*

Αποστολέας Θέμα: Απορίες  (Αναγνώστηκε 84860 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 07:12:53 μμ »
Φυσικά και δεν μπορεί να ταιριάζομαι με όλους...και καλό είναι να μην προσβάλουμε όποιον έχει μια διαφορετική άποψη απο την δική μας...

nikilak απ' οσο ξερω οι πολ/λης μετράνε αρνητικά τη βαθμολογία σε περίπτωση λάθους..στους φιλολογους νομίζω υπάρχει θέμα με περισσότερες πληροφορίες...
η πρόθεση μου δεν ήταν να σε προσβάλλω ... ήταν καθαρά απάντηση στο δικό σου χιούμορ
απάντησα με το δικο μου χιούμορ
αποδοχή στην διαφορετικοτητα δεν λέμε?? ;) ;) ;)


και νομίζω οτι δεν είναι ιδιαιτερα ευγενικό για τις κοπέλες του φορουμ να διαβαζουν μεταξύ μας διαλόγους δεν εχουν μπει για αυτο αλλωστε εδώ :)
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:33:05 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 07:18:43 μμ »
Είδες που τελικά συφωνούμε;;;;;;; Μπορούμε λοιπον να σταματησουμε την μεταξύ μας ευγενική ανταλλαγή απόψεων;;;

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 07:20:53 μμ »

Αποσυνδεδεμένος U2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 07:32:28 μμ »
Φυσικά και δεν μπορεί να ταιριάζομαι με όλους...και καλό είναι να μην προσβάλουμε όποιον έχει μια διαφορετική άποψη απο την δική μας...

nikilak απ' οσο ξερω οι πολ/λης μετράνε αρνητικά τη βαθμολογία σε περίπτωση λάθους..στους φιλολογους νομίζω υπάρχει θέμα με περισσότερες πληροφορίες...
η πρόθεση μου δεν ήταν να σε προσβάλλω ... ήταν καθαρά απάντηση στο δικό σου χιούμορ
απάντησα με το δικο μου χιούμορ
αποδοχή στην διαφορετικοτητα δεν λέμε?? ;) ;) ;)


και νομίζω οτι δεν είναι ιδιαιτερα ευγενικό για τις κοπέλες του φορουμ να διαβαζουν μεταξύ μας διαλόγους δεν εχουν μπει για αυτο αλλωστε εδώ :)

[Δεν είμαι σίγουρη πως κατάλαβα τι έχει συμβεί.........γιατί είσαι τόσο επικριτική;σ'εμενα αναφέρεσαι; αν κοιτάξεις πίσω στην αρχή, θα δεις ότι ζητούσες τη γνώμη "μας" κ ήμουν από τους λίγους που ό,τι γνώριζα σου το κοινοποίησα...αν απευθύνεσαι σε συγκεκριμένα άτομα όταν ζητάς πληροφορίες, καλό είναι να διευκρινίζεις, έτσι ώστε να σωπαίνουμε οι υπόλοιποι. Θεωρώ πως είμαστε εδώ για να "ρουφάμε" η μια αυτά που συμπληρωματικά παραθέτει η άλλη κ όχι να συμπεριφερόμαστε κατ'αυτόν τον τρόπο...λυπάμαι αν αναφέρθηκες σ'εμένα- που μάλλον αυτό συνέβη . Εγώ να συμβάλλω απλώς ήθελα, όπως όταν κ εγώ ζητάω πληροφορίες από άλλους κ αδημονώ για απαντήσεις.......... :'( ]
"....Ακόμα νύχτα λέγεται ,εκτός αν εν λευκώ αισιοδοξείς........"
 Κική Δημουλά
"Επτά φορες κλείνεις τα μάτια...την όγδοη καταδικάζεις μονομιάς..."
 Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:33:05 »

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 07:45:26 μμ »
Oχι καλέ δεν αναφερθηκα σε σενα κοιτα που θα βρω και τον μπελα μου
γιατί παρεξηγηθηκες ? δεν αναφερομουν σε κανενα ! κοριτσια χαλαρωστε δεν ξερω αν δεν εχω γινει κατανοητη κανεναν δεν ειχα σκοπο να προσβάλλω απλα απαντησα με το δικο μου στυλ!ο καθενας εχει το δικο του

''Θεωρώ πως είμαστε εδώ για να "ρουφάμε" η μια αυτά που συμπληρωματικά παραθέτει η άλλη ''
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ !
Kαμμία δεν ήθελα να θίξω και ευχαριστώ πολύ για την καθε πληροφορια
νιωθω ανετα μεσα στο φορουμ και εκφραζομαι ελευθερα αν εχετε την καλοσυνη μην παρεξηγείτε τον τροπο που γραφω .
οτι απαντησεις εδωσα ηταν για τη βασιλική
αν υπαρχουν παρανοησεις ξαναδιαβασε u2  απο την αρχη το θεμα και θα δεις οτι δεν αναφερομαι πουθενα σε εσενα
ελπίζω να εγινα τωρα κατανοητη :-[


και αν ηθελα απαντησεις απο συγκεκριμενα ατομα θα τους εστελνα π.μ το γεγονος οτι φωναξα 2 κοριτσια το κανα γιατι μερικες φορες καποιοι ανθρωποι αντιλαμβανονται πιο ευκολα τι ζηταμε απο καποιους που δεν επικοινωνουν το ιδιο  μαζι μας και αυτο ειναι και το ωραιο δεν μπορει να ταιριαζουμε ολοι και δεν θιγω κατι μιλαω ανοιχτα γενικα !!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2008, 07:48:03 μμ από MairyLiscious »
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 07:46:06 μμ »
Δε ξερω εαν γραφω στο σωστο θεμα αλλα μηπως μπορειτε να μου πειτε γνωμες για το πως αντιλαμβανεστε τη διαφορετικοτητα και πως την ετεροτητα?ποιες οι διαφορες μεταξυ των 2 εννοιων?
για μενα τιποτα?

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 07:48:59 μμ »
U2 παρεξηγησες! Εγω είμαι αυτη που δεν έχει Κριτική Σκέψη........ :P

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 07:49:23 μμ »
εχεις δικιο groog  σε παραμελήσαμε
δεν έχω συναντησει εως τωρα τον όρο ετερότητα :-\
αν τον συναντησω θα σου πω τη γνωμη μου  :)
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 07:51:41 μμ »
Απ' οτι έχω δει και οι 2 όροι χρησιμοποιούνται στη βιβλιογραφία..και μάλλον είναι "ταυτόσημοι"  :-\

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 07:51:58 μμ »
U2 παρεξηγησες! Εγω είμαι αυτη που δεν έχει Κριτική Σκέψη........ :P
δεν καταλαβαινω γιατι το παιρνεις αρνητικα
οπως εσυ εκανες το αστειο σου με το ραδιο αρβυλα εκανα κι εγω το δικο μου
ειλικρινα λυπαμαι γιατι μεχρι τωρα στο φορυμ ειχα συνναντησει πολυ ανοιχτους ανθρωπους μη παρεξηγησιμους
θεωρώ οτι καταναλωνω πολυ χρονο για κατι τοσο ανουσιο εφοσον δν καταλαβαινεις δεν μπορω να κανω κατι αλλο ειλικρινα...
αν εσυ πιστευεις σε εσενα και οτι εχεις κριτικη σκεψη γιατι εχεις δωσει τοση πολυ σημασια :-\


Οτι και να γραψεις απο εδω και περα λυπαμαι δεν θα απαντησω περαιτερω το θεωρω πολυ ''κατινιστικο'' να σπαταλω χρησιμο χρονο για κατι τοσο ανουσιο ...ηδη εγραψα παρα πολλά....
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2008, 07:53:32 μμ από MairyLiscious »
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 07:58:38 μμ »
Αρνητικά το παίρνω για τον απλούστατο λόγο οτι είναι προσωπικό σχόλιο και δεν συνηθίζουμε σε αυτό το φορουμ να προσβάλουμε. Το "ράδιο αρβύλα" περιέγραφε την κατάσταση (και όχι εσένα προσωπικά). Δεν είχα αντιληφθεί οτι ήθελες την άποψη μας αλλά ορισμό όπως προανέφερα..Για αυτό και προσφέρθηκα να διαβάσω και να σας το μεταφέρω όπως είχε την καλοσύνη να κάνει η U2 ( η οποία επίσης προσβλήθηκε αφού μετέφερε ένα θεωρητικό κομμάτι κάτι που εσύ θεωρεις οτι δεν δίχνει Κριτική Σκέψη)
U2 παρεξηγησες! Εγω είμαι αυτη που δεν έχει Κριτική Σκέψη........ :P

αν εσυ πιστευεις σε εσενα και οτι εχεις κριτικη σκεψη γιατι εχεις δωσει τοση πολυ σημασια :-\
Ωραια η ψυχαναλυση σου  :-X :-X


Οτι και να γραψεις απο εδω και περα λυπαμαι δεν θα απαντησω περαιτερω το θεωρω πολυ ''κατινιστικο'' να σπαταλω χρησιμο χρονο για κατι τοσο ανουσιο ...ηδη εγραψα παρα πολλά....

Οσο για τους χαρακτηρισμους, να ξερεις οτι χαρακτηριζουν τον λεγοντα...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2008, 09:25:41 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 08:21:47 μμ »
Βρε κορίτσια...βρε κορίτσια... :-X...Σαες έχει τσακίσει το άγχος, μου φαίνεται, και ξεσπάτε η μία στην άλλη. Κατανοητό μεν, λάθος δε...
Τέλος πάντων, σε μία διαδικτυακή επικοινωνία είναι εύκολο να συμβούν παρεξηγήσεις. Κανένας δεν ξέρει την προσωπικότητα του άλλου, το στύλ του, τον τρόπο που κάνει χιούμορ κλπ. Σημασία έχει να βοηθάτε η μία την άλλη και όχι να αναλλώνεστε με ανούσιες παρεξηγήσεις. Ξεχάστε το λοιπόν και...βουρ για το "ψητό"!!!!!! ;D
Για να έρθω στο θέμα, δηλαδή το πώς αντιλαμβάνομαι εγώ την πραγματολογική επίγνωση της γλώσσας. Φυσικά έχει να κάνει με την επικοινωνία, τους τρόπους που χρησιμοποιούμε για να μιλάμε και να γράφουμε. Είναι αυτό που λέμε η γνώση της κοινωνικής διάστασης της γλώσσας. Τα διαφορετικά είδη γραπτών κειμένων (ανάλογα με το πού απευθύνονται) και τα διαφορετικά είδη προφορικού λόγου (πάλι ανάλογα με το πού απευθύνονται).
Πρακτικά...μπορεί να κατέχεις το φωνολογικό κομμάτι, το συντακτικό, το σημασιολογικό (λεξιλόγιο) αλλά είναι αδύνατο να επικοινωνήσεις (ή τουλάχιστον δεν επικοινωνείς σωστά) αν πχ χρησιμοποιείς τις ίδιες φράσεις, εκφράσεις, λέξεις κλπ παντού, ανεξάρτητα με το πού απευθύνεσαι. Είναι αυτό που λέμε άλλο κώδικα έχουμε για να επικοινωνήσουμε με το φίλο, αλλιώς με κάποιον άγνωστο στο δρόμο, αλλιώς με έναν υπάλληλο σε μία υπηρεσία, αλλιώς με το διευθυντή μας κλπ
Αν λοιπόν ένα παιδί (το προχωράω στο επίπεδο της εκπαίδευσης) δεν αποχτήσει πραγματολογική επίγνωση της γλώσσας, πολύ απλά δε θα μπορέσει να επικοινωνήσει ποτέ σωστά, σε γραπτό ή σε προφορικό επίπεδο, (θα δίνει προφανώς λάθος "μήνυμα") με το περιβαλλον του.
Αυτά... :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 08:28:10 μμ »
Μαλιστα πολύ ενδιαφεροντα...για να κανω δλδ και χιουμορακι εγω δεν εχω πραγματολογικη επιγνωση μια που στελνω λαθος μηνυματα  ;D ;D ;D ;D
και οσον αφορα αλφαβητισμο - γραμματισμο??
ευχαριστω sophie :-*
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος LAaleXXX

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 08:33:52 μμ »
Βρε κορίτσια μην παρεξηγείστε και χαλάτε τις διαθέσεις για τέτοια πράγματα, για τον απλούστατο λόγο ότι η επικοινωνία που έχουμε εδώ είναι γραπτή και άρα δεν έχουμε τη αμεσότητα της διαπροσωπικής σχέσης έτσι ώστε να μπορούμε να καταλαβαίνουμε ακριβώς τι λέει ο άλλος, με τι διάθεση και δεν νομίζω πως κανένας έχει σκοπό εξ'αρχής να κάνει τους υπόλοιπους να παρεξηγηθούν ή να τους θίξει, απλά πρέπει να αφήνουμε και κάποια πράγματα να περάσουν το "ντούκου" γιατί με γραπτά μνμ πόση ακριβή επικοινωνία μπορείς να έχεις??? Προτείνω λοιπόν ηρεμία, μεγάλα κορίτσια είμαστε και μπορούμε να ελέχουμε τις αντιδράσεις μας και να καταβάλουμε προσπάθεια να καταλάβουμε τι λέει ο άλλος δεδομένων των συνθηκών της επικοινωνίας μας...
Σχετικά με την αρχική ερώτηση εγώ σε ένα άρθρο βρήκα τα εξής: "Αναφορικά με τον όρο "Γραμματισμός" ( ή αλφαβητισμός- literacy) έχουν δωθεί πάμπολλοι ορισμοί. Συνήθως αναφέρεται σε 4 αμοιβαία υποστηριζόμενες διαδικασίες: την ανάγνωση, τη γραφή, την ομιλία και την ακοή. Τελευταία έχει προστεθεί και μια πέμπτη, η θέαση, η οποία αναφέρεται στο μνμ που μεταφέρεται με οπτικό τρόπο. Με τον όρο γραμματισμό υποννοείται κάτι πολύ ευρύτερο από τη γραπτή γλώσσα ως μορφική απεικόνιση ενός κώδικα μόνο. Η γραπτή γλώσσα αντιμετωπίζεται ως μια μορφή της συνολικής γλώσσας, που προκαλεί για την ανακάλυψη των λειτουργιών της. Γραμματισμός σημαίνει χρησιμοποιώ γλωσσολογικές, γνωστικές και κοινωνικές στρατηγικές προκειμένου να αντλήσω νόημα από 1 κείμενο που διαβάζω ή να προσδώσω νόημα σε 1 κείμενο που γράφω."
Άρα συμπερασματικά γραμματισμός=αλφαβητισμός. Το ξέρω ότι και εγώ σου παραθέτω κομμάτι που έχω διαβάσει, αλλά πιστεύω πως είναι κατανοητό και δεν χρειάζεται να πω ή να σχολιάσω κάτι για αυτό επιπλέον..
grooog και εγώ νομίζω πως οι όροι διαφορετικότητα και ετερότητα είναι ταυτόσημοι, αλλά επίσης πιστεύω ότι είναι πιο εύχρηστος ο όρος διαφορετικότητα.
Εγώ πάλι η απορία γλωσσολογικής φύσεως που είχα ήταν για τη λέξη απρόσκοπτος αλλά έμαθα τι σημαίνει απρόσκοπτος -η -ο [apróskoptos]: για κτ. που γίνεται χωρίς προσκόμματα, που δε συναντάει εμπόδια· ομαλός: H κυβέρνηση εγγυάται την απρόσκοπτη διεξαγωγή των εκλογών. Πρέπει να εξασφαλιστεί η απρόσκοπτη λειτουργία του δημοκρατικού πολιτεύματος.
Αυτά!!Επιστρέφω στο διάβασμά μου :-* :-*
Φτάσε εκεί που δεν μπορείς να φτάσεις..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.