*

Ψηφοφορία

Ποια Διδακτική επιλέξατε;

Αρχαία
64 (41.8%)
Νέα
47 (30.7%)
Ιστορία
42 (27.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 153

Αποστολέας Θέμα: Ειδική Διδακτική Φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 59930 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική Φιλολόγων
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:36:28 πμ »
Να πούμε λίγο τις αντιστοιχίες σύντομα; Αχιλλέας=δεσμώτης, κάτω κόσμος=σπήλαιο=αισθητός κόσμος, ζωή=νοητός κόσμος, τιμές στον κάτω κόσμο=ματαιότητα αισθητού κόσμου, βάσανα και προβλήματα ζωής=ίσως;; κοπιώδης ανάβαση στον επάνω κόσμο, δύσκολη πορεία προς τη γνώση;; ΚΑΙ/Η δυσκολία φιλοσόφου να παιδεύσει τους απαίδευτους;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική Διδακτική Φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:56:03 »

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική Φιλολόγων
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 02:01:13 πμ »
Πόσες σελίδες γράψατε στη διδακτική; Αν και κάπου είχα διαβάσει μέσα στο φόρουμ πριν από πολύ καιρό ότι "καλός" αριθμός σελίδων είναι  3-4.. Εσείς πόσες γράψατε;;
Προσωπικά, νομίζω ότι το παράκανα. Έγραψα νέα και μου βγήκαν περίπου 13-14 σελίδες..Αλλά γενικά κάνω πολύ μεγάλα γράμματα και το κείμενο μου είχε πολλά Χ (θα κατέλαβαν τουλάχιστον 2 σελίδες τα Χ που έβαλα...) Θα έλεγα ότι η κάθε ερώτηση ήταν 5,5 σελίδες...
dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: Ειδική Διδακτική Φιλολόγων
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 09:23:27 πμ »
Πόσες σελίδες γράψατε στη διδακτική; Αν και κάπου είχα διαβάσει μέσα στο φόρουμ πριν από πολύ καιρό ότι "καλός" αριθμός σελίδων είναι  3-4.. Εσείς πόσες γράψατε;;
Προσωπικά, νομίζω ότι το παράκανα. Έγραψα νέα και μου βγήκαν περίπου 13-14 σελίδες..Αλλά γενικά κάνω πολύ μεγάλα γράμματα και το κείμενο μου είχε πολλά Χ (θα κατέλαβαν τουλάχιστον 2 σελίδες τα Χ που έβαλα...) Θα έλεγα ότι η κάθε ερώτηση ήταν 5,5 σελίδες...


Στο πρώτο ερώτημα των αρχαίων έγραψα 5 σελίδες και στο δεύτερο 4.

Αποσυνδεδεμένος παπάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική Φιλολόγων
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 09:48:34 πμ »
παιδιά θα σας πω τί εκανα κι εγώ στα αρχαία (διδακτική) για να γελάσετε (γιατί εγώ κλαίω :'() . Επειδή δεν ήμουν σίγουρη για την προέλευση του στίχου, και η Νέκυια μου φάνηκε πολύ εύκολη επιλογή.....το μυαλό μου άρχισε να "δουλεύει" επικίνδυνα.....Λέω: για να ρωτάνε το στίχο μήπως είναι στα εντος ύλης και το είπε κανένας Οδυσσές όταν βρισκόνταν στην Καλυψω?   Έτσι -εγώ η έξυπνη- αποφάσισα να τα γράψω και τα δύο!!!!!!!!!!!!!!!! και φυσικά τώρα χτυπάω το κεφάλι μου........Παρηγορήστε με βρε παιδιά...λέτε να μου μηδενίσουν όλο το θέμα;

υπάρχουν και χειρότερα!!!εγώ ήμουν ανάμερα στον Αχιλλέα και στον Τηλέμαχο εκεί που μιλάει με την Αθηνά -Μέντη.Αφού λοιπόν σκέφτηκα ότι το πρώτο είναι εκτός ύλης επέλεξα το δεύτερο και έκανα μια ωραιότατη εκτός θέματος ανάπτυξη!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική Διδακτική Φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:56:03 »

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική Φιλολόγων
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 09:58:37 πμ »

παπάκι, είχα βγεί εκτός θέματος την προηγούμενη φορά που έδωσα ασεπ στη διδακτική στο ένα από τα δύο ερωτήματα. Εντελώς εκτός όμως, ούτε καν μόνο στο ένα από τα δύο υποερωτήματα, όπως καταλαβαίνω ότι έκανες εσύ (το β΄ προφανώς θα στο πάρουν σωστό). Παρόλα αυτά με βαθμολόγησαν πάνω από 50 και τότε ήμουν άσχετη με διδακτική, ούτε καν στόχους δεν ήξερα ότι έπρεπε να βαλουμε. Δηλαδή σε τέτοιες περιπτώσεις είμαι σίγουρη ότι συνυπολογίζουν τη γενική εικόνα του γραπτού και θα ξέρουν επίσης ότι ήταν εκτός ύλης το χωρίο.Αν έχεις δείξει ότι ξέρεις όλα τα άλλα θα μετρήσει.

Αποσυνδεδεμένος eva30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική Φιλολόγων
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 10:01:17 πμ »
Έγραψε κανείς διδακτική ιστορίας για να μου δώσει τα φώτα του; Η διδακτική αρχαίων μου φάνηκε απίστευτα δύσκολη...

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική Φιλολόγων
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 10:32:27 πμ »
Στη σελίδα 3 του ίδιου θέματος ρωτούσα το ίδιο με την παπάκι για λογαριασμό φίλης που έδωσε διδακτική αρχαίων και συσχέτισε Πλάτωνα με Οδυσσέα-Καλυψώ (νομίζω, πάντως όχι με Νέκυια), κάνοντας ένα πολύ ωραίο σχέδιο ... εκτός θέματος! Πιστεύετε ότι το πολύ στη βάση να βρίσκεται ή μπορεί να πάρει καλύτερη βαθμολογία; Το πρώτο σχέδιο επίσης το έκανε καλό.
Όσο για διδακτική ιστορίας πήρα εγώ... πονεμένη ιστορία!
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: Ειδική Διδακτική Φιλολόγων
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 10:36:52 πμ »
Στη σελίδα 3 του ίδιου θέματος ρωτούσα το ίδιο με την παπάκι για λογαριασμό φίλης που έδωσε διδακτική αρχαίων και συσχέτισε Πλάτωνα με Οδυσσέα-Καλυψώ (νομίζω, πάντως όχι με Νέκυια), κάνοντας ένα πολύ ωραίο σχέδιο ... εκτός θέματος! Πιστεύετε ότι το πολύ στη βάση να βρίσκεται ή μπορεί να πάρει καλύτερη βαθμολογία; Το πρώτο σχέδιο επίσης το έκανε καλό.
Όσο για διδακτική ιστορίας πήρα εγώ... πονεμένη ιστορία!

Τελικά ήθελε σχέδιο και στο 2ο ερώτημα;;;
Το ερώτημα έλεγε: "καλείσθε να απαντήσετε στο εξής διπλό ερώτημα".

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Ειδική Διδακτική Φιλολόγων
« Απάντηση #92 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 10:37:05 πμ »
αληθεια ποιοι βαθμολογουν;
και αυτοι που διορθωνουν την ειδικη διδακτικη με ποια κριτηρια βαζουν 74 πχ αντι για 76;

κι εγω δεν εχω καταλαβει στον προηγουμενο με ποια κριτηρια μου εβαλαν 50 ο ενας και 80 αλλος...
το 80 σε καμια περιπτωση δεν το αξιζα αφου ουτε καν σχεδιο σεν ειχα κανει.. μην παιδευεστε να ψαχνετε αν αυτο ειναι σωστο ή το αλλο.. απλα να παρακαλατε να πεσετε σε καλο διορθωτη..

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Ειδική Διδακτική Φιλολόγων
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 10:38:31 πμ »
Στη σελίδα 3 του ίδιου θέματος ρωτούσα το ίδιο με την παπάκι για λογαριασμό φίλης που έδωσε διδακτική αρχαίων και συσχέτισε Πλάτωνα με Οδυσσέα-Καλυψώ (νομίζω, πάντως όχι με Νέκυια), κάνοντας ένα πολύ ωραίο σχέδιο ... εκτός θέματος! Πιστεύετε ότι το πολύ στη βάση να βρίσκεται ή μπορεί να πάρει καλύτερη βαθμολογία; Το πρώτο σχέδιο επίσης το έκανε καλό.
Όσο για διδακτική ιστορίας πήρα εγώ... πονεμένη ιστορία!

Τελικά ήθελε σχέδιο και στο 2ο ερώτημα;;;
Το ερώτημα έλεγε: "καλείσθε να απαντήσετε στο εξής διπλό ερώτημα".
στον προηγουμενο διαγωνισμο συμφωνα με τις οδηγιες σιορθωτων που πηραμε δεν χρειαζοταν να κανεις σχεδιο. το ιδιο μου ειπε και διορθωτρια για φετος.

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική Φιλολόγων
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 10:41:58 πμ »

η συνολική εικόνα του γραπτού μετράει σε έναν φυσιολογικό διορθωτή. Και εμείς διορθωσεις κάνουμε, ξέρουμε...αν καταλάβει ότι γνωρίζατε τα εντός ύλης αλλα ξεφύγατε στην εκτός θα βαθμολογήσει με μεγαλύτερη επιείκια. Και αφού το δεύτερο υποερώτημα δεν έχει σχέση με το πού ήταν το χωρίο αλλά με τη συσχέτιση του με πλάτωνα, ναι πιστεύω θα κόψουν στη χειρότερη το 25%

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική Φιλολόγων
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 10:42:24 πμ »
αληθεια ποιοι βαθμολογουν;
και αυτοι που διορθωνουν την ειδικη διδακτικη με ποια κριτηρια βαζουν 74 πχ αντι για 76;

κι εγω δεν εχω καταλαβει στον προηγουμενο με ποια κριτηρια μου εβαλαν 50 ο ενας και 80 αλλος...
το 80 σε καμια περιπτωση δεν το αξιζα αφου ουτε καν σχεδιο σεν ειχα κανει.. μην παιδευεστε να ψαχνετε αν αυτο ειναι σωστο ή το αλλο.. απλα να παρακαλατε να πεσετε σε καλο διορθωτη..
swtia δημοσιεύουν τη βαθμολογία κ των δύο διορθωτών ή τη βλέπεις μόνο αν πας εκει να δεις το γραπτο σου;;έχω ξεχάσει τα πάντα μα τα πάντα τις 2 τελευταίες μέρες!! ;D
( τετοια αποκλιση είχες;;; παναγία μου!)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2009, 10:47:08 πμ από Georgia s »

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Ειδική Διδακτική Φιλολόγων
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 10:50:16 πμ »
δυστυχως την βλεπεις μονο αν δεις το γραπτο σου...
ναι 30 μοναδες.  ο τριτος μου εβαλε 54. και να φανταστειτε τα πηρα οταν εμαθα οτι ο ενας εβαλε 80 γιατι ειχα γραψει βλακειες και μου απεδειξε ποσο οτι να ναι ατοι που διορθωνουν. δεν ειχα κανει σχεδιο, ειχα απαντησει απλα στα ερωτηματα. απλα και ξερα. στο τριτο ερωτημα ειχα δωσει οδηγιες για ομαδοσυνεργατικη. αλλα ουτε σχεδιο ουτε τιποτα. εγω τελικα 54. φιλη μου που και αυτη απαντησε απλα στις ερωτησεις πηρε  75 και γι αυτο το ακολουθησε και σ αυτον τον διαγωνισμο αφου ειχε πιασει στον προηγουμενο. τωρα παντως εκανα αναλυτικο σχεδιο

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική Φιλολόγων
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 10:52:52 πμ »
Πόσο είναι το παράβολο που πληρώνεις για να δεις το γραπτό σου;; Άλλα 20€ ????  :@
dum vita est, spes est ... ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 642
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 638
Σύνολο: 640

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.