τον ΠΑΣΑΦ με την ΠΕΑΔ, γιατί έχουν διαφορετικές θέσεις, καθώς ο ΠΑΣΑΦ ζητά προϋπόθεση ΑΣΕΠ, δευτερευόντως να μας πει η πεαδ: πώς απέκτησε προϋπηρεσία το 40% αν δεν είχε ΑΣΕΠ. Με πδς, Σιβιτανίδειο, ιδιωτικά κλπ. Αυτό είναι αξιοκρατία;
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #122 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 08:51:43 πμ »
δεν  ειναι ετσι παιδια και το γραφω εγω που εχω επιτυχια ασεπ. Με αυτη μπηκα! Καθε ωρα προυπηρεσιας ειδικα μακρια απο το σπιτι σου ειναι με αιμα. Ο ασεπ ειναι και λιγο τυχη στη βαθμολογια. Το 2006 εχω γραψει με το διαβασμα της αρκουδας 96 στα παιδαγωγικα και μου βαζει 23 διδακτικη . Το ιδιο σε μια συναδελφο που εχει καλυτερη πενα και εκφραση απο μενα. Μην θεοπειται λοιπον την βαθμολογια του ΑΣΕΠ. Το αλλα η προυπηρεσια μακρια απο το σπιτι σου εχει πονο. Πολυ πονο! Εαν ημουν υπουργος παιδειας θα υποχρεωνα τους αναπληρωτες να εχουν 2 διδακτικα ετη μακρυα απο το τοπο κατοικιας τους. Αυτη και μονο την παραμετρο θα εθετα!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #123 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 08:57:45 πμ »
δεν  ειναι ετσι παιδια και το γραφω εγω που εχω επιτυχια ασεπ. Με αυτη μπηκα! Καθε ωρα προυπηρεσιας ειδικα μακρια απο το σπιτι σου ειναι με αιμα. Ο ασεπ ειναι και λιγο τυχη στη βαθμολογια. Το 2006 εχω γραψει με το διαβασμα της αρκουδας 96 στα παιδαγωγικα και μου βαζει 23 διδακτικη . Το ιδιο σε μια συναδελφο που εχει καλυτερη πενα και εκφραση απο μενα. Μην θεοπειται λοιπον την βαθμολογια του ΑΣΕΠ. Το αλλα η προυπηρεσια μακρια απο το σπιτι σου εχει πονο. Πολυ πονο! Εαν ημουν υπουργος παιδειας θα υποχρεωνα τους αναπληρωτες να εχουν 2 διδακτικα ετη μακρυα απο το τοπο κατοικιας τους. Αυτη και μονο την παραμετρο θα εθετα!

Και ο ΑΣΕΠ έχει πόνο και θυσίες, ειδικά στις βασικές ειδικότητες που το διάβασμα είναι ατελείωτο. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #124 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 09:07:23 πμ »
δεν ειναι το ιδιο ειμαι επιτυχων 2 φορες! το 2ο ποναει πολυ !
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτυχόντες - "μη διοριστέοι" - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #125 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 09:09:47 πμ »
δεν  ειναι ετσι παιδια και το γραφω εγω που εχω επιτυχια ασεπ. Με αυτη μπηκα! Καθε ωρα προυπηρεσιας ειδικα μακρια απο το σπιτι σου ειναι με αιμα. Ο ασεπ ειναι και λιγο τυχη στη βαθμολογια. Το 2006 εχω γραψει με το διαβασμα της αρκουδας 96 στα παιδαγωγικα και μου βαζει 23 διδακτικη . Το ιδιο σε μια συναδελφο που εχει καλυτερη πενα και εκφραση απο μενα. Μην θεοπειται λοιπον την βαθμολογια του ΑΣΕΠ. Το αλλα η προυπηρεσια μακρια απο το σπιτι σου εχει πονο. Πολυ πονο! Εαν ημουν υπουργος παιδειας θα υποχρεωνα τους αναπληρωτες να εχουν 2 διδακτικα ετη μακρυα απο το τοπο κατοικιας τους. Αυτη και μονο την παραμετρο θα εθετα!
Εγώ δεν είπα ότι όσοι είναι διοριστέοι ασεπ είναι πιο άξιοι πχ. από έναν τρίτεκνο ή πολύτεκνο κτλ. Ο Ασέπ εξασφαλίζει απλά μια σχετική ισότητα ευκαιριών. Εμπειρίες με ασεπ, όσοι είμαστε πιο μεγάλοι, έχουμε πολλές. Τώρα το αν είναι καλύτερο προυπηρεσία μακριά από το σπίτι ή ανεργία μέσα στο σπίτι, φυσικά θα λέγαμε όλοι ότι καλύτερο είναι το πρώτο.

Όσοι πήγατε μακριά ζούσατε με την ελπίδα του 40%. Απλά τώρα το 40% θέλουν κάποιοι να το κάνουν 100%.
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161501
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 406
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.