*

Αποστολέας Θέμα: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 77700 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

om

  • Επισκέπτης
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #84 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 05:32:22 μμ »
Xωρίς να θέλω να σας απογοητεύσω,πιστεύω ότι έρχονται χειρότερα, απλά καμουφλάρονται λίγο τώρα απ' ό,τι έχει απομείνει σε χρηματική καβάτζα των Ελλήνων γονέων (50-60 ετών).

Oh yes! Και κάτω από την κορυφή λιώνει το παγόβουνο σιγά σιγά...κι εμείς ατενίζουμε, τι ωραία που είναι η Ελλάδα από ψηλά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:41:34 »

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #85 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 07:48:26 μμ »
Πραγματικά όμως αν συνεχιστούν οι καταλήψεις και την άλλη εβδομάδα και επιχειρήσει το υπουργείο να μας βάλλει απέναντι στους μαθητές τότε θα μας βγεί όλο το συσσωρευμένο μένος που έχουμε απ όλα. Αν υπάρξει έστω κι ένας συνάδελφος που θα τολμήσει να κράξει τους μαθητές οτι τον εμποδίζουν να δώσει εξετάσεις ,οι υπόλοιποι  θα είμαστε ξεφτιλισμένοι αν δεν τον κράξουμε.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #86 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 07:51:42 μμ »
Τυφλή βία με κουκούλα ή στολή... ανάμεσα σε όσους σωρεύουν χαλάσματα και σε όσους δολοφονούν παιδιά δεν έχω θέση, δεν έχω διλήμματα. Το απόστημα που σκάει μπροστά στα μάτια μας δεν έχει να κάνει με την κρατική τρομοκρατία και με το βαλαστάρι της, την αναρχία των δρόμων - καλά κρατεί το σύμπτωμα.
Αν ενώπιόν μας δε βλέπουμε μια κρίση των δομών της οικονομίας και της κοινωνίας μας και πάνω από όλα μια κρίση αξιών, πιθανόν να ζούμε σε άλλη χώρα. Γιατί θέλουν να μας τραβήξουν την προσοχή τα παιδιά; Γιατί φωνάζουν; Ποιον καθρεπτίζουν; Ποιοι τρέφουν εγκεφάλους και συνειδήσεις; Μακάρι να μη βρεθώ ποτέ απέναντί τους. Δεν έχω τις απαντήσεις.
 
Χριστέ μου, πόσο δίκιο έχεις!

+++++++++++++!!!!!!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος kalipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #87 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 09:48:51 μμ »
Πραγματικά όμως αν συνεχιστούν οι καταλήψεις και την άλλη εβδομάδα και επιχειρήσει το υπουργείο να μας βάλλει απέναντι στους μαθητές τότε θα μας βγεί όλο το συσσωρευμένο μένος που έχουμε απ όλα. Αν υπάρξει έστω κι ένας συνάδελφος που θα τολμήσει να κράξει τους μαθητές οτι τον εμποδίζουν να δώσει εξετάσεις ,οι υπόλοιποι  θα είμαστε ξεφτιλισμένοι αν δεν τον κράξουμε.

σ αυτη τη φαση δεν ειναι δικη μας δουλεια να τα βαλουμε με τους μαθητες...
μην μπερδευουμε τους ρολους μας.ειμαστε απο αλλη θεση..
και μην τα κανουμε ολα αχταρμα...
γιατι να καθαρισουμε εμεις την κατασταση..ας καθαρισει το υπουργειο...
με την ιδια λογικη ας σκουπισουμε και το σχολειο το προηγουμενο βραδυ για να δωσουμε στα καθαρα.
δεν ειμαστε αρμοδιοι.αλλο αν συμφωνουμε η οχι με τις καταληψεις.
δεν χρειαζεται νατα  βαζουμε ουτε μεταξυ μας ουτε με τους μαθητες..
παντως αν ακυρωθει ο διαγωνισμος και αναγκαστω να ξαναπληρωσω αεροπορικα
θα βρω ενα τροπο να τα διεκδικησω απο το υπουργειο.
αντε γιατι πολυ μ....ς πιαστηκαμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:41:34 »

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #88 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 09:59:02 μμ »
Δεν είναι δυνατόν να έρθουμε αντιμέτωποι με τους μαθητές μετά από όσα έγιναν και γίνονται. Δίπλασ τους και μαζί τους πρέπει να είμαστε. Επίσης, να σας ενημερώσω ότι μάλλον τα σχολεία θα κλείσουν από τις 19/12, οπότε δεν τίθεται θέμα καταλήψεων. Τέλος, να πω ότι αυτά τα παιδιά μας βάζουν τα γυαλιά για το τι σημαίνει "διαμαρτύρομαι και διεκδικώ"

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #89 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 10:07:36 μμ »

αντε και "καλη επιτυχια σε ολους" και "καλα αποτελεσματα συναδελφοι" και "αγωνας αλλα μετα τον ασεπ" και "επανασταση οτε και αν διοριστουμε".

+++++++++++
κρίμα........

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #90 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 10:52:32 μμ »
Μα ποιός είπε ρε παιδιά να τα βάλουμε με τους μαθητές;;;;
Εγω συγγνώμη περισσότερο είμαι με αυτούς τους μαθητές παρά με τους "συναδέλφους" που κλαίγονται για την αδιοριστία τους αλλά  μπορεί να εμφανιστούν και αγανακτισμένοι με τα "κωλόπαιδα". Και μην μου πείτε ότι δεν υπάρχουν !!
Τελοσπάντων εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #91 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 11:16:42 μμ »
Exω να γραψω μηνυμα εδω και πολυ καιρο.
Μετα απο δυο χρονια παρουσιας μου στο pde ένιωσα σα να μην ειχα να πω κατι.
Ανησυχω για το τι συμβαινει γυρω μου, τι συμβαινει στα παιδια μας, τι συμβαινει μεσα μου.
Στο διαγωνισμο του 98 δεν εδωσα απο ιδεολογια
Στο διαγωνισμο του 2000 δεν εδωσα γιατι εκανα μεταπτυχιακα.
Στους αλλους τρεις εδωσα και δεν  τα καταφερα οπως και χιλιαδες αλλοι .
Για τον τελευταιο διαβασα απο την επομενη μερα του προηγουμενου 4-5 ωρες καθε μερα.
Και ξαφνικα σημερα αρχισα να σκεφτομαι παρα παρα παρα πολυ σοβαρα να μη δωσω.
Δεν ξερω αν μπορω να μπω ξανα σε αυτη τη διαδικασια όχι γιατι εχασα το κουραγιο μου αλλα γιατι δε θελω να ειμαι μερος μιας πολτοποιησης και ενος ωφελιμισμου.
Δε θελω να μπω στη διαδικασια του yes sir για τα 1000 ευρω μηνας μπαινει μηνας βγαινει.
Θελω να κοιταω τους μαθητες μου στα ματια και να νιωθω αξιοπρεπής.
Θελω να τους πεισω ποσο σημαντικο ειναι να ονειρεύεσαι και να αγωνιζεσαι για να κανεις τα ονειρά σου πραγματικοτητα
Θελω να νιωθουν οτι παντα θα υπαρχει καποιος που θα διαθεσει λιγο απο το χρονο του για να τους ακουσει.
Θελω να μπορω να του ακουμπησω τον ωμο και να του μεταφερω τρυφεροτητα και την αισθηση οτι καποιος το νοιαζεται.
Θελω να με αφησουν να τα κανω ολα αυτα.
Είμαι πια 36 χρονών...
Δεν εχω ανάγκη να δωσω αλλες εξετασεις. Τις εχω δωσει πολυ καιρο πριν και χαιρομαι που το τηλεφωνο μου χτυπαει τρεις η ωρα τη νυχτα και καποιος γονιος ή καποιος μαθητης μου ειναι σιγουρος οτι θα τον ακουσω.
Τους χαριζω και τον ΑΣΕΠ τους και την οποια υποτιθεμενη θεσουλα για την οποια θα φαμε τις σαρκες μας.
Ζω και χωρις αυτο. Κοιταζω την καρτουλα που μου εφτιαξε σήμερα το παιδακι των Αλβανών μεταναστων που μενουν στη γωνια του σπιτιου μου και το μαθαινω να γραφει και να διαβαζει και ειμαι σιγουρη πια.
Μπορω να ζησω και ετσι...

Αποσυνδεδεμένος korina76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • If you're gonna dream, dream high
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #92 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 11:18:56 μμ »
Ακόμα κι αν συνεχιστούν οι καταλήψεις, στην περίπτωση που δεν κλείσουν τα σχολεία στις 19/12, οι εξετάσεις θα γίνουν κανονικά σε κοντινά δημοτικά σχολεία. Μια φίλη δασκάλα μου είπε ότι τους ήρθε χαρτί από το υπουργείο πόσες αίθουσες μπορούν να διαθέσουν.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #93 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 11:42:01 μμ »
Kellykou, με συγκίνησες πολύ! Τα λόγια σου με άγγιξαν πάρα πολύ..Θα σε παρακαλούσα να γράφεις πιό συχνά..Φωνές σαν κι αυτές έχουμε ανάγκη να τις ακούμε.. ;)
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος Natas@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #94 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 11:57:41 μμ »

Θελω να κοιταω τους μαθητες μου στα ματια και να νιωθω αξιοπρεπής.
Θελω να τους πεισω ποσο σημαντικο ειναι να ονειρεύεσαι και να αγωνιζεσαι για να κανεις τα ονειρά σου πραγματικοτητα
Θελω να νιωθουν οτι παντα θα υπαρχει καποιος που θα διαθεσει λιγο απο το χρονο του για να τους ακουσει.
Θελω να μπορω να του ακουμπησω τον ωμο και να του μεταφερω τρυφεροτητα και την αισθηση οτι καποιος το νοιαζεται.
Θελω να με αφησουν να τα κανω ολα αυτα.
Είμαι πια 36 χρονών...
Δεν εχω ανάγκη να δωσω αλλες εξετασεις. Τις εχω δωσει πολυ καιρο πριν και χαιρομαι που το τηλεφωνο μου χτυπαει τρεις η ωρα τη νυχτα και καποιος γονιος ή καποιος μαθητης μου ειναι σιγουρος οτι θα τον ακουσω.
Τους χαριζω και τον ΑΣΕΠ τους και την οποια υποτιθεμενη θεσουλα για την οποια θα φαμε τις σαρκες μας.
Ζω και χωρις αυτο. Κοιταζω την καρτουλα που μου εφτιαξε σήμερα το παιδακι των Αλβανών μεταναστων που μενουν στη γωνια του σπιτιου μου και το μαθαινω να γραφει και να διαβαζει και ειμαι σιγουρη πια.
Μπορω να ζησω και ετσι...

... νομιζω πως εισαι ενας ευτυχισμενος ανθρωπος... εχεις βρει το νοημα της ζωης...
εγω το ψαχνω ακομη κ με κλονισες λιγο ...ειλικρινα μπραβο σου.
"Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις"

Αποσυνδεδεμένος amalfi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 228
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #95 στις: Δεκέμβριος 13, 2008, 02:48:52 πμ »
σχόλιο απο την ιστοσελίδα του Economist.


Sadly enough, very few recognize the true causes of the decline in Greece (and in the world as a whole).
Behind all the rioting, the despaired and the furious youth of Greece lies a major social problem, which is the lack of respect, of (common) vision, of a common set of values, which are the backbone of every organized and civilized society. Moreover, the disintegration of every ethical value and self-awareness, in association with a new materialistic life stance (last 30 years) contribute to the rotting of every sacred and valued by the (social) individual.
Education, cultivation, social-awareness and social responsibility have all been extinct in the modern Greek society. They have all been replaced by the atom centric (individualistic) ideals of fast and easy riches.

The protests of the "young" people in Greece are not organized (as the government claims so, in order to hide its incompetence). They are the result of a long-term rotting of the social tissue that kept the Greek society together. The "youngsters" protest, without actually knowing why (except for the apparent murder of the 15-year old schoolboy), without really exercising pressure for a new set of values, of ethics or ideals that should be put forward by the "grown-ups". They protest, because that's what they really learn in school; how to claim their "democratic" rights: by blocking streets, by ruining public buildings, by making fires, by making hundreds of their fellow-civilians suffer in the chaotic traffic-jam they create. That's the set of values and way of living they learn in school or even in their homes.
They emptiness, the destructive and negative of their thinking is the result of a long-term process of "leftism" and "modernization" that the Greek society faced after the junta it suffered till 1974.

Having said all that, it is not difficult for one to understand that the governments or political parties of Greece are what suit the greek society.
The sad and pessimistic part of the situation is that, noone understands that the problem lies within each one's self, that the problem is social and ethical, and has nothing to do with the 'crisis' or economic abnormalities. In order for the governments , the politics, the environment, the social stability to change people must change first and acquire some self-awareness and at the same time respect for the other.

At the times we live, there hardly seems to be any illuminating and optimistic clues that could drive Greece out of the dead-end it is found.

Αποσυνδεδεμένος drakos13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #96 στις: Δεκέμβριος 13, 2008, 09:29:22 πμ »
σχόλιο απο την ιστοσελίδα του Economist.


Sadly enough, very few recognize the true causes of the decline in Greece (and in the world as a whole).
Behind all the rioting, the despaired and the furious youth of Greece lies a major social problem, which is the lack of respect, of (common) vision, of a common set of values, which are the backbone of every organized and civilized society. Moreover, the disintegration of every ethical value and self-awareness, in association with a new materialistic life stance (last 30 years) contribute to the rotting of every sacred and valued by the (social) individual.
Education, cultivation, social-awareness and social responsibility have all been extinct in the modern Greek society. They have all been replaced by the atom centric (individualistic) ideals of fast and easy riches.

The protests of the "young" people in Greece are not organized (as the government claims so, in order to hide its incompetence). They are the result of a long-term rotting of the social tissue that kept the Greek society together. The "youngsters" protest, without actually knowing why (except for the apparent murder of the 15-year old schoolboy), without really exercising pressure for a new set of values, of ethics or ideals that should be put forward by the "grown-ups". They protest, because that's what they really learn in school; how to claim their "democratic" rights: by blocking streets, by ruining public buildings, by making fires, by making hundreds of their fellow-civilians suffer in the chaotic traffic-jam they create. That's the set of values and way of living they learn in school or even in their homes.
They emptiness, the destructive and negative of their thinking is the result of a long-term process of "leftism" and "modernization" that the Greek society faced after the junta it suffered till 1974.

Having said all that, it is not difficult for one to understand that the governments or political parties of Greece are what suit the greek society.
The sad and pessimistic part of the situation is that, noone understands that the problem lies within each one's self, that the problem is social and ethical, and has nothing to do with the 'crisis' or economic abnormalities. In order for the governments , the politics, the environment, the social stability to change people must change first and acquire some self-awareness and at the same time respect for the other.

At the times we live, there hardly seems to be any illuminating and optimistic clues that could drive Greece out of the dead-end it is found.

Ναι, ναι.. Διαδηλώστε στο πεζοδρόμιο. Μην ενοχλειτε τους οδηγους και μπλοκαρετε το χρήμα. Εχετε προβλημα ηθικότητας. Δεν ξερετε γιατι διαδηλωνετε(καποιος μεγαλυτερος ας σας συμβουλέψει). Επιτέλους δεν είναι ιδεολογια αυτη, γινεται δεξιοι. Τα συναισθήματα οργής είναι κατάλοιπο της χούντας(!!!) Ακουστε καποιον μεγαλυτερο. Ηρεμηστε. Economist.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #97 στις: Δεκέμβριος 13, 2008, 09:48:02 πμ »
Εγώ βρίσκω πολύ σωστό το άρθρο του Economist. Ο καθένας μπορεί να ερμηνεύει, όπως θέλει αυτά τα φαινόμενα, αλλά αυτοί που τα έπραξαν, γιατί δε βγαίνουν να μας πουν το γιατί. Ας πάψουν όλοι αυτοί οι αυτόκλητοι διερμηνείς και ας μας πουν γιατί οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές. Μήπως το κακό είναι ότι δεν ξέρουν "γιατί"; Αν κάποιος από εδώ ήταν μέρος του φαινομένου ας μου το εξηγήσει. Θέλω επίσης να μου πείτε τι θα γίνει μετά. Εντάξει, πες ότι το ανατρέψαμε το κατεστημένο. Για μετά τι έχετε να μας προτείνετε; Τι θα ακολουθήσει; Ζήτημα παιδείας δεν υπάρχει εδώ; Γιατί όσοι έχουμε διαφορετικοί άποψη είμαστε δεξιοί; Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Πρέπει να είμαι ή με αυτους που σπάνε ή με την κυβέρνηση; Μέση οδός δεν υπάρχει; Δε γουστάρω, ρε, να είμαι με κανένα σας. Αυτό σας λέει η ελληνική κοινωνία και δεν ακούτε ούτε οι μεν ουτε οι δε. Δεν κατάλαβα τη διαφορά, συγχωρέστε με. Πρέπει να επιλέξω ανάμεσα στην τράπεζα που μου κάνει κατάσχεση και στον κουκουλοφόρο που θα μου σπάσει το μαγαζί μου; Πρέπει να επιλέξω ανάμεσα στον υπουργό που θέλει να μου φέρει τα ιδιωτικά πανεπιστήμια και στο κάψιμο των πανεπιστημίων. Δε γουστάρουμε, ρε, τέτοιους σωτήρες. Πόσο πρέπει να φωνάξουμε; Το ποσοστό της αποχής δε σας λέει τίποτα (και δεν είμαι ουτε από συτούς που κάνουν αποχή ούτε από αυτούς που ψηφίζουν μεγάλα κόμματα).

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162208
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 567
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 489

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.