*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;  (Αναγνώστηκε 95978 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #126 στις: Απρίλιος 01, 2009, 09:07:02 μμ »
Να 'σαι καλά. Επίσης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:28:57 »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #127 στις: Απρίλιος 01, 2009, 09:10:54 μμ »
para5, στις 2 τελευταίες σελίδες δεν βλέπω αντιπαράθεση απόψεων, αλλά .. επιθετικότητα! Και ξέρω να τα .. ξεχωρίζω! ;)
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #128 στις: Απρίλιος 01, 2009, 09:13:30 μμ »
para5, στις 2 τελευταίες σελίδες δεν βλέπω αντιπαράθεση απόψεων, αλλά .. επιθετικότητα! Και ξέρω να τα .. ξεχωρίζω! ;)

++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #129 στις: Απρίλιος 01, 2009, 09:22:44 μμ »
para5, στις 2 τελευταίες σελίδες δεν βλέπω αντιπαράθεση απόψεων, αλλά .. επιθετικότητα! Και ξέρω να τα .. ξεχωρίζω! ;)
Αν αναφέρεσαι στα δικά μου μηνύματα, εγώ δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Το ότι λες πως ξέρεις να ξεχωρίζεις, δεν μπορεί να με πείσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:28:57 »

professor

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #130 στις: Απρίλιος 01, 2009, 11:02:42 μμ »
Εγώ λέω να αντικαταστασταθεί η  Δημοτική Με την Καθαρεύουσα!Θεέ μου τι θα διαβάσω ακόμη!

"Εγω  λεγω να αντικατασταθη η δημοτικη υπο της καθαρευουσης.Θεε μου τι θα αναγνωσω ετι περισσοτερον!"

Τοιαυται μεταγραφαι κειμενων της δημοτικης εις καθαρευουσαν δυνανταιι να προκαλεσωσιν γελωτας και θυμηδιας εις την σεβαστη κοινοτητα του pde.gr
συνοδευομενοι  δε υπο περισσης ευαρεσκειας αμα τη διαπιστωσει  ( ; ) οτι αι ανωτερω μεταφραφαι δεν συνοδευονται ουδολως απο αηδεις εκφρασεις αλαζονειας υπο του γραφοντος , ατινας δυναμεθα να συναντησωμεν εις εμετικα νηματα ετερων ψηφιακων αγορων!

αμα βλεπεις πολλες επαναληψεις "κων/νου και ελενης"  δεν θελει και πολλη η χρηση τετοιας γλωσσας να καταστει αβιαστη


« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2009, 11:04:16 μμ από professor »

professor

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #131 στις: Απρίλιος 01, 2009, 11:07:13 μμ »
Δοκω  μοι την αρχαιαν ελληνικην μη διδακτεα ειναι εις τους εν τη Δημοτικη εκπαιδευσει φοιτουντας παιδας


σωστα αν και δεν συμφωνω ως προς το περιεχομενο, δηλ το " μη " μπορουσε να παραλειφθει.διοτι τα παντα ειναι διδακτα σε ολες τις ηλικιες, αρκει να υπαρχει ο καταλληλος τροπος.

 

καποιος παιδαγωγος αφησε να εννοηθει οτι ακομη και ανωτερα μαθηματικα μπορεις να διδαξεις στην α δημοτικου!δεν θυμαμαι ποιος

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #132 στις: Απρίλιος 02, 2009, 02:17:17 πμ »

"Εγω  λεγω να αντικατασταθη η δημοτικη υπο της καθαρευουσης.Θεε μου τι θα αναγνωσω ετι περισσοτερον!"

Τοιαυται μεταγραφαι κειμενων της δημοτικης εις καθαρευουσαν δυνανταιι να προκαλεσωσιν γελωτας και θυμηδιας εις την σεβαστη κοινοτητα του pde.gr
συνοδευομενοι  δε υπο περισσης ευαρεσκειας αμα τη διαπιστωσει  ( ; ) οτι αι ανωτερω μεταφραφαι δεν συνοδευονται ουδολως απο αηδεις εκφρασεις αλαζονειας υπο του γραφοντος , ατινας δυναμεθα να συναντησωμεν εις εμετικα νηματα ετερων ψηφιακων αγορων!

αμα βλεπεις πολλες επαναληψεις "κων/νου και ελενης"  δεν θελει και πολλη η χρηση τετοιας γλωσσας να καταστει αβιαστη



Ξέχασες όμως να βάλεις τις ψιλές τις δασείες τις οξείες τις περισπωμένες και καμιά υπογεγραμμένη.  :D

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #133 στις: Απρίλιος 02, 2009, 09:08:49 πμ »
τελικα, ολοι οσοι μιλησαν εδω ως τωρα εχουν πει πραγματα σωστα. χαιρομαι που και οι νηπιαγωγοι εχουν αποψη και μαλιστα στη σωστη κατευθυνση. συμπερασματικα θα πω οτι ολοι συμφωνουμε στην αναμορφωση των σχολικων προγραμματων,ετσι ωστε τα παιδια να μη βλεπουν το σχολειο ως αγκαρια και να μπορουν να διδαχτουν πραγματα σωστα και χρησιμα.
τελος, διαπιστωνω οτι εχουμε αριστο εμψυχο εκπαιδευτικο υλικο και ...θερμοαιμο! δεν ειναι κακο αυτο, αντιθετα μαλιστα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

professor

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #134 στις: Απρίλιος 02, 2009, 02:11:35 μμ »

"Εγω  λεγω να αντικατασταθη η δημοτικη υπο της καθαρευουσης.Θεε μου τι θα αναγνωσω ετι περισσοτερον!"

Τοιαυται μεταγραφαι κειμενων της δημοτικης εις καθαρευουσαν δυνανταιι να προκαλεσωσιν γελωτας και θυμηδιας εις την σεβαστη κοινοτητα του pde.gr
συνοδευομενοι  δε υπο περισσης ευαρεσκειας αμα τη διαπιστωσει  ( ; ) οτι αι ανωτερω μεταφραφαι δεν συνοδευονται ουδολως απο αηδεις εκφρασεις αλαζονειας υπο του γραφοντος , ατινας δυναμεθα να συναντησωμεν εις εμετικα νηματα ετερων ψηφιακων αγορων!

αμα βλεπεις πολλες επαναληψεις "κων/νου και ελενης"  δεν θελει και πολλη η χρηση τετοιας γλωσσας να καταστει αβιαστη



Ξέχασες όμως να βάλεις τις ψιλές τις δασείες τις οξείες τις περισπωμένες και καμιά υπογεγραμμένη.  :D



11 η ωρα το βραδυ και κατακοπος που μυαλο για πολυτονιστη magenta;

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #135 στις: Απρίλιος 02, 2009, 03:38:02 μμ »
Μάρκος η "αγκαρια" γράφεται αγγαρεία. Θα συμφωνήσεις λοιπόν πως δεν έγινε και τίποτα αν δεν μάθουμε αρχαία ελληνικά. Δεν έγινε και τίποτα αν δεν μάθουμε σωστή ορθογραφία. Σίγουρα βοηθάει.. αλλά υπάρχουν πολύ ποιο σημαντικά πράγματα για να ασχοληθούμε στο σχολείο, ειδικά στο δημοτικό. Οπότε όχι αρχαία στο δημοτικό. Όχι αρχαία και στο γυμνάσιο. Είχα την ευτυχία οι φιλόλογοι μου μέσα από τα αρχαία κείμενα, να μην κολλάνε μόνο στην σύνταξη και στην γραμματική, αλλά στο ήθος, στα παραδείγματα συμπεριφοράς, στα νοήματα και σε πολλά άλλα τέτοια υπέροχα πράγματα. Χαίρομαι που συμφωνείς και εσύ μαζί μας Μάρκος.
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #136 στις: Απρίλιος 02, 2009, 04:00:40 μμ »

για να επανελθω, για να μη μαθουν λοιπον τα παιδια την αγγαρια ετσι να τη γραφουν και οχι αγγαρεια ή οπως αλλιως, πρεπει να  μαθουν καλα τη γλωσσα απο το δημοτικο

το ορθογραφικο λαθος φιλε δεν στοιχειωθετει τιποτα. το ειπες και μονος σου. μη μενεις λοιπον σε αυτα, γιατι ολοι μας κανουμε....οσο για το περιεχομενο των αρχαιων κειμενων συμφωνω μαζι σου, αλλα για το δημοτικο ειναι θεωρω εγω ,ισως να κανω λαθος, καπως δυσκολο να συλλαβουν τα παιδια τα νοηματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2009, 04:27:38 μμ από Μarkos »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Νάκης Ιωάννης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #137 στις: Απρίλιος 03, 2009, 09:57:30 πμ »
Είμαι δάσκαλος . Για ένα καπρίτσιο πήγα το 1984 στη Γ΄Δέσμη και πέρασα στην Παιδαγωγική Ακαδημία μόνο και μόνο για να έχω γρήγορα δουλειά. Πάντα μισούσα τα αρχαία ελληνικά, αν και είχα την τύχη να έχω μια σπουδαία φιλόλογο στο Λύκειο, την κ. Χόικα. Μεγαλώνοντας και σε επαφές μου με συναδέλφους εκπαιδευτικούς και πρώην μαθητές μέσα μου επιβεβαιώνεται συνεχώς η απέχθεια του Έλληνα στα αρχαία ελληνικά.
Κατά τη γνώμη μου κύριος αίτιος είναι ο κ. Εξαρχόπουλος, που εισηγήθηκε και θεσμοθέτησε επί Βενιζέλου τη διδακτική του μαθήματος αυτού ως τις μέρες μας στα Πανεπιστήμια. Όλο το βάρος του μαθήματος έπεσε στη μορφή της γλώσσας και άφησε τη σημασία των περιεχομένων που έχουν τα κείμενα.
Λέει ο Σεφέρης στις Μέρες του 43 "Ο Εξαρχόπουλος και οι άλλοι γλωσσαμύντορες τσιμπούρια και μύγες του απόπατου" και μένουν θρυλικά τα λόγια του Μαβίλη "Με γενικές απόλυτες και ισόκωλα αντί να πάμε ομπρός πάμε πισόκωλα".
Τι θα φέρουν οι φιλόλογοι με τα αρχαία ελληνικά στο Δημοτικό; "Γραμματική, συντακτικό, ετυμολογία,τυπικό, φθογγολογικό, σχήματα λόγου, προσωδία και μέτρα, κανόνες, εξαιρέσεις κανόνων, σημείωση, υποσημείωση, παράγραφος, υπνολαλία, υπνοπαιδεία. Και το ροχαλητό αστραπόβροντο στις σπηλιές." Λιαντίνης, Τα Ελληνικά, σελ. 108. ( Μεγάλε δάσκαλε, πάντα επίκαιρος)
Κατανοώ πως θέλετε κι εσείς να διοριστείτε. Όταν κάνατε δήλωση στο Λύκειο, δε γνωρίζατε ότι ο δρόμος αυτός είναι  δύσβατος; Σα μαθητές αγαπήσατε τα αρχαία ελληνικά ή θέλατε να αποφύγετε τα μαθηματικά, τη φυσική και τη χημεία;
Μη φορτώσουμε τα παιδάκια του Δημοτικού με άλλο ένα βάρος, μην αρχίσουμε τις καταστροφές και στα κτίρια του δημοτικού.
Μια συμβουλή για εκπαιδευτικούς. Διαβάστε τα Ελληνικά του Λιαντίνη, όσοι δεν είχατε την τύχη να τον ακούσετε και θα αναθεωρήσετε πολλές από τις απόψεις σας.
35 χρόνια στην εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #138 στις: Απρίλιος 03, 2009, 01:22:35 μμ »
Είμαι δάσκαλος . Για ένα καπρίτσιο πήγα το 1984 στη Γ΄Δέσμη και πέρασα στην Παιδαγωγική Ακαδημία μόνο και μόνο για να έχω γρήγορα δουλειά. Πάντα μισούσα τα αρχαία ελληνικά, αν και είχα την τύχη να έχω μια σπουδαία φιλόλογο στο Λύκειο, την κ. Χόικα. Μεγαλώνοντας και σε επαφές μου με συναδέλφους εκπαιδευτικούς και πρώην μαθητές μέσα μου επιβεβαιώνεται συνεχώς η απέχθεια του Έλληνα στα αρχαία ελληνικά.
Κατά τη γνώμη μου κύριος αίτιος είναι ο κ. Εξαρχόπουλος, που εισηγήθηκε και θεσμοθέτησε επί Βενιζέλου τη διδακτική του μαθήματος αυτού ως τις μέρες μας στα Πανεπιστήμια. Όλο το βάρος του μαθήματος έπεσε στη μορφή της γλώσσας και άφησε τη σημασία των περιεχομένων που έχουν τα κείμενα.
Λέει ο Σεφέρης στις Μέρες του 43 "Ο Εξαρχόπουλος και οι άλλοι γλωσσαμύντορες τσιμπούρια και μύγες του απόπατου" και μένουν θρυλικά τα λόγια του Μαβίλη "Με γενικές απόλυτες και ισόκωλα αντί να πάμε ομπρός πάμε πισόκωλα".
Τι θα φέρουν οι φιλόλογοι με τα αρχαία ελληνικά στο Δημοτικό; "Γραμματική, συντακτικό, ετυμολογία,τυπικό, φθογγολογικό, σχήματα λόγου, προσωδία και μέτρα, κανόνες, εξαιρέσεις κανόνων, σημείωση, υποσημείωση, παράγραφος, υπνολαλία, υπνοπαιδεία. Και το ροχαλητό αστραπόβροντο στις σπηλιές." Λιαντίνης, Τα Ελληνικά, σελ. 108. ( Μεγάλε δάσκαλε, πάντα επίκαιρος)
Κατανοώ πως θέλετε κι εσείς να διοριστείτε. Όταν κάνατε δήλωση στο Λύκειο, δε γνωρίζατε ότι ο δρόμος αυτός είναι  δύσβατος; Σα μαθητές αγαπήσατε τα αρχαία ελληνικά ή θέλατε να αποφύγετε τα μαθηματικά, τη φυσική και τη χημεία;
Μη φορτώσουμε τα παιδάκια του Δημοτικού με άλλο ένα βάρος, μην αρχίσουμε τις καταστροφές και στα κτίρια του δημοτικού.
Μια συμβουλή για εκπαιδευτικούς. Διαβάστε τα Ελληνικά του Λιαντίνη, όσοι δεν είχατε την τύχη να τον ακούσετε και θα αναθεωρήσετε πολλές από τις απόψεις σας.
φιλε Γιαννη, εχω μερικες παρατηρησεις: ο Εξαρχοπουλος ανηκει σε μια αλλη εποχη ξεπερασμενη πια. για τα τοτε δεδομενα οι αποψεις του ηταν "σωστες". Σημερα ομως η διδακτικη των αρχαιων ελληνικων σε γυμνασιο και λυκειο εχει αλλαξει. δεν στεκομαστε πια τοσο σε επιπεδο μορφοσυντακτικο οσο στο περιεχομενο.(ισως γιαυτο και στις εξετασεις του ασεπ δεν εβαλαν ερωτησεις γραμματικης ή και συντακτικου για 2 συνεχόμενους διαγωνισμους)
επισης, μιλησαμε για λεξιλογιο σε σχεση με την ιστορια μιας λεξης και μαλιστα σε μορφη παιχνιδιου.εκει θα βλεπαμε τη συνεχεια της γλωσσας. αυτο θα βοηθουσε αργοτερα στο γυμνασιο τα παιδια να καταλαβαινουν ισως, δεν ξερω, καλυτερα ενα αρχαιο κειμενο και επομενως,ισως και παλι, δεν θα τα "μισουσαν" οπως λες.

σκεψεις κανω, δεν ειμαι απολυτος στα λεγομενα μου, και παρα πολυ καλα κανετε εσεις οι δασκαλοι που για μενα η δικη σας γνωμη παιρνει αλλη βαρυτητα, και λετε την αποψη σας.

ελπιζω να μην εκανα ορθογραφικα λαθη και "μου την πει" παλι ο συναδελφος w1red (οσο για τη ξενη λεξη αγγαρεια, την εκανα λαθος και αυτο δειχνει οτι ουτε σαν λεξη δεν θελω να τη ξερω-αστειευομαι)
 Ειναι πολυ καλος συναδελφος,το βλεπω απο τις αποψεις του και τη συλλογιστικη πορεια που ακολουθει και καλα κανει και τα προσεχει αυτα. με βοηθα και μενα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Νάκης Ιωάννης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #139 στις: Απρίλιος 03, 2009, 01:44:06 μμ »
Ελπίζω και εύχομαι να είναι όπως τα λες. Έχω όμως κόρη στο γυμνάσιο και βλέπω πως η διδακτική του Εξαρχόπουλου ζει και βασιλεύει ακόμα και στην Α/θμια. Μακάρι η νέα γενιά εκπαιδευτικών όλων των βαθμίδων να αναζητήσει τις ιδέες, που αντλούνται μέσα από τα κείμενα, και να μην επιμένει στη γραμματική και το συντακτικό τόσο πολύ.
Πάντα είχα την περιέργεια, αν στα σχολεία της αρχαίας Ελλάδας διδασκόταν γραμματική ή αν ο Σωκράτης ή ο Πρωταγόρας αναζητούσαν το άμεσα ή το έμμεσο αντικείμενο του ρήματος.
Δεν έχω παρακολουθήσει τα θέματα στις πανελλήνιες εξετάσεις της Γ΄Λυκείου τα τελευταία χρόνια μα έχω την εντύπωση πως ζητούν ακόμα τα ίδια.
35 χρόνια στην εκπαίδευση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 371
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.