*

Αποστολέας Θέμα: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 61944 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #126 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 09:18:25 πμ »
Εγω το ξεκινησα Αυγουστο, αρα πιστευω οτι θα παρω κανονικο μηνιατικο, γιατι μεχρι το Δεκεμβρη θα εχω κανει χρηση πέντε μηνων... Ξέρετε αν μας τα δινουν μαζι με το επιδομα του Δεκεμβριου ή παει μονο του ξεχωριστα καποια αλλη στιγμη;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2013, 03:16:08 πμ από Lasid »
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:55:50 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #127 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 12:02:28 μμ »
Ναι, εγω το ξεκινησα αυγουστο, αρα πιστευω οτι θα παρω κανονικο μηνιατικο, γιατι μεχρι το δεκεμβρη θα εχω κανει χρηση πέν τε μηνων... ξέρετε αν μας τα δινουν μαζι με το επιδομα του δεκεμβριου;; ή παει μονο του ξεχωριστα καποια αλλη στιγμη;;
Ανάλογα με την ημερομηνία υποβολής της αρχικής αίτησης για ταμείο ανεργίας, ο κάθε άνεργος εισπράττει σε διαφορετική ημερομηνία το μηνιάτικο επίδομα. Άρα δε γίνεται να δίνουν το δώρο μαζί με το μηνιάτικο, είτε πληρώνεσαι 1 Δεκεμβρίου, είτε πληρώνεσαι 31 Δεκεμβρίου. Συνήθως ορίζουν μια ημερομηνία (π.χ. 16 Δεκεμβρίου) κατά την οποία μπαίνει ταυτόχρονα (και αυτόματα: χωρίς επίσκεψη στον ΟΑΕΔ) σε όλους τους τραπεζικούς λογαριασμούς των επιδοτούμενων ανέργων. Κοντά στην ημερομηνία καταβολής του δώρου βγαίνει και σχετική ανακοίνωση στο oaed.gr

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #128 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 09:52:21 πμ »
Ναι, εγω το ξεκινησα αυγουστο, αρα πιστευω οτι θα παρω κανονικο μηνιατικο, γιατι μεχρι το δεκεμβρη θα εχω κανει χρηση πέν τε μηνων... ξέρετε αν μας τα δινουν μαζι με το επιδομα του δεκεμβριου;; ή παει μονο του ξεχωριστα καποια αλλη στιγμη;;
Ανάλογα με την ημερομηνία υποβολής της αρχικής αίτησης για ταμείο ανεργίας, ο κάθε άνεργος εισπράττει σε διαφορετική ημερομηνία το μηνιάτικο επίδομα. Άρα δε γίνεται να δίνουν το δώρο μαζί με το μηνιάτικο, είτε πληρώνεσαι 1 Δεκεμβρίου, είτε πληρώνεσαι 31 Δεκεμβρίου. Συνήθως ορίζουν μια ημερομηνία (π.χ. 16 Δεκεμβρίου) κατά την οποία μπαίνει ταυτόχρονα (και αυτόματα: χωρίς επίσκεψη στον ΟΑΕΔ) σε όλους τους τραπεζικούς λογαριασμούς των επιδοτούμενων ανέργων. Κοντά στην ημερομηνία καταβολής του δώρου βγαίνει και σχετική ανακοίνωση στο oaed.gr

ναι δεν εννοουσα ακριβως αυτο, αλλα οκ. εννοουσα αν δικαιουμαι ολοκληρο μηνιατικο ή μερος αυτου ως δωρο, γιατι μου ειχαν πει οτι αυτο εχει να κανει με το ποτε γραφεσαι στον οαεδ. μιλησα χθες με μια κυρια που πηγα να παρω την υπογραφη για τα λεφτα στον οαεδ και μου ειπε οτι δεν ξερουν απολυτως τιποτα για φετος, ουτε ποσά, ούτε πότε θα μπουν, τιποτα απολυτως... χαρακτηριστικα μου ειπε: εδω δεν ξερουμε αν θα εχουμε κυβερνηση... παντως συμφωνα με τα περσινα, θα εμπαιναν μονα τους ως τις 15-17 δεκεμβριου ειπε... εχω ενα φοβο μηπως φετος δεν μας δωσουν και τιποτα λογω λιτοτητας.. ή μας δωσουν πενηντα ευρω.. τεσπα... θα δουμε!
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος euaggelia02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #129 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 03:43:05 μμ »
καλησπερα! θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις αν δικαιουμαι το δωρο χριστουγεννων ενω η επιδότηση ληγει 30/11 και ταυτοχρονα κανω διακοπη απο το ταμειο γιατι με προσελαβαν ως ωρομισθια. ρωτησα στον ΟΑΕΔ κ μου ειπαν οτι αν το δικαιουμαι θα μπει αυτοματα. αν εχει τυχει σε καποιον και μπορει να με βοηθησει ωστε να παω ενημερωμενη. Ευχαριστω πολυ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2013, 02:59:46 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:55:50 »

Αποσυνδεδεμένος MortalMan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #130 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 04:29:23 μμ »
καλησπερα! θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις αν δικαιουμαι το δωρο χριστουγεννων ενω η επιδότηση ληγει 30/11 και ταυτοχρονα κανω διακοπη απο το ταμειο γιατι με προσελαβαν ως ωρομισθια. ρωτησα στον ΟΑΕΔ κ μου ειπαν οτι αν το δικαιουμαι θα μπει αυτοματα. αν εχει τυχει σε καποιον και μπορει να με βοηθησει ωστε να παω ενημερωμενη. Ευχαριστω πολυ!
Να δείς το βιβλιάριο σου περίπου στις 15/12!Λογικά θα μπεί κάποιο δώρο!Εγω πέρυσι πήρα περίπου μισό μισθό!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2013, 03:00:25 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος euaggelia02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #131 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 02:46:24 μμ »
οπότε θα το κοιταξω γυρω στις 15/12 ... και ελπιζω να παιρνω καποιο ποσο και να μην χανω ολο το δωρο! ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #132 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 02:53:02 μμ »
οπότε θα το κοιταξω γυρω στις 15/12 ... και ελπιζω να παιρνω καποιο ποσο και να μην χανω ολο το δωρο! ευχαριστω πολυ!
Αν έχεις επιδοτηθεί από αρχές Ιουλίου μέχρι τώρα, είναι αρκετοί μήνες για να δικαιούσαι ολόκληρο το δώρο.

Αποσυνδεδεμένος Lothlorien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #133 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 03:19:26 μμ »
Πόσο είναι το δώρο Χριστουγεννων του ΟΑΕΔ πλέον; Υποθέτω δεν είναι πια ένα επιπλέον επίδομα, αφού πια και στους μισθούς το δώρο δεν είναι ένας επιπλέον μισθός.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #134 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 03:26:39 μμ »
Πόσο είναι το δώρο Χριστουγεννων του ΟΑΕΔ πλέον; Υποθέτω δεν είναι πια ένα επιπλέον επίδομα, αφού πια και στους μισθούς το δώρο δεν είναι ένας επιπλέον μισθός.
Νομίζω ότι το δώρο Χριστουγέννων εξακολουθεί να είναι ένα πλήρες μηνιάτικο επιδότησης. Και πέρυσι που είχε μειωθεί το δώρο των Χριστουγέννων στο δημόσιο στα 500 € μικτά, ο ΟΑΕΔ έδωσε ένα πλήρες μηνιάτικο, δηλαδή 454,25 €.
Με την ίδια λογική φέτος θα είναι 461,50 €. Εγώ δεν άκουσα κάτι συγκεκριμένο για μείωση στο δώρο από το ταμείο ανεργίας, ούτε στις ανακοινώσεις στη σελίδα του ΟΑΕΔ υπάρχει κάτι σχετικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2011, 03:28:31 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lothlorien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #135 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 03:28:02 μμ »
Πόσο είναι το δώρο Χριστουγεννων του ΟΑΕΔ πλέον; Υποθέτω δεν είναι πια ένα επιπλέον επίδομα, αφού πια και στους μισθούς το δώρο δεν είναι ένας επιπλέον μισθός.
Νομίζω ότι το δώρο Χριστουγέννων εξακολουθεί να είναι ένα πλήρες μηνιάτικο επιδότησης. Και πέρυσι που είχε μειωθεί το δώρο των Χριστουγέννων στο δημόσιο τομέα στα 500 € μικτά, ο ΟΑΕΔ έδωσε ένα πλήρες μηνιάτικο, δηλαδή 454,25 €. Με την ίδια λογική φέτος θα είναι 461,50 €. Εγώ δεν άκουσα κάτι συγκεκριμένο για μείωση στο δώρο από το ταμείο ανεργίας, ούτε στις ανακοινώσεις στη σελίδα του ΟΑΕΔ υπάρχει κάτι σχετικό.
Μάλιστα. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 805
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #136 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 10:48:06 πμ »
κοιτωντας τη λιστα με την αριθμηση των μηνων που δικαιουμαι ταμειο ειδα..πως δεν υπάρχει δωρο χριστουγεννων...ουτε καν ενδεικτικά.....
συμβαινει σε ολους αυτο???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2013, 12:44:43 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Anastasia_PE71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #137 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 02:32:30 μμ »
Paidia kalispera tha hthela na sas rwthsw poso einai to dwro tou oaed gia ta xristougenna?eimai 2,h mhnes sto tameio...exei shmasia posous mhnes eimaste grammanoi?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #138 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 03:25:21 μμ »
Paidia kalispera tha hthela na sas rwthsw poso einai to dwro tou oaed gia ta xristougenna?eimai 2,h mhnes sto tameio...exei shmasia posous mhnes eimaste grammanoi?
Όταν εργάζεσαι παίρνεις όλο το δώρο των Χριστουγέννων αν έχεις δουλέψει και τους 8 μήνες που υπάρχουν θεωρητικά ανάμεσα στο Πάσχα και στα Χριστούγεννα. Αν έχεις προσληφθεί 4 μήνες πριν από τα Χριστούγεννα παίρνεις το μισό δώρο. Γενικά το δώρο δίνεται ως κλάσμα με αριθμητή τους μήνες που εργάζεσαι πριν από τα Χριστούγεννα και παρονομαστή το 8.

Όταν είσαι άνεργος νομίζω ισχύει το ίδιο ακριβώς, αλλά μετά από έναν αριθμό μηνών επιδοτούμενης ανεργίας σου το δίνουν ολόκληρο το δώρο. Νομίζω ότι πρέπει να επιδοτείσαι τους τελευταίους 3-4 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #139 στις: Νοέμβριος 30, 2011, 11:27:23 πμ »
Όσοι απολυθήκαμε τον Ιούνιο του 2011 και τώρα είμαστε στον ΟΑΕΔ δικαιούμαστε άραγε αναλογία δώρου Χριστουγέννων και από την Διεύθυνση που δουλέψαμε για το πρώτο εξάμηνο του 2011;
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.