*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 924404 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #924 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 08:25:27 μμ »
Στο σχολείο μου είρθε η μισθοδοσία του Οκτωβρίου με -300 με 320€.
Απελπισία. Όλοι έχουν υποχρεώσεις. Δάνεια παιδιά που σπουδάζουν.
Οι πολύτεκνοι έχουν παραπάνω μείωση. Δεν ξέρω γιατί. Ίσως είναι παρακράτηση φόρου.

Εγὠ με μισθὀ Αυγούστου 1279 είμαι στα 981 ή 978 δεν θυμάμαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:19:01 »

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #925 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 11:54:05 μμ »
 Δουλοπάροικοι θα σηκώσετε  λίγο κεφάλι ή φοβάστε μη σας το χαρατσώσουν  οι αφεντάδες;;; Δεν πληρώνουμε ρεεεεε κεφαλικούς φόρους ,αντισταθείτε , κυνηγήστε τα λαμόγια παντού και πάντα  ;)
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #926 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 11:08:14 πμ »
Δυστυχώς, έτσι είναι όπως τα γράφεις συνάδελφε. Κάτι ανατριχιαστικό συμβαίνει με αυτό το λαό που αδυνατώ να κατανοήσω. Όσο πιο σκληρή και απάνθρωπη γίνεται η επίθεση, τόσο πιο ανύπαρκτη η αντίδραση. Δραματική μείωση μισθών και ταυτόχρονα το ένα δυσβάσταχτο χαράτσι πάνω στο άλλο - έκτακτη εισφορά "αλληλεγγύης", χαράτσι στα ακίνητα, αύξηση ΦΠΑ... Η κατάσταση έχει γίνει αβίωτη και ο κόσμος σιωπά... Μόλις γύρισα από Γερμανία και σκέπτομαι πολύ σοβαρά ότι δε θα αντέξω για πολύ εδώ. Πιο πολύ και από την οικονομική ασφυξία με πνίγει η παθητικότητα. Που είναι οι δάσκαλοι που έκαναν 6 εβδομάδες απεργία επί Γιαννάκου; Δυστυχώς, είμαστε αυτό που λέει ο Πιτσιρίκος: ένα έθνος ραγιάδων με βαριά αμορφωσιά και πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση. Και έχουμε ακριβώς τη μεταχείρηση που μας αξίζει...
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #927 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 08:07:53 μμ »
Στο φυλλο μισθοδοσιας μου του Οκτωβριου εκτος όλων των αλλων κρατησεων εχει και -50ευρω ως ΑΧΡΕΩΣ/ΤΟΣ...ξερει κανεις να μου πει τι ειναι αυτο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:19:01 »

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #928 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 08:12:10 μμ »
Στο σχολείο μου είρθε η μισθοδοσία του Οκτωβρίου με -300 με 320€.
Απελπισία. Όλοι έχουν υποχρεώσεις. Δάνεια παιδιά που σπουδάζουν.
Οι πολύτεκνοι έχουν παραπάνω μείωση. Δεν ξέρω γιατί. Ίσως είναι παρακράτηση φόρου.

Εγὠ με μισθὀ Αυγούστου 1279 είμαι στα 981 ή 978 δεν θυμάμαι.

Eυχαριστώ συναδέλφισσα που με προετοίμασες ψυχολογικά  :P  :o  Ελπίζω να θυμηθώ να πάρω προκαταβολικά τα υπογλώσσια όταν έρθει και σε μας  :P
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #929 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 08:39:50 μμ »
Στο φυλλο μισθοδοσιας μου του Οκτωβριου εκτος όλων των αλλων κρατησεων εχει και -50ευρω ως ΑΧΡΕΩΣ/ΤΟΣ...ξερει κανεις να μου πει τι ειναι αυτο?
Το κίνητρο απόδοσης είναι. Θα είναι το ίδιο και Νοέμβριο-Δεκέμβριο. Έπρεπε να μειωθεί από 1/7 (από 100 στα 50). Επειδή πήρες για 3 μήνες 100 ευρώ ενώ έπρεπε να πάρεις 50, θα τα επιστρέψεις σε 3 δόσεις.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #930 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 02:57:54 μμ »
Στο φυλλο μισθοδοσιας μου του Οκτωβριου εκτος όλων των αλλων κρατησεων εχει και -50ευρω ως ΑΧΡΕΩΣ/ΤΟΣ...ξερει κανεις να μου πει τι ειναι αυτο?

Αχρεωστήτως καταβληθέντα, για το λόγο που προανέφερε ο συνάδελφος.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #931 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 03:18:54 μμ »
Στο σχολείο μου είρθε η μισθοδοσία του Οκτωβρίου με -300 με 320€.
Απελπισία. Όλοι έχουν υποχρεώσεις. Δάνεια παιδιά που σπουδάζουν.
Οι πολύτεκνοι έχουν παραπάνω μείωση. Δεν ξέρω γιατί. Ίσως είναι παρακράτηση φόρου.

Εγὠ με μισθὀ Αυγούστου 1279 είμαι στα 981 ή 978 δεν θυμάμαι.

Eυχαριστώ συναδέλφισσα που με προετοίμασες ψυχολογικά  :P  :o  Ελπίζω να θυμηθώ να πάρω προκαταβολικά τα υπογλώσσια όταν έρθει και σε μας  :P

Νομιζω ότι απο δω και πέρα πρέπει καλού κακού να παίρνουμε ένα υπογλώσσιο κάθε πρωί :(
Οι μειώσεις δεν έχουν σταματημό!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #932 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 11:01:13 πμ »
ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΣΕΝΑΡΙΟ


Aγριο «ψαλίδι» στα επιδόματα των δημοσίων υπαλλήλων, κατ' επιταγή της τρόικας, βάζει η κυβέρνηση. Με την καθιέρωση εισοδηματικών και άλλων αυστηρών κριτηρίων, οι αποδοχές στο Δημόσιο θα συρρικνωθούν από 10% έως 50% και για τους περισσότερους υπαλλήλους οι μειώσεις θα κυμανθούν από 150 έως και 800 ευρώ τον μήνα, ανάλογα με τον αριθμό και το ύψος των μηνιαίων επιδομάτων που λαμβάνουν σήμερα.

Εκτιμάται δε πως θα υπερβούν τα 1.000 ευρώ τον μήνα για τους υπαλλήλους του Δημοσίου που εισπράττουν πολύ υψηλά επιδόματα (Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας, υπουργείο Οικονομικών κ.λπ.).

Με την καθιέρωση του ενιαίου μισθολογίου, από τα 104 βασικά, ειδικά και κλαδικά επιδόματα που λαμβάνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι θα καταργηθούν τουλάχιστον τα 89. Ως αυτόνομα επιδόματα θα παραμείνουν μόνο: η οικογενειακή παροχή, τα επιδόματα επικίνδυνης και ανθυγιεινής εργασίας, τα επιδόματα εορτών και αδείας, τα επιδόματα μεταπτυχιακών σπουδών, το επίδομα των αποφοίτων της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης.

Πλήρης κατάργηση η ενσωμάτωση στον βασικό μισθό εξετάζεται για το «κίνητρο απόδοσης», το οποίο, μετά την πρόσφατη μείωσή του, κυμαίνεται από 28 έως 50 ευρώ τον μήνα.

Υπό κατάργηση
Στα επιδόματα που θα καταργηθούν, μεταξύ άλλων, περιλαμβάνονται τα επιδόματα που διαφοροποιούνται ανάλογα με το αντικείμενο της εργασίας ή συνδέονται με τον ρόλο του υπαλλήλου και χορηγούνται υπό προϋποθέσεις (μεταφραστών - διερμηνέων, πληροφορικής, εξωδιδακτικής απασχόλησης, διδακτικής προετοιμασίας, νοσοκομειακό και τροφής, ειδικών συνθηκών εργασίας, αρχαιολογικών ερευνών κ.λπ.).

Επίσης, οι αποζημιώσεις υπαλλήλων υπουργείων, Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης και Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου, που καταβάλλονται λόγω πρόσθετης απασχόλησης.

Θα «κοπούν», ακόμη, όλα τα ειδικά επιδόματα των υπαλλήλων των υπουργείων, των ΟΤΑ και των ΝΠΔΔ.

Στη θέση των επιδομάτων που θα καταργηθούν θα θεσπιστεί ένα ενιαίο «επίδομα θέσης». Το επίδομα αυτό θα αντικαταστήσει, δηλαδή, το σύνολο των υφιστάμενων επιδομάτων (θέσης ευθύνης, υπουργείου/φορέα, αντικειμένου εργασίας). Ομως, για τους περισσότερους υπαλλήλους το ποσό του επιδόματος αυτού θα είναι σημαντικά χαμηλότερο από το άθροισμα των επιδομάτων που καταβάλλονται με το ισχύον μισθολόγιο.

ΗΜΕΡΗΣΙΑ

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #933 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 11:17:52 πμ »
Το θέμα είναι ότι η Τρόικα ζήτησε οι βασικοί μισθοί, από τους οποίους θα αποτελείται πλέον το 90% των μισθών, να κατέβουν πολύ πιο χαμηλά από τον αρχικό σχεδιασμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2011, 11:48:15 πμ από Radius »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #934 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 12:13:14 μμ »
δεν πιστευω τιποτε, απλα κινδυνολογειτε, η υφυπουργος για τους εκπαιδευτικους ειχε πει οτι μπορει και να αυξηθει ο μισθος τους, το θυμοσαστε με το ενιαιο μισθολογιο :P

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #935 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 01:31:17 μμ »
δεν πιστευω τιποτε, απλα κινδυνολογειτε, η υφυπουργος για τους εκπαιδευτικους ειχε πει οτι μπορει και να αυξηθει ο μισθος τους, το θυμοσαστε με το ενιαιο μισθολογιο :P

.. οπότε θα αυξηθεί η παρακράτηση για τους ανέργους, θα αυξηθεί και η έκτακτη εισφορά, θα προκύψει και και κάποια νέα εισφορά κλπ. Χμμμ θα βόλευε η.. αρχική αύξηση  8)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #936 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 01:45:23 μμ »
δεν πιστευω τιποτε, απλα κινδυνολογειτε, η υφυπουργος για τους εκπαιδευτικους ειχε πει οτι μπορει και να αυξηθει ο μισθος τους, το θυμοσαστε με το ενιαιο μισθολογιο :P

.. οπότε θα αυξηθεί η παρακράτηση για τους ανέργους, θα αυξηθεί και η έκτακτη εισφορά, θα προκύψει και και κάποια νέα εισφορά κλπ. Χμμμ θα βόλευε η.. αρχική αύξηση  8)

Εγώ λέω να βάλουν αναδρομική εισφορά επί της έκτακτης εισφοράς και ΦΠΑ επί του συνολικού προσαυξημένου ποσού   8) ( απορώ πως δεν το έχουν σκεφτεί ακόμα  ;))
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #937 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 03:58:10 μμ »
Νομίζω η κυβέρνηση είναι κοντά σε μια λύση..

Παράθεση
Τη μείωση του αφορολόγητου ορίου στις 4.000 ή τις 6.000 ευρώ, από 8.000 σήμερα, φέρεται να εξετάζει το υπουργείο Οικονομικών, σε μία προσπάθεια να τονώσει τα κρατικά έσοδα και να κλείσει τη «μαύρη τρύπα» στον προϋπολογισμό.

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231129262


Και δεν πάει να αυξηθεί ο μισθός.. θα στα πάρει διπλά μετά! Μα πως δεν το σκέφτηκαν τόσο καιρό;  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159618
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 407
Σύνολο: 417

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.