*

Αποστολέας Θέμα: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 77696 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kalipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #168 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 01:14:38 μμ »
συμφωνω απολυτα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:30:47 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #169 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 01:21:18 μμ »
Επίσης, πιστεύω ότι αν γίνει μια συζήτηση ανάμεσα στα παιδιά και στους διευθυντές, σίγουρα τα παιδιά θα επιδείξουν ευαισθησία και θα αφήσουν να διεξαχθεί ο διαγωνισμός. Δεν τους εμποδίζει σε τίποτα να συνεχίσουν από Δευτέρα. Φαντάζομαι τα έχουν με το υπουργείο και όχι με 30.000 αδιόριστους καθηγητές, που έχουν οικογένεις, δουλείες και έχουν φτύσει αίμα για να πάρουν μέρος σε αυτό το διαγωνισμό. Τότε, θα έχουν τον έπαινο και την αποδοχή και των πιο δύσπιστων. Το θέμα είναι αν οι μόνιμοι συνάδελφοί μας στα σχολεία θα επιδείξουν ευαισθησία να κάνουν αυτό το διάλογο, γιατί από την εμπειρία μου αυτοί είναι πιο ανώριμοι από τα παιδιά.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος lalunalu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • "What's going on..." MARVIN GAYE
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #170 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 01:34:14 μμ »
Ακόμα κι αν συνεχιστούν οι καταλήψεις, στην περίπτωση που δεν κλείσουν τα σχολεία στις 19/12, οι εξετάσεις θα γίνουν κανονικά σε κοντινά δημοτικά σχολεία. Μια φίλη δασκάλα μου είπε ότι τους ήρθε χαρτί από το υπουργείο πόσες αίθουσες μπορούν να διαθέσουν.

Παρακαλώ πολύ αν κάποιος συνάδελφος έχει παρόμοια έγκυρη και σίγουρη ενημέρωση (εννοώ σχετικά με αποστολή εγγράφων σε δημοτικά από το υπουργείο παιδείας για διάθεση αιθουσών) να το καταθέσει εδώ. Ας μην λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντο του. Υπάρχουν και άλλοι συνάδελφοι από δημοτικά που πράγματι τους έχουν αποσταλεί τέτοιου είδους έγγραφα από το Yπουργείο Παιδείας;

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #171 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 01:37:40 μμ »
παντως παιδια εχουμε να αγχωθουμε για πολλα πραγματα. δε χρειαζεται να αγχωνομαστε κ για αυτο. οι εξετασεις θα γινουν ειτε σε γυμνασια ειτε σε δημοτικα ειτε σε νηπιαγωγεια. καλη μερα σε ολους σας κ καλο διαβασμα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:30:47 »

Αποσυνδεδεμένος lalunalu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • "What's going on..." MARVIN GAYE
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #172 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 01:45:43 μμ »
παντως παιδια εχουμε να αγχωθουμε για πολλα πραγματα. δε χρειαζεται να αγχωνομαστε κ για αυτο. οι εξετασεις θα γινουν ειτε σε γυμνασια ειτε σε δημοτικα ειτε σε νηπιαγωγεια. καλη μερα σε ολους σας κ καλο διαβασμα!
Πολύ αισιόδοξη σε βρίσκω συναδέλφισσα! ;) Εγώ δεν είμαι για τίποτα πια σιγουρη...

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #173 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 02:04:09 μμ »
παντως παιδια εχουμε να αγχωθουμε για πολλα πραγματα. δε χρειαζεται να αγχωνομαστε κ για αυτο. οι εξετασεις θα γινουν ειτε σε γυμνασια ειτε σε δημοτικα ειτε σε νηπιαγωγεια. καλη μερα σε ολους σας κ καλο διαβασμα!
Πολύ αισιόδοξη σε βρίσκω συναδέλφισσα! ;) Εγώ δεν είμαι για τίποτα πια σιγουρη...

η αισιοδοξια μου πηγαζει απο τον στυλιανιδη. εδω καταφερε κ ετοιμασε διαγωνισμο σε λιγοτερα απο μηνα σε λιγες καταληψεις θα κολλησει? το ατομο αυτο δεν εχει βλεψεις να παραμεινει υπουργος παιδειας, εχει βλεψεις ανωτερες. αρα πρεπει να δειξει οτι μπορει να ανταπεξελθει σε καθε αντιξοη συνθηκη. οποτε δεν τον εμποδιζει τιποτα. κ επισημαινω για μια ακομη φορα οτι αυτο που γραφτηκε στο προσλιψις δεν εχει γραφει ουτε στις εφημεριδες ουτε σε κανενα αλλο σαιτ. ειναι απλα κ μονο εικασιες. δεν εχουν ολα τα εξεταστικα κεντρα καταληψη. αυτο που πιστευω οτι θα γινει ειναι οτι θα δουν ποια απο τα εξεταστικα κεντρα εχουν καταληψη (να ναι τα μισα?) κ απλα αυτα θα αλλαξουν. εδω με τοσα θεματα κ δεν επεσε η κυβερνηση ο διαγωνισμος θα ματαιωθει? ενας ακομη λογος που δε θα ματαιωθει ειναι οτι αν γινει κατι τετοιο θα ειναι επ'αοριστον. μπορουν να ξερουν τι θα γινει τον ιανουαριο ή φεβρουαριο ωστε να μεταθεσουν το διαγωνισμο τοτε?
για αυτο σας λεω μην ανησυχειτε. τα αυτια τους δεν ιδρωνουν κ δεν υπολογιζουν τιποτα...

Αποσυνδεδεμένος lalunalu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • "What's going on..." MARVIN GAYE
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #174 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 02:07:50 μμ »
Τώρα βέβαια, έχουν μια λογική αυτά που λες...δεν μπορώ να πω.

Αποσυνδεδεμένος lalunalu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • "What's going on..." MARVIN GAYE
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #175 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 02:12:07 μμ »
Από την άλλη πάλι για ποιες βλέψεις του Στυλιανίδη μιλάμε; Αφού η Ν.Δ. θα πέσει,το λενε ολοι οι ξενοι πολιτικοί αναλυτες. Ειναι πλεον ζητημα χρόνου. Και δεν θα ξαναδουν κυβερνηση για τα επομενα 4-5 χρονια....

Αποσυνδεδεμένος korina76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • If you're gonna dream, dream high
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #176 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 02:19:46 μμ »
Συνάδελφοι μάλλον χωρίς να το θέλω βέβαια δημιούργησα έναν μικρό πανικό σχετικά με τα δημοτικά. Μια φίλη μου που πηγαίνει σε φροντιστήριο στο κέντρο ενημερώθηκε σχετικά με αυτή την εκδοχή. Μάλιστα η συγκεκριμένη πληροφορία δεν αφορά όπως μου είπε κάποιο επίσημο έγγραφο - πρόσκληση αλλά μια τηλεφωνική επικοινωνία της διευθύντρια του δημοτικού με άτομο του υπεπθ ή του του ασεπ (θα σας γελάσω). Αυτά έμαθα κι απλά επειδή μου φάνηκε αρκετά λογικό γι' αυτό σας το μετέφερα.
Συγγνώμη αν δημιούργησα κάποιο πρόβλημα...
Καλή συνέχεια...

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #177 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 02:20:40 μμ »
Επίσης, πιστεύω ότι αν γίνει μια συζήτηση ανάμεσα στα παιδιά και στους διευθυντές, σίγουρα τα παιδιά θα επιδείξουν ευαισθησία και θα αφήσουν να διεξαχθεί ο διαγωνισμός. Δεν τους εμποδίζει σε τίποτα να συνεχίσουν από Δευτέρα. Φαντάζομαι τα έχουν με το υπουργείο και όχι με 30.000 αδιόριστους καθηγητές, που έχουν οικογένεις, δουλείες και έχουν φτύσει αίμα για να πάρουν μέρος σε αυτό το διαγωνισμό. Τότε, θα έχουν τον έπαινο και την αποδοχή και των πιο δύσπιστων. Το θέμα είναι αν οι μόνιμοι συνάδελφοί μας στα σχολεία θα επιδείξουν ευαισθησία να κάνουν αυτό το διάλογο, γιατί από την εμπειρία μου αυτοί είναι πιο ανώριμοι από τα παιδιά.
Οι μόνιμοι θα κοιτάξουν με κάθε τρόπο να γίνει οΔιαγωνισμός ,Όχι από ευαισθησία αλλά για να μη χάσουν την επιτήρηση .Σίγουρα θα θέλουν να οικονομήσουν πριν τις γιορτές

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #178 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 02:23:00 μμ »
Επίσης, πιστεύω ότι αν γίνει μια συζήτηση ανάμεσα στα παιδιά και στους διευθυντές, σίγουρα τα παιδιά θα επιδείξουν ευαισθησία και θα αφήσουν να διεξαχθεί ο διαγωνισμός. Δεν τους εμποδίζει σε τίποτα να συνεχίσουν από Δευτέρα. Φαντάζομαι τα έχουν με το υπουργείο και όχι με 30.000 αδιόριστους καθηγητές, που έχουν οικογένεις, δουλείες και έχουν φτύσει αίμα για να πάρουν μέρος σε αυτό το διαγωνισμό. Τότε, θα έχουν τον έπαινο και την αποδοχή και των πιο δύσπιστων. Το θέμα είναι αν οι μόνιμοι συνάδελφοί μας στα σχολεία θα επιδείξουν ευαισθησία να κάνουν αυτό το διάλογο, γιατί από την εμπειρία μου αυτοί είναι πιο ανώριμοι από τα παιδιά.
Οι μόνιμοι θα κοιτάξουν με κάθε τρόπο να γίνει οΔιαγωνισμός ,Όχι από ευαισθησία αλλά για να μη χάσουν την επιτήρηση .Σίγουρα θα θέλουν να οικονομήσουν πριν τις γιορτές

ελα ενταξει μην το λες αυτο. δεν βραζουν ολοι στο ιδιο καζανι. πολλοι διορισμενοι συμπασχουν με μας. μου ελεγε μια γνωστη μου διορισμενη οτι οταν ειχε βγει η ημερομηνια δεν ειχαν αλλη συζητηση απο μας. ελεγαν οτι δεν ειναι δικαιο κ τετοια κ οτι δεν θα πανε για επιτηρητες.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #179 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 02:24:31 μμ »
Αυτό να μου πεις, βρε ΜΑΝΝΙ, πώς δεν το σκέφτηκα  ;D ;D ;D. Πάντως, και να πέσει η κυβέρνηση της ΝΔ μαντέψτε τι θα έρθει μετά από μερικά χρόνια. Κάνει την καβάτζα του ο Στυλιανίδης για να λάβει μακροπρόθεσμα την αμοιβή (είναι αυτό που είχα διαβάσει στα παιδαγωγικά ότι το υπουργείο ακολουθεί μακροπρόθεσμη πολιτική  ;D ;D ;D). Επειδή έσπασαν μερικές βιτρίνες σε αυτή τη χώρα, άλλαξαν και αντιλήψεις νομίζετε. Θα πάνε να ξεκουραστούν λίγο καιρό και μετά προς τη δόξα τραβούν............

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #180 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 03:48:45 μμ »
Επίσης, πιστεύω ότι αν γίνει μια συζήτηση ανάμεσα στα παιδιά και στους διευθυντές, σίγουρα τα παιδιά θα επιδείξουν ευαισθησία και θα αφήσουν να διεξαχθεί ο διαγωνισμός. Δεν τους εμποδίζει σε τίποτα να συνεχίσουν από Δευτέρα. Φαντάζομαι τα έχουν με το υπουργείο και όχι με 30.000 αδιόριστους καθηγητές, που έχουν οικογένεις, δουλείες και έχουν φτύσει αίμα για να πάρουν μέρος σε αυτό το διαγωνισμό. Τότε, θα έχουν τον έπαινο και την αποδοχή και των πιο δύσπιστων. Το θέμα είναι αν οι μόνιμοι συνάδελφοί μας στα σχολεία θα επιδείξουν ευαισθησία να κάνουν αυτό το διάλογο, γιατί από την εμπειρία μου αυτοί είναι πιο ανώριμοι από τα παιδιά.
Οι μόνιμοι θα κοιτάξουν με κάθε τρόπο να γίνει οΔιαγωνισμός ,Όχι από ευαισθησία αλλά για να μη χάσουν την επιτήρηση .Σίγουρα θα θέλουν να οικονομήσουν πριν τις γιορτές

ελα ενταξει μην το λες αυτο. δεν βραζουν ολοι στο ιδιο καζανι. πολλοι διορισμενοι συμπασχουν με μας. μου ελεγε μια γνωστη μου διορισμενη οτι οταν ειχε βγει η ημερομηνια δεν ειχαν αλλη συζητηση απο μας. ελεγαν οτι δεν ειναι δικαιο κ τετοια κ οτι δεν θα πανε για επιτηρητες.
Έχεις δίκιο, υπάρχουν συνάδελφοι και συνάδελφοι. Ειδικά, οι νέοι συνάδελφοι που είναι στα σχολεία μας καταλαβαίνουν. Υπάρχουν, βέβαια, και συνάδελφοι, ειδικά μεγάλης ηλικίας, που λοιδορούν στους μαθητές τους καθηγητές που δουλεύουμε σε φροντιστήρια. Μία συνάδελφος έφτασε να πει πρόσφατα σε μαθητές Γ΄Λυκείου ότι, αν αξίζαμε, θα περνούσαμε τώρα μέσω ΑΣΕΠ. Υπάρχουν τέτοια φαινόμενα, αλλά τι να πεις. Ο καθένας πράττει και σκέφτεται κατά το δοκούν και εκ του αποτελέσματος κρινόμαστε.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος lalunalu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • "What's going on..." MARVIN GAYE
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #181 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 04:26:41 μμ »
Ρε παιδιά άσχετο...από αύριο μπαίνουν στο χορό και οι αγρότες με αποκλεισμούς εθνικών οδών...έεεεετσιιιιιιιιι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162205
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 493
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.