*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1961290 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7070 στις: Μάρτιος 05, 2010, 09:47:43 πμ »
"H μεταβατική περίοδος που θα υπάρξει έχει συζητηθεί και θα συζητηθεί με τους εκπαιδευτικούς" , είπε πριν λίγο στο ALTER. Αρα, όλα είναι προς συζήτηση ακόμη...

Συζήτηση αλλά μονομερείς αποφάσεις...
Απλώς φαίνονται δημοκρατικοί...  :-X
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:04:24 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7071 στις: Μάρτιος 05, 2010, 09:49:02 πμ »
Παιδιά εγώ θα υπογράμμιζα την εξής φράση από όσα είπε:

"Σκοπός μας πλέον είναι το να είναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να γίνει κάποιος εκπαιδευτικός"...

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Είπε κάτι τέτοιο;;;
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7072 στις: Μάρτιος 05, 2010, 09:49:21 πμ »
Λόγια μεγάλα! Λόγια που εντυπωσιάζουν! Άρα λόγια που πετυχαίνουν το σκοπό τους!!!!
Αυτός είναι ο σκοπός του υπουργείου, να εντυπωσιάσει τον απλό άνθρωπο! Ίσως είναι και σκοπός να επί ο απλός άνθρωπος, Α!!!! Εκέι θα ππάνε και τα χρήματα που μου κόβουν! Σε καλό σκοπό πάνε!

Όλα αυτάχεριάζονταθι λεφτά! Όπως λέει τώρα ο πρόεδρος της ΟΛΜΕ χρειάζονται κονδύλια! Πού θα βρεθούνε αυτά;;;; Πάλι θα κάνουν όλες τις ωραίες εξαγγελίες, πάλι θα κάνουν "διάλογο", πάλι όλα θα μείνου στα χαρτιά!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος bk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7073 στις: Μάρτιος 05, 2010, 09:49:29 πμ »
Καλημερα σε ολους ...
ξερω οτι ειμαι ελαφρως ''ακυρη''...το πιστοποιητικο παιδαγωγικης επαρκειας, επειδη τα μπερδεψα λιγο.... μηπως μπορει καποιος να μου πει ετσι συνοπτικα τι ειναι κτλ...?
φραγμός ;)
Ματαίωση και ακύρωση των κόπων μας, του πτυχίου μας, της ταυτότητάς μας.  Κι ένας ωραίος τρόπος για μείωση των προσλήψεων.

Δεν μπορώ να βγάλω γραμμή...

Αν επικοινωνήσει κάποιος με Αντέννα ας τη ρωτήσει για τους διορισμούς...

Αν φτάσει εκεί η ερώτηση...
θα σου απαντησω εγω.Λοιπον θα υπαρξει ενα μεταβατικο σταδιο που θα τεθει και αυτο σε διαβουλευση

Eχεις δίκαιο...

Δε σκέφτηκα ότι η ερώτηση μου ήταν ... ρητορική  ;D ;D ;D ;D ;D
πιστευω να σε καλυψε,η Διαμαντω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:04:24 »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7074 στις: Μάρτιος 05, 2010, 09:52:42 πμ »
Παιδιά εγώ θα υπογράμμιζα την εξής φράση από όσα είπε:

"Σκοπός μας πλέον είναι το να είναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να γίνει κάποιος εκπαιδευτικός"...

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Είπε κάτι τέτοιο;;;

Ναι αυτό είπε δυστυχώς. Και καλά αυτοί που ξεκινάνε τώρα και θα ξέρουνε απο την αρχή πως έχουνε τα πράγματα! Αυτοί που το παλεύουν τόσα χρόνια;;

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7075 στις: Μάρτιος 05, 2010, 09:54:01 πμ »
Έπιασα γραμμή στον Παπαδάκη, απαίτησα να μεταφερθεί η ανάγκη του αδιόριστου να μάθει ..., το αποτέλεσμα 0!

Αηδία για μια ακόμη χαμένη ώρα ...

Ξαναγυρνάμε στη ζωή μας, μακριά από την αλητεία και την παράνοια ..., μήπως και πατήσουμε τα 100

Εμπρός στο δρόμο της υπέργηρης ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7076 στις: Μάρτιος 05, 2010, 09:55:35 πμ »
Καλημερα σε ολους ...
ξερω οτι ειμαι ελαφρως ''ακυρη''...το πιστοποιητικο παιδαγωγικης επαρκειας, επειδη τα μπερδεψα λιγο.... μηπως μπορει καποιος να μου πει ετσι συνοπτικα τι ειναι κτλ...?
φραγμός ;)
Ματαίωση και ακύρωση των κόπων μας, του πτυχίου μας, της ταυτότητάς μας.  Κι ένας ωραίος τρόπος για μείωση των προσλήψεων.

Δεν μπορώ να βγάλω γραμμή...

Αν επικοινωνήσει κάποιος με Αντέννα ας τη ρωτήσει για τους διορισμούς...

Αν φτάσει εκεί η ερώτηση...
θα σου απαντησω εγω.Λοιπον θα υπαρξει ενα μεταβατικο σταδιο που θα τεθει και αυτο σε διαβουλευση

Eχεις δίκαιο...

Δε σκέφτηκα ότι η ερώτηση μου ήταν ... ρητορική  ;D ;D ;D ;D ;D
πιστευω να σε καλυψε,η Διαμαντω

Είμαι πλήρης πλέον....

Μετά τη ...Τζούλια .... εμείς  :P :P :P
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7077 στις: Μάρτιος 05, 2010, 09:56:30 πμ »
Λόγια μεγάλα! Λόγια που εντυπωσιάζουν! Άρα λόγια που πετυχαίνουν το σκοπό τους!!!!
Αυτός είναι ο σκοπός του υπουργείου, να εντυπωσιάσει τον απλό άνθρωπο! Ίσως είναι και σκοπός να επί ο απλός άνθρωπος, Α!!!! Εκέι θα ππάνε και τα χρήματα που μου κόβουν! Σε καλό σκοπό πάνε!

Όλα αυτάχεριάζονταθι λεφτά! Όπως λέει τώρα ο πρόεδρος της ΟΛΜΕ χρειάζονται κονδύλια! Πού θα βρεθούνε αυτά;;;; Πάλι θα κάνουν όλες τις ωραίες εξαγγελίες, πάλι θα κάνουν "διάλογο", πάλι όλα θα μείνου στα χαρτιά!
Εγώ πάντως όταν είχα επαφή με το δημόσιο για οποιοδήποτε λόγω με έπιανε πανικός.
Σπάνια και για την πιο απλή δουλειά δεν έβγαινα από τα ρούχα μου.
Αφού το σύστημα είναι αποδιοργανωμένο τι το ψάχνουμε;
Τι να περιμένουμε από το υπουργείο παιδείας;
Εδώ ο Σημίτης μετά την κρίση στα Ίμια είχε πει «χρειάστηκε να γίνω πρωθυπουργός για να καταλάβω ότι και ο στρατός είναι σαν το υπόλοιπο δημόσιο»
Λειτουργεί κάτι αποτελεσματικά στη χώρα μας;
Περιμένουμε από ποιους να μας καταλάβουν; 
Κάθε καλοκαίρι που κάνουμε τις αιτήσεις για αναπληρωτές δεν βλέπουμε το αίσχος των διευθύνσεων;  Τι είναι αυτό που τους εμποδίζει να εξυπηρετήσουν στοιχειωδώς ;
Τι είναι αυτό που τους εμποδίζει να βγάλουν μια προκήρυξη στην ώρα της ή τα αποτελέσματα χωρίς καθυστερήσεις;
Εντελώς απλά πράγματα δεν μπορούν να πετύχουν.
Ζητάμε τώρα από ένα τέτοιο υπουργείο να σκύψει στο πρόβλημά μας και να δώσει δίκαιη λύση; Εδώ δεν γνωρίζουν πόσα χρόνια εφαρμόζεται το ΑΣΕΠ.
Γράψαμε στην διαβούλευση θα ξαναγράψουμε και στην επόμενη και τι με αυτό;
Οδήγησαν  τα πράγματα στα άκρα και γίναμε σαν κράτος νούμερο διεθνώς, θα κολλήσουν στους φουκαράδες που περιμένουν διορισμό;
Να σώσουν τα τομάρια τους είναι που τους καίει.
Έχεις δίκιο ,δεν ξέρω και εγώ γιατί μπαίνω στην λογική ότι κάτι μπορεί να αλλάξει στην μπανανία;   Ίσως από πείσμα και τρέλα που λέει και ο Πορτοκάλογλου…

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7078 στις: Μάρτιος 05, 2010, 09:58:06 πμ »
Έπιασα γραμμή στον Παπαδάκη, απαίτησα να μεταφερθεί η ανάγκη του αδιόριστου να μάθει ..., το αποτέλεσμα 0!

Αηδία για μια ακόμη χαμένη ώρα ...

Ξαναγυρνάμε στη ζωή μας, μακριά από την αλητεία και την παράνοια ..., μήπως και πατήσουμε τα 100

Εμπρός στο δρόμο της υπέργηρης ...

Ηταν επείγον να εξιχνιάσουμε τι συμβαίνει με την υγεία της γιαγιάς!

Που χρόνος για εμάς ...
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7079 στις: Μάρτιος 05, 2010, 09:59:32 πμ »
Έχω πειστεί πλεον οτι δεν πρέπει να περιμένουμε τίποτα απο τα ΜΜΕ. Μόνο αν κατεβαίνανε όλοι κάτω και γινότανε χαμός μπορεί και να ακουγόμασταν ή αν κάναμε απεργίες διαρκείας όπως κάνανε παλιά οι εκπαιδευτικοί.

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7080 στις: Μάρτιος 05, 2010, 10:06:26 πμ »
Τα μέσα ευνοούν το ΠΑΣΟΚ  απροκάλυπτα.
Αν τα επιχειρούσε η ΝΔ αυτά θα γινόταν επανάσταση. Τελεία . γι’ αυτό και ο Καραμανλής που του καταλογίζουν ανικανότητα τα βρόντηξε. Δεν μπορούσε να κάνει τίποτα χωρίς εμφύλιο. 
Μην περιμένουμε από τους δημοσιογράφους συμπαράσταση ούτε από το πασοκ, θα προστατεύσουν τον κώλο τους που ζει στον παράδεισο Ελλάδα με δανεικά.(έστω και με περικοπές)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7081 στις: Μάρτιος 05, 2010, 10:11:02 πμ »
Τα μέσα ευνοούν το ΠΑΣΟΚ  απροκάλυπτα.
Αν τα επιχειρούσε η ΝΔ αυτά θα γινόταν επανάσταση. Τελεία . γι’ αυτό και ο Καραμανλής που του καταλογίζουν ανικανότητα τα βρόντηξε. Δεν μπορούσε να κάνει τίποτα χωρίς εμφύλιο. 
Μην περιμένουμε από τους δημοσιογράφους συμπαράσταση ούτε από το πασοκ, θα προστατεύσουν τον κώλο τους που ζει στον παράδεισο Ελλάδα με δανεικά.(έστω και με περικοπές)


αν και υπερμαχος της Αλεκαρας,  συμφωνω 100% με το συναδελφο joap.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7082 στις: Μάρτιος 05, 2010, 10:11:21 πμ »
Γιατί ρε παιδιά να υποστηρίξουν τα ΜΜΕ τους εκπαιδευτικούς; Γιατί να νοιαστεί η κυβέρνηση; Πόσοι είναι οι εκπαιδευτικοί;  Πόσοι οι άλλοι ψηφοφόροι; Αν στρέψουν τους υπόλοιπυς κατά των εκπαιδευτικών (όπως ήδη έχουν αρχίσει να κάνουν) τα πράγματα θα γίνουν ακόμα χειρότερα. Μην σας πω ότι στο τέλος και οι εκπαιδευτικοί (οι περισσότεροι) στο τέλος, προκειμένου να καταλαγιάσουν οι εναντίον τους απόψεις, θα πουν και ευχαριστώ κυρία υπουργέ!
Τα ΜΜΕ παίζουν το παιχνίδι της εξουσίας. Εξουσία δεν είναι ούτε ο δάσκαλος, όυτε ο καθηγητής, ούτε ο δημόσιος υπάλληλος (κατ' επέκταση). Εξουσία σήμερα είναι το ΠΑΣΟΚ, χθες ήταν η ΝΔ, αυ΄ριο θα είναι κάποιος άλλος που πάλι θα κηνυγά τον εύκολο (δικό του) πλουτισμό, σε βάρος των μικρών.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #7083 στις: Μάρτιος 05, 2010, 10:19:39 πμ »
Από το 1 δισ. για την παιδεία έμειναν προς το παρόν 20 εκατ.
 

Οπως ήρθε, έτσι έφυγε. Για το περίφημο 1 δισ. στην παιδεία ο λόγος, που ούτε τό 'δαμε ούτε θα το δούμε, διότι απλούστατα κόπηκε με τα νέα και τα παλιά μέτρα. Χθες, κόπηκαν 200 εκατ. Αν προστεθούν και τα 780 εκατ. που είχαν περικοπεί με την πρώτη δόση μέτρων στις 29 Ιανουαρίου, μένουν από τη... μεγάλη επένδυση του ΠΑΣΟΚ στην παιδεία μόλις 20 εκατ. Κατά τα άλλα, η Ά. Διαμαντοπούλου ετοιμάζεται να περάσει από το υπουργικό συμβούλιο νομοσχέδιο για το νέο σχολείο όταν οι αποφάσεις της κυβέρνησης έναν τίτλο δίνουν: Εξαθλιωμένη παιδεία με εξαθλιωμένο εκπαιδευτικό. Κι αυτά την ώρα που ο Γ. Παπανδρέου διαβεβαίωνε σε όλους τόνους ότι η επένδυση στην παιδεία αποτελεί μονόδρομο για την έξοδο από την κρίση και την ανάπτυξη.

Στην ουσία, τα νέα κονδύλια για την παιδεία δεν ξεπερνούσαν τα 400 εκατ. Τα υπόλοιπα είτε προέρχονταν από μεταφορά χρημάτων από το προηγούμενο έτος (περίπου 400 εκατ.) είτε από τις νέες αρμοδιότητες που απέκτησε το υπουργείο Παιδείας (περίπου 120 εκατ.).

Η απόφαση για περικοπή των δαπανών στα υπουργεία κατά 10%, που ελήφθη στις 29/1, κόβει από την παιδεία 780 εκατ. Με τα νέα μέτρα που ανακοινώθηκαν χθες κόβονται άλλα 100 εκατ. από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων και άλλα τόσα από τα "νέα προγράμματα" που ετοιμαζόταν να ανακοινώσει η Ά. Διαμαντοπούλου.

Σε ό,τι αφορά τους μισθούς των εκπαιδευτικών διαμορφώνεται η εξής εικόνα: Οι ούτως οι άλλως κακοπληρωμένοι εκπαιδευτικοί θα έχουν ονομαστική μείωση του μισθού τους από 1.522 ευρώ (οι νεοδιόριστοι) μέχρι 1.715 ευρώ (με 35 χρόνια υπηρεσίας).

alfavita

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160678
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 387

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.