Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση
Αδιόριστοι Εκπαιδευτικοί => Πίνακες αναπληρωτών - Εξετάσεις ΑΣΕΠ => Κλάδος ΠΕ02 Φιλολόγων => Μήνυμα ξεκίνησε από: Stratilio στις Οκτωβρίου 21, 2008, 11:19:56 am
-
Από τα βιβλία του Καθηγητή :
Σχέδιο Μαθήματος για τα Αρχαία Ελληνικά
Μέθοδος :Ερμηνευτική
Πορεία :Συνολική θεώρηση- Ανάλυση- Σύνθεση
Μορφή :Διαλογική
1.Αφόρμηση σύντομη,καίρια και ελκυστική που αποτελεί :
-σύνδεση με τα προηγούμενα
-πρόκληση αναμονής για τα επόμενα
-εξαγγελία συγκεκριμένων διδακτικών στόχων
2.Ανάγνωση εκφραστική, μια ή περισσότερες φορές ,που αποτελεί το ήμισυ της ερμηνείας
3.Γενικός προσδιορισμός του περιεχομένου και των επιμερους θεματικών ενοτήτων
4.Καθορισμός της δομής του κειμένου με βάση τα θεματικά κέντρα
-σχολιασμός των ρημάτων και των συνδέσμων των προτάσεων
5.Αναλυτική ερμηνευτική προσέγγιση κατά τμήματα:
-με άρση των δυσκολιών στη γραμματική ,στο συντακτικό, στη μορφολογία των λέξεων
-με άμεση μετάφραση
-με αναλυτική επεξεργασία
6.Συνολική μετάφραση σε δόκιμο νεοελληνικό λόγο
7.Παρώθηση των μαθητών για λογοτεχνική μετάφραση ,προαιρετικά και όχι σ καθημερινή βάση
8.Διακειμενική προσέγγιση του περιεχομένου με ανάγνωση άλλων κειμένων του ίδιου συγγραφέα ή άλλων συγγραφέων
9.Ανακεφαλαίωση με βασικές επισημανσεις και ερμηνεία σε βάθος των διαχρονικών βασικών στοιχείων του κειμένου
10.Ασκήσεις εμπέδωσης και προέκτασης των διδακτικών στόχων
-γραμαμτικής και συντακτικού
-ερμηνευτικές
-λειτουργίας των όρων μέσα στην πρόταση
-συμπλήρωσης κενών ,πολλαπλής επιλογής, μετασχηματισμού κλπ.
Σχέδιο Μαθήματος Κειμένου Νεοελληνικής Λογοτεχνίας
Μέθοδος :Ερμηνευτική με αξιοποίηση της αναγνωστικής ανταπόκρισης
Πορεία :Αναλυτική-Συνθετική
Μορφή:Διαλογική και κατευθυνόμενη αυτενέργεια
Απαιτούμενος διδακτικός χρόνος :Δύο (2) διδακτικές ώρες
Εισαγωγή στο ιστορικό και λογοτεχνικό πλαίσιο του κειμένου και αναφορά στη διακειμενικότητα του έργου
Ανάγνωση του λογοτεχνικού κειμένου
Διδακτικοί στόχοι
Στάδια διδασκαλίας :Όλο-Μέρη-Όλο
Φάσεις Διδασκαλίας :
α)Εισαγωγή:ένταξη του ποιήματος στο έργο του ποιητή (αξιοποίηση εισαγωγικών σχολίων)
β)Αφόρμηση:Συγγραφή του έργου,έμπνευση του συγγραφέα κλπ.
γ)Ερμηνευτική προσέγγιση :χωρισμός του κειμένου σε ενότητες/ ανάλυση στίχο-στίχο ή ενότητα-ενότητα
δ)Συνολική θεώρηση με αναγωγή στο όλο. Αναζήτηση της διαχρονικότητας του έργου
Ασκήσεις για το σπίτι :με βάση τους διδακτικούς στόχους και σύμφωνα με την ερμηνευτική προσέγγιση
Καλή Επιτυχία !
-
Τί να πώ..Σ'ευχαριστούμε πάρα, πάρα πολύ..Να'σαι καλά!! :-*
-
Ευχαριστώ! Να είσαι καλά κι εσύ !
-
μεγάλο ευχαριστώ εκ μέρους όσων θα αξιοποιήσουν το χρόνο που διέθεσες για να τα γράψεις.. :)
-
Μήπως γίνεται να έχουμε και ένα σχέδιο μαθήματος για την ιστορία; :)
-
Μήπως γίνεται να έχουμε και ένα σχέδιο μαθήματος για την ιστορία; :)
Ισως άυριο, γιατί σήμερα δεν προλαβαίνω. Λύπάμαι !
-
μεγάλο ευχαριστώ εκ μέρους όσων θα αξιοποιήσουν το χρόνο που διέθεσες για να τα γράψεις.. :)
Καθώς τα έγραφα, τα μάθαινα ταυτόχρονα...
-
σ ευχαριστουμε πολυ..
-
Άξιος! Άξιος!
-
Το φύλλο εργασίας κάπου διάβασα ότι είναι απαραίτητο..Είναι ερωτήσεις κλειστού τύπου και πού μπορούμε να το εντάξουμε? Επίσης, το σχέδιο μαθήματος για δοκίμιο τί το διαφορετικό έχει?
-
Nικη μου φυλλο εργασιας ειναι νομιζω το φυλλο αξιλογησης.αξιολογουμε αν εχουν επιτευχθει οι διδακτικοι μας στοχοι.στην πρακτικη ιστοριας ας πουμε στο τελευταιο 5λεπτο δωσαμε το φυλλο στους μαθητες να το δουν λιγο και στην συνεχεια καναμε τις ερωτησεις.μπαινουν ερωτησεις σωστο λαθος κτλ ωστε να καταλαβει ο εκπαιδευτικος τι πιθανον να μην καταλαβαν οι μαθητες.ελπιζω να βοηθησα :)
-
Νομίζω ότι το φύλλο εργασίας είναι διαφορετικό.
Μπορεί να περιέχει και ερωτήσεις για την αξιολόγηση στο τέλος του μαθήματος, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Περιέχει και ερωτήσεις που αποσκοπούν στην ερμηνεία-ανάλυση του κειμένου. Μπορεί να είναι δηλ και φύλλο πληροφοριών (πχ πρόσθετο λεξιλόγιο για τη μετάφραση). Δυστυχώς η διδακτική δεν είναι το φόρτε μου -γι' συτό υποψιάζομαι θα είμαι μόνιμα επιτυχούσα μη διοριστέα- οπότε αν μπορεί και κάποιος άλλος να το επιβεβαιώσει...;
-
πιστευετε οτι ενα καλο, πλην ομως, τυποποιημενο σχεδιο μαθηματος οδηγει κατ'αναγκη σε υψηλη βαθμολογια? μηπως υπαρχουν κι αλλα στοιχεια που δινουν μοναδες?
μην αρχισετε τωρα να με ρωτατε. Δεν ξερω δεν απαντω.Απλως ρωταω!
-
πιστευετε οτι ενα καλο, πλην ομως, τυποποιημενο σχεδιο μαθηματος οδηγει κατ'αναγκη σε υψηλη βαθμολογια? μηπως υπαρχουν κι αλλα στοιχεια που δινουν μοναδες?
μην αρχισετε τωρα να με ρωτατε. Δεν ξερω δεν απαντω.Απλως ρωταω!
κ βεβαια οχι. η διδακτικη ειναι κατα βαση γνωστικο. περα απο τα τυποποιημενα που γραφουμε πρεπει να απαντησουμε κ στους διδακτικους στοχους η στα ζητουμενα. οποτε αν δεν ξερεις καλα γνωστικο δε γραφεις διδακτικη
-
Πιστεύω ότι τα στάδια βοηθούν να κινηθείς με κάποια σειρά. Το σημαντικό είναι τι θα γράψεις σε κάθε στάδιο. Επίσης δεν ξέρω αν ένα πρωτότυπο σχέδιο θα σε οδηγήσει σε υψηλή βαθμολογία ή θα σε χαντακώσει...
Πάντως μπράβο στον Stratilio ήταν από τα πιο χρήσιμα πράγματα που έχω διαβάσει! :)
-
Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά ! Δεν έκανα τίποτα σπουδαίο. Πάντως συμφωνώ ότι απλά τα σχέδια αυτά (απο το βιβλίο του καθηγητή) βάζουν τα πράγματα σε μια σειρά. Τίποτε περισσότερο.
-
Το σχέδιο μαθήματος είναι ο κορμός, από εκεί και πέρα η προσωπική ελευθερία και η φαντασία δεν βαθμολογούνται θετικά?
-
Υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί διδακτική στη Νεοελληνική Γλώσσα? ???
-
Υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί διδακτική στη Νεοελληνική Γλώσσα? ???
ναι, αλλωστε ειχε δοθει και στον ασεπ του 2005 (και ειχα γραψει 87,5) και να πω την αληθεια ευχομαι να ξαναμπει!
-
Είθε!!! Θυμάστε αν έχει μπει ποτέ σχέδιο στα νέα για πεζό;
-
Νομίζω ότι το φύλλο εργασίας είναι διαφορετικό.
Μπορεί να περιέχει και ερωτήσεις για την αξιολόγηση στο τέλος του μαθήματος, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Περιέχει και ερωτήσεις που αποσκοπούν στην ερμηνεία-ανάλυση του κειμένου. Μπορεί να είναι δηλ και φύλλο πληροφοριών (πχ πρόσθετο λεξιλόγιο για τη μετάφραση). Δυστυχώς η διδακτική δεν είναι το φόρτε μου -γι' συτό υποψιάζομαι θα είμαι μόνιμα επιτυχούσα μη διοριστέα- οπότε αν μπορεί και κάποιος άλλος να το επιβεβαιώσει...;
Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω.Δεν είναι φύλλο μόνο με ασκήσεις αξιολόγησης αλλά περιέχει και πληροφορίες.Θα μπορούσαμε να πούμε ότι βοηθάει το καθηγητή στην οργάνωση του μαθήματος
-
Είθε!!! Θυμάστε αν έχει μπει ποτέ σχέδιο στα νέα για πεζό;
νομιζω ναι, αλλα ας το επιβεβαιωσει και καποιος αλλος γιατι δε θυμαμαι σιγουρα.
-
Υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί διδακτική στη Νεοελληνική Γλώσσα? ???
ναι, αλλωστε ειχε δοθει και στον ασεπ του 2005 (και ειχα γραψει 87,5) και να πω την αληθεια ευχομαι να ξαναμπει!
Μπορείς να μας γράψεις δυό λόγια για το σχέδιο? ???
-
Καλημέρα !
Δεν υπάρχει ένα τόσο λεπτομερές σχέδιο για το μάθημα της Ν.Ε Γλώσσας στο βιβλίο "Οδηγίες για τη Διδασκαλία Φιλολογικών Μαθημάτων" ,όπως υπάρχει για τα άλλ δυο (αρχαία και νέα )που δημοσίευσα. Το μόνο που υπάρχει είναι γενικές προτάσεις διδασκαλίας ,αρκετά ασαφείς και γενικόλογες.
-
Είθε!!! Θυμάστε αν έχει μπει ποτέ σχέδιο στα νέα για πεζό;
νομιζω ναι, αλλα ας το επιβεβαιωσει και καποιος αλλος γιατι δε θυμαμαι σιγουρα.
Δε θυμάμαι ακριβώς ,αλλά εννοείται πως ειναι δυνατόν να μπει σχέδιο για πεζό κείμενο. Γιατί όχι ; Λογοτεχνικό κείμενο ειναι κι αυτό.
-
το θεωρω πολυ πιθανο μα μπει πεζο κ μακαρι να μπει. αν δεν κανω λαθος δεν πρεπει να εχει μπει. παντως πιστευω οτι στα νεα θα βαλουν κ νεα κ γλωσσα
-
παντως πιστευω οτι στα νεα θα βαλουν κ νεα κ γλωσσα
Στις ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής εννοείς?
-
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ PROJECT
1.Επιλογή του θέματος από τον εκπαιδευτικό και τους μαθητές
2.Σχεδιασμός ,χρονοδιάγραμμα
3.Καθορισμός ομάδων εργασίας και κατανομή εργασιών στις ομάδες
4.Προσδιορισμός των πηγών συλογής στοιχείων και πληροφοριών (ειδικοί ,τοπικοί φορείς,περιοδικά,εφημερίδες διαδίκτυο κ.ά)
5.Έρευνα και συλλογή πληροφοριών
6.Ταξινόμηση και αναλυση πληροφοριών
7.Συγγραφή μιας αναφοράς από κάθε ομάδα ή ενός συνολικού κειμένου
8.Παρουσίαση του Project[/li][/list]
-
Υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί διδακτική στη Νεοελληνική Γλώσσα? ???
ναι, αλλωστε ειχε δοθει και στον ασεπ του 2005 (και ειχα γραψει 87,5) και να πω την αληθεια ευχομαι να ξαναμπει!
Μπορείς να μας γράψεις δυό λόγια για το σχέδιο? ???
μαλλον δεν μπορω να βοηθησω γιατι δεν ακολουθησα κατι συγκεκριμενο, απλως διδασκω σχεδον αποκλειστικα εκθεση β και γ λυκειου για περισσοτερα απο 10 χρονια και μου βγηκε η διδακτικη πολυ απλα.
-
παντως πιστευω οτι στα νεα θα βαλουν κ νεα κ γλωσσα
Στις ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής εννοείς?
οχι στην ειδικη διδακτικη εννοω. ενα κειμενο(ποιημα η πεζο) κ γλωσσα. κ περυσι νομιζω το ιδιο ειχαν κανει
-
Σημαντικό είναι να βάζουμε και σε κάθε πλάνο διδασκαλίας στόχους τους οποιους τους χωρίζουμε σε 3 κατηγορίες (κατά Bloom):
1)γνωστικούς
2)δεξιοτήτων
3)στασεων-συμπεριφορας.
Κάθε δραστηριότητα που βάζουμε θα πρεπει να ανταποκρίνεται σε ένα ή περισσότερους στόχους.
-
Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα στόχου του 2 και 3 πχ στην Ιερά Οδό (ή όπου να 'ναι) για να καταλάβω; Αυτό με τις δεξιότητες και τις στάσεις πάντα με μπέρδευαν. please... :'(
-
Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα στόχου του 2 και 3 πχ στην Ιερά Οδό (ή όπου να 'ναι) για να καταλάβω; Αυτό με τις δεξιότητες και τις στάσεις πάντα με μπέρδευαν. please... :'(
[/quot
αυτο που καταλβαινω εγω: για τον πρωτο στοχο ξερεις. οσον αφορα στο δευτερο στοχο εχει να κανει σχεση με το κατα ποσο μπορουν να προεκτεινουν τη σκεψη τους, δηλαδη να αναπτυξουν την κριτικη τους σκεψη. για παραδειγμα στην ιερα οδο να εντοπισουν τα συμβολα κ τι αντιπροσωπευει το καθενα. ο τριτος στοχος εχει να κανει με το να προβαλουν αξιολογικες κρισεις για το ποιημα. συμφωνουν με αυτα που λεει ο ποιητης ή οχι. να το αναγουν στη σημερινη κοινωνια. ετσι αναγνωριζονται οι στασεις κ οι συμπεριφορες των μαθητων.
αυτα καταλαβαινω εγω.
-
το θεωρω πολυ πιθανο μα μπει πεζο κ μακαρι να μπει. αν δεν κανω λαθος δεν πρεπει να εχει μπει. παντως πιστευω οτι στα νεα θα βαλουν κ νεα κ γλωσσα
τελικα εχει μπει διδακτικη πεζου στα Ν.Ε. το 2000 το βαφτισμα του χατζη.
-
Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα στόχου του 2 και 3 πχ στην Ιερά Οδό (ή όπου να 'ναι) για να καταλάβω; Αυτό με τις δεξιότητες και τις στάσεις πάντα με μπέρδευαν. please... :'(
[/quot
αυτο που καταλβαινω εγω: για τον πρωτο στοχο ξερεις. οσον αφορα στο δευτερο στοχο εχει να κανει σχεση με το κατα ποσο μπορουν να προεκτεινουν τη σκεψη τους, δηλαδη να αναπτυξουν την κριτικη τους σκεψη. για παραδειγμα στην ιερα οδο να εντοπισουν τα συμβολα κ τι αντιπροσωπευει το καθενα. ο τριτος στοχος εχει να κανει με το να προβαλουν αξιολογικες κρισεις για το ποιημα. συμφωνουν με αυτα που λεει ο ποιητης ή οχι. να το αναγουν στη σημερινη κοινωνια. ετσι αναγνωριζονται οι στασεις κ οι συμπεριφορες των μαθητων.
αυτα καταλαβαινω εγω.
ακριβώς έτσι..Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω ρήματα πυ χρησιμοποιούμε για ένα στοχο γνωστικο,για δεξιοτήτων και στάσεων
-
Ναι,θέλουμε να μας δώσεις ρήματα που χρησιμοποιούμε! ;D
-
Γνωστικούς:αναγνωρίζω,διακρίνω,ερμηνεύω,περιγράφω,ορίζω,απαριθμώ,επιλέγω,κατατάσσω,συγκρινω,συσχετιζω,προσδιορίζω,συγκρατώ,ονομάζω,αναγνωρίζω,απομνημονεύω
Δεξιοτήτων:επιδεικνύω,κατασκευάζω,μετρώ,μετατρέπω,συντάσσω,σχεδιάζω,υπολογίζω,διορθώνω,ελέγχω,επαληθεύω,επιλύω,εφαρμόζω,χρησιμοποιώ,αλλάζω,πληκτρολογώ-ενεργοποιω
Στάσεων:αποδέχομαι,εκτιμώ,απορριπτω,αμφισβητώ,διερωτόμαι,ενθαρρύνω,παροτρύνω,προτιμώ,υιοθετώ,υποκινώ,υποστηρίζω,προσαρμόζομαι
Τα έχω πάρει απο πανεπιστημιακες σημειώσεις του ΠΤΔΕ Πατρων.Κατα τη διαρκεια των πρακτικών μας καναμε πλάνα πάντα πριν μπουμε σε μια ταξη για κάθε μαθημα.Οπότε οποιος θέλει τιποτα αλλο μπορει να με ρωτησει.Ευχαρίστως να απαντησω.
-
eleni Επειδή νομίζω ότι το κατέχεις το ζήτημα,μήπως από τη σχολή έχεις να μας προτείνεις ένα εγχειρίδιο κατατοπιστικό;
-
eleni Επειδή νομίζω ότι το κατέχεις το ζήτημα,μήπως από τη σχολή έχεις να μας προτείνεις ένα εγχειρίδιο κατατοπιστικό;
Είναι σημειώσεις καθηγητή που δίνονται μόνο στους φοιτητές.Δεν υπάρχει ένα βιβλίο καλό να σου δώσω γιατί όλα τα βιβλία μιλούν γενικά και αόριστα
Τώρα δεν ξέρω αν σας παίρνω στο λαιμό μου γιατι είμαι τελειοφοιτη ΠΤΔΕ Πατρών.Αλλά όταν κάναμε πλάνα στόχους θέταμε και τα βήματα που θα ακολουθούσαμε οταν μπαίναμε στη τάξη βήματα όπως τα δίνει o stratilio.Επίσης, γράφαμε τα είδη αξιολόγησης που θα χρησιμοποιήσουμε για καθε στόχο π.χ.σε κάθε μάθημα θα πρεπειι να αξιολογήσουμε τις πρότερες ιδέες των παιδιών(αρχικη αξιολόγηση δηλαδη).Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω ένα πρότυπο πλάνο διδασκαλίας, αλλα για ιστορία στ δημοτικου.Πάνω κάτω τα ιδια κάνεις και για γυμνασιο.Τους στόχους πάντως κάθε ενότητας τους παίρναμε από το βιβλίο του δασκάλου και τους κάναμε ακομα πιο ειδικούς.
-
Γνωστικούς:αναγνωρίζω,διακρίνω,ερμηνεύω,περιγράφω,ορίζω,απαριθμώ,επιλέγω,κατατάσσω,συγκρινω,συσχετιζω,προσδιορίζω,συγκρατώ,ονομάζω,αναγνωρίζω,απομνημονεύω
Δεξιοτήτων:επιδεικνύω,κατασκευάζω,μετρώ,μετατρέπω,συντάσσω,σχεδιάζω,υπολογίζω,διορθώνω,ελέγχω,επαληθεύω,επιλύω,εφαρμόζω,χρησιμοποιώ,αλλάζω,πληκτρολογώ-ενεργοποιω
Στάσεων:αποδέχομαι,εκτιμώ,απορριπτω,αμφισβητώ,διερωτόμαι,ενθαρρύνω,παροτρύνω,προτιμώ,υιοθετώ,υποκινώ,υποστηρίζω,προσαρμόζομαι
Τα έχω πάρει απο πανεπιστημιακες σημειώσεις του ΠΤΔΕ Πατρων.Κατα τη διαρκεια των πρακτικών μας καναμε πλάνα πάντα πριν μπουμε σε μια ταξη για κάθε μαθημα.Οπότε οποιος θέλει τιποτα αλλο μπορει να με ρωτησει.Ευχαρίστως να απαντησω.
σ ευχαριστουμε..ειναι πολυ χρησιμα..
-
eleni Επειδή νομίζω ότι το κατέχεις το ζήτημα,μήπως από τη σχολή έχεις να μας προτείνεις ένα εγχειρίδιο κατατοπιστικό;
Είναι σημειώσεις καθηγητή που δίνονται μόνο στους φοιτητές.Δεν υπάρχει ένα βιβλίο καλό να σου δώσω γιατί όλα τα βιβλία μιλούν γενικά και αόριστα
Τώρα δεν ξέρω αν σας παίρνω στο λαιμό μου γιατι είμαι τελειοφοιτη ΠΤΔΕ Πατρών.Αλλά όταν κάναμε πλάνα στόχους θέταμε και τα βήματα που θα ακολουθούσαμε οταν μπαίναμε στη τάξη βήματα όπως τα δίνει o stratilio.Επίσης, γράφαμε τα είδη αξιολόγησης που θα χρησιμοποιήσουμε για καθε στόχο π.χ.σε κάθε μάθημα θα πρεπειι να αξιολογήσουμε τις πρότερες ιδέες των παιδιών(αρχικη αξιολόγηση δηλαδη).Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω ένα πρότυπο πλάνο διδασκαλίας, αλλα για ιστορία στ δημοτικου.Πάνω κάτω τα ιδια κάνεις και για γυμνασιο.Τους στόχους πάντως κάθε ενότητας τους παίρναμε από το βιβλίο του δασκάλου και τους κάναμε ακομα πιο ειδικούς.
Ελένη,αν θέλεις στείλε και σ εμένα αυτό το πρότυπο πλάνο δοδασκαλίας της ιστορίας,γιατί μάλλον ιστορία θα επιλέξω να κάνω σχέδιο.
Ευχαριστώ.
-
ΣΧΕΔΙΟ ΟΜΑΔΟΣΥΝΕΡΓΑΤΙΚΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ
1) Ο εκπαιδευτικός προετοιμάζει το θέμα ξεκαθαρίζοντας πρώτα ο ίδιος τί θέλει να διδάξει ,γιατί επιλέγει συγκεκριμένες δραστηριότητες , πού αποσκοπεί σε επίπεδο γνώσεων ,δεξιοτήτων κλπ.
2) Οργανώνει τις πηγές από όπου οι μαθητές θ'αναζητήσουν πληροφορίες ή τους αφήνει ν'ανανζητήσουν μόνοι τους βοηθώντας τους σε περιπτώσεις που έχουν κολλήσει.
3) Αφήνει τους μαθητές να χωριστούν σε ομάδες ή παρεμβαίνει ο ίδιος ,για να αποφύγει πολώσεις ή δυσκολίες υλοποίησης των διδακτικών στόχων.
4) Οι ομάδες συλλέγουν και οργανώνουν το υλικό τους γράφοντας μια τελική αναφορά γι' αυτό.
5) Γίνεται απρουσίαση των αναφορών των ομάδων και συζήτηση πάνω στα ευρήματά τους.
6)Γίνεται, εφόσον αυτό είναι εφικτό, προσπάθεια εφαρμογής της γνώσεις ή των συμπερασμάτων σε παρόμοιες καταστάσεις ή περιπτώσεις.
-
ΓΕΝΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
-Διατύπωση στόχων : τί θέλω να διδάξω ;
-Ποιο είναι το επίπεδο των μαθημάτων , σε ποιούς θα το διδάξω ;
-Επιλογή μεθοδολογίας : παρουσίαση μαθήματος , project, οαμδοσυνεργατική κλπ.
-Σε ποιο χώρο θα διδάξω ;
-Οργάνωση υλικού που θα χρειαστώ
-Αναζήτηση άλλων πηγών που να έχουν πρόσβαση οι μαθητές
-Με ποιο τρόπο θα αξιολογηθεί η δραστηριότητα που θα αναπτυχθεί ;
-
εύγε stratilo εύγε!!! νομίζω ότι οσοι περάσουν ασεπ, πρέπει να σου κάνουν το τραπέζι για μια βδομάδα ο καθένας!!
κανονίστε άμα περάσετε, μην το ξεχάσετε εεε;;; ;D
-
εύγε stratilo εύγε!!! νομίζω ότι οσοι περάσουν ασεπ, πρέπει να σου κάνουν το τραπέζι για μια βδομάδα ο καθένας!!
κανονίστε άμα περάσετε, μην το ξεχάσετε εεε;;; ;D
Νά' σαι καλά ! Το "ευχαριστώ" μου αρκεί.
-
MΠΡΑ
-
MΠΡΑ
-
Μπορεί κάποιος να αναφέρει τα βασικά στάδια για δοκίμιο? Εφόσον έπεσε δοκίμιο την προγούμενη φορά, θεωρώ απίθανο να ξαναπέσει.. ??? Και κάτι άλλο..αν ζητηθούν συγκεκριμένα στάδια μαθήματος, αναφέρουμε μόνο αυτά ή κάνουμε μία σύντομη αναφορά και στα υπόλοιπα?
-
Σχέδιο Μαθήματος Κειμένου Νεοελληνικής Λογοτεχνίας
Μέθοδος :Ερμηνευτική με αξιοποίηση της αναγνωστικής ανταπόκρισης
Πορεία :Αναλυτική-Συνθετική
Μορφή:Διαλογική και κατευθυνόμενη αυτενέργεια
Απαιτούμενος διδακτικός χρόνος :Δύο (2) διδακτικές ώρες
Εισαγωγή στο ιστορικό και λογοτεχνικό πλαίσιο του κειμένου και αναφορά στη διακειμενικότητα του έργου
Ανάγνωση του λογοτεχνικού κειμένου
Διδακτικοί στόχοι
Στάδια διδασκαλίας :Όλο-Μέρη-Όλο
Φάσεις Διδασκαλίας :
α)Εισαγωγή:ένταξη του ποιήματος στο έργο του ποιητή (αξιοποίηση εισαγωγικών σχολίων)
β)Αφόρμηση:Συγγραφή του έργου,έμπνευση του συγγραφέα κλπ.
γ)Ερμηνευτική προσέγγιση :χωρισμός του κειμένου σε ενότητες/ ανάλυση στίχο-στίχο ή ενότητα-ενότητα
δ)Συνολική θεώρηση με αναγωγή στο όλο. Αναζήτηση της διαχρονικότητας του έργου
Ασκήσεις για το σπίτι :με βάση τους διδακτικούς στόχους και σύμφωνα με την ερμηνευτική προσέγγιση
Μπορείς να πάρεις το σχέδιο που πρότεινε ο Stratilio και το προσαρμόσεις σε σχέδιο για δοκίμιο.Θα τηρούσα τα ίδια στάδια με τις εξής διαφορές:
Μορφή:Διαλογική και κατευθυνόμενη αυτενέργεια- Δε ξέρω αν υπάρχει κατευθυνόμενη αυτενέργεια,καλύτερο μου φαίνεται κατευθυνόμενος διάλογος[/color]
Απαιτούμενος διδακτικός χρόνος: 1 διδακτική ώρα
Εισαγωγή στο ιστορικό και λογοτεχνικό πλαίσιο του κειμένου και αναφορά στη διακειμενικότητα του έργου. - Δε θα το έγραφα καθόλου
Διδακτικοί στόχοι : 1) Να μπορούν οι μαθητές να χωρίσουν το κείμενο σε θεματικά υποσύνολα και να βάλουν πλαγιότιτλους
2) Να διακρίνουν οι μαθητές την αναφορική και ποιητική λειτουργία της γλώσσας
3) Να εντοπίσουν οι μαθητές τρόπους και μέσα πειθούς
α)Εισαγωγή:ένταξη του ποιήματος στο έργο του ποιητή (αξιοποίηση εισαγωγικών σχολίων)-- δΕ θα το έβαζα
Αφόρμηση : Με βάση το περιεχόμενο του δοκιμίου θα έβρισκα μία αφόρμηση από την εμπειρία των μαθητών
γ)Ερμηνευτική προσέγγιση :χωρισμός του κειμένου σε ενότητες/ ανάλυση στίχο-στίχο ή ενότητα-ενότητα-- όχι ανάλυση στίχο στίχο
δ)Συνολική θεώρηση με αναγωγή στο όλο. Αναζήτηση της διαχρονικότητας του έργου- -όχι διαχρονικότητα δεδομένου ότι τα δοκίμια είναι εμπνευσμένα από την κοινωνική πραγματικότητα
Μπορεί κάποια από αυτά τα στάδια να ζητούνται όπως :
π.χ. α)να βρεθούν οι κύριες ιδέες άρα στους διδακτικούς στόχους πρέπει να τις διατυπώσω π.χ. να είναι σε θέση οι μαθητές να εντοπίσουν τις κύριες ιδέες του κειμένου- και τις αναφέρεις-
β)διδακτικές οδηγίες περίληψης οπότε κολλάει και στον πρώτο διδακτικό στόχο με κάποια συμπλήρωση για να είναι ολοκληρωμένος.Πρέπει να δώσεις οδηγίες περίληψης στο σημείο αυτό ή καλύτερα στο στάδιο της ερμηνείας.
Ανάλογα με τα ερωτήματα τα απαντάς στο ανάλογο στάδιο αν και θα πρέπει να αναφέρονται και στους διδακτικούς στόχους
-
αυτα που εχεις γραψει με κιτρινο ειναι σχολια δικα σου? (το δοκιμιο εχει διαχρονικοτητα , το αρθρο εχει επικαιροτητα). επισης τα εχεις εφαρμοσει σε καποιον ασεπ?
-
αυτο θελω να το ρωτησω και γενικοτερα. υπαρχει καποιος που εφαρμοσε τετοιου ειδους σχεδια μαθηματων (δηλ. απο βιβλια, οδηγιες κ.λ.π.) και τι αποτελεσμα ειχε?
-
Έχω ακούσει που λένε.."εγώ πήγα έτσι και τα πήγα καλά στη διδακτική"..θέλω να ρωτήσω το εξής: Άν δεν καθήσω να μάθω απ'έξω τα στάδια και αυτοσχεδιάσω λιγάκι έχω ελπίδες? Η φαντασία θεωρείται προσόν? Και κάτι άλλο..Θα γράψω τί θα έλεγα και τι θα έκανα ακριβώς αν ήμουν στην τάξη? Δηλαδή, μπάινω στην τάξη και ρωτάω τα παιδιά τί κάνουν κ.τ.λ.?
-
αυτα που εχεις γραψει με κιτρινο ειναι σχολια δικα σου? (το δοκιμιο εχει διαχρονικοτητα , το αρθρο εχει επικαιροτητα). επισης τα εχεις εφαρμοσει σε καποιον ασεπ?
Ναι είναι σχόλια δικά μου.Δε θα αναζητούσα διαχρονικότητα σε ένα δοκίμιο με βάση το σχέδιο που προτάθηκε.Ναι τα έχω εφαρμόσει σε ΑΣΕΠ
-
αυτο θελω να το ρωτησω και γενικοτερα. υπαρχει καποιος που εφαρμοσε τετοιου ειδους σχεδια μαθηματων (δηλ. απο βιβλια, οδηγιες κ.λ.π.) και τι αποτελεσμα ειχε?
ναι έκανα σχέδια με βάση τις οδηγίες από το βιβλίο του καθηγητή και τα πήγα αρκετά καλά.
Εδώ προτείνουμε κάποιους τρόπους χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει και κάποιος να τους υιοθετήσει.Δίνουμε ιδέες.Αν θέλεις μπορείς και εσύ να μας πεις τη γνώμη σου για να δούμε τί καλύτερο μπορούμε να κάνουμε.
Νομίζω ότι ο ΑΣΕΠ δεν έχει δώσει απαντήσεις στην ειδική διδακτική οπότε αυτοσχεδιάζουμε με βάση το βιβλίο του καθηγητή
-
Έχω ακούσει που λένε.."εγώ πήγα έτσι και τα πήγα καλά στη διδακτική"..θέλω να ρωτήσω το εξής: Άν δεν καθήσω να μάθω απ'έξω τα στάδια και αυτοσχεδιάσω λιγάκι έχω ελπίδες? Η φαντασία θεωρείται προσόν? Και κάτι άλλο..Θα γράψω τί θα έλεγα και τι θα έκανα ακριβώς αν ήμουν στην τάξη? Δηλαδή, μπάινω στην τάξη και ρωτάω τα παιδιά τί κάνουν κ.τ.λ.?
εγω εχω ακολουθησει μονο την τακτικη που λες κι εχω καλα αποτελεσματα. γι' αυτο θελω να μου πουν και καποιοι που εχουν εφαρμοσει αυτα τα σχεδια στην πραξη αν τελικα αυτα τα εκτιμουν απ'τον ασεπ η φαινονται πολυ "στημενα"
-
αυτο θελω να το ρωτησω και γενικοτερα. υπαρχει καποιος που εφαρμοσε τετοιου ειδους σχεδια μαθηματων (δηλ. απο βιβλια, οδηγιες κ.λ.π.) και τι αποτελεσμα ειχε?
ναι έκανα σχέδια με βάση τις οδηγίες από το βιβλίο του καθηγητή και τα πήγα αρκετά καλά.
Εδώ προτείνουμε κάποιους τρόπους χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει και κάποιος να τους υιοθετήσει.Δίνουμε ιδέες.Αν θέλεις μπορείς και εσύ να μας πεις τη γνώμη σου για να δούμε τί καλύτερο μπορούμε να κάνουμε.
Νομίζω ότι ο ΑΣΕΠ δεν έχει δώσει απαντήσεις στην ειδική διδακτική οπότε αυτοσχεδιάζουμε με βάση το βιβλίο του καθηγητή
εκτιμω την προσπαθεια και τις ανησυχιες μου εκφραζω...
-
Εσύ πώς θα έκανες ένα σχέδιο διδασκαλίας σε ένα δοκίμιο;
-
εγω εχω γραψει διδακτικη νεων και στους 2 τελευταιους διαγωνισμους. το 2005 λειτουργησα ακριβως οπως στο μαθημα (ηταν εκθεση που τη διδασκω). περιεγραψα ο,τι θα εκανα στην ταξη, δεν εβαλα κανεναν επιστημονικο ορο (α ερωτημα) και εφτιαξα ενα διαγωνισμα που ανετα θα το εδινα στους μαθητες μου (β ερωτημα). πηρα 87,5. στον προηγουμενο ασεπ ολοι ειπαν οτι ηταν ευκολοτερα τα αρχαια - ειπα ομως να συνεχισω με νεα. εκανα αναλυση του καβαφη ( χωρις να εχω διαβασει ενα ενα τα ποιηματα της υλης, αλλα γενικα για τον καβαφη) ημουν ευρηματικη γιατι εκανα συσχετισμο με την πολιτεια του πλατωνα ( δεν ξερω αν εκτιμηθηκε - ειδα το γραπτο μου σε αυτον τον ασεπ επιτρεποταν- δε μου το ειχαν διορθωσει) και εγραψα γι αυτο το ερωτημα 5+ σελιδες. στο β ερωτημα της εκθεσης βρηκα τους τροπους πειθους (3 κι οχι 1 ή 2 που εδιναν για απαντηση τα φροντιστηρια) και πηρα 74 ( ο ενας μου εβαλε 80 κι ειχε κανει 2 μικρες σημειωσεις στον καβαφη ενω ο αλλος ειχε υπογραμμισει καποιες λεξεις και μου εβαλε 68 οριακα δηλ. για αναβαθμολογηση). διαφορα ειχα και στο γνωστικο στα αρχαια ( 70 / 60 ) κι επειδη εχασα το διορισμο για 1 μοριο οταν ειχα δει τα γραπτα μου ειχα σκασει!
-
Εσύ τουλάχιστον έχεις διδακτική εμπειρία.Εγώ δεν έχω οπότε και φαντάζομαι τα σχέδια.
-
Εσύ τουλάχιστον έχεις διδακτική εμπειρία.Εγώ δεν έχω οπότε και φαντάζομαι τα σχέδια.
διαφορα... ηλικιας να υποθεσω!
-
Προτίμησα να δουλέψω σε άσχετο χώρο στον ιδιωτικό τομέα για λόγους οικονομικούς και το μετάνιωσα!!!
-
Προτίμησα να δουλέψω σε άσχετο χώρο στον ιδιωτικό τομέα για λόγους οικονομικούς και το μετάνιωσα!!!
εγω αυτο το ειχα κανει στην αρχη ( ομως ειχα ιδιαιτερα παραλληλα ) και μετα απο 3 χρονια πηγα και σε 2 φροντιστηρια και περασα αποκλειστικα στην εκπαιδευση. μην ανησυχεις ομως γιατι τοσοι νεοι που μολις εχουν αποφοιτησει , χωρις καμια διδακτικη εμπειρια, περνουν!
-
Δεν έχω στόχο να διοριστώ αλλά την αναπλήρωση γιατί έχω μόρια από τον προηγούμενο και ελπίζω να τα κρατήσω.
Δεν αντέχω για πολλά πολλά
-
κι εγω στην ιδια φαση ειμαι.
-
- ειδα το γραπτο μου σε αυτον τον ασεπ επιτρεποταν- δε μου το ειχαν διορθωσει) κι επειδη εχασα το διορισμο για 1 μοριο οταν ειχα δει τα γραπτα μου ειχα σκασει!
τί εννοείς δεν στο είχαν διορθώσει;; δεν είχε σημειώσεις πάνω;;
ομοιοπαθούσα : έχω χάσει το διορισμό παλαιότερα για 1 μόριο..εμπειρία : χλιδή !!!
ενιωσα την ανάγκη να μοιραστώ τον πονο μου μια κ μέχρι τώρα δεν είχα συναντήσει κάποιον με ίδιο πόνο!! :)
-
εκεινο το σημειο δεν ειχαν διορθωσει. γενικως ηταν λιγες οι σημειωσεις και το κακο οτι δεν εβλεπες τι βαθμο σου εβαλαν για την καθε ερωτηση παρα μονο στο συνολο. η εμπειρια του να μενεις εξω στο τσακ... ασε ξερεις!
-
εκεινο το σημειο δεν ειχαν διορθωσει. γενικως ηταν λιγες οι σημειωσεις και το κακο οτι δεν εβλεπες τι βαθμο σου εβαλαν για την καθε ερωτηση παρα μονο στο συνολο. η εμπειρια του να μενεις εξω στο τσακ... ασε ξερεις!
ξέρω, ξέρω!!! >:(
χαρά στο κουράγιο σου που ξαναδιαβάζεις!!
εγω παραιτήθηκα για κάποια χρόνια..φέτο θα ξαναπάω να δώσω ,αλλά χωρίς καθόλου διάβασμα..
δεν το ξαναπερνάω αυτο...
-
δεν εχω ξεκινησει διαβασμα ( αλλο αν συμμετεχω στις αγωνιες ολων) σκοπευω ομως αυτες τις μερες! θα δειξει...
-
Πρόσεξα ότι στους 2 τελευταίους διαγωνισμούς μπήκε δοκίμιο? Οπότε πολύ δύσκολο να ξαναμπεί?
-
Καθόλου δύσκολο
-
Ξέρω, ότι είναι λίγο δύσκολο αυτό που ζητάω..αλλά, θα μπορούσατε να παρουσιάσετε ένα σχέδιο μαθήματος στα νέα ή στα αρχαία για να δούμε όσοι δίνουμε πρώτη φορά και πιθανόν και όσοι έχουν ξαναδώσει και έχουν δυσκολίες, ένα ολοκληρωμένο σχέδιο μαθήματος?
-
εγω εχω γραψει διδακτικη νεων και στους 2 τελευταιους διαγωνισμους. το 2005 λειτουργησα ακριβως οπως στο μαθημα (ηταν εκθεση που τη διδασκω). περιεγραψα ο,τι θα εκανα στην ταξη, δεν εβαλα κανεναν επιστημονικο ορο (α ερωτημα) και εφτιαξα ενα διαγωνισμα που ανετα θα το εδινα στους μαθητες μου (β ερωτημα). πηρα 87,5. στον προηγουμενο ασεπ ολοι ειπαν οτι ηταν ευκολοτερα τα αρχαια - ειπα ομως να συνεχισω με νεα. εκανα αναλυση του καβαφη ( χωρις να εχω διαβασει ενα ενα τα ποιηματα της υλης, αλλα γενικα για τον καβαφη) ημουν ευρηματικη γιατι εκανα συσχετισμο με την πολιτεια του πλατωνα ( δεν ξερω αν εκτιμηθηκε - ειδα το γραπτο μου σε αυτον τον ασεπ επιτρεποταν- δε μου το ειχαν διορθωσει) και εγραψα γι αυτο το ερωτημα 5+ σελιδες. στο β ερωτημα της εκθεσης βρηκα τους τροπους πειθους (3 κι οχι 1 ή 2 που εδιναν για απαντηση τα φροντιστηρια) και πηρα 74 ( ο ενας μου εβαλε 80 κι ειχε κανει 2 μικρες σημειωσεις στον καβαφη ενω ο αλλος ειχε υπογραμμισει καποιες λεξεις και μου εβαλε 68 οριακα δηλ. για αναβαθμολογηση). διαφορα ειχα και στο γνωστικο στα αρχαια ( 70 / 60 ) κι επειδη εχασα το διορισμο για 1 μοριο οταν ειχα δει τα γραπτα μου ειχα σκασει!
Είχαμε ακριβώς τους ίδιους βαθμούς στη διδακτική, 68 και 80. Μόνο που εγώ τους είχα στη διδακτική αρχαίων. ;D ;D ;D
-
κρίμα δεν είναι? δεν μπορούσαν να βάλουν και οι δύο 80?
-
εγω που ειχα 50 και 80 και πηγα αναβαθμολογηση και πηρα 54 τι να πω...???
-
Αυτό το πράγμα ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω πώς συμβαίνει. η διαφορά είναι τεράστια. Δηλ ο ένας θεώρησε ότι ίσα που έπιασες τη βάση (50) και ο άλλος ότι έγραψες πολύ καλά (80); Είναι δυνατόν;
Μήπως κάποιοι βαριούνται να διορθώσουν, διαβαζουν λίγο την αρχή λίγο το τέλος και βάζουν ό,τι φαντάζονται;
Το μόνο λογικό που μπορώ να σκεφτώ για την περίπτωσή σου, είναι να έκανες κάποιο πολύ πρωτότυπο σχέδιο διδασκαλίας που στον ένα βαθμολογητή άρεσε και στον άλλο όχι.(αλήθεια ποια διδακτική έγραψες;) Είναι έτσι; Αλλιώς κλάψτα για όλους μας, σημαίνει τελικά ότι η ειδική διδακτική είναι αποκλειστικά θέμα τύχης και τσάμπα το διάβασμα!!
Κρίμα πάντως αυτό που έπαθες, φοβερό. Σου στέρησε μήπως το διορισμό;
-
δεν ηταν πρωτοτυπο το σχεδιο.. διδακτικη αρχαιων εγραψα και ειχα εφαρμοσει ομαδοσυνεργατικη.. πλεον ξερω καλα οτι εκανα λαθος στο σχεδιο..ηταν πολυ μαπα. ετσι τα πηρα οταν ειδα το 50-80. γιατι το 54 το θεωρουσα απολυτα δικαιολογημενο μ αυτες τις βλακειες που ειχα γραψει..το 80 ομως...!!!!!!!????
σε συνδιασμο με ενα αδικαιολογητως αδρθωτο γραπτο στα αρχαια μου στερησε το διορισμο.. αλλα και απο μονο του μου στερησε ωρομισθια η αναπληρωση καθως ημουν σχετικα ψηλα.. τι να πεις.. αισιοδοξια μονο και αυτα που θα ερθουν θα ειναι καλυτερα..
δεν πιστευω οτι ειναι μονο θεμα τυχης. υπαρχουν γραμμες που πιστευω θα σου δωσουν ενα σεβαστο βαθμο αλλα σιγουρα παιζει εναν πολυ πολυ μεγαλο ρολο η τυχη.. :(
-
Δεν προτείνεις την ομαδοσυνεργατική στο σχέδιο για διδακτική των αρχαίων;
-
ναι..βλακεια ηταν αυτα που ειχα γραψει ..οχι η επιλογη της μεθοδου..επηρεασμενη απο φροντιστηριο ειχα κανει αλλ' αντ' αλλων..
στην ουσια δεν ειχα κανει σχεδιο οδυσσειας αλλα σχεδιο περιληψης.οποτε δικαιολογημενο το 50 που ηταν απο την δευτερη ερωτηση..
-
Δηλαδή για τα αρχαία, η καλύτερη μέθοδος είναι η αναλυτική-συνθετική? Να ρωτήσω και κάτι που με απασχολεί..Η φαντασία και ο αυτοσχεδιασμός θεωρούνται θετικά ή αρνητικά στοιχεία? Δηλαδή, παίζει ρόλο πόσο καλά έχει διαβάσει κανείς τα σχεδιαγράμματα?
-
εξαρταται τι εννοεις αυτοσχεδιασμος και φαντασια... :) :) :)
-
Δηλαδή να μην φαίνεται ότι έχω μάθει τα σχέδια απ'έξω και γράφω ό,τι έχω μάθει παπαγαλία..Να φανεί δηλαδή αυτό που λέμε "μεράκι"..
-
ελπιζω πως ναι... :) :) :)
-
Δηλαδή να μην φαίνεται ότι έχω μάθει τα σχέδια απ'έξω και γράφω ό,τι έχω μάθει παπαγαλία..Να φανεί δηλαδή αυτό που λέμε "μεράκι"..
Νίκη ,πιστέυω πως πέρα από κάθε σχέδιο και πέρα από κάθε οδηγο διδασκαλίας , η ψυχολογική κατάσταση της ημέρας ,η ηρεμία και η έμπνευση (για να θυμηθούμε και το μεγάλο Παπανούτσο) θα πάιξει καθοριστικό ρόλο στη Διδακτική του διαγωνισμού.
-
Ο Stratilio έχει απόλυτο δίκιο.
Πήρα 62,5 στη διδακτική αρχαίων και τώρα ξέρω τι φταίει. Είχα πολύ άγχος, καθόλου έμπνευση και το φροντιστήριο που παρακολούθησα στη διδακτική με μπέρδεψε αντί να με βοηθήσει. Όχι γιατί μου τά 'παν λάθος οι άνθρωποι, αλλά γιατί αγχωμένη όπως ήμουν, τα έκανα άνω κάτω και παρέλειψα πολύ σημαντικά πράγματα, όπως να βάλω στους στόχους (και στην ανάλυση παρακάτω) τους αοιδούς.
Ψυχολογία καλή, ηρεμία, έμπνευση και καλή γνώση του γνωστικού, αυτό είναι το τετράπτυχο της επιτυχίας. Άντε να σου κάτσουν όλα αυτά μαζί...
-
Ενισχύοντας την πολύ σωστή παραπάνω άποψη προσθέτω ότι για την επιτυχία ενός καλού σχεδίου μαθήματος ,απαιτείται και η καλή...διάθεση του βαθμολογητή . Γνωστός μου που είδε γραπτό του στον προηγούμενο διαγωνισμό, έφριξε ! Γιατί ; Πολύ απλά ,αντί των επιμέρους διορθώσεων υπήρχε στο τέλος του σχεδίου ένας "ξερός" βαθμός. Τίποτε άλλο. Ούτε διορθώσεις ,ούτε υπογραμμίσεις για "λάθη".
-
Επαναφέρω το θέμα αυτό, που θα μας φανεί σε όλους πολύ χρήσιμο...Να σας πώ, ότι έχω αγχωθεί τρομερά με τα σχέδια...δεν έχω καθόλου διδακτική εμπειρία και φυσικά όχι επαρκή κατοχή του γνωστικού..Πολύ φοβάμαι, ότι θα με περάσουν για άσχετη.. :'( :'( :'( :'( :'(
-
Επαναφέρω το θέμα αυτό, που θα μας φανεί σε όλους πολύ χρήσιμο...Να σας πώ, ότι έχω αγχωθεί τρομερά με τα σχέδια...δεν έχω καθόλου διδακτική εμπειρία και φυσικά όχι επαρκή κατοχή του γνωστικού..Πολύ φοβάμαι, ότι θα με περάσουν για άσχετη.. :'( :'( :'( :'( :'(
Δε χρειάζεται να έχεις διδακτική εμπειρία αν είχες θα σε βοηθούσε όμως.Πάλεψε το γνωστικό μέχρι τέλους ,κάτι θα γράψεις.Δε χρειάζεται πάντως να έχεις κάνει και διατριβή στο γνωστικό για να γράψεις.Αυτή είμαι η εμπειρία μου από τον προηγούμενο.Λίγα και καλά
-
Σ'ευχαριστώ Supreme.. :) Έχω διαβάσει εδώ κατά καιρούς, από κάποιους που δεν προετοιμάστηκαν ικανοποιητικά και τα πήγαν καλά στη διδακτική..Ίσως είναι το μόνο μάθημα που όλα είναι υποκειμενικά.. :-\
-
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για όλα τα ωραία πράγματα που ανεβάσατε σχετικά με τη διδακτική! Δεν ξέρετε πόσο με βοηθάτε... Συγχαρητήρια για τον κόπο που κάνατε! Και πάλι ευχαριστώ! :)
-
Παραθέτω ένα σχέδιο μαθήματος για τα νέα ελληνικά που βρήκα στο site zougla.gr
http://www.zougla.gr/news.php?id=16810 (http://www.zougla.gr/news.php?id=16810)
-
Pelazi, σ'ευχαριστούμε πάρα πολύ... :) :) :)
-
συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με stratilio...........
-
συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με stratilio...........
Αν βασιστούμε στη διάθεση που θα έχουμε εκείνη την ημέρα, σωθήκαμε. Θα έχει προηγηθεί το γνωστικό, θα έχεις ξυπνήσει από τις 6:00, στην καλύτερη περίπτωση, όπως τη δικιά μου, που δίνω σε κοντινό δήμο, και θα μου έρθει έμπνευση; Αν υπό αυτές τις συνθήκες έπρεπε να κάνω μάθημα, θα σκεφτόμουν πότε θα τελειώσω να πάω σπίτι μου! Για να μου έρθει έμπνευση πρέπει να είμαι ο σούπε-μαν, σε έκδοση καθηγητή. ;D ;D ;D ;D
ΥΓ: συμφωνώ ότι είναι έμπνευση η διδασκαλία και το σχέδιο, για να μην παρεξηγηθώ, απλώς λίγο παρωδώ την κατάσταση, γιατί είναι παράλογο να σου ζητούν να κάνεις στο χαρτί αυτό που κάνεις στην τάξη, όταν η επαφή με τους μαθητές σου προκαλεί αυτό που λέμε διδακτικό οίστρο. Ο δάσκαλος θέλει μαθητές για να εμπνευστεί, είναι σαν το καλλιτέχνη που θέλει αφορμή για να δημιουργήσει.
-
L.K. θεωρω οτι καπου στη μεση ειναι η σωστη αναλογια της επιτυχιας στην ειδικη διδακτικη. δηλαδη, και καλη γνωση του γνωστικου και ενα βασικο σχεδιο σε σωστες αναλογιες,οχι βαρυφορτωμενο μα ρεαλιστικο,
αλλα και στη διαθεση της στιγμης που λεει ο stratilio.
-
Κι άλλο ένα σχέδιο που βρήκα τυχαία
http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/od8516a.php
-
Πολύ καλό ! Ευχαριστούμε !
-
Αυτό το σχέδιο της Ιθάκης από το zougla.gr πώς σας φάνηκε; σας άρεσε;
-
Αυτό το σχέδιο της Ιθάκης από το zougla.gr πώς σας φάνηκε; σας άρεσε;
απο μια γρηγορη ματια που του εριξα, προσωπικα δε μου αρεσε. γενικα εχω μαθει να κανω σχεδια με το παραδοσιακο στυλ, πραγματα που εφαρμοζονται στην ταξη χωρις πολλα πολλα. κ γραφοντας σε δοκιμιακο λογο.
επισης οταν ζητανε σε σχεδιο "στοχοθεσια" εννοουν το στοχο του ποιητη κ οχι διδακτικους στοχους, ασχετα που εμεις θα βαλουμε ετσι κ αλλιως
-
Αυτό το σχέδιο της Ιθάκης από το zougla.gr πώς σας φάνηκε; σας άρεσε;
Και μένα δε μου άρεσε. Κατ' αρχάς δε θυμίζει καθόλου διδακτική διαδικασία. Είναι αποκλειστικά και μόνο γνωστικό. Έπειτα αν θυμάμαι καλά η δομή του κριτηρίου αξιολόγησης δεν έχει σχέση με τη δομή που προτείνει το ΦΕΚ. Πιστεύω ότι ένα τέτοιο σχέδιο δε θα έπιανε καλό βαθμό, άσχετα αν από άποψη γνωστικού είναι επαρκέστατο.