*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;  (Αναγνώστηκε 95959 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #406 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:43:39 μμ »
Βρε μήπως τελικά ήθελες να γίνεις φιλόλογος, δεν τα κατάφερες, πέρασες σε σχολή για δασκάλα ( μήπως είσαι από καμιά Ακαδημία;;; ) και σου έχει μείνει απωθημένο;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:52:32 »

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #407 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:47:57 μμ »
Έχω κάνει άπειρες φορές "διάλογο" με δασκάλους σε αυτό το forum.
Αποτέλεσμα. Βρισιές, ένδεια επιχειρημάτων. Για ορθογραφικά λάθη δεν μιλώ καν, είναι το λιγότερο..

Μέσα από τον άθλιο – βρώμικο συνδικαλισμό τους, κατάφεραν αυτά που κατάφεραν. Δείτε τι γίνεται με τους γυμναστές. Τα εικοσάχρονα κάνουν γυμναστική και σαραντάρηδες γυμναστές μένουν άνεργοι μετά από χρόνια ωρομισθίας!!!

Δεν έχει νόημα άλλη μια αντιπαράθεση με την πιο κανιβαλιστική – συντεχνιακή ομάδα στην εκπαίδευση. Μακάρι να βρεθεί κάποιος να σας οργανώσει ώστε να διεκδικήσετε αυτό που αξίζει και σε εσάς αλλά και στους μαθητές. Κάτι είχε προσπαθήσει ο Μπαμπινιώτης. Έμεινε αστήριχτος 100%. Και χλευάστηκε και από απόφοιτους δασκάλους διετούς φοίτησης!!!

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #408 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:49:47 μμ »
Παίρνω ( και όχι πέρνω ) λοιπόν και εγώ τώρα το παιδί μου από το δημοτικό που διδάσκεις και το στέλνω σε μια φιλόλογο που την εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο από εσένα για να την ρωτήσει σχετικά με την αξιοπιστία της ορθογραφίας σου !!! Διαπιστώνουμε και καταλήγουμε ότι οι φιλόλογοι είναι καταλληλότεροι των δασκάλων για μαθήματα στο δημοτικό !!! Ορθώς λοιπόν πολλοί γονείς τους επιλέγουν αντί δασκάλων για ιδιαίτερα μαθήματα !!!!  ;D ;D Σου θυμίζει κάτι;;; Ο συλλογισμός σου για την ταλαίπωρη φιλόλογο του φροντιστηρίου αλλά από την ανάποδη .... :-X

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #409 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:50:34 μμ »
Βρε μήπως τελικά ήθελες να γίνεις φιλόλογος, δεν τα κατάφερες, πέρασες σε σχολή για δασκάλα ( μήπως είσαι από καμιά Ακαδημία;;; ) και σου έχει μείνει απωθημένο;;;
οχι , αν και είχα πολλά μόρια, ήθελα να γίνω ή δασκάλα ή γυμνάστρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:52:32 »

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #410 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:51:24 μμ »
Δον Κιχώτη, έχεις απόλυτο δίκιο...

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #411 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:58:03 μμ »
Παίρνω ( και όχι πέρνω ) λοιπόν και εγώ τώρα το παιδί μου από το δημοτικό που διδάσκεις και το στέλνω σε μια φιλόλογο που την εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο από εσένα για να την ρωτήσει σχετικά με την αξιοπιστία της ορθογραφίας σου !!! Διαπιστώνουμε και καταλήγουμε ότι οι φιλόλογοι είναι καταλληλότεροι των δασκάλων για μαθήματα στο δημοτικό !!! Ορθώς λοιπόν πολλοί γονείς τους επιλέγουν αντί δασκάλων για ιδιαίτερα μαθήματα !!!!  ;D ;D Σου θυμίζει κάτι;;; Ο συλλογισμός σου για την ταλαίπωρη φιλόλογο του φροντιστηρίου αλλά από την ανάποδη .... :-X
Εγώ δεν επιμένω ότι είναι σωστό το παιρνώ. Όλοι κάνουν λάθη αλλά δεν επιμένουμε. Ποιος δεν κάνει λάθη; Λέμε όμως το σωστό. Η κοπέλα αυτή δεν παραδέχεται ποτέ το λάθος της.
 Πρέπει να σας αφήσω γιατί φοβάμαι μήπως κάνω και άλλο λάθος και μετά πού να πάω να κρυφτώ!!!!


Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #412 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 12:32:27 πμ »
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=20750.390


δημοκρατικές απόψεις μελιστάλαχτων ανθρώπων 8)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #413 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 02:02:20 πμ »
Εσύ σε ποια ειδικότητα ανήκεις ;;;
Είμαι δασκάκλα με πολλά χρόνια υπηρεσίας και εκτιμώ πολύ τους φιλολόγους. Πιστεύω πως  έχουν να προσφέρουν πολλά στον χώρο τους.Είναι από τις βασικότερες ειδικότητες  και μάλιστα αυτοί που παρέχουν την ανθρωπιστική παιδεία στα παιδιά μας. Δεν μου αρέσει όμως αυτό που παρατηρώ και σε φίλες μου φιλολόγους (και το λέω) να παρατάτε τον αγώνα , να φεύγετε από τον φυσικό σας χώρο  που είναι η δευτεροβάθμια και απλά για να "βολευτείτε" να πρασπαθείτε να πάρετε θέσεις που ανήκουν σε άλλους.  Σκέψου το σε παρακαλώ semeli02 και θα δεις ότι έχω δίκιο.Φροντίστε οι φιλόλογοι να διαφυλάξετε τις ανθρωπιστικές επιστήμες που δεν πάνε καθόλου καλά στις μέρες μας (χωρίς να φταίτε εσείς).Πραγματικά φιλικά !!!!
Ποτέ προσωπικά δεν είπα να μπουν οι φιλόλογοι στο δημοτικό...αλλά κι εσύ προσπάθησε να αποκτήσεις λίγη περισσότερη κατανόηση για ανθρώπους που έχουν ταλαιπωρηθεί πολύν περισσότερο από σας και give the a break.... αγγλιστί!  :P
Πολύ ωραία αυτά που λες,αλλά προφανώς επειδή δεν ξέρεις πως είναι να σου ακυρώνουν πολλές φορές και για πολλά χρόνια τους κόπους σου...προσπάθησε να μην είσαι τόσο απόλυτη και γίνε πιο διαλλακτική με ανθρώπους που έχουν (αρκετοί) αδικηθεί πολλάκις και κατάφωρα...
Ακόμη κι αν δεν μπορείς ποτέ να νιώσεις και να καταλάβεις πως είναι αυτό το αίσθημα...γίνε λίγο πιο διαλλακτική στους χαρακτηρισμούς και στα συμπεράσματά σου..!!!
Και για να βάζουμε τα πράγματα στην θέση τους...μπορεί να λες πως οι φιλόλογοι χτυπιούνται να μπούνε στα δημοτικά...οι οποίοι έχουν κι ένα άλλοθι...αυτό της χρόνιας ταλαιπωρίας...οι δάσκαλοι όμως αντιθέτως είναι αυτοί που μπήκαν και με κόκκινο χαλί εκ μέρους του Υπουργείου και της ΔΟΕ στην Β'θμια!!
Και αν αναρωτιέσαι τι εννοώ...εννοώ το ότι μπήκαν οι δάσκαλοι στα ΕΕΕΕΚ της Β'θμιας...τις μονάδες ειδικής αγωγής...και δεν εννοώ τους ΠΕ71 του Βόλου και του Μακεδονίας,αλλά τους ΠΕ70!!
Απαράδεκτο!!! Αυτό για τοοποίο κατηγορείς δηλαδή τους φιλολόγους ως "ευσεβή πόθο" εις βάρος των συναδέλφων τους δασκάλων...έχει ήδη γίνει πραγματικότητα εκ μέρους των δασκάλων!!
Εαν ο φιλόλογος δεν ξέρει παιδαγωγικά όπως λες...κάτι που δεν ισχύει για όλους,γιατί υπάρχουν αρκε΄τες χιλιάδες απόφοιτοι των ΦΠΨ ανά την Ελλάδα (εκ των οποίων κι εγώ) που έχουμε κάνει πολλά παιδαγωγικά και πρακτική στη σχολή...το ίδιο κι ο δάσκαλος δεν έχει ιδλεα από αντιμετώπιση εφήβων και δη με ειδικές ανάγκες!! Ούτε ως γνώση ούτε ως εμπειρία!
Και οι μονάδες ειδικής είναι το τελευταίο μέρος στο οποίο θα πρεπε να γίνεται πειραματισμός!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #414 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 02:18:25 πμ »
Για να το πω πιο απλά...στα παιδιά του δημοτικού ο δάσκαλος είναι κάτι σαν αυθεντία...π.χ "η κυρία το είπε!!" και είναι ευαγγέλιο αυτό για τα παιδιά...
Αντιθέτως στην Β'θμια τα πράγματα αλλάζουν,τα παιδιά περνάνε στην εφηβεία και ο εκπαιδευτικός δεν είναι και το πιο αγαπημένο τους πρόσωπο...γίνονται γενικά πιο ατίθασα!!
Εκεί καλείται ο εκπαιδευτικός να βρει άλλους δίαυλους επικοινωνίας με τα παιδιά για να μπορέσει να γίνει ο αγαπημένος τους....
Και στην ειδική αγωγή ένα παραπάνω!! Και πίστεψέ με,ακόμη και τα νταουνάκια γίνονται ατίθασα και τα αυτιστικά εως και επικίνδυνα όταν φτάσουν στην εφηβεία!
Τι δουλειά έχουν λοιπόν εκεί οι δάσκαλοι;;; Μπορείς να μου πεις....;;; Καθένας στον τομέα του δεν υποστηρίζεις; Και είπες πως σέβεσαι αυτούς που θέλουν να μένουν στο χώρο τους....ε πίστεψέ με....μέχρι στιγμής οι φιλόλογοι έχουν μείνει στον τομέα τους! Αντιθέτως οι δάσκαλοι εισέβαλαν στην Β'θμια!!
Και αν φιλόλογοι εκφράζουν κάποιες φορές την επιθυμία να μπουν στο δημοτικό (εσφαλμένα για μένα) το κάνουν ορμώμενοι απ'την χρόνια ανεργία και αυτό ως ένα σημείο είναι όπως σου εξήγησα παραπάνω λογικό και ανθρώπινο...
Οι δάσκαλοι όμως που δεν πλήττονται από χρόνια ανεργία...ποια είναι η δικαιολογία τους που εισέβαλαν στην Β'θμια;;!!
Μήπως το ότι εντέλει είναι πιο αρπακτικά απ'τους φιλολόγους που τους κατηγορείς γι αυτό;;!!
Και πριν μου πεις πως μπορούν οι δάσκαλοι να σταθούν στην Β'θμια γιατί ξέρουν καλά παιδαγωγικά...να σου πω πως αυτό δεν στέκει....γιατί υπάρχει κι αυτή η ρημάδα η ψυχολογία του εφήβου,στην οποία δεν έχουν ούτε γνώσεις ούτε εμπειρία!!
Δεν θα τα κάνουμε όλα ένα...ούτε είναι οι δάσκαλοι πολυμίξερ όπως έχω ξαναπεί!!
Λοιπόν...καθείς εφ'ω ετάχθη...κι εγώ το υποστηρίζω αυτό και το έχω κάνει και πράξη όταν μια χρονιά με πήραν σε ιδιωτικό δημοτικό για την Β' δημοτικού και παραιτήθηκα πριν καν τον αγιασμό γιατί κατάλαβα πως ήταν εκτός αντικειμένου μου...δεν ήξερα απλά πώς να μεταδώσω σωστά την γνώση σ'αυτό το εξελικτικό στάδιο των παιδιών των 6-7 χρονών....το θεώρησα αντιδεοντολογικό!!
Καλό θα ήταν να σκεφτείς τα πράγματα πιο διαλλακτικά και πριν μιλήσεις τόσο απόλυτα,να έχεις γνώση καταστάσεων πρώτα!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #415 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 02:28:56 πμ »
Τα έχω με τους κακούς δασκάλους και τους κακούς καθηγητές.
Δεν αμφισβητεί κανένας τη δυσκολία των καθηγητών να εισαχθούν στις σχολές τους. Οι συμμάθήτριές μου παιρνούσαν Νομική και δεν παιρνούσαν φιλολογία(τόσο δύσκολο ήταν).
Εγώ είχα καλούς καθηγητές (καλύτερους από τους δασκάλους μου)που μου μάθανε γράμματα.
Τα παιδιά μου είχαν καλούς φιλολόγους(όχι όλοι)
Και πολλά αλλα καλά έχω να πω.
Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι πουλάτε την επιστήμη σας και ζητάτε θέση στο δημοτικό. Μείνετε στο χώρο σας.
ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ - ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.
ειμαστε πιο καταλληλοι απο σας να διδαξουμε οποιοδηποτε μαθημα αφορα τη γλωσσα.ειμαστε επιστημονες.δεν ειμαστε ημιμαθεις.
Οποιος δενείναι φιλόλογος ή φυσικός ή μαθηματικός είναι ημιμαθής; Η δική μας επιστήμη είναι η ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ. Αυτό σπουδάζουμε . ΟΧΙ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ, ΟΧΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ
Και όχι,δεν διδάσκεστε Παιδαγωγική...διδάσκεστε Παιδαγωγική προσαρμοσμένη στο δημοτικό!! έχει διαφορά αυτό!!
Άρα εντέλει ποιοι είναι το αντικείμενό σας κι εγώ απορώ χρόνια τώρα... ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #416 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 02:30:37 πμ »
Δεν ήθελα να γίνω εμπαθής...αλλά κάτι ξέρω από Παιδαγωγική,όχι απ'την σχολή μου μόνο (γιατί κι εμείς την κάνουμε προσαρμοσμένη στην Β'θμια) αλλά από προσωπικά διαβάσματα...και δεν εννοώ για τον ΑΣΕΠ!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #417 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 09:08:45 πμ »
Απόσπασμα από τη συνέντευξη που έδωσε στο περιοδικό  "Κ"  της Καθημερινής(Τεύχος 394, 19-12-2010) ο μαθητής Δημήτρης Ματάκιας 18 χρονών, πρωταθλητής στη Φυσική εις διπλούν.Κατέκτησε δυο φορές την πρώτη θέση στο διαγωνισμό της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών, καθώς και εύφημες μνείες στην Ολυπιάδα Φυσικής(2010)που διεξήχθη στο Ζάγκρεμπ, (σελ.52 του περιοδικού, άρθρο "χρυσοί έφηβοι")


...Ρωτώντας τον γιατί η Ελλάδα έχει τόσες διακρίσεις στις θετικές επιστήμες, με εκπλήσσει ευχάριστα."Νομίζω πως όλα οφείλονται στην αρχαία ελληνική γλώσσα, την οποία ευτυχώς ακόμα διδασκόμαστε στο σχολείο, αν και κάπως ακρωτηριασμένη", μου λέει. "Στα Αρχαία, η ετυμολογία και το συντακτικό βοηθούν την ανάπτυξη της μαθηματικής σκέψης και της λογικής. Αν αναλύσεις το σχηματισμό των λέξεων, παραδείγματος χάριν, θα δεις μια μαθηματική σχεδόν αλληλουχία, που καμιά άλλη γλώσσα δεν έχει σε τέτοιο βαθμό...


Όσο για την παγκόσμια(?!) πτώση των ανθρωπιστικών επιστημών, που κάπου ειπώθηκε, θα συνιστούσα γενικά προσοχή σε τέτοιες δηλώσεις :)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2010, 09:29:55 πμ από Tao of love »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #418 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 12:59:15 μμ »
Άντε πάλι με τη σχέση των αρχαίων με τα μαθηματικά.. σαν εκείνη τη φάρσα (hoax) που η Microsoft και καλά θα χρησιμοποιούσε τα αρχαία ελληνικά ως βάση για να φτιάξει αλγορίθμους για νέα προγράμματα.

Παρεμπιπτόντως, στις Διεθνείς Ολυμπιάδες Φυσικής διακρίνονται συνήθως από χώρες που δεν έχουν διδαχτεί αρχαία...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #419 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 01:38:19 μμ »
Δεν έγινε καμία αναφορά για σχέση αρχαίων-μαθηματικών.Ο μαθητής αναφέρεται στα αρχαία ως εργαλείο, πράγμα που σέβομαι ως θέση.Ούτε για microsoft λέει, ούτε ότι στις Διεθνείς Ολυμπιάδες Φυσικής διακρίνονται όσοι γνωρίζουν αρχαία.Προσοχή στις υποκειμενικές ερμηνείες :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159813
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 474
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.