*

Αποστολέας Θέμα: Απορίες  (Αναγνώστηκε 85681 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #434 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 10:16:29 μμ »
Αχ βρε κορίτσια...αχ βρε κορίτσια!!!!! :-X Το δάσος κορίτσια...το δάσος, όχι το δέντρο!!!!! ::)...Προς Θεού, 4 μέρες πριν το διαγωνισμό... :-\
Anyway, μία αναζήτηση στο google θα σας λύσει το πρόβλημα αμέσως...

Δεν αντιλεγω το δασος πρεπει να κοιταμε αλλα αν πεσει κατι τετοιο πολλαπλης επιλογης μετα στο εξεταστικο τι θα κοιταω το πατωμα??? ;D ;D

εσυ ρε sophie που εισαι διορισμενη μπορεις να απαντησεις στις αποριες μου για την περιβαλλοντικη , επιτραπεζια και αναδραση που εχω παραθεσει σε προηγουμενη σελιδα ?


και δεν αντιλεγω στο google  το βρηκα κι εγω αλλα ρωτω πρωτα εδω γιατι ειναι αμεσο και επικοινωνιακο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2009, 10:18:35 μμ από MairyLiscious »
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:43:53 »

Αποσυνδεδεμένος vanessa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #435 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 10:33:16 μμ »
Νομιζα πως ειχα τελειωσει με τις θεμελιωδεις εννοιες αλλα...
ειναι απαραιτητη κατα τη γνωμη σας η γραφη τους σε μια δραστηριοτητα;

Αποσυνδεδεμένος souvlitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ-60
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #436 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 10:35:52 μμ »
Ναι, εφόσον βέβαια λειτουργούν ομαδικά και υπάρχει αλληλεπίδραση στην ομάδα.
Η εννοια της επικοινωνιας δεν εχει να κανει με τη συνεργασια.! Εχει να κανει με τον τροπο που αναπαριστουμε την πληροφορια πχ πινακας διπλης εισοδου, καταλογος , γραφικη παρασταση κ.ά...................

Το έβαλα έτσι γιατί η διαθεματική εννοια της επικοινωνίας αναφέρεται στην ικανότητα των παιδιών να χειρίζονται κώδικες - γλωσσικής ή μη γλωσσικής επικοινωνίας  στην συγκεκριμένη περίπτωση - προκειμένου (μεταξύ άλλων) να κοινωνικοποιηθούν. Έτσι στα πλαίσια της ομάδας και ιδιαίτερα της μικρής αφού αναπτύσσεται η αλληλεπίδραση μεταξύ των παιδιών και καταφέρνουν να επικοινωνήσουν με διάφορους τρόπους, είναι επικοινωνία.

Όχι ? Λάθος ?

Αποσυνδεδεμένος souvlitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ-60
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #437 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 10:41:07 μμ »
Νομιζα πως ειχα τελειωσει με τις θεμελιωδεις εννοιες αλλα...
ειναι απαραιτητη κατα τη γνωμη σας η γραφη τους σε μια δραστηριοτητα;


Εγώ νομίζω εφόσον είσαι σίγουρη ότι κολάει η έννοια να τη βάλεις. Αλλιώς άστο. Εγώ δηλ. αυτό θα κάνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:43:53 »

Αποσυνδεδεμένος vanessa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #438 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 10:45:37 μμ »
Με μπερδευουουν αρκετα και σχεδον ποτε δεν ειμαι σιγουρη αν κολλαει η οχι!!! :( :( :(
ετσι λεω να μη τις γραψω καθολου.ευχαριστω!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2009, 10:50:45 μμ από vanessa »

Αποσυνδεδεμένος elena_s20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #439 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 02:14:43 πμ »
Με μπερδευουουν αρκετα και σχεδον ποτε δεν ειμαι σιγουρη αν κολλαει η οχι!!! :( :( :(
ετσι λεω να μη τις γραψω καθολου.ευχαριστω!


συμφωνω


βασικα μήπως ξέρετε τι εννοούμε με τις " διδακτικές αρχές " ?

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #440 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 08:58:47 πμ »
Με μπερδευουουν αρκετα και σχεδον ποτε δεν ειμαι σιγουρη αν κολλαει η οχι!!! :( :( :(
ετσι λεω να μη τις γραψω καθολου.ευχαριστω!


συμφωνω


βασικα μήπως ξέρετε τι εννοούμε με τις " διδακτικές αρχές " ?

Οι διδακτικές αρχές είναι αυτές που θα χρησιμοποιήσεις για να αναπτύξεις τη δράση σου.Αναλυτικότερα τις είχε ο Κόφφας -κι ας είναι "παλιός όπως και ο Κιτσαράς..!-
Είναι οι: Αρχή της εποπτείας (δηλαδή το εποπτικό υλικό ). αρχή της επικαιρότητας, της διερεύνησης, της διαθεματικότητας, της αυτενέργειας,της ολότητας,της επαγωγικότητας,της διαφοροποίησης ως προς τις ανάγκες του κάθε π/δ, της παγκοσμιότητας..
Αυτά..καλο θα ήταν να ανατρέχετε στο google κάθε φορά που έχετε απορία..Βοηθάει πολύ.. ;)Έτσι έκανα κι εγώ τότε.. :)

  Όσο για τη γνωστική μαθητεία, σε άλλο post, είχα πει ότι τίποτα δεν μας δίνεται κονσέρβα..Πρέπει εμείς να αναλύουμε στον ΑΣΕΠ την κάθε λέξη..Γνώση +μαθητεία.Από Piaget? το παιδί μαθαίνει με το σώμα του-μόνο του..Συνήθως ο όρος δίνεται με τον κοινωνικό εποικοδομητισμό με Vygotky -Bruner...Το παιδί μαθητεύει δίπλα σε κάποιον...


Επίσης, δεν είμαι ανηψιά του Κιτσαρά, ούτε του Ματσαγγούρα, όύτε έκανα διατριβή στα βιβλία τους.. ;)Διάβαζα επιλεκτικά κι ας μην ήταν "φρέσκιοι"...και δεν έχασα..Κι όσο για το αν έχουμε κάνει περιβαλλοντικό μονοπάτι εμείς οι διορισμένες, η απάντησή μου είναι η εξής..Διαβάστε ό,τι λέει ο ΑΣΕΠ κια γράψτε το..Η πραγματικότητα διαφέρει..Πώς να κάνεις το άμοιρο το μονοπάτι, με 25 π/δ, με τον Κωστάκη να κλαίει και τον Γιωργάκη να έχει τάσεις φυγής?

Συγνώμη για την κατάχρηση της απάντησης, αλλά βιαζόμουν και δεν είχα χρόνο να βρω τις παραθέσεις..
Επικεντρωθείτε, λίγες μέρες πριν από τον ΑΣΕΠ, στα βιβλία σας και ασχοληθείτε με το ΔΑΣΟΣ, όπως λέει και η Σόφη.. :)
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Fringer Pint

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #441 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 10:37:04 πμ »
Με μπερδευουουν αρκετα και σχεδον ποτε δεν ειμαι σιγουρη αν κολλαει η οχι!!! :( :( :(
ετσι λεω να μη τις γραψω καθολου.ευχαριστω!


συμφωνω


βασικα μήπως ξέρετε τι εννοούμε με τις " διδακτικές αρχές " ?
Διδακτικές αρχες: αφετηρία διδακτικού σχεδιασμού κ η βαση για αποφάσεις σχετικες με τη διδακτική διαδικασία(παιδαγωγικη διαδικασία). Γι'αυτό το λογο αποτελούν βασικά εννοιολογικά εργαλεία για καθε εκπαιδευτικο που επιδιωκει να οργανωσει τη διδασκαλία του σε επιστημονική βαση κ κατα τον πιο  αποτελεσματικό τρόπο, προκειμένου να προωθησει την επίτευξη των στόχων του μαθήματος. Φυσικά οι διδακτικές αρχες δεν αποτελουν αναλλοίωτες κατηγορίες αλλα υφίστανται τροποποιήσεις αναλογα με τις επιστημονικές κ κοινωνικες μεταβολες καθως κ με τα εκπαιδευτικα κ παιδαγωγικα προβλήματα.
 Οι πιο θεμελιωδεις ειναι: 1. η αρχη της εποπτείας κατα την οποια ο μαθητης πρεπει να μαθαινει οχι μονο με τον προφορικο λογο αλλα κ με παραστασεις των αντικειμενων, οπου συμμετεχουν ολες οι αισθησεις του μαθητη.
 2. η αρχη της αυτενεργειας κατα την οποια ο μαθητης πρεπει να μετεχει ενεργα στις δραστηριοτητες της ταξης κ οχι να διατηρει παθητικη σταση κατα τη διδακτικη πραξη
3. η αρχη της ατομικοτητας, κατα την οποια ο καθε μαθητης της τάξης αποτελει ιδιαίτερη προσωπικοτητα που πρεπει να αποδεχθει κ να σεβαστει ο εκπαιδευτικος
 4. η αρχη της κονωνικοτητας κατα την οποια ο μαθητης ειναι αναγκη να αναπτυχθει κ να ολοκληρωθει κοινωνικα μεσω της αγωγης κ της μορφωσης.
5. η αρχη της παιδοκεντρικοτητας, κατα την οποια ο εκπαιδευτικος θετει το μαθητη στο κεντρο της διδακτικης διαδικασιας κ λαμβανει υποψιν του τη ψυχοσωματικη αναπτυξη κ εξελιξη του
6. η αρχη της εγγυτητας στη ζωη κατα την οποια η διδασκαλια οφειλει οχι μονο να προετοιμαζει τον μαθητη για την αντιμετωπιση των υλικων κ επαγγελματικων αναγκων αλλα κ να προσβλεπει σε μια πολυπλευρη ανθρωπιστικη μορφωση που θα τον καταστησει χρησιμο μελος του κοινωνικου συνολου

 απο το Λεξικο της Παιδαγωγικής

ελπιζω να σε βοηθησα
.
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
Groucho Marx

Αποσυνδεδεμένος ath79

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #442 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 05:28:51 μμ »
μήπως θα μπορούσε να μου πει κάποιος ποιά η διαφορά του σκοπού και στόχου???? ??? ???
νομίζω το θέμα είχε πέσει και στο διαγωνισμό του 2005 αν δεν κάνω λάθος...please help someboby in need...
εμπρός καλά μου στρουμφάκια...

Αποσυνδεδεμένος nikilak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγω ποτε θα γινω νηπιαγωγος??
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #443 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 08:04:02 μμ »
μήπως θα μπορούσε να μου πει κάποιος ποιά η διαφορά του σκοπού και στόχου???? ??? ???
νομίζω το θέμα είχε πέσει και στο διαγωνισμό του 2005 αν δεν κάνω λάθος...please help someboby in need...

πολυ χονδρικα... ο σκοπος ειναι κατι πιο γενικο, ενω στοχος ειναι κατι πιο συγκεκριμενο... υπαρχει ομως και πιο αναλυτικη απαντηση, αν ανατρεξεις λιγο και στις προηγουμενες σελιδες ή στα σοσ θεματα , θα κατατοπιστεις καλυτερα. Ακομα αν εχεις Κιτσαρα(τετριμμενο) το αναλυει!!
Καλα αποτελεσματα!!!

Αποσυνδεδεμένος souvlitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ-60
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #444 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 04:12:02 μμ »
Εχω μια απορία σχετικά με την ηθική ανάπτυξη και δεν μπορώ να βρώ άκρη στη βιβλιογραφία. Το παιδί μέχρι τα 5 βρίσκεται σε ένα προηθικό στάδιο και γύρω στα πέντε με έξι δίερχεται στο στάδιο της ετερόνομης ηθικής? Λίγο αργά δεν είναι? Δεν έχω και ιδιαίτερη εμπειρία με παιδιά για αυτό θέλω και τη γνώμη σας.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #445 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 04:27:14 μμ »
ετσι είναι.  :)
το παιδι του νηπιαγωγείου δεν μπορεί ακομα να διακρινει το "καλό" και το "κακό" . η ηθική του ( συμφωνα με τον piaget) δεν ειναι αυτόνομη αλλα ετερόνομη. καλό ειναι αυτό που θα του πει ο ενήλικας και η ηθική του πηγάζει μόνο από τις απόψεις και τις πραξεις  του ενήλικα :-[

Αποσυνδεδεμένος souvlitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ-60
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #446 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 04:36:28 μμ »
Σοφία ευχαριστώ για τη βοήθεια απλά θεωρούσα ότι αυτή η λεγόμενη ετερόνομη ηθική αρχίζει λίγο νωρίτερα. :) Θεωρίες θα μου πείτε ..... ;D

Αποσυνδεδεμένος FOX85

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 296
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #447 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 07:45:28 μμ »
Αξιολόγηση αρχική, διαμορφωτική και τελική.......την χρησιμοποιούμε και στο πρότζεκτ και στη θεματική???????Και γράφουμε στο καθένα ΄πάνω κάτω βρε παιδιά????

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161374
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 454

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.