*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 159000 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 11:50:42 μμ »
Σόρι, τώρα είδα τις απαντήσεις σας. Χάρηκα λίγο. Τουλάχιστον να έχω γράψει καλά αρχαία, μετά την πανωλεθρία μου στα νέα και ιστορία.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:16:48 »

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 11:58:05 μμ »
Παιδιά εγώ υπολογίζω αρχαία γύρω στο 70, νέα 70 και ιστορία αχ αχ 26.666 βγαίνει το πρωί 56.4

τώρα για το απόγευμα με βάση τα νέα 89.5 και διδακτική το πρώτο ερώτημα αρχαίων το έκανα καλά υπολογίζω κανά 40/50 το δεύτερο τα έχασα επειδή δεν ήταν απο τα σχολικά βιβλία βέβαια κάθισα και έγραψα γενικότερα για την πολιτεία και το σπήλαιο μπας και μου δώσουν τίποτα ασ πουμε 5/50 ώστε να έχω 45/100 διδακτική έτσι υπολογίζω για τη β ενότητα γύρω στο 60-63....  οπότε θα έχω γύρω στο 60 μέσο όρο...βέβαια ας περιμένουμε και τις απαντήσεις του ΑΣΕΠ....

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #100 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 12:02:46 πμ »
Εγώ δεν τολμώ να κάνω την οποιαδήποτε πρόβλεψη.Τα θέματα ιστορίας δεν τα έχω εξετάσει καθόλου.Προτιμώ να δώ τις επίσημες απαντήσεις από το σκοτσέζικο ντουζ των φροντιστηρίων κτλ.Επίσης δε μπορώ να παραβλέψω το "υποκειμενικό" της βαθμολόγησης των θεμάτων ανάπτυξης.
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #101 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 12:03:15 πμ »
το δικας διδωμι σημαινει επιλυω τις διαφορες με διαιτησια και το τελευταιο κομματι μεταφραζεται οτι μην εχετε τυψεις οτι πολεμησατε για κατι ασημαντο...
""Οι Λακεδαιμόνιοι, λοιπόν, και πριν ήτο φανερόν ότι μας επεβουλεύοντο, και τώρα περισσότερον παρά πριν. Διότι, ενώ η Τριακονταετής συνθήκη ορίζει ότι αι αμοιβαίαι διαφοραί πρέπει να υποβάλλωνται εις διαιτησίαν, διατηρουμένου, εν τω μεταξύ, του εδαφικού καθεστώτος, ούτε αυτοί εζήτησαν ποτε διαιτησίαν, ούτε προτεινομένην από σας την δέχονται, αλλά θέλουν να επιδιώξουν την επανόρθωσιν των αιτιάσεών των διά πολέμου μάλλον παρά διά συζητήσεως, παρίστανται δε ήδη επιτάσσοντες, και όχι πλέον διατυπώνοντες αιτιάσεις. Διότι απαιτούν και την πολιορκείαν της Ποτειδαίας να λύσωμεν και την ελευθερίαν της Αιγίνης ν' αποκαταστήσωμεν και το περί Μεγαρέων Ψήφισμα ν' ανακαλέσωμεν. Αυτοί μάλιστα, που ήλθαν τελευταίοι, διακηρύττουν φανερά ότι πρέπει ν' αποδώσωμεν εις τους Έλληνας την ανεξαρτησίαν των. Κανείς όμως από σας ας μη νομίση ότι ο πόλεμος θα γίνη δι' ασήμαντον αφορμήν, εάν ηθέλαμεν αρνηθή ν' ανακαλέσωμεν το περί Μεγαρέων Ψήφισμα, εις το οποίον φαίνονται ότι αποδίδουν τόσην σπουδαιότητα, ώστε ισχυρίζονται ότι αν αυτό ανακληθή, ο πόλεμος θ' αποσοβηθή. Ούτε πρέπει ν' αφίσετε υφισταμένην εις την συνείδησίν σας την μομφήν ότι επολεμήσατε δι' ασήμαντον αιτίαν, διότι το ασήμαντον αυτό αποτελεί την λυδίαν λίθον, προς εξακρίβωσιν και δοκιμασίαν των προθέσεών σας."

Μετάφραση Ελ. Βενιζέλου από "Μικρός Απόπλους"
http://www.mikrosapoplous.gr/thucy/vivlia/vivlio2_1.htm

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:16:48 »

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #102 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 12:15:27 πμ »
Καλα αποτελεσματα σε ολους και συγχαρητηρια σε οσους εγραψαν καλα! εγω εχω παθει πανωλεθρια στην ιστορια και μαλλον εχω κοπει στο γνωστικο. Δυστυχως αν και ειχα πει οτι δε θα ρισκαρω γιατι μου χρειαζονταν μονο 8-10 μορια και πηγαινω παντα καλα στη β θεματικη, οποτε μου αρκουσε η βαση στο γνωστικο, δεν το τηρησα και η αρνητικη με εχει καταστρεψει. Σημερα μου φανηκαν ευκολα, εγραψα διδακτικη αρχαιων, αλλα και το γνωστικο αρχαιων ηταν καλο, τα νεα και η ιστορια μου φανηκαν απειρως πιο δυσκολα απο την προηγουμενη φορα.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #103 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 12:26:28 πμ »
Παιδιά εγώ υπολογίζω αρχαία γύρω στο 70, νέα 70 και ιστορία αχ αχ 26.666 βγαίνει το πρωί 56.4

τώρα για το απόγευμα με βάση τα νέα 89.5 και διδακτική το πρώτο ερώτημα αρχαίων το έκανα καλά υπολογίζω κανά 40/50 το δεύτερο τα έχασα επειδή δεν ήταν απο τα σχολικά βιβλία βέβαια κάθισα και έγραψα γενικότερα για την πολιτεία και το σπήλαιο μπας και μου δώσουν τίποτα ασ πουμε 5/50 ώστε να έχω 45/100 διδακτική έτσι υπολογίζω για τη β ενότητα γύρω στο 60-63....  οπότε θα έχω γύρω στο 60 μέσο όρο...βέβαια ας περιμένουμε και τις απαντήσεις του ΑΣΕΠ....
μην εισαι τοσο σιγουρος/η για τις ερωτησεις αναπτυξης..εχουν δει πολλα τα ματακια μας.. κι εγω 70-80 περιμενα.. αλλα μου ηρθε ενα ωραιοταο 49.
δεν θελω να σε απογοητευσω απλα εχε και στο υποσυνειδτο σου οτι ειναι πααααααρα πολυ μυστηριοι στη βαθμολογηση. ριξτε μια ματια σε παλαιοτερα θεματα και θα καταλαβετε..

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #104 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 12:27:27 πμ »
παιδια εγω εχω ψιλοεκνευριστει κ με αυτους που βγαζουν ανευθυνα απαντησεις θεματων
εχω κοιταξει σε 3-4 site κ βλεπω τρελες διαφορες αλλα κ ελλεεινα λαθη!τι να πω!
εγω υπολογιζω (αν θελει κ ο θεος βεβαια γιατι δεν ξερω κ τις σωστες απαντησεις σε καποια) αρχαια γυρω στο 55,νεα 64 κ ιστορια 50.γενικη γυρω στο 76 κ ειδικη καλα,αλλα θα δειξει,δεν μπορω να υπολογισω
παντως επειδη ειμαι του ιστορικου κ ειχα ξεσκιστει στην ιστορια,νιωθω λιγο αδικια που εμεις οι ιστορικοι δεν μπορουμε ποτε να εκμεταλλευτουμε το ισχυρο χαρτι μας μ αυτα που βαζουν....
ρε παιδια κ κατι αλλο:η διαθεματικη προσεγγιση ειχα διαβασει ρητα οτι προβλεπει να μην υπαρχουν ξεχωριστα μαθηματα στο σχολειο.διαβαζω την απαντηση στα νεα,κ λεει αυτο με τις εννοιες που ισως ειναι κ αυτο σωστο.ξερετε κατι?
καλα αποτελεσματα σε ολους!!

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #105 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 12:27:56 πμ »
εγω πατωσα ιστορια....δυσκολο να πιασω το 50 στην α θεματικη.....στα αλλα πγα καλυτερα χωρις διάβασμα. Απλά φοβάμαι οτι του χρονου αν και θα εχω 23 μορ θα μείνω εκτος αναπλήρωσης....

Λες να ανεβούν τόσο πολύ; Δεν το πιστεύω!
θα μπουν κι αυτοι του οαεδ... οποτε θα ειναι δυσκολα, οχι ομως να μην εισαι αναπληρωτρια  με 23 μορια!

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #106 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 12:31:38 πμ »
οι απαντησεις που εχουν δοθει για τα  παιδαγωγικα δε νομιζω πως ευσταθουν και θυμαμαι πως και την προηγουμενη φορα δεν τα ειχαν πετυχει οι εφημεριδες. στα νεα και την ιστορια εχω ψαξει και πιστευω οτι τις εχω βρει κι εχω απογοητευτει.

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #107 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 12:40:04 πμ »
ασε στην ιστορια εψαχνα παρα πολυ ωρα σε ιντερνετ κ ιστορια του ελληνικου εθνους,κ με βοηθο τη μανα μου που ειναι συνταξιουχος φιλολογος κ παλι σε 2-3 δεν βρηκα απαντηση.
καταλαβα ομως οτι ακομα κ αν μου δινανε τα θεματα στο σπιτι,ημασταν μια ομαδα 3 ατομων κ τα ψαχναμε,παλι δεν θα προλαβαινα να τα βρω κ να γραψω αριστα!
καλα ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΑΝΕ ΑΥΤΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ???

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #108 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 12:44:15 πμ »
Η ιστορια ηταν τοσο δυσκολη που καταντησε να ειναι γελοια!

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #109 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 12:56:20 πμ »
Ποιες σας δυσκόλεψαν στα αρχαία να τις συζητήσουμε.

Εμένα αυτή με τον Αρχίλοχο και το πώς χρονολογούνται τα έργα του. Πρέπει να ήταν τα ιστορικά γεγονότα, έτσι.
Η αλληγορία με το σκάφος αναφέρεται στον Αρχίλοχο, Αλκαίο και Θέογνη;
Τις θυμάστε καθόλου
το σχολικο βιβλιο αναφερει και τα ιστορικα γεγονοτα (αυτο εχω βαλει) και την εκλειψη, ισως λοιπον ειναι τα βιογραφικα στοιχεια γιατι τις πληροφοριες τις δινει ο ιδιος ο ποιητης.

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 01:20:57 πμ »


Επίσης οσον αφορά τον Λουκή Λάρα στο παρακατω λίνκ αναφέρει οτι και στην πρωτοπρόσωπη αφήγηση μπορούμε να έχουμε αφηγητη παντογνώστη όπως συμβαίνει πχ στον Λ.Λάρα.
http://dspace.flinders.edu.au/dspace/bitstream/2328/3288/1/475-484_agelatos%20Gr.pdf

 
[/quote]για το Λουκη Λαρα συμφωνω κι εγω για παντογνωστη αφηγητη. Ο Παρισης παντως το δινει ομοδιηγητικο.

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #111 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 01:26:40 πμ »
πώς είναι παντογνώστης αφού συμμετέχει στην ιστορία;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161714
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 576
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 536
Σύνολο: 555

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.